Sari la conținut

Lovire auto in parcare. Sfaturi.


R4DIKL
 Share

Postări Recomandate

Salut. Nu stiu daca am postat unde trebuie dar m-am gandit ca are legatura cu termenul de accident, asa ca m-am strecurat si eu aici.

Ieri dimineata, am plecat cu masina la tara si cand am dat un rond in jurul ei, inainte de a ma sui, am constatat ca aveam aripa dreapta fata lovita, adica infundata bine de tot, pe o suprafata de 20 cm, cu vopseaua sarita. Era lovita la modul ca din acea pozitie era exclusa o agatare a aripei, ci numai o lovire din lateral, perpendiculara pe aripa mea ar fi putut fi cauza.

In zona domiciliului meu (Bucuresti - Dr. Taberei - Valea Rosie) sunt lucrari de amenajare urbana, cu schimbari de garduri, de borduri etc, si toata ziua umbla pe acolo diverse utilaje mai mici sau mai mari si cum eu umblu in proportie de 80% cu mobra, imi las masina in parcare, pe locul platit la ADP sector 6, asa ca suspectez ca un astfel de utilaj mi-a lovit masina. Sunt ultimul parcat in linia respectiva astfel ca este exclus ca alta masina sa o fi lovit-o, ci numai o hardughie din alea de rama, scurma, incarca pamant ar fi putut umbla pe acolo.

Sigur, multi ma vor intreba de ce nu am mutat-o daca stiam ca sunt lucrari in acea portiune. Am mutat-o ori de cate ori am avut posibilitatea, dar invariabil ocupam un alt loc de parcare al altcuiva, iar de-aici discutii de vecini...

Nici macar nu pot preciza cand a fost lovita, pentru ca eu nefiind acasa nu am putut auzi alarma, pager etc.

Intrebarea este ce pot face? Sa ma deranjez sa fac o sesizare la primarie (ea este autoritatea contractanta), la politie? Am asigurare CASCO, dar parca nu-mi vine sa o folosesc asa cu lejeritate, mai ales ca am fransiza. Daca imi sugerati sa merg pe linia reclamatiilor o voi face, daca nu am sanse de reusita atunci ma las pagubas. Ms anticipat pentru pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai vazut cine te-a lovit nu ai ce face.

Te duci la accidente usoare si il declari (cum ca ai fost lovit in parcare - desenezi si o schema parca) apoi primesti o autorizatie de reparatie si te duci si o faci. Casco ala de ce il ai daca nu te folosesti de el. Inteleg ca daca te folosesti de el se mareste plata. DPMDV casco e BULLSHIT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de camere de supraveghere, vezi ca mai exista o categorie de astfel de camere, putin mai atipice.

 

Ma refer la o anumita categorii de doamne, vecine cu tine, care exista in aproape orice bloc, si care monitorizeaza si inregistreaza perimetrul. E posibil sa ai noroc si cu ele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai vazut cine te-a lovit nu ai ce face.

Nu am vazut. Eram plecat de acasa.

 

Uita-te prin zona respectiva de camere de supraveghere , poate ai noroc. ;)

Singura camera este a mea :) dar este indreptata catre mobra, nu catre masina

 

Apropo de camere de supraveghere, vezi ca mai exista o categorie de astfel de camere, putin mai atipice.

 

Ma refer la o anumita categorii de doamne, vecine cu tine, care exista in aproape orice bloc, si care monitorizeaza si inregistreaza perimetrul. E posibil sa ai noroc si cu ele!

Am intrebat cativa pensionari care stau mult prin fata blocului. Nu au sesizat nimic anormal. Treaba este ca alarmele urla in draci acolo pe timpul lucrarilor, din cauza zgomotului si a trepidatiilor.

 

Te duci la accidente usoare si il declari (cum ca ai fost lovit in parcare - desenezi si o schema parca) apoi primesti o autorizatie de reparatie si te duci si o faci. Casco ala de ce il ai daca nu te folosesti de el. Inteleg ca daca te folosesti de el se mareste plata. DPMDV casco e BULLSHIT.

Acum este o aripa. Dar daca intra in mine cu jumatate de agregat, ce faceam fara CASCO? O s-o repar pe asigurare, chiar daca vina nu este a mea, in schimb o sa creasca prima de asigurare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti depune o plangere la firma care a efectuat lucrari acolo si ei ar trebui sa verifice cine cu ce utilaj a lucrat in zona si sa "ia masurile necesare".

Iarna trecuta un mini-buldozer a rupt gardul blocului, cand strangea zapada (exces de zel). Asociatia a facut plangere la firma si au recunoscut intr-un final, urmand sa schimbe portiunea de gard rupta... evident, asta nu s-a intamplat nici pana acum, dar macar incerci.

Oricum ar fi, du-te la politie sa-ti dea dovada de reparatie. Declara si acolo faza asta cu utilajele, poate se ocupa ei de firma asta.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Nu stiu daca am postat unde trebuie dar m-am gandit ca are legatura cu termenul de accident, asa ca m-am strecurat si eu aici.

Ieri dimineata, am plecat cu masina la tara si cand am dat un rond in jurul ei, inainte de a ma sui, am constatat ca aveam aripa dreapta fata lovita, adica infundata bine de tot, pe o suprafata de 20 cm, cu vopseaua sarita. Era lovita la modul ca din acea pozitie era exclusa o agatare a aripei, ci numai o lovire din lateral, perpendiculara pe aripa mea ar fi putut fi cauza.

In zona domiciliului meu (Bucuresti - Dr. Taberei - Valea Rosie) sunt lucrari de amenajare urbana, cu schimbari de garduri, de borduri etc, si toata ziua umbla pe acolo diverse utilaje mai mici sau mai mari si cum eu umblu in proportie de 80% cu mobra, imi las masina in parcare, pe locul platit la ADP sector 6, asa ca suspectez ca un astfel de utilaj mi-a lovit masina. Sunt ultimul parcat in linia respectiva astfel ca este exclus ca alta masina sa o fi lovit-o, ci numai o hardughie din alea de rama, scurma, incarca pamant ar fi putut umbla pe acolo.

Sigur, multi ma vor intreba de ce nu am mutat-o daca stiam ca sunt lucrari in acea portiune. Am mutat-o ori de cate ori am avut posibilitatea, dar invariabil ocupam un alt loc de parcare al altcuiva, iar de-aici discutii de vecini...

Nici macar nu pot preciza cand a fost lovita, pentru ca eu nefiind acasa nu am putut auzi alarma, pager etc.

Intrebarea este ce pot face? Sa ma deranjez sa fac o sesizare la primarie (ea este autoritatea contractanta), la politie? Am asigurare CASCO, dar parca nu-mi vine sa o folosesc asa cu lejeritate, mai ales ca am fransiza. Daca imi sugerati sa merg pe linia reclamatiilor o voi face, daca nu am sanse de reusita atunci ma las pagubas. Ms anticipat pentru pareri.

Salut,

 

Te poti adresa Fondului de protectie a victimelor strazii. Ei se ocupa de despagubiri in cazul in care autovehiculul care a provocat accidentul ramane neidentificat. Poti gasi numerele de telefon unde poti sa-i contactezi pe net.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Te poti adresa Fondului de protectie a victimelor strazii. Ei se ocupa de despagubiri in cazul in care autovehiculul care a provocat accidentul ramane neidentificat. Poti gasi numerele de telefon unde poti sa-i contactezi pe net.

 

Bafta.

Asta este o informatie foarte pretioasa. Ms mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mirceaB, daca nu ai fi scris tu, as fi scris eu. :).

 

Asta trebuie sa faci, nu te atinge de Casco pt atat.

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima data mergi la politie si declara accidentul.

Legea este sa nu treaca 24 de ore de cand ai observat, ca ramai fara permis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FVPS are treaba doar daca in accident a fost implicata cel putin o persoana care a suferit vatamari , de acolo si "Fondul de protectie a victimelor strazii" !

Nu cred ca platesc daca ai casco !

Editat de PeDrum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FVPS are treaba doar daca in accident a fost implicata cel putin o persoana care a suferit vatamari , de acolo si "Fondul de protectie a victimelor strazii" !

Nu cred ca platesc daca ai casco !

Daca nu cunosti legea, te rog nu induce lumea in eroare. Ai dat o simpla cautare pe google sa afli ce si cum sta treaba cu acest Fond?

Lucrez in domeniul asigurarilor si am de a face aproape zilnic cu tot felul de cazuri din astea. Despagubirea nu are legatura cu faptul ca ai casco sau nu.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima data mergi la politie si declara accidentul.

Legea este sa nu treaca 24 de ore de cand ai observat, ca ramai fara permis

Care accident? Cum sa ramana fara permis pentru o avarie in parcare?

Se aplica ce ai spus daca intr-adevar ar fi avut loc un accident, daca colegul nostru era la volan, si era implicat intr-un accident.

 

Cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu cunosti legea, te rog nu induce lumea in eroare. Ai dat o simpla cautare pe google sa afli ce si cum sta treaba cu acest Fond?Lucrez in domeniul asigurarilor si am de a face aproape zilnic cu tot felul de cazuri din astea. Despagubirea nu are legatura cu faptul ca ai casco sau nu.

 

lucrezi in domeniu asigurari , probabil broker, irelevant! Citeste legislatia sau apeleaza la un avocat!

Pentru tine :

"dacă accidentul a fost provocat de un vehicul neidentificat, FPVS garantează şi plăteste despăgubiri numai pentru vătămări de persoane şi decese. Pentru daunele materiale se garantează şi se plătesc despăgubiri numai dacă în accident, cel puţin o persoană a suferit vătămări care să necesite pentru vindecare mai mult de 60 de zile de îngrijiri medicale. Franşiza ce rămâne în sarcina persoanei păgubite pentru daune materiale în aceste cazuri este de 500 Eur/echivalent lei; prin accident provocat de un vehicul neidentificat, se înţelege acel accident în care vehiculul agresor a intrat în coliziune directă cu persoana accidentată sau cu bunul pe care l-a avariat, după care a părăsit locul accidentului;

persoanele care pot beneficia de despăgubiri sunt cele prevăzute de legislaţia în vigoare la data producerii accidentului."

 

Declaratie "Prin semnarea prezentei „Cereri de despăgubire”, cunoscând sancţiunile prevăzute de art. 292 Cod penal privind „Falsul în declaraţii”, declar pe proprie răspundere următoarele: 1. la data producerii accidentului de circulaţie nu aveam nicio poliţă de asigurare valabilă care să acopere prejudiciul pt. care solicit despăgubiri (cum ar fi: asigurarea vehiculului pentru avarii şi furt - aşa numita asigurare CASCO- sau asigurare pt. alte bunuri avariate, pt. imobil/locuinţă, asigurare de sănătate, etc.); "

» Post actualizat in 08 Jun 2015 11:40

Daca nu cunosti legea, te rog nu induce lumea in eroare. Ai dat o simpla cautare pe google sa afli ce si cum sta treaba cu acest Fond?Lucrez in domeniul asigurarilor si am de a face aproape zilnic cu tot felul de cazuri din astea. Despagubirea nu are legatura cu faptul ca ai casco sau nu.

 

Daca tu ai ceva sa sustina ca FVPS a platit masina lovita in parcare cu autor necunoscut poti sa ne arati si noua ! Vreau sa-mi repar si eu masina pe principiul " lovita in parcare"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lucrezi in domeniu asigurari , probabil broker, irelevant! Citeste legislatia sau apeleaza la un avocat!

Pentru tine :

"dacă accidentul a fost provocat de un vehicul neidentificat, FPVS garantează şi plăteste despăgubiri numai pentru vătămări de persoane şi decese. Pentru daunele materiale se garantează şi se plătesc despăgubiri numai dacă în accident, cel puţin o persoană a suferit vătămări care să necesite pentru vindecare mai mult de 60 de zile de îngrijiri medicale. Franşiza ce rămâne în sarcina persoanei păgubite pentru daune materiale în aceste cazuri este de 500 Eur/echivalent lei; prin accident provocat de un vehicul neidentificat, se înţelege acel accident în care vehiculul agresor a intrat în coliziune directă cu persoana accidentată sau cu bunul pe care l-a avariat, după care a părăsit locul accidentului;

persoanele care pot beneficia de despăgubiri sunt cele prevăzute de legislaţia în vigoare la data producerii accidentului."

 

Declaratie "Prin semnarea prezentei „Cereri de despăgubire”, cunoscând sancţiunile prevăzute de art. 292 Cod penal privind „Falsul în declaraţii”, declar pe proprie răspundere următoarele: 1. la data producerii accidentului de circulaţie nu aveam nicio poliţă de asigurare valabilă care să acopere prejudiciul pt. care solicit despăgubiri (cum ar fi: asigurarea vehiculului pentru avarii şi furt - aşa numita asigurare CASCO- sau asigurare pt. alte bunuri avariate, pt. imobil/locuinţă, asigurare de sănătate, etc.); "

» Post actualizat in 08 Jun 2015 11:40

 

 

Daca tu ai ceva sa sustina ca FVPS a platit masina lovita in parcare cu autor necunoscut poti sa ne arati si noua ! Vreau sa-mi repar si eu masina pe principiul " lovita in parcare"

Cam aici se incadreaza cazul de fata. Este adevarat ca poate fransiza ce trebuie suportata de pagubit este mai mare ca dauna in cazul nostru (nu stiu cat costa reparatia) dar asta este o alta poveste.

» Post actualizat in 08 Jun 2015 17:05

Toata discutia insa se reduce la zero, am omis faptul ca are casco valabil. Nu am cititi cu atentie, scuze, ai dreptate. Nu poate sa primeasca despagubire.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

"dacă accidentul a fost provocat de un vehicul neidentificat, FPVS garantează şi plăteste despăgubiri numai pentru vatamari de persoane si decese. Pentru daunele materiale se garanteaza si platesc despagubiri NUMAI daca in accident cel putin o persoana a suferit vatamari (... ...)

 

Cam aici se incadreaza cazul de fata.

 

Pai nu se incadreaza nici acolo, nu a fost vatamare de persoana, colegul are perfecta dreptate..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care accident? Cum sa ramana fara permis pentru o avarie in parcare?

Se aplica ce ai spus daca intr-adevar ar fi avut loc un accident, daca colegul nostru era la volan, si era implicat intr-un accident.

 

Cele bune.

 

 

Ai permis?

Ia citeste legea.

Daca o gasesti lovita in parcare A AVUT LOC UN ACCIDENT, daca nu-l declari in 24 de ore de cand ai constatat, permisul se retine o luna

Iar daca nu mergi la politie, nu ai dovada pentru reparatie. Daca ti-o repara un service fara dovada de la asigurare sau politie, i se poate retrage licenta + amenda.

 

Asta e calea legala, mai departe face fiecare cum il duce capul

» Post actualizat in 09 Jun 2015 02:37

 

Ai permis?

Ia citeste legea.

Daca o gasesti lovita in parcare A AVUT LOC UN ACCIDENT, daca nu-l declari in 24 de ore de cand ai constatat, permisul se retine o luna

Iar daca nu mergi la politie, nu ai dovada pentru reparatie. Daca ti-o repara un service fara dovada de la asigurare sau politie, i se poate retrage licenta + amenda.

 

Asta e calea legala, mai departe face fiecare cum il duce capul

 

Art 100, litera g.

 

Art 79, punct 2

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok. Multumesc tuturor celor care si-ai exprimat opiniile. Se pare ca ma indrept cu gratie catre politie si asiguratorul casco. De dragul spiritului civic voi face si o sesizare la primarie si eventual si la firma care a prestat lucrarile. Cu bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ai permis?

Ia citeste legea.

Daca o gasesti lovita in parcare A AVUT LOC UN ACCIDENT, daca nu-l declari in 24 de ore de cand ai constatat, permisul se retine o luna

Iar daca nu mergi la politie, nu ai dovada pentru reparatie. Daca ti-o repara un service fara dovada de la asigurare sau politie, i se poate retrage licenta + amenda.

 

Asta e calea legala, mai departe face fiecare cum il duce capul» Post actualizat in 09 Jun 2015 02:37

 

Art 100, litera g.

 

Art 79, punct 2

 

Doar de pescuit si de port arma, se pune? Nu prea iti place dialogul, doar datul cu barda.Bafta.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesc masina lovita in parcare azi. Ma duc peste 2 ani si spun ca am gasit-o lovita dimineata. Fiti si voi mai cerebrali. Il doar la popou pe politist cite ore au trecut de la faptuirea "accidentului"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o situatie similara a trebuit s-o fac pe casco.Trebuia sa car martorul dupa mine la politie si mi-am bagat picerele.Daca stiam ca trebuia sa ma complic cu aducere de martor musai nici nu calcam pe la politie.Mergeam direct la asigurator si deschideam dosar.Asa am pierdut ore intregi cu bulangiul care mi-a pocnit bine partea stanga fata, ba la asigurator unde initial a recunoscut,ba la politie unde n-a mai recunoscut.Pt ca eu intai de toate fusesem la politie pt declararatia ca mi-am gasit troaca lovita in parcare.Si asiguratorul a zis ca odata ce-am fost la pulitie s-astept PV din care sa reiasa clar ca boul este vinovat.Ca s-o fac pe RCA-ul lui.Si cum eu n-am vrut sa cara martorul dupa mine am lasat-o asa.Evident ca mi-am luat malus dar costurile reparatiei masinii au depasit cu mult polita.Asa ca intr-un final sunt pe +..

Una peste alta stiu ca trebuie declarat la politie dar asta as fi facut eu.

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greșit. Te duci si faci repede casco la un prieten broker si apoi repari. Ca suntem in țara in care suntem si încă merge.

Am facut asta :) In 2008. Am gasito cu geamu spate fisurat in parcare. Cum se fisureaza securitu ca nu stiu sa explic:)

 

Facut casco, asteptat 1 luna si reparat pe casco :) Fara nici o militie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...