Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am schimbat uleiul și filtrele la Ktm 525,și am observat că îmi curge ulei pe la un capac de la culbutor,și mi-am adus aminte că nu am mai pus garnitura ultima dată când am umblat acolo.Si am polishat galeria de evacuare că inoxul de inegrise între timp.Acum e că noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am umblat la carbelitoare, nu sunt multumit de consum si a trebuit sa vad care e treaba cu ele. Le-am dat jos si le-am curatat, se prezinta in stare foarte buna:

 

post-95358-0-38641400-1497127236_thumb.jpg

 

post-95358-0-49237700-1497127239_thumb.jpg

 

post-95358-0-58273200-1497127238_thumb.jpg

 

post-95358-0-57538500-1497127241_thumb.jpg

 

post-95358-0-65984900-1497127237_thumb.jpg

 

post-95358-0-68818600-1497127240_thumb.jpg

 

Acum ramane sa vad consumul, am coborat cuiele cu o pozitie mai jos. Am schimbat si un furtun de benzina, era plin de fisuri de la imbatranirea materialului.

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce priza ti-ai luat? am luat una de pe ali, cu 2 porturi usb, si a trebuit sa-i refac cabajul dupa prima tura mai lunga, ca s-a intrerupt un fir. inca nu am montat-o la loc. 5$ dai, 5$ face :lol:

 

on: am spalat-o, i-am uns lantul si am bibilit-o, asa ca e curata si frumoasa acum. saraca a fost putin neglijata dpdv estetic de cand am scos-o de la iernat, da' acum a rasarit soarele si pe strada ei :love:

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa sunt toate... ieftin vrem, ieftin primim :)) si a mea a crapat anul trecut, abia la intoarcerea acasa am desfacut-o, era o lipitura pe placa iesita. pun chinezii si fludor cu economie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce priza ti-ai luat? am luat una de pe ali, cu 2 porturi usb, si a trebuit sa-i refac cabajul dupa prima tura mai lunga, ca s-a intrerupt un fir. inca nu am montat-o la loc. 5$ dai, 5$ face :lol:

 

Una e mufă de bricheta, cea din dreapta e dublu-USB, de pe aliexpress, cu 2.1 si 1 A. Fără cablaj, ăla îl fac eu. Placa e din aluminiu, prinsă cu silicon de baie auto şi faşete. Nu pleacă de acolo.

post-92464-0-68568900-1497333628_thumb.jpg

post-92464-0-01799200-1497333665_thumb.jpg

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, sunt economice la pret ....dar si la calitate,la mine s-a dezlipit bobina din priza usb,am desfacut-o,recositorit-o si pus silicon sa nu mai vibreze bobina,de la-nceputul sezonului nu mi-a mai facut probleme!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as monta priza cu USB, ala si cand nu il folosesti, tot iti consuma bateria, putin cate putin si sigur. Daca mai mult timp nu te dai cu mobra, cand sa ii dai cheie, vezi ca iti trebuie sa incarci bateria mai intai.

Mai sunt alea cu switch pe ele, care le poti opri. Nu am gasit una care sa imi inspire incredere, inca.

Aia clasica mare, in care bagi tu incarcatorul, ramane sfanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu greu m-am urnit si eu, sa ma apuc de viroguta... am pus amortizoarele vechi la loc, cele noi erau prea rigide pt gustul meu. Jos roata spate, pinionul si lantul. Urmeaza sa pun kitul nou de lant (schimb si foaia, evident), plutitor nou la carburator, cabluri noi de acceleratie si mica intretinere si curatare. Intr-o saptamana sper sa fie gata si sa ma plimb si eu anul asta.

post-69984-0-76465400-1497381385_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as monta priza cu USB, ala si cand nu il folosesti, tot iti consuma bateria, putin cate putin si sigur. Daca mai mult timp nu te dai cu mobra, cand sa ii dai cheie, vezi ca iti trebuie sa incarci bateria mai intai.

Mai sunt alea cu switch pe ele, care le poti opri. Nu am gasit una care sa imi inspire incredere, inca.

Aia clasica mare, in care bagi tu incarcatorul, ramane sfanta.

...cu switch la usb si pe direct(cu siguranta) la aia de "bricheta",pt evitarea neplacerilor cu bateria ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as monta priza cu USB, ala si cand nu il folosesti, tot iti consuma bateria, putin cate putin si sigur. Daca mai mult timp nu te dai cu mobra, cand sa ii dai cheie, vezi ca iti trebuie sa incarci bateria mai intai.

Mai sunt alea cu switch pe ele, care le poti opri. Nu am gasit una care sa imi inspire incredere, inca.

Aia clasica mare, in care bagi tu incarcatorul, ramane sfanta.

O să fii surprins, căuta Optimate4 usb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: gidajul de sub pinion, nu ar trebui sa fie cu o camasa de cauciuc sau plastic? Lantul ruleaza direct fier pe fier? Nu exista nimic care sa se roteasca impreuna cu lantul? un "lagar" ceva?

 

EDIT: Gata, m-am prins...ala nu e pentru lant, e pentru protectiile de pinion. :) Ghidajul de lant e mai in dreapta pozei.

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, corect. Nu m-am asteptat la asta :)) Bine, nu sunt nici mecanic, aici vorbim ca de la amator la amator (sau daca matale esti altceva, sa fie cu scuzele de rigoare)...

 

Si de ce a trebui sa scoti schimbatorul de viteze ca sa schimbi pinionul? Alta intrebarede 10 puncte :)) la mine nu a fost nevioe, de aia intreb.

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...