Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

mda...

de la Bigfoot stim ca el e injiieeneer si e nemultumit in primul rand de documentarele aparute in Anglia (si in alte parti) ...apoi de alte cele.

dar un mare mister raman ocupatia lui Eugen_Ghe si nemultumirile lui ?

cred ca numai OTV ar reusi sa aduca lumina in topicul asta...dar am inteles ca D.D. a fost arestat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

...altu care n-are simtul umorului :))

 

@ache2.... citeste ce scrie initiatorul topicului...asta e cel mai important.

 

eu mai am obiceiul sa fac cate-o gluma...

Editat de NiCo1713
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@NiCo1713 tu crezi ca am stat sa citesc tot ce a scris? oi fi frecind eu menta dar nici asa mult timp nu am la dispozitie :)

 

ma enerveaza un singur lucru: bai frate, ce rost are sa contrazici evidenta!?

cine (cuvant urat) sta sa judece afirmatii gen "Londra nu e mai tare ca Buc"?

or fi englejii cum or fi dar nu cred ca au ridicat castele alea cu emigranti moldo-vlahi!

 

dar sincer, dupa ce ca suntem cum suntem (adica vai steaua noastra) trebuie sa ne mai si porcaim singuri!?

orice experienta naspa este exagerata de parca numai la noi sunt functionari plictisiti sau timpiti...

ce, in Londra politistii au doctorate? hotii sunt toti romani/tigani?

 

omul a refulat si el... ati incercat sa-l calmati, nu ati putut...OK, mergem mai departe, ce caca atita caterinca!?

 

pe cine faci tu troll koitze? eu sunt injiner!

Editat de ache2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

respect pt munca ta prietene, indiferent ce faci. Nu cred ca a facut nimeni misto de ea si nu ar avea nimeni, in primul rand, dreptul sa faca asta.

Singurul lucru care deranjeaza cu adevarat, cred, e faptul ca incerci sa-ti impui punctul de vedere a adevar irefutabil. Just like your m8, bigfoot. Atata tot.

Stii ca, la orice poza ai pune tu sau bigfoot cu gropi sau case nush de care, am putea oricare dintre cei care traiesc in UK sa vina cu o contra-poza :) . Ce ar iesi atunci? Cine ar avea dreptate?

Normal ca in UK nu e vreun fel de rai, n-a zis nimeni asta in toate postarile precedente. Insa sunt lucruri cu mult peste ce se intampla in RO (vezi unul din posturile mele recente de azi referitor la consulat...fa-i asa ceva la un Brit sa vezi ce iese).

Editat de MrD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule, ma doare la bashcheti unde lucrezi... e complet irelevant...

la fel de irelevant e ce parere am eu despre engleji... asa, pentru conformitate, cu extrem de putine exceptii, englejii cu care am avut de a face sunt/erau niste labagii sinistri; putine competente, multe impresii...

dar de 5 ori mai multi labagii sinistri am intilnit romani... firesc, pentru ca am avut de face cu mai multi romani, nu :)!?

asa cum am intilnit italieni imputiti dar si de treaba, arabi si alte minoritati conlocuitoare...

probabil si eu par un labagiu sinistru unora :) ...ce concluzie tragem noi de aici?

 

linisteste-te, nu vrea sa te convinga nimeni de nimic... fiecare cu ale lui!

Editat de ache2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El pur si simplu nu intelege ca nu se face comparatia 1 la 1 intre 2 tari si poc se sare cu concluzia.

Da, peste tot e la fel, asfaltu e la fel, cerul e la fel, mirosul e la fel, oamenii sunt la fel.

 

Insa sunt anumite lucruri care conteaza:

1. salariile nu sunt la fel

2. infrastructura nu e la fel

3. sistemul de educatie nu e la fel

4. sistemul sanitar nu e la fel

5. sistemul de ajutor social nu e la fel

6. administratia nu e la fel.

 

Ai scos si tu capul din scorbura si ai mers in UK 8 luni si gata, ai dat verdictul. UK e la fel ca Romania. De fapt cu Bucuresti, ca nu cred ca ai mai fost prin alte orase prin RO.

Si mai si generalizezi.

Auzi, dar in Germania ai fost? In Cehia, in Slovacia, in Ungaria, in Italia, in Spania, in Olanda, in Franta, in Croatia, in Slovenia, in Albania in Austria.. in toate astea ai fost?

Daca nu, atunci nu mai emite judecati de valoare despre cum e in RO fata de restul Europei.

 

Din lista de mai sus singura tara in care e mai naspa ca in Ro este Albania. Restul nu se compara.

 

Tu cred ca nici afara din Birmingham nu ai fost - si iarasi. emiti judecati de valoare.

 

Cum ti-am zis si pe privat - mie Spania mi se pare mai nasoala ca Cehia la anumite aspecte, dar sunt altele care compenseaza.

Si sunt in Spania de cat timp esti tu in UK, si nu-mi permit sa emit judecati de valoare. Mai am multe de vazut ca sa pot compara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai tocmai ce ai emis: Romania e cea mai de caca tara... ma rog, doar Albania e mai naspa... dar stai, acolo inca nu ai trait deci nu ai cum sa stii cum e...

cu tot tespectul cuvenit, domnia ta crezi sincer ce spui sau doar zici asa pentru ca e cool in rindul expatilor sa faca pipi pe compatrioti?

e un soi de club unde te inscrii ca sa faci asta?

in ce fel e dispretul asta fata de romani mai nobil decit dacomania s.c.l aberatii?

 

a ajuns si topicul asta un alt soi balacareala... eu unul nu ma asteptam...

si mai ales nu ma asteptam de la expati sa sara asa de popou in sus si sa aiba o atitudine de locuitor la oras care striga navetistilor "taranilor" desi a trait juma' de viata la sat!

 

inca o data: incerci sa-i spui omului ceva, nu accepta, treci mai departe... nu indreptam lumea clapacind pe motociclism.ro!

 

vorba lu' bunicu: tataie, cind n-ai nimic bun de zis mai bine taci din gura!


» Post actualizat in 10 Mar 2015 17:41

un pic de atentie: tocmai am aflat de la ProTV ca o megamisiune de oameni de afaceri britanici au venit sa fac superafaceri si sa ne ridice nivelul de trai (autostrazi, canalizari, etc)... asa zice doamna Esca, si eu cred ce spune dumneaei!

sa mai zica cineva ca nu are impact acest topic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da nu face nimeni pipi pe compatrioti, asta de unde ai scos-o.

 

gata ba, inseamna ca de-acu in Romania e mai bine ca in restul tarilor, hai ba expatilor sa ne intoarcem acasa..

 

cand s-a schimbat balanta ca eu nu am fost atent la stiri? adica de cand in Romania e mai misto de trait ca in restul Europei? :huh:

 

@circel - chiar sunt in Spania, location de la profil s-a nimerit

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah... concluzie: filmuletzul facut de channel 4 a iesit de departe mai fain ca topicul asta! :D

macar aia erau tigani intregi la minte...

bah....eu nu mai am nimic de spus pe topicul asta .

Doar o parere mai am , si-o spun acum -

 

Findca tot sunt ei in Londra ...ar fi bine ca @Bigfoot si cu @Eugen_Ghe sa se intalneasca din cand in la o bere..la o barfa, o impresie...ceva. Trece mai usor timpul, combati singuratatea printre straini..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eugene, iarta-i pe hateri, ca ie si ei umani...

Eu sunt convins ca e frumos in Londra sau B-ham. Ideea era calitatea umanilor de rand, cei cu care iti dai coate in metrou sau in autobuz...

 

Mentionez ca sunt total impartial pe acest topic. L-am urmarit pt ca sunt interesat de Anglia si as vrea sa ajung pe-acolo.

 

P.S. Umanul din fata taurului de bronz este reflexia persoanei tale? E bine de stiut. Daca ajung pe meleagurile britanice, sa stiu cui tre sa dau o bere. Bafta maxima! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mcaulih - pe vremuri ma admirai, ziceai ca-s baiat bun. Vrei sa-ti pun mesajele aici? :D

Daca totusi vrei sa te duci, vorbeste cu aia de la Channel4, sa mai faca un episod si cu tine. :D

Sa vada englezii ca nu au de ce sa se teama. Ii urasti cu pasiune.

Auzi, da ISIS nu te atrage cu nimic? :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

da hai sa lasam naibii asfalturile...ziceai de oamenii de 30-40 de ani din UK ca-s bolovani, ca nu lucreaza si eu mai stiu ce...

 

1. peste tot exista somaj

2. unii someri nu vor sa accepte sa lucreze sub pregatirea lor si sub salarizarea care cred ca li se cuvine ( si aici uite ca vine forta de munca din europa de est si accepta atat jobul sub pregatirea lor cat si salarizarea, findca vor sa stea doar "5 ani" si-apoi sa se intoarca acasa )

3. unii chiar nu mai reusesc sa depaseasca statutul de "asistat social" ...din diferite motive, familii destramate, alcool, droguri...etc

 

Dar nu inteleg de ce te "doare pe tine capul" ce fac englezii de genul asta...atata vreme cat nu ai cetatenie britanica si nu faci parte din tara respectiva ? Vezi-ti de job, aduna "caramida" de lire ,c-apoi oricum te-ntorci in multpreaiubitul Bucuresti...

 

Exista vorba aia... Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia...

 

Nu mai am ce sa adaug....

..exista persoane care au clapete pe ochi (precum caii ...ca sa vada doar inainte )..

 

 

 

Sunt de acord cu ceea ce ai scris, exact de aceea am venit aici sa stau o perioada scurta de timp 5 ani strang banul si ma intorc acasa. Nu are rost sa ma chinui aici cand acasa deja am o baza.

 

Eu am initiat acest topic " dc ma doare capul " cand ma uit la ei marea majoritate "moluste" iar problema se pune ca vai vin romanii, bai " baa inapoiatilor luati aminte si destupati-va inclusiv civilizati-va " de pe urma romanilor, care inca au valori etice si spirituale , nu doar POUND-ul. Baiatul de la spalatorie sau medicul de RO au alte background-uri in care viata si mai ales calitatea vietii conteaza, pentru ca INCA au o educatie, nealterata de vicii ( geniale dpmdv pt manipulare ) precum droguri si alcool si mai ales problema NO.1 LIPSA DE MASURA .

Nu vad cu ce este mai presus un englez ( inclusiv engleJ ) fata de un roman ca o fi el aristocrat sau de la coada vacii.......... cu ce..............prin ce este mai civilizat sau superior un englez? Eu zic ca e invers............si asta in primul rand prin BUNSIMT si MASURA.....chestii care se leaga .........chestii pe care doar engleZIii le au nu si engleJii care ( aia cu J ) reprezinta cel putin 50% din populatie, asta in zona mea sa zicem +- 50 mile de Londra.

 

 

La job colegii mei engleZi 50% impartasesc opinia mea si sunt constienti de "societatea prezenta" o parte dintre ei, sunt de acord ca in afara e cam jungla, ca media e "daramata", mai ales in orasele satelit ale Londrei. Cand spun asta nu ma refer la facultate/studii superioare..........ma refer la bunsimt educatie & masura............. chestii care in ziua de azi aici in UK se pot pierde foarte usor, depinde de cercul tau, anturajul tau si mai ales de tine.

 

Dupa cum am scris si la punctul 2 in postarea initiala la job totul e fain si esti apreciat, la inceput din politete iar mai apoi pentru ca demonstrezi ceva, rezolvi ceva, daca mai sti si o germana sau o franceza cand vb cu furnizorii sau cu alti colegi din alte echipe..........deja.........esti bine vazut si tigan daca esti nu doar roman.

In timpul saptamanii mai stau peste program cu baietii de la birou (engleZi) sau cu baietii din atelier( engleZi) cand apare o urgenta sau o problema neasteptata, nu din obligatie ci din placere, ca ai cu cine vorbi si discuta ceva. Chestia asta m-a ajutat in primele 3 luni cand eram singur si stateam in share house langa gara cu niste maimute ( tineri din aia cu J ), efectiv nu imi venea sa mai ies din cladirea Fordului.........

 

 

Un engleJ ( cu J ) e mult mai daunator decat un manelist/cocalar/Jmecher de Romania, cum vreti voi sa ii ziceti.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrez ca warehouse picker.

Muncitor intr-un depozit.

Dar asta nu ma impiedica sa vad adevarul si cand vine un politruc ca b.b. sa imi zica ce a zis mai sus ma bufneste rasul.

Bai politrucilor oi fi eu muncitor de fabrica dar chiar credeti ca pun botul la vrajeala voastra despre vestul cel prealuminat cand eu traiesc in acel vest?

Si Repet Inca Odata.

Nu vad totul in Negru la fel nici voi nu puteti sa imi vindeti mie b.s.-urile cum ca totul ar fi Alb.

Eu doar vin cu propria mea parere formata in urma unei perioade de locuire la o varsta cand nu ma mai imbat cu apa rece.

Si nici cazut psihic nu sunt cum incearca unii sa acrediteze ideea.

Am uneori depresii, cand stai singur intr-un loc strain de 8 luni cu persoane pe care nu le cunosti dar e normal asta.

Si daca observati discursul meu am evidentiat si partile bune pe care le-am vazut eu.

Asa ca b.b., nico, ice family si alti apologeti ai ultramaretiei vestului si perfectiunii lui va zis doar atat.

Cut the b.s. 'cause it's not working with me.

 

Foarte corect mentionat si punctat! Respect!

 

 

Referitor la cei care zic ca UK e SF rau:

Bai UAmenilor, eu nu stiu de unde veniti voi din RO de vi se pare UK raiul pe pamant ca societate si ca viata.........................

Nu sunt arogant si nu iau in deradere nimic, dar din ce vagauna trebuie sa vi ca sa imi spui tu mie PROASPAT venit din RO ca in UK viata e net superioara si serviciile sunt net superioare.

Aici eu nu fac diferente sociale si financiare intre Bucuresti si alte orase sau sate din provincie. Eu am mai si spus, casa de la tara ...........e avion pe langa standard-ul lor englezesc, nu am o cocioaba la tara dar in nici un caz nu e o casa cu care sa te mandresti asa in mod special, sunt rutinat cu atmosfera rurala, nu sunt bucurestean de dorobanti , sunt si "ION" pur sange care adora pamantul si atmosfera rurala.................

Aaaa poate viata de smecher in UK e net superioara celei din RO.

Nu stiu cum sa zic dar in Bucuresti pensionarii care abia au bani de medicamente nu cred ca isi fac casa hotel pt straini.......................intelegeti voi unde bat eu ;) . In cel mai rau caz se duc la tara si lasa casa din Bucuresti copiilor sau nepotilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bigfut, cred ca esti citit cam de 5% din cei care intra pe topicul asta, care-s probabil 5% din membrii forumului, pt. ca scrii mult si prost.

 

@VdO: asta nu e caz de depresie. Tu n-ai vazut topicul in care eticheta posesorii de BMW lalele (ghici, are BMW), pe cind cei cu italience sau japoneze sint buruieni. A fost luat la pwla de juma' de forum tot ca aici. E un mucos prea pupat in fund de parinti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah....eu nu mai am nimic de spus pe topicul asta .

Doar o parere mai am , si-o spun acum -

 

Findca tot sunt ei in Londra ...ar fi bine ca @Bigfoot si cu @Eugen_Ghe sa se intalneasca din cand in la o bere..la o barfa, o impresie...ceva. Trece mai usor timpul, combati singuratatea printre straini..

 

Nu este o idee rea, dar ar fi prea boring sa fiu doar eu cu Eugen_Ghe, doi "ciudati", ar trebui sa vi si tu, sa vina Vrajitorul din OZ, Ice Quenn ( mai ales ea, care .........lauda UK-ul neconditionat si critica RO neconditionat ) Ice Man de asemenea, chiar si Eliadar...................si inca un "ciudat" Ghost_rider nu si-a permis sa laude decat locul de munca atat.

 

Ar fi interesant asa sa ne adunam toti la o masa sa vedem cu cine avem de-a face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bigfut, cred ca esti citit cam de 5% din cei care intra pe topicul asta, care-s probabil 5% din membrii forumului, pt. ca scrii mult si prost.

 

@VdO: asta nu e caz de depresie. Tu n-ai vazut topicul in care eticheta posesorii de BMW lalele (ghici, are BMW), pe cind cei cu italience sau japoneze sint buruieni. A fost luat la pwla de juma' de forum tot ca aici. E un mucos prea pupat in fund de parinti.

 

Ce nasol :)) boss, informeaza-te mai profund.

Decat batut de parinti ca tine.............mai bine pupat in fund ;)

Ai vrea tu sa fi ghinionist ca mine.

Acru rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tot citit si eu ce s-a scris..fugitiv pentru ca trebuie sa ai timp si rabdare...Din fericire pentru mine am avut contact cu UK si englezii din 2006 in Scarborough, in 2011 Cambridge si 2014 Plymouth, nu am stat mult, intre 2sap si o 1 luna, am participat la formari profesionale in domeniu...si de fiecare data am locuit in familii de englezi. Pe langa UK, am mai "poposit" si in Portugalia, Lituania, Cehia, Malta, Danemarca si Austria, in cadrul unor proiecte ...In final, Anglia pentru mine a ramas o tara de reper, cu drag m-as duce acolo fara ezitare, esti respectat daca stii sa respecti, iar valoare TA nu este pusa la indoiala daca o poti demonstra...Nivelul de intelegere si cultura este incomparabil cu RO, sunt diferente majore greu de recuperat in actualul sistem bolnav din tara... daca spun 50 de ani, posibil sa gresesc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...