Sari la conținut

Zalau, Meses, 19.04.2015 - 2 motoare


alx_95
 Share

Postări Recomandate

Ciudata trasa, totusi....pe mijlocul petei.

man, eu am vazut pe unul care s-a infipt in singurul copac aflat pe marginea drumului pe o distanta de cativa kilometri. plm cand e s-o tragi ..o tragi :)

cand esti acolo in mijlocul problemei altfel vezi lucrurile. deja e tarziu sa mai franezi si cam tarziu sa iti refaci trasa.

baiatul care a filmat poate a mai avut o sansa sa se prinda ce se intampla dar primul a fost victima sigura. in momentul ala creierul ia deciziile pe baza unei logice simple. cum omul nu a mai fost pus in situatii dinastea prea des nici creierul nu a avut un model pe care sa-l urmeze si a actionat conservativ. ca doar nu te intalnesti in fiecare zi cu ulei/motorina in curbe ...

cel de-al treilea s-a orientat mai bine dar primii doi au fost la noroc

» Post actualizat in 19 Apr 2015 20:19

@alx_95 ....poate trebuia sa chemati salvarea pe motiv ca va dor diverse ?!? daca vine salvarea politia ar cam trebui sa faca ancheta. numai ca in cazul asta am impresia ca va cam lasa fara permise cat dura cercetarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 173
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si ce sa faci..cum sa eviti situatia cand esti in curba, inclinat, si in urmatoarele 2 sec. intri pe pata de ulei sau motorina. Baietii nici nu si-au dat seama ca este ceva pe asfalt, nu sclipea, nu culoare deosebita..parea asfalt normal, lucrat de anvelope ....al treilea vazand ca cei doi au cazut, schimba trasa, se duce mult pe stanga si evita situatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu doresc nimanui sa pateasca ce au patit ei... Nu mai ai timp de reactie... Eu am cazut cu k8-ul de a pus OMGS poza cu el.

In legatura cu 112 pt ce sa suni??? Motoreta mea s a dezintegrat masinile nu se mai opreau se duceau sanie si ei vin la mine ca niste jegosi si imi dau amenda 600 lei ca nu am adaptat viteza la conditiile de drum. M am rugat de ei sa imi dea avertisment nu au vrut si pe deasupra mi au mai luat si asigurarea pt a despagubii CNADNR pentru stalpisorul de la parapet indoit. Asta s a intamplat la iesirea de pe A1 km 106

Editat de BAU...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ma gandesc ca EU ,sambata am vrut sa ma duc pe acolo(ieri) numai ca motorul imi face figuri si am amanat...

bine ca sunteti bine,restu e reparabil !

Editat de lessy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, dar tu stii ca in timpul campaniei agricole(si nu numai) am tot dreptul asta ? Adica sa ies direct din camp, indiferent ca e cu sau fara noroi ?

Ma indoiesc profund ca e vreo lege care iti da dreptul.

Zi-mi si mie legea si articolul!

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat de 20 de ori la clip...am senzatia ca al doilea motociclist doar sa speriat( franat ) ......adica ma refer ca putea avea usor aceiasi trasa ca al treilea ....este usor de explicat din taste....si eu am dat-o de gard si nu-mi explic de ce ......doar din filmare nu poti avea feeling-ul de acolo...prin 90 si un pic cand mi-am luat A -ul, instructorul dupa ce am luat, mi-a urat : sa ai parte de accidente usoare......am zis ca-l omor....dar dupa 2 masini rupte la propriu in 2 ....m-am dus sa-l pup.....nici macar pana acu nu am avut parte de ghips ...asa ca baieti...ce a fost a fost ....fierul se indreapta/schimba, mai ramane daca se poate..... responsabilizarea autoritatilor prin diferite actiuni judiciare........bafta in demersurile voastre

 

Nu m-am speriat, nu am pus frana, nu am facut nimic, eram deja in frana de motor. Daca ai vedea filmuletul la viteza normala vei obs ca virgula caderea mea e la max 2 sec dupa ce cade primul. Nu am stiut ce s-a intamplat cu el, nu am obs dara pe asfalt, am simtit ca fuge motorul de sub mine, atunci am realizat ca si primul a patit la fel, a fost ceva pe asfalt...

Curba respectiva face parte dintr-o succesiune de curbe (4). Asta era a 3-a. Primele 2 au fost ok, viteza la fel ( cred ca am avut 50km\h, se poate lua si cu 90 fara probleme) nu m`am asteptat la probleme de genul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tind sa cred ca acea substanta a fost imprastiata intentionat:

1.la curba nr. 3(dupa cum spui tu, dupa 1 si 2 in care te obisnuiesti cu virajele),

2.se vede ca s-a basculat ceva DINTR-O DATA, n-a picurat mai putin si dintr-o data mai mult....

3.consisenta ciudata a substantei !?

 

Poate exagerez...!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveti impresia ca bikerii in cauza vor castiga in instanta ceva,traiti in alt film.asta ar fi una.a doua chestie:cati dintre voi ati stat de curiozitate in curbe sa vedeti ce se intampla cand trec unele tir-uri?curge motorina din rezervoarele lor exact pe drum,in timp ce iau curbe.curge ulei din ele,asa,random.de ce?mama dracului stie de ce nu isi asigura aia gunoiul de masina pt drum.imi pare rau pt ce au patit baietii,dardin pacate va fi doar problem lor si doar bugetul lor va avea de suferit.cat despre ce spunea @revo,no offence man,dar cam exagerezi cand spui ca cineva s-a dus si a turnat intentionat ceva acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveti impresia ca bikerii in cauza vor castiga in instanta ceva,traiti in alt film.asta ar fi una.a doua chestie:cati dintre voi ati stat de curiozitate in curbe sa vedeti ce se intampla cand trec unele tir-uri?curge motorina din rezervoarele lor exact pe drum,in timp ce iau curbe.curge ulei din ele,asa,random.de ce?mama dracului stie de ce nu isi asigura aia gunoiul de masina pt drum.imi pare rau pt ce au patit baietii,dardin pacate va fi doar problem lor si doar bugetul lor va avea de suferit.cat despre ce spunea @revo,no offence man,dar cam exagerezi cand spui ca cineva s-a dus si a turnat intentionat ceva acolo.

Nici eu nu cred ca a fost ceva intentionat, cred ca a fost o chestiune de proasta intretinere a utilajului (TIR, ce o fi fost). Dar pe ideea ta ar insemna sa stam toti cu coada intre picioare si sa nu deranjam CNADNR-ul sau politia, ca oricum nu se rezolva, nu? Nu sunt de acord cu gandirea asta defetista...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avocat + rabdare. O sa va luati banii inapoi cu tot cu despagubiri si diverse alte daune. Racerii astia de tastatura stiu doar sa dea din taste, voi faceti ce va invata avocatul nu mai ziceti la nimeni nimic pana la sentinta definitiva.

Nu sunt nici racer din tastatura nici avocat.sunt doar unul care a patit acelasi lucru ca si baietii asta,s-a dus la avocat si a vazut cum merge treaba.sa te bati cu sistemul asta imputit e in proportie covarsitoare pierdere de vreme pe banii tai,in cele din urma.bigfatass din cauza ca rupi tastatura banuiesc,nu?

» Post actualizat in 20 Apr 2015 14:38

Nici eu nu cred ca a fost ceva intentionat, cred ca a fost o chestiune de proasta intretinere a utilajului (TIR, ce o fi fost). Dar pe ideea ta ar insemna sa stam toti cu coada intre picioare si sa nu deranjam CNADNR-ul sau politia, ca oricum nu se rezolva, nu? Nu sunt de acord cu gandirea asta defetista...

Nu nu,u got me wrong.nu am zis nici o clipa sa nu se urce cu avocati pe capul cnadnr-ului.sa o faca!doar sa nu isi faca sperante prea mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stati un pic...

sa inteleg si eu...

aluneca si solutia romaneasca a fost sa .. dea cu nisip?

bun... nota 1, demisia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca va ajuta cu ceva dar in jurul orei 15:30 si eu am trecut pe acolo dar de data asta cu masina si era urma pe sosea..ghiciti ce? Politia era in data mea si nu a luat nici macar o masura chiar daca le-am adus la cunostinta faptul ca urma prezinta pericol iminent! Am si o filmare in care se vede cum urmaresc politia si se vede si urma pe drum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce se poate invata din accidentul asta: oamenii aveau viteza rezonabila, nu erau la forjat.

A zis cineva mai devreme. Sa ai intotdeauna trasa corecta, care iti lasa cel mai mult spatiu de manevra. Adica intrii intotdeauna in curba de pe exteriorul ei. Chiar daca nu este necesar.

 

stati un pic...

sa inteleg si eu...

aluneca si solutia romaneasca a fost sa .. dea cu nisip?

bun... nota 1, demisia.

imi pare rau sa te dezamagesc, dar asa se curata drumul.

1. arunci material absorbant

2. indepartezi materialul absorbant

3. speli.

daca 2 si 3 nu s-au mai facut... e alta poveste. Dar sa arunci apa peste asa ceva inseamna doar sa "ascunzi" zona alunecoasa (se face tot asfaltul negru) si s-o intinzi si mai mult.

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau culmea,tu te referi sa luam curbele (la dreapta de ex) cat mai pe stanga, pe contrasens, nu?

 

Cand va aud cu ca.caturile astea gen TRASA CORECTA mi se face rau ! Majoritatea dintre voi cred ca strangeti maneta de frana ca pe un sarpe de gat cand vedeti un pericol.... si blocati fata si apoi o ardeti ca ''ati culcat-o intentionat''.....

 

Asa se ia un viraj corect, e optiunea ta daca alegi s-o faci cum trebuie sau nu. In nici un caz nu tai curba si intri pe contrasens. Insa este recomandabil sa tai curba, ramanand pe BANDA TA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil ceva motorina de la vreun camion vechi tot descentrat care nu avea ce cauta pe sosele.

 

Asemantor am patit acu ceva ani, doar ca eram in spatele lui si am vazut cum curge ceva.

Bine ca nu a venit vreo masina de pe contrasens sau sa aveti viteza mai mare.

Ai dreptate,pe o dara/pata de motorina am cazut si eu, si tot la viteza mica intr-o curba, pe urcare undeva intre Tarnaveni si Medias.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

si ce te faci cu cei care taie curba, profesore? lovesti mereu cu umarul de oglinzile lor? sau te lipesti de vreun far stang al unui tir/camion?

 

Sau culmea,tu te referi sa luam curbele (la dreapta de ex) cat mai pe stanga, pe contrasens, nu?

 

Cand va aud cu ca.caturile astea gen TRASA CORECTA / AM CULCAT MOTORUL / etc....mi se face rau ! Majoritatea dintre voi cred ca strangeti maneta de frana ca pe un sarpe de gat cand vedeti un pericol.... si blocati fata si apoi o ardeti ca ''ati culcat-o intentionat''.....

 

Macar din cate cazaturi am avut am invatat multe despre dinamica unui accident/cazaturi...si-mi dau seama cand cineva mananca k.k.t pe tema asta...

Pe cei care taie curba îi vei vedea mult mai devreme dacă intri în curbă de pe exterior. Și ei te vor vedea mai devreme, la rândul lor.

Sa știi ca poți învață multe din sfaturile celorlalți, dar dacă insiști sa înveți pe pielea ta, ești invitatul meu. Tu sa fii sănătos, fierul se repară/schimbă. Dar pe cuvânt, mersul cu motocicleta nu se învață din căzături.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai desteptule, chiar daca spalam toate cele de noroi, vroiai s o fac pe camp? In noroi? e si la mintea gainii ca trebuia sa ies la asfalt, dar nu si la mintea ta ! Vezi ti de treaba in alta parte si cu altcineva !

L.e. scuze de raspuns, eram nervos, dar mi a trecut :)

Si mai esti si motociclist!!!

 

Bo$$, tot ce iti doresc este sa gasesti noroi dupa o curba fara vizibilitate, sunt curios daca dup-aia ti se mai pare asa de normal ce faci! Sau cand mai faci d-astea sa dai peste niste amici de-ai mei un pic mai nedusi la biserica... nu ca aia pe care, culmea, ai mai avut si tupeul sa-i suni ca sa-i intrebi daca au "rezolvat" ceva. Auzi la el... la mintea gainii!

 

Scuze pentru off-topic dar nici eu nu m-am putut abtine.

» Post actualizat in 21 Apr 2015 00:47

Am terminat de citit topicul de pana aici si sunt oripilat! Adica tu pierzi controlul motocicletei din cauza prezentei unor substante alunecoase pe carosabil si... esti tot tu esti amendat pentru "neadaptarea vitezei" la conditiile de trafic? Si dupa aia arunca cu nisip?

 

Nu, ca asta le intrece pe toate, chiar si pentru nivelul din rromania. Nu numai ca voi trebuie sa va recuperati pagubele dar politistii aia si responsabilii de la administratia drumurilor trebuiesc investigati si penalizati.

 

Nu stiu ce sorti de izbanda sunt insa trebuie musai sa incercati in instanta. Nu se poate sa acceptam creearea unui astfel de precedent, oricare dintre noi se poate regasi in aceasta situatie. Daca e nevoie de bani (mai multi) nu va fie jena sa faceti cheta, eu as participa bucuros cu o suma modica ... fiind convins ca multi ar face la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ceva timp, in Bucuresti spala astia strazile cu un cacao, de aluneci mai rau ca iarna... si vorbesc de 4 roti. Imi pare rau de baieti. Din pacate, traim intr-o tara cu niste institutii facute sa-i ingrase pe cei de sus. Noi, suntem prea mici sa fim luati in seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem prea mici pentru ca nici macar pe un forum de profil nu suntem uniti. Afara daca se intampla ceva se aduna mii de motoare, la noi sute dar doar la inmormantari cand deja e prea tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu retin doar un singur aspect, si anume ca s-a sunat anterior la 112 si ca nu s-a luat nici o masura. Ei, va spun eu cum e cu 112, pentru ca le-am scris intr-o circumstanta similara si mi-au raspuns. Era in turul Romaniei in 2009 cand in sud, pe traseul Corabia - Maglavit exact intr-o curba erau adevarate santuri in asfaltul moale ca untul. Am sunat la 112 si ei mi-au spus ca nu e treaba lor. Revoltat, voiam sa stiu daca ei reactioneaza in vre-un fel daca primesc apeluri care le semnaleaza o situatie accidentogena mai ales pentru motociclisti (gropi uriase, asfalt valurit, substante periculoase pe carosabil) asa ca dupa ce am ajuns acasa le-am scris.

 

Raspunsul a fost naucitor, respectiv ca apelurile respective vor fi considerate utilizare abuziva a 112. Cu alte cuvinte, 112, actioneaza doar dupa ce accidentul s-a produs. Deasemenea in raspuns m-au dascalit sa contactez primaria locala, de parca e treaba mea sa sun la informatii, sa aflu numarul respectiv si apoi serviciul care se ocupa daca exista vreunul.

 

Asa am facut ca fraierul si atunci, am sunat la informatii, apoi la primaria Corabia care m-a directionat la CNADR, unde fiind weekend n-a mai raspuns nimeni. Nu m-am lasat, la politia din prima localitate am depus o reclamatie si am cerut numar de inregistrare. Nici la ora actuala nu stiu daca s-a luat sau nu vre-o masura in urma efortului meu. Ideea e ca pana cand se vor lamuri baronii de la STS ca preventia ar trebui sa intre in obligatiile lor va sfatuiesc sa anuntati IN SCRIS prima sectie de politie (ca astea au program non stop) si sa cereti numar de inregistrare a reclamatiei/comunicarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu inteleg de ce in cazuri specifice cum este cel de fata se tot dau exemple cu situatii asemanatoare... dar al caror mai mici sau mai mari diferente schimba total fondul problemei.

 

Aici nu se pune problema de pericol potential sau preventie ci de doua accidente produse dintr-o cauza evidenta, imprastierea unei substante alunecoase pe carosabil. Conditiile concrete, depistarea si pedepsirea (sau propunerea) vinovatilor revine indiscutabil si neinterpretabil Politiei Rutiere iar remedierea administratiei drumurilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...