Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Atentie: nu puneti capetele de plastic cu care vin in kit!!! Ghidoanele au la capat "capetele de ghidon" (doooh, asa se cheama), dar de fapt sunt contragreutati, sunt puse cu un scop. Plasticul de la chinezi nu imi inspira nicio siguranta, asa ca nu m-am complicat, plus ca as fi afectat "balansul" din fabrica. La V-strom se monteaza mai greu, mai ales pe partea dreapta, dar pana la urma a mers. Plasticul nu este casant, dar nu va bazati pe el la vreo cazatura.

Per total, sunt multumit de investitie, a costat setul vreo 90 de lei (plus vama si TVA, ca nu mi-a zis chinezul ca a pus 10 USD pe colet, eu m-am dus cu hartia cu 19 USD, deci automat taxe). Fara ele imi inghetau labutele, acum e lux. Daca aveam si mansoane incalzite, era super-lux. :D

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie: nu puneti capetele de plastic cu care vin in kit!!! Ghidoanele au la capat "capetele de ghidon" (doooh, asa se cheama), dar de fapt sunt contragreutati, sunt puse cu un scop. Plasticul de la chinezi nu imi inspira nicio siguranta, asa ca nu m-am complicat, plus ca as fi afectat "balansul" din fabrica.

 

Ma gandesc ca trebuie schimbate si capetele de ghidon cu unele mai grele, vezi tu in mers cum se comporta si daca te apuca tremuriciul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tine de echilibrare, ca nu faci echilibristica :) Greutatea la capete reduce din vibratiile din ghidon.

Petre, dar ai tras ceva de foaia aia spate... mai avea putin sa se rada de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tine de echilibrare, ca nu faci echilibristica :) Greutatea la capete reduce din vibratiile din ghidon.

Petre, dar ai tras ceva de foaia aia spate... mai avea putin sa se rada de tot.

 

N-am tras eu, au tras altii. Eu de cand am cumparat-o am facut vreo 600km. Spunea proprietarul ca kit-ul de lant are 1 an vechime... m-am facut ca nu-l aud.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Servisat suspensia fata, cu inlocuire ulei si semeringuri.

Si daca tot am umblat acolo m-am gandit sa vad cum sta treaba si cu rulmentii de jug - ca tot aveam un kit cumparat.

 

Well.....erau varza, ruginiti, camasile pline de urme de bile....

 

O cam fost de munca cu scosul si bagatu` la rulmentii astia da` ma declar multumit.

 

Si am facut si o reconditionare a pompei de frana fata (curatare+inlocuire garnituri piston)

post-68602-0-90503900-1492098927_thumb.jpg

Editat de Florin_Nx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, a meritat efortul!

 

Azi am pus si eu hamul cu relee pentru faruri, noaptea e o placere sa circului, lumina emisa e mai puternica, mai alba. Nu am rezolvat si cu pass-light, dar o sa ii dea de capat vreun electrician bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revopsire furca. (nush de ce am facut-o verde anul trecut :))), cert e ca aveam in cap sa o revopsesc de cand am vazut-o verde)

 

1. fara stander - o caramida BCA - 2 scandurele sub galerie ) cricul lasat cu un lemn sub el sa stea in "echilibru" -am ridicat-o 2 oameni -

2. scos etrieri

3. scos ax, roata

4. izolat cu scotch hartie + hartie din cutia postala

5. acoperit gauri/filete

6. degresare de 3x

7. 3 straturi corespunzatoare

8. reasamblat + loctite thread locker

9. asfalt uscat!

post-91211-0-57721100-1492162760_thumb.jpg

post-91211-0-91348100-1492162766_thumb.jpg

post-91211-0-45850000-1492162775_thumb.jpg

post-91211-0-41199200-1492162779_thumb.jpg

post-91211-0-73812600-1492162785_thumb.jpg

post-91211-0-01858500-1492162790_thumb.jpg

post-91211-0-66183600-1492162793_thumb.jpg

post-91211-0-17826200-1492162797_thumb.jpg

Editat de rastafarian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...