Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

eu am pe un scuter si am fost amendat,motivul=nu-i acceptat de RAR,fiind cu caractere tip Germany,au vrut sa mi-l confiste...dar era prins cu nituri pop...asa ca nu s-au mai obosit...

Editat de Maximo74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Azi nu am mesterit nimic la a mea, dar am mesterit la acumulatorul sulfatat si cu tensiune aproape de 0V al unui prieten bun, fara experienta tehnica.

I-am pus la incarcat bateria descarcata si sulfatata de 12V 18Ah la un curent redus la un sfert din cel nominal (0,9A = I20), timp de 100 ore. Respectiv la un "tratament" prin impulsuri de curent continuu de cam 0,2 Aef, obtinute prin redresarea monoalternanta a infasurarii secundare a unui transformator de 220V / 24V, cu limitare de curent prin bec 24V 21W, serie, cu efect de baretor (stabilizator de curent).

Bateria "moarta" si-a revenit complet.

» Post actualizat in 15 Feb 2016 21:00

Simplu si eficient.

gen: din cauza unei extorsiuni a unui degajament :) ptr. majoritatea cam asa suna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O singura data mi s- a terminat benzina exact cand voiam sa opresc la pompa. De atunci, cum se aprinde becul cum devin nervos. Sa vezi ce ma enerva SV -ul, ca ala semnala nivel scazut de la jumatatea rezervorului.

Cam ai dreptate cu amplasarea bodegutelor si a magazinaselor. Iti trebuie tarie de caracter sa ajungi treaz acasa ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi, de fapt Sambata am mesterit/schimbat urmatoarele aspecte la XL600VP:

 

- bujii am trecut de la DPR8EA la DPR9EA

- curatat carburatoare desi aparent nu era nevoie

- schimbat kit de lant

- schimbat termostat cu unul nou (cel vechi a ramas pe deschis) si desigur antigel

- analizat carene si prinderi (sau mai mult lipsa lor)

- maneta de soc (era rupt capatul, s-a inlocuit cu una intreaga)

 

 

post-91061-0-10625700-1456140619_thumb.jpg

post-91061-0-13980900-1456140624_thumb.jpg

post-91061-0-68779900-1456140628_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

I-am scos rulmentii vechi de la roata fata, cu cea mai buna metoda posibila... cu un conexpand din metal. 15 lei din Dedeman, polizat putin ca sa intre in rulment, infiletat surubul ca sa se umfle si batut din spate cu o tija. Intr-un minut n-am avut ce face. 10 minute cu tot cu sters mizeria din butuc si postatul pe forum

Dupa pauza de tigare montez un set nou.

post-69984-0-37875200-1457801614_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu stiu ce sa fac, sa pun sau nu xenon... Ma enerveaza faza mica doar pe un far, arata chioara, daca o leg si la celalalt e consumul prea mare si efectul flash-ului se diminueaza. Cu xenon ar merge ambele odata ca trag doar 3.2A fiecare, bixenonul are efect destul de OK la flash, in schimb risc amenda + ridicat talon (bine, oricum am led-uri pe pozitiile fata, deci un risc exista). Grea alegere!

Eu am folosit xenon cu lupa. E mai putin jenant decat xenonul clasic. E adevarat ca e multa munca cu desfacutul farului dar in final eu zic ca merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am renuntat, cel putin deocamdata, la ideea de a pune xenon. Nu imi surade deloc ideea de a trafora farul pt a monta lupe.

@Gei_ZGA, daca foloseai o bucsa mai mare decat exteriorul rulmentului + o saiba groasa nici nu mai trebuia sa bati in conexpand, aveai o adevarata presa! Am folosit asa ceva pt rulmentii din vilbrochen la masini, cei in care intra priza cutiei de viteze (ii mai gasesti pe la BMW si alte "relicve" cu motoare longitudinale. Sunt curios ce timp da autodata moto pt operatiunea de inlocuire rulmenti - cunoscatorii stiu de ce! Vreo 2 ani probabil :D

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...