Sari la conținut

Mortal la Focsani - Garoafa


Crazy-devil
 Share

Postări Recomandate

TRactoarele sunt periculoase. merg incet, au manevrabilitate buna, asta le permite sa faca stanga aproape instantaneu.

 

Am avut un accident pe aceeasi reteta acum 7-8 ani. Linie dreapta cu marcaj intrerupt; eu in depasire si tractorul stanga sa intre la peco in momentul in care mai aveam 40m pana la el. Impactul pe acostamentul de pe stanga .....

Editat de ZIDU'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pt cei care NU-L sustineti pe HD, sustine-ti ignoranta.

 

200km/h nu avea, dar sigur depasise demult viteza legala. Tractoristul ia in cel mai rau caz 2 ani cu suspendare, motociclistul imbogateste pompele funebre.

 

Accidente moto, sa invatam din greselile altora. Sau sa le urmam exemplul?

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

greseala motociclistului = a depasit cu diferenta de viteza (fata de vehicolul lent) prea mare. Chiar daca in multe situatii e legal - e extrem de periculos, chiar daca se pastreaza viteza legala.

exemplu: 100 km/h - 15 km/h = 85 km/h la impact cu "perete de beton" - se face terci orice scula

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea cand am facut eu scoala, era parca o lege care spunea ca daca un vehicul din fata ta vrea sa faca stanga, trebuie sa stai sa-l astepti, sau poti sa-l devansezi prin dreapta daca ai loc. S-ar putea sa ma insel! Moarte tractoristilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La urma urmei totul tine de instinctul de supravietuire, cu cit e mai mic, cu atit pari mai curajos in ochii celorlalti, dar ai si cele mai mari sanse sa ajungi statistica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea cand am facut eu scoala, era parca o lege care spunea ca daca un vehicul din fata ta vrea sa faca stanga, trebuie sa stai sa-l astepti, sau poti sa-l devansezi prin dreapta daca ai loc. S-ar putea sa ma insel! Moarte tractoristilor!

E si acum legea asta; se aplica atunci cand semnalizeaza la timp sau reusesti sa ii ghicesti gandurile. Din pacate asta nu se intampla in foarte multe cazuri. (multe tractoare au semnalizarea defecta; multi tractoristi nu au permis; nu au nevoie pe camp; foarte multi conducatori - nu conteaza ce soi de vehicol - pun semnal si baga stanga aproape simultan = nu ai nici o sansa..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ar insemna ca orice viraj stanga (al oricui) ar trebui sa puna restul traficului in pericol. Si nu e chiar asa...Pericolul apare cand depasesti coloana de masini, sau viteza ta (a celui care depaseste) e mult mai mare decat a celui pe care il depasesti. Si, in ochii legii, tu esti vinovat, nu cel ce face stanga! Accidentele in general sunt un cumul de factori, dar daca esti constient ca traiesti in Romania, si ca asfatul doare (poate fi chiar letal), cred ca ar trebui sa asculti mai mult de instinctul de autoconservare si de bun simt...Oare motociclistul a facut asta? Din ce s-a intamplat, putem trage niste concluzii, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa opresti la fiecare UTB sau caruta sau mai stie dracu ce utilaje sau atelaje intalnesti . Trebuie doar sa reduci . Sa te gandesti ca este vorba de viata ta . Reduci , treci de obstacol si iti vezi mai departe de viata ta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

condoleante familiei, e cea mai grea chestie pentru un parinte...

 

cand ai motor orice e drum de viteza, mai putin circuitul. sincer eu unul prefer sa merg in siguranta decat legal sau ilegal

 

+1 5129114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că lumea ideală ar fi una fără conservari, fără tractoriști, fără ratb-iști, fără taximetriști, fără camionagii..."decât" motociclilști! Doar așa ar trăi cu toții o viață completă, plină de bucurii și ar ajunge acasă nevătămați.

 

*bine, bine, nu chiar cu toții, că mai sunt și curbe, nisip, alți motocicliști, care pot da bătaie de/la cap și dă cu virgulă

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că lumea ideală ar fi una fără conservari, fără tractoriști, fără ratb-iști, fără taximetriști, fără camionagii..."decât" motociclilști! Doar așa ar trăi cu toții o viață completă, plină de bucurii și ar ajunge acasă nevătămați.

 

*bine, bine, nu chiar cu toții, că mai sunt și curbe, nisip, alți motocicliști, care pot da bătaie de/la cap și dă cu virgulă

Nici atunci . Sa se revina la traficul de pe vremea odiosului . Numere pare o saptamana si numere impare alta saptamana . In plus , luni si miercuri sa circule doar cele intre 50 cm si 500 , marti si joi cele intre 500 cm si 1000 cm , vineri si sambata cele peste 1000 cm si duminica sa fie rezervata ptr adunarea epavelor si ptr recensamant .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergeti mai incet,

asta da.

depasiti mai incet.

NU!!! daca depasesti pai ... depaseste, nu sta nici macar o milisecunda mai mult decat trebuie in lateralul celui pe care-l depasesti!

viteza doar unde se poate fara riscuri.

viteza nu mai multa decat permite experienta fiecaruia

corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@jerry_mcrie & @pogor: viteza vine asociată cu riscul. Întotdeauna! Cu cât crește viteza, cu atât crește și riscul.

 

Iar pe drumurile publice, din păcate, experiența și viteza într-o relație invers proporțională.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt N+1 situatii, poti sa o iei in freza si la 35km/h...

 

Chiar am luat-o in freza la vreo 35km/h si culmea, m-am ales cu fractura de clavicula cu deplasare. Adica a fost neasteptat de urat, avand in vedere viteza de deplasare. Pot spune ca a fost chiar mai urat decat la accidentele pe care le-am avut la 50 de km/h si la 90 de km/h (tocmai am ridicat Topicul cu acest accident).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei care NU-L sustineti pe HD, sustine-ti ignoranta.

 

200km/h nu avea, dar sigur depasise demult viteza legala. Tractoristul ia in cel mai rau caz 2 ani cu suspendare, motociclistul imbogateste pompele funebre.

 

Accidente moto, sa invatam din greselile altora. Sau sa le urmam exemplul?

De cate ori am zis si eu ca numanui nu-i pasa mai mult de tine decat tie si ca legea nu te ajuta cand esti mort....

Am zis odata ca atunci cand depasesc, am mereu un deget pregatit pe frana, o viteza in limita mea, sunt atat de concentrat incat le citesc tuturor pana si numerele de inmatriculare si am primit raspunsul ca nu mai are farmec motociclismul daca te stressezi cu toate astea. Cica asta e, cand e sa fie, este.

Eu am ajuns la concluzia ca e selectie naturala si ma lasa rece majoritatea accidentelor mortale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cate ori am zis si eu ca numanui nu-i pasa mai mult de tine decat tie si ca legea nu te ajuta cand esti mort....

Am zis odata ca atunci cand depasesc, am mereu un deget pregatit pe frana, o viteza in limita mea, sunt atat de concentrat incat le citesc tuturor pana si numerele de inmatriculare si am primit raspunsul ca nu mai are farmec motociclismul daca te stressezi cu toate astea. Cica asta e, cand e sa fie, este.

Eu am ajuns la concluzia ca e selectie naturala si ma lasa rece majoritatea accidentelor mortale

Cel mai sigur mod cand depasesti este sa-l atentionezi pe cel din fata ca esti in spatele lui si sa stie ca il vei depasi , nu sa vi ca mutu cu viteza fara sa te vada nimeni ca ai toate sansele sa fi pupat rece acasa .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sustin

esti deplasat ... cel putin !!

pardon, sunteti !! ... ca sunteti cel putin doi, din pacate

daca ai fi pus curu' pe saua unei motorete si creierul in casca vreodata,

( SIMULTAN !! )

ai fi stiut/observat/trait/simtit pe pielea aia groasa a ta ca orice greseala ,

mai mult sau mai putin minora,

a coparticipantilor la trafic devine extrem de periculoasa pentru tine

INDIFERENT daca mergi repede, incet sau stai pe loc !!

( stiu ...bla,bla,bla ... ca viteza ucide...

dar pedeapsa e prea dura, parca se abolise pedeapsa cu moartea ...nu ??!!

si in nici un caz nu e imputernicit un tractorist sa o dea )

dar...

tu , pardon voi !!, dati impresia ca nu folositi creierul nici la mers nici la vorbit/scris

 

 

dumnezeu sa-l ierte !

ca a avut o pasiune asa periculoasa si ca a avut un dobitoc in fata

condoleante.

 

ps: abtine-ti-va de la lectii, "elevul" deja a plecat, din pacate ... de tot

RIP

» Post actualizat in 04 Jul 2015 07:45

DURULE !!

te lasa rece ...

:stuck:

 

rusine comunitatii asteaia !!

ce colegi sunteti ?

limitati-va la condoleante, lasati barbatia ieftina si lectiile neautorizate !!

mi-e sila...

 

:nono:

 

un om, pardon ,MOTOCICLIST !!! moare,

poate chiar cel pe care l-ati salutat iei in trafic,

si voi va dati nenea din fata tastaturii

 

:-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine cunoaste zona, va intelege ca acolo nu se merge cu cat iti da voie lege, adica 100Km/h. De cate ori am facut Bucurestiul pe motor, nu pot sa neg ca in zona respectiva aveam mai putin de dublul vitezei legale. Totul s-a rezumat la noroc si atentie mai mare (masina lenta in fata, carute, utilaje...)

Anul trecut avea sa mi-o iau identic. M-am tinut de un Q7 pe serpentine si cand am gasit o portita de depasire, am facut-o. Am fost la un pas de a ma face afis pe o dubita ce vira stanga. Norocul mi-a fost ca m-a observat ca veneam si s-a oprit. Intre timp am lasat-o mai moale cu nebuniile ca nu-i de joaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu viteza este cea mai mare problema...

 

nesimtirea, durerea-n cot... alea sunt intradevar problemele.

eu sa zicem ca merg cu 120 in zona de 90...

bou' de nesimtit care intoarce pe dubla continua in curba castiga detasat la capitolul vina.

una e sa mergi un pic mai repede, alta e sa te usurezi pe toti din jurul tau ca nu-ti pasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti deplasat ... cel putin !!

pardon, sunteti !! ... ca sunteti cel putin doi, din pacate

daca ai fi pus curu' pe saua unei motorete si creierul in casca vreodata,

( SIMULTAN !! )

ai fi stiut/observat/trait/simtit pe pielea aia groasa a ta ca orice greseala ,

mai mult sau mai putin minora,

a coparticipantilor la trafic devine extrem de periculoasa pentru tine

INDIFERENT daca mergi repede, incet sau stai pe loc !!

( stiu ...bla,bla,bla ... ca viteza ucide...

dar pedeapsa e prea dura, parca se abolise pedeapsa cu moartea ...nu ??!!

si in nici un caz nu e imputernicit un tractorist sa o dea )

dar...

tu , pardon voi !!, dati impresia ca nu folositi creierul nici la mers nici la vorbit/scris

 

 

dumnezeu sa-l ierte !

ca a avut o pasiune asa periculoasa si ca a avut un dobitoc in fata

condoleante.

 

ps: abtine-ti-va de la lectii, "elevul" deja a plecat, din pacate ... de tot

RIP

» Post actualizat in 04 Jul 2015 07:45

DURULE !!

te lasa rece ...

:stuck:

 

rusine comunitatii asteaia !!

ce colegi sunteti ?

limitati-va la condoleante, lasati barbatia ieftina si lectiile neautorizate !!

mi-e sila...

 

:nono:

 

un om, pardon ,MOTOCICLIST !!! moare,

poate chiar cel pe care l-ati salutat iei in trafic,

si voi va dati nenea din fata tastaturii

 

:-L

Da, un tip realist ! Nota 10!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...