Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

Am citit doar faza cu "am fost la BMW, au facut poze...etc". Sigur nu erai in RO si esti putin confuz? Ca eu, cand am avut accident, au venit mi-au luat masina, mi-au adus alta in schimb pe care am folosit-o pana cand a fost a mea gata. Si ce sa vezi, in culmea arogantei mi-au adus tot o berlina, 2000 benzina, automata, adica fix ca a mea doar ca alt brand.

Im cer scuze ca nubam citit si restul postului dar e mult prea mult text si eu tre sa fug la Ace Cafe ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Plm cu asemenea reactii la o afirmatie/postare si mie imi vine sa zic din pacate THE ROMANIANS ARE COMING , vai neamu nostru cu anumite specimene de aici de pe forum, bine ca va stabiliti definitiv in UK, va incadrati in anumite peisaje specifice UK-ului.

Da mah, specimene puturoase care au venit cu 300 lire in buzunar si au terminat faculta de inginerie - 30 000 lire :), au ajuns sa aiba si cateva motociclete, niste ratati.

Cat despre job, de ce as da raportul pe forum? :))))

 

 

 

awww, poza aia ...so cute, how about this :))))

 

IMG_20141124_153144046_HDR%2B-%2BCopy.jp

 

nu, nu este un garaj sau service

 

In rest, a zis B.B ce n-as fi putut eu sa-ti zic cu atat calm si retinere.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragilor...doamnelor si domnilor....citesc de cateva zile topicul asta si ma minunez cateodata cum de am ajuns sa pierd atata timp cu el, citesc in pauza de la servici, citesc acasa...de groaza ce sa mai zic...
Si tot ma gandeam..sa scriu ceva, sa nu scriu..pana la urma hai sa-mi scriu si eu parerea ca n-o fi foc :)

Bun...@bigfoot , eu am inteles din prima ta postare ca documentarul prezentat in Anglia ..."Vin romanii" te-a pus pe jar ! Te-a ranit in amorul propriu de roman dezghetat,descurcaret...etc. Ca atare incepi sa spui sa "englezii" sunt cu "j"-ul pe ei , adica jegosi...sa se uite in curtea lor... sunt betivani, soferi prosti, au gropi in asfalt, nu stiu sa manance... cum de-si permit "ei-jegosii" sa faca asemenea documentare despre romani .
E ok, am inteles bine ?

Cu alte cuvinte, colegii tai de servici sunt niste jegosi, vecinii niste jegosi, cei de la politie niste jegosi ( ca n-au venit cu criminalistica sa caute amprente pe clanta de la masina ) ...dar de fapt stai, ca in celelalte postari incepi sa o intorci ...de fapt nu chiar toti sunt jegosi, cei cu studii bine facute sunt de treaba, totusi...hai..si la job e bine... jegosi sunt doar cei care beau prin pub-uri pana nu mai stiu de ei, jegosi sunt cei care freaca menta pe ajutoare sociale...

pai mai tinere, imi permiti sa-ti spun asa ? am inteles ca ai vreo 25 de ani... in toate tarile din lumea asta si mai ales in toate orasele mari,capitale, metropole (si nu numai ) exista cartiere rau famate, criminalitate...somaj...betivi, oameni care au intrerupt scoala...gropitze sau gropi in asfalturi...
sau stie careva vreun oras cu rata de somaj "zero" ? sau stie careva vreun oras fara delicte, fara inchisori ? exista vreo locatie in care totul sa fie frumos ca-n paradis ? ma-ndoiesc ca pe lumea asta exista asa-ceva....
NU E NIMIC NOU in ceea ce spui tu...

dar sa te apuci sa faci comparatii romania - uk ...luand astea de mai sus in seama, e cam aiurea,nu ti se pare ? mai ales ca esti un tip cu facultate...hmmmm...

care e salariul mediu al unui muncitor (zidar,lacatus,electrician,mecanic-auto...etc) in RO ? care e salariul mediu al unui muncitor similar in UK ? banuiesc ca asta e clasa majoritara...
nivelele de trai se calculeaza luand in considerare un salariu mediu si nu extremitatile de jos sau de sus....

Romania se poate compara cu Bulgaria, Albania, Serbia,Macedonia....si cu foste tari comuniste cum ar fi Polonia,Ungaria,Cehia devine deja mai grea comparatia..
in nici un caz (inca) nu se poate compara la nivel de trai cu o tara din Occident . Poate peste 25 de ani....daca ceilalti stau pe loc...

vorbind de gropi in asfalt...pai in unele localitati din romania nu exista asfalt dragul meu, eu am stat pana in 1992 in Secu-Resita, e un cartier al Resitei desi e la ca. 4 km de periferia orasului. Asadar, in cartierul asta nu exista bucatica de asfalt, macar pe strada principala sa fie..nu avem pretentia sa fie pe toate stradutele... Nu exista canalizare ! mai toti au WC-ul in curte , vreo 30% din populatie trebuie sa aduca apa in galeti de la pompe-cismele, acum in 2 0 1 5 ... in 92 cred ca erau doar 10% care aveau robinet in curte, casa )
Cred ca nu mai e nevoie sa adaug ca toti cei care si-au "adus apa" in curte sau casa au facut-o fiecare pe cont propriu, mai mult sau mai putin profesional.
Deci vorbim de un cartier al unei resedinte de judet !

Practic, mie ar trebui sa-mi fie rusine sa spun ca parintii mei traiesc intr-o localitate a unei tari membre UE....fara asfalt si canalizare...

Revenind la documentarul realizat de mass-media britanica... Au vazut jurnalistii ca se inmultesc boschetarii "straini" ( desi ai si tu ca tara boschetarii tai ) ... e clar ca te-apuci si faci un documentar . Iar fiecare intelege din acel documentar dupa putintele sale intelectuale..
(unii nici nu se uita la asa ceva)
Ca doar n-o sa caute jurnalistii la fiecare adresa unde locuieste vreun inginer din romania sau alta tara, sau muncitor calificat ...sa scrie despre el . Din astia e plin in tot occidentul....ar fi plictisitor pt "ochiul de rand" sa se uite la o emisiune despre cutare sau cutare care lucreaza, isi duce viata linistit...si nu iese in evidenta cu nimic.

So ladies and gentlemen, i wish you a nice week-end !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au facut deja - e vorba despre spanioli stabiliti in Romania - toti au numai vorbe bune de zis despre Bucuresti si Romania:

Pt cine are rabdare sa-l vada:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-a fost greu sa inteleg despre cine se vorbeste, mai ales cu Vrajitoru' din Oz care nu pune nume la quotes..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai zis Birmingham ai zis tot :)))

Bine ca la mine-n sat pt o lucrare de 3m lungime baga semafor temporar :))

Editat de MrD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de documentarul de pe Channel 4. Azi am vazut episodul 3.

 

Mie unul mi se pare extrem de bine realizat. Este echilibrat, explica exact ce trebuie sa explice. Abia astept episodul urmator.

Din pacate, cred ca ep 3 a fost ultimul.

Aici prin presa am vazut un val de ura adresat lui Alex, tiganul din Pata Rat, desi, personal, cred ca n-a spus nimic neadevarat, si nu isi denigreaza tara, chiar mai mult, se intoarce acasa desi isi gasise un loc de munca facand ceea ce stia si pe bani mult mai multi.

» Post actualizat in 09 Mar 2015 07:40

Apropos de femei. Sunt si aici femei buneeeeeeeeee.

Nu sunt numai grase cum zice legenda.

Daa, asa e, proportia de grase e un pic mai mare totusi, dar diferenta principala e ca grasele nu au nicio jena in a iesi in oras, nu au un complex de inferioritate. Eu inca n-am vazut grase prin cluburile de fite din Bucuresti, si nu cred ca nu le lasa sa intre bodyguarzii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mate, nu stiu cat exagereaza unii sau altii, cert e ca nimeni n-a plecat din tara aia de placere (sau poate doar ceva aventurieri) si nimeni n-a ramas in tara asta de rau ce e.

Lucrurile sunt cum sunt, cu bune si rele atat in RO cat si in UK. Problema mare e ca in RO sunt din ce in ce mai multe rele si din parti vreo perspectiva reala la nivel de tara.

Nu poate nimeni sa-si imagineze cat mi-as dori ca RO sa ajunga intr-adevar o tara care conditioneaza EU si lumea in general, discutand de pe pozitii reale de egalitate, si nu din pozitia de vasal. Mi-as dori sa pot sa ma intorc in RO si sa am conditiile si oportunitatile din UK (sau macar 50% din ce pot sa fac aici).

Copilariile gen "ma duc sa fac poza la o groapa" n-au nici o relevanta intr-o discutie care vizeaza starea generala a unei tari/natiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una am scris eu in postul initial, am vb frumos de NOI ca romani si de tara noastra, am evidentiat niste diferente evidente intre cele 2 spatii geografice cu exemple concrete ( de la fauna, case, calitatea drumurilor etc ) si uite unde se ajunge la atac direct la persoana, de parca m-as fi luat de vreunul dintre noi. In toate postarile mele am incercat sa dau exemple frumos, nu sa scriu ca o secretara (nu ma iau de tine Ice Quenn ), unii au vazut doar un prilej in a-mi cauta mie un nod in papura, au citit pe diagonala si apoi m-au blamat, ai bani, ai trait tu ca bossu, si cel mai tare unu care da exemple de bombe, se unge cu Cavador si imi spune mie ca mi-am pierdut viata pana la 25 de ani.....ai de plm.)))

 

Ti-ai pierdut viata ca desi ai trait in Romania pari a fi trait intr-o bula din care nu ai avut curiozitatea sa-ti scoti macar virful putzei afara. Ti-am aratat ca doar pentru faptul ca tu esti si ai fost orb la aspectele negative ale Romaniei nu insemna ca ele nu exista.

 

Toti astia de aici stim niste truisme simple, cum ar fi: oamenii sint cam la fel peste tot, nu exista raiul pe pamint, gropi in asflat si cersetori sint cam peste tot (si daca nu sint de obicei e un pret nasol de platit), toate orasele mari sint cam murdare si au oarece fauna prin ele. In orice oras mare (sau chiar mic) pe lumea asta gasesti tot spectrul umnan de la loseri la oameni de mare succes.

Problema e ca tu ALEGI sa-ti focalizezi atentia pe orice e negativ. O groapa, mamamama uite o groapa... uite un cersetor, uite un rahat, uite niste gunoi, uite niste betivi, uite un service de tzepari. Te agati cu disperare de orice lucuru negativ sau imperfect din Londra. Te-ai urcat pe un munte cu o priveliste de nedescris si in loc sa casti ochii imprejur te uiti cu lupa la un rahat pe care l-ai gasit.

Crede-ma ca la fel s-ar fi intimplat daca erai in Germania, Italia, Spania, Elvetia, Japonia, USA, Canada samd.

 

Toata discutia asta nu pomeneste despre realitatea cind te uiti la o tara. Realitatea incepe cind nu te mai afecteaza asa tare partile negative minore sau inveti sa le ocolesti. Cind o sa realizezi ca gropile in asflat sint niste mici inconveniete nu un capat de lume despre care sa te gindesti mai mult de 2 secunde. Cind o sa te doara la basca ca nu gasesti sarmale in Londra, mai mult, cind nu o sa mai vrei sarmale ca nu prea sint bune (carne fiarta in varza, asta e virful artei culinare romanesti?). Cind o sa-ti dai seama ca patiseria ingrasa si prosteste :).

Editat de vrajitorul din oz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui inainte sa scrieti pe aici orice sa specificati daca ati fost macar o data in UK. Altfel, povestim ce s-a (cuvant urat) un vanator si l-a vazut un calator.

 

On topic, daca tot se fac comparatii ce ziceti de Antipa vs. Muzeul de stiinte naturale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...tocmai ca nu-si au rost comparatiile... initiatorul ,intr-un Moment de impulsivitate rezultat in urma vizionarii unui documentar s-a apucat sa-i faca pe unii "jegosi"....ceea ce nu e prea frumos. Asta-i toata chestia. Apoi au urmat comparatii , cele mai multe fara absolut nici un sens.

 

Vrajitorul din Oz a pus punctul pe i .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...tocmai ca nu-si au rost comparatiile... initiatorul ,intr-un Moment de impulsivitate rezultat in urma vizionarii unui documentar s-a apucat sa-i faca pe unii "jegosi"....ceea ce nu e prea frumos. Asta-i toata chestia. Apoi au urmat comparatii , cele mai multe fara absolut nici un sens.

 

Vrajitorul din Oz a pus punctul pe i .

unde? eu nu mi-am dat seama, desi m-am straduit.

 

Si despre mancare, noi traim cu Radu Anton Roman in burta, ei cu Marco Pierre White. 0-3 stele Michelin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On topic, daca tot se fac comparatii ce ziceti de Antipa vs. Muzeul de stiinte naturale?

Pfff...aici ai pus sare pe rana (romanului plin de el).

Subscriu spuselor lui Vrajitorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde? eu nu mi-am dat seama, desi m-am straduit.

 

Si despre mancare, noi traim cu Radu Anton Roman in burta, ei cu Marco Pierre White. 0-3 stele Michelin...

cmon man, n-ai citit ca feciorul mananca croasante de pe dorobanti, framantate de 3 fecioare frantuzesti cu fesele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Eugen_Ghe....eu,sincer, desi incerc, nu inteleg deloc postarile tale .

Ai fost obligat de cineva, sau de mai Multi ...sa mergi in Anglia ? ai fost exilat din Romania ?

De ce stai undeva unde nu-ti place ? Lumea e mare... sau mergi inapoi acasa.

Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunoastem domnule realitatile astea, cum sa nu... Asa ceva este peste tot, s-a mai spus si in postarile anterioare.

Doar ca unii se leaga de o groapa in asfalt, dar in comparatiile lor nu vor sa accepte si varianta ca se poate si mai rau ( am spus eu in pagina 12 cum e cu asfaltul si canalizarea langa Resita )

 

Apoi sunt convins ca iti cunosti cel mai bine realitatea personala... ca fiecare desigur, cu totii ne-o stim pe-a noastra.

 

Fiecare avem nemultumiri, e normal, cand esti un om de rand, esti angajatul cuiva....viata nu e roza. Dar topicul a fost deschis din alt Motiv...

 

Totodata...ce sa mai zic, ma bucur ca lucrezi de 8 luni legal .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) eu ma retrag....sunt racit cobza, ma ustura ochii-n draci...

din pacate nu am reusit sa-l fac pe nenea Eugen_Ghe sa inteleaga ca stim cum e, asa e in toate orasele mari...nu numai in LONDRA.

 

poate mai incearca si altu´ ? :)

Editat de NiCo1713
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma retrag....sunt racit cobza, ma ustura ochii-n draci...

din pacate nu am reusit sa-l fac pe nenea Eugen_Ghe sa inteleaga ca stim cum e, asa e in toate orasele mari...nu numai in LONDRA.

 

poate mai incearca si altu´ ?

:agree: parerea mea este sa-l punem sa ne mai explice inca o data... uite eu unul nu am inteles nimic din toate pozele alea! :alcy:

e ca si cum m-as duce sa pozez lacatul de la garaj, sau orarul de lucru de la magazinul din coltz...

si nu inteleg de unde supararea asta pe HMS Revenue & Customs... sau pe regina :P - trebuie sa ne explice neaparat cum a ajuns homeless si de ce totusi homelesii din UK desi o duc al dracului de greu nu vor sa revina in ro ca acu UK e tara lor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...