Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu de o luna (poate si mai mult de atat) incerc sa ajung la mesrias pentru a schimba rulmentii de la roata spate si jug. Piesele sunt deja in posesia lui, am dat doar un avans, insa cand e frumos afara ma apuca tacaneala si plec de nebun, iar cand e urat, nu ma trage inima sa plec de acasa. Asa ca saptamana asta trebuie sa gasesc o zi ca sa merg la om si sa imi iau o piatra (pardon, 5 rulmenti) de pe suflet :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu de o luna (poate si mai mult de atat) incerc sa ajung la mesrias pentru a schimba rulmentii de la roata spate si jug. Piesele sunt deja in posesia lui, am dat doar un avans, insa cand e frumos afara ma apuca tacaneala si plec de nebun, iar cand e urat, nu ma trage inima sa plec de acasa. Asa ca saptamana asta trebuie sa gasesc o zi ca sa merg la om si sa imi iau o piatra (pardon, 5 rulmenti) de pe suflet :D.

mai asteapta un pic sa se aglomereze si mai rau , atunci sa te duci si sa ii spui neaparat ca o vrei facuta pe loc si cat mai repede :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam ca asta este problema, de nu vrei sa te incumeti. Sa stii ca ies foarte usor rulmentii vechi daca bati cu ciocanul intr-un dorn potrivit, pe camasa interioara. Pentru instalare, te folosesti de o tubulara potrivita, a.i. sa bati pe camasa exteriara, sau tai cu flexul (transversal, pe o parte) inelul exterior de la un rulment vechi si il folosesti in locul tubularei. Crede-ma, dupa ce vei schimba vreo 2-3 seturi de rulmenti, o sa ti se para mai greu demontatul si montatul rotii. Cu cei de la jug, intr-adevar, este mai complicat, dar nu schimbul propriuzis al rulmentilor ci faptul ca ai de demontat destul de mult pana acolo.

Editat de danutu_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

George imi ia cam 10 lei de montat fiecare rulment (roata), nu merita sa investesc in trusa pentru extras rulmentii (are o jucarie de aia expandabila), iar la cei de la jug chiar nu ma bag. Piesele sunt oricum comandate de vreo luna, i-am dat un avans, ramane sa ne sincronizam pentru o zi de trebaluiala. Unele chestii le-am facut eu, dar nu am cunostinte asa de vaste. Nu ma eschivez, dar unele lucruri trebuie facute de persoane care se pricep bine sa rezolve problemele. Placute, discuri, etrieri, revizii, diverse alte reparatii- le face je :D, dar la fineturi las pe altii sa castige un banut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 09 May 2017 23:25

 

P.S. Cum naiba sa ocolesti un obstacol cu asa "mobra" daca are un stabilizator de voblaj care te impiedica sa virezi brusc din miscarea ghidonului? Si te impiedica atat de hotarat incat tija se indoaie in cilindrul hidraulic :scratch:

ie greu cu schimbatul directiei la 2 roti ... unii au nevoie de cateva sute de ani sa invete ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cu amortizoarele astea de ghidon nu e chiar asa, le pui si uiti de ele. La viteze mari, gen un drum cu multe curbe de mare viteza si mers mai alert setezi pe hard, la viteze mici unde ai nevoie de manevrabilitate si socurile in directie nu sunt atat de bruste si/sau frecvente dai mai pe low, gen prin oras si la plimbari lejere, eu asa stiu. Sau setezi pe mediu ca mine si aia e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara asta am reusit sa-mi schimb placutele pe spate fara sa scot roata si ma simt foarte implinit. :D Adevarul e, ca era si cazul! Urmeaza fata.

 

post-38165-0-12147400-1494440914_thumb.jpg


» Post actualizat in 13 May 2017 20:13

... si faţa.

 

Stie cineva de ce arata in halul asta placuta veche?

post-38165-0-97121300-1494706349_thumb.jpg

Editat de mangusta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zilele trecute mi am cumparat niste semnalizari si pentru ca erau prea frumoase sa le pun pe suportul de numar vechi, am stat 2 zile sa reconditionez suportul ( era maturit, ruginit cu portiuni fara vopsea) tocmai am terminat de lipit firele si sunt chiar uimit cat de luminoase sunt fata de cele vechi

post-94136-0-57387600-1494800344_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri, nu azi. Am schimbat uleiul, filtrul si busonul de golire care fusese abuzat de un Dorel predecesor. Data trecuta nu pregatisem buson si l-am montat inapoi tot pe ala omorat, intre timp am comandat unul magnetic, nasol insa ca filetul e cam scurt...

Am pus, normal, ENEOS, Ultra Racing de data asta :bigstar:

post-5325-0-49159000-1495190599_thumb.jpg

post-5325-0-20252900-1495190641_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a fost chiar azi facuta operatiunea dar eu am luat-o la polish oleaca in special pentru a inlatura petele albe de la spalatorie de pe suprafatele din aluminiu.

 

Mai multe detalii aici:

 

/index.php?/topic/746563-polish-al-unde-cum-cat/page-4&do=findComment&comment=4338143

 

Rezultat multumitor cu loc de mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am scurtat aripa din fata, si astazi m-am umplut de noroi. :lol:

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îndreptat scutul si dat cu ceară carenele faţă, rezervorul, farul, ceasurile, parbrizele, paravanturile şi oglinzile. Parcă nu mai e motorul meu, ci al unuia căruia chiar îi pasă de estetic... 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu intretin si mobrele si masinile la fel, indiferent de anotimp/vreme/etc :)

Tin la fel de mult la toate utilajele mele, inclusiv la tractoare :))

Editat de BMWs1000RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost sa retapitez sea la baietii de la pta. Chirigiu. A iesit foarte frumos si la bani putini. Se putea si varianta cu material textura carbon, dar mi-a placut mai mult modelul asta. Chiar ii recomand pe baietii de acolo.

post-91035-0-02366200-1495568255_thumb.jpg

post-91035-0-89297300-1495568256_thumb.jpg

post-91035-0-33363200-1495568258_thumb.jpg

post-91035-0-15653500-1495568260_thumb.jpg

post-91035-0-94521100-1495568261_thumb.jpg

post-91035-0-69986200-1495568263_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...