Sari la conținut

Accident Dristor - Aprilia RSV4 BR93TUN


Metal Heart
 Share

Postări Recomandate

Io nu inteleg cum unii nu inteleg ca motociclistul putea merge cu motorul in carca, in timp ce se stergea cu o mana la poponeata si cu alta isi sufla mucii, si tot nu poate fi invinovatit pentru accidentul asta.

 

Singura, unica si impardonabila vina de a omora un om nevinovat revine soferului care nu a respectat regulile de circulatie.

 

Faptul ca mergea repede, incet, neatent la trafic sau avea tobe galagioase NU AU NICI O TREABA CU ACCIDENTUL ASTA. Putea sa mearga cu ochii inchisi visand la nirvana, tot avea prioritate pe portiunea aia de drum. Putea merge cu 100 km/h, tot avea prioritate. Ar fi fost in cel mai rau caz amendat pentru depasirea vitezei pe portiunea de drum (daca ar fi trait), dar prioritate tot avea.

Putea fi cel mai jegos om de pe lumea asta, care manca copii la pranz si se imbaia in sange de virgina, TOT AVEA PRIORITATE.

 

Si degeaba. A murit cu prioritatea-n mana.

Pentru ca oamenii sunt nesimtiti sau idioti. Si ne punem viata in mainile unor nesimtiti si idioti de fiecare data cand ne urcam poponeata in sa.

Intelegeti ce vreti in tragedia asta, dar nu dati vina pe motociclist. Fiti voi atenti si precauti, dar tineti minte ca asta nu o sa va salveze de prostie si nesimtire. Poate o sa diminueze efectele.

In primul rand odihneasca-se in pace.

In al doilea rand, mai lasati-o dracu cu prioritatea asta, ipotetic vorbind, daca motociclistul venea cu 200 (racheta sol-sol) si autovehiculul facea dreapta (cum trebuia legal) iar racheta noastra se infigea in spatele masini si o mierlea, tot vina soferului din autovehicul era, nu? (nu ma refer la cazul de fata, insa in fiecare accident de genul asta, o vina morala o avem si noi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, exista situatii in care viteza prea mare face imposibila sau improbabila acordarea prioritatii.

Asta insa NU e un astfel de caz.

Boul cu masina a facut o manevra INTERZISA legal, si dovada de marlanie dpdv moral - pentru ca in 99% din cazuri nu poti face stanga acolo in timpul zilei decat fortandu-i pe cei care merg normal sa te evite.

Nici macar nu are scuza ca trebuia sa ocoleasca kilometri, e intersectia in care poti intoarce la 100 m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@stRADU: Daca adam nu-s baga plua-n eva nu mai aveam discutia asta. Daca ii placea mai mult in gauraailalta iar n-am fi avut ocazia sa discutam povesti pe interneti.

Presupunand prin absurd ca ala mergea cu 200 pe ora pe sectiunea aia, ghici ce: tot avea prioritate. Criminalul din masina era tot obligat sa i-o acorde. Nu poti sa nu-i acorzi unuia prioritate ca merge mai repede decat e legal pentru ca 1: nu ai radar in fund 2: nu tu decizi cand si cum acorzi prioritate, ci ala care a facut drumul si ala care a facut legea. Nu exista vina morala, nu exista autor moral, intelege asta. Exista doar un om mort in urma unei fapte incriminate de codul rutier. E simplu. Si daca se infigea in poponeata masinii, daca dupa cercetari se dovedea ca masina n-a acordat prioritate, tot de vina pica.

 

Io nu zic sa mergi cu 200, zic doar ca mortu nu e de vina in cazul acesta. Pacat de tineretile lui si de familia lui. A murit din cauza unui prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, exista situatii in care viteza prea mare face imposibila sau improbabila acordarea prioritatii.

Asta insa NU e un astfel de caz.

Boul cu masina a facut o manevra INTERZISA legal, si dovada de marlanie dpdv moral - pentru ca in 99% din cazuri nu poti face stanga acolo in timpul zilei decat fortandu-i pe cei care merg normal sa te evite.

Nici macar nu are scuza ca trebuia sa ocoleasca kilometri, e intersectia in care poti intoarce la 100 m.

Am spus ca nu e cazul de fata, insa de multe ori se poate sa nu ni se acorde prioritate si din cauza vitezei prea mari pe care o avem.

» Post actualizat in 07 Aug 2015 09:41

@stRADU: Daca adam nu-s baga plua-n eva nu mai aveam discutia asta. Daca ii placea mai mult in gauraailalta iar n-am fi avut ocazia sa discutam povesti pe interneti.

Presupunand prin absurd ca ala mergea cu 200 pe ora pe sectiunea aia, ghici ce: tot avea prioritate. Criminalul din masina era tot obligat sa i-o acorde. Nu poti sa nu-i acorzi unuia prioritate ca merge mai repede decat e legal pentru ca 1: nu ai radar in fund 2: nu tu decizi cand si cum acorzi prioritate, ci ala care a facut drumul si ala care a facut legea. Nu exista vina morala, nu exista autor moral, intelege asta. Exista doar un om mort in urma unei fapte incriminate de codul rutier. E simplu. Si daca se infigea in poponeata masinii, daca dupa cercetari se dovedea ca masina n-a acordat prioritate, tot de vina pica.

 

Io nu zic sa mergi cu 200, zic doar ca mortu nu e de vina in cazul acesta. Pacat de tineretile lui si de familia lui. A murit din cauza unui prost.

Scuza-ma ca te intreb, tu in masina mergi cu binoclul la tine ca sa vezi racheta sol-sol cand vine? pentru ca la 200 la ora faci 55 de metri pe secunda, ca sa nu mai zic ce distanta de franare iti trebuie. (ma refer la cazul in care se infige in spatele masinii, nu la cazul de fata in care e clar ca vinovat a fost boul cu masina).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ti se acorda prioritate pentru ca in oras multi se baga cu japca si nu se asigura. Faptul ca tu vii cu viteza n-are nimic a face. Doar inrautateste lucrurile pentru tine. Da vinovat e tot nesimtitul care te vede, dar se baga oricum, se bazeaza pe faptul ca tu opresti sau il eviti. Si dupa zice ori ca veneai racheta si nu te-a vazut (minte cu nerusinare) ori ca nu stia ca esti acolo (iar minte).

Crede-ma ca daca stai 5 secunde in loc de 0.5 sa te asiguri, o sa vezi venind si un jet de vanatoare cu viteza supersonica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

bigFatAss legal soferul este de vina dar de cate ori ti s-a intamplat sa mergi cu masina sa te uiti in oglinda retrov (nimic in spate) si peste cateva secunde sa vezi un biker sageata, nu mai vorbim in afara localitatii, vrei sa mergi cu 200+ atunci o faci cu un mare risc total in defavoarea ta,hai ca tu il mai vezi pe domnu cu motorul(poate) dar un pensionar semi-chior ce sa mai vada ala...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum arata motocicleta, as presupune ca s-a facut un mare stoppie si motocicleta s-a dat peste cap - dovada ca saua pasagerului si codita sunt atinse..

Nici o carena zgariata, aripa intacta, nimic dubios... Totusi, politistii ziceau ca baiatul a fost stabilizat inainte de a fi dus la spital, parca nu-mi vine a crede ca s-a dus dintre noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu este robot, sa scaneze bikeri vitezomani, e suficient o clipa de neatentie si poc, aici ma refer doar la cei care merg cu viteza prin oras, croseteaza, dau pe o rota si toate magariile.Sincer astia o cauta rau de tot si finalul nu este departe.Nu stiu cum s-a produs accidentul si din ce cauza.Pacat de el , din poze ai da sa spui ca nu a patit mai nimic.

Nu le mai luati apararea astora ce merg ca turbatii prin oras , repet nu stiu daca motociclistul avea si el apucaturi de genu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bigFatAss legal soferul este de vina dar de cate ori ti s-a intamplat sa mergi cu masina sa te uiti in oglinda retrov (nimic in spate) si peste cateva secunde sa vezi un biker sageata, nu mai vorbim in afara localitatii, vrei sa mergi cu 200+ atunci o faci cu un mare risc total in defavoarea ta,hai ca tu il mai vezi pe domnu cu motorul(poate) dar un pensionar semi-chior ce sa mai vada ala...

Sunt motociclist. Stiu ca motociclistii sunt in trafic. Sunt intro tara in care se circula civilizat. Cu toate astea tot m-am trezit de cateva ori cu cate o mobra in spate sau depasindu-ma .

Se intampla sa nu-i vezi . Dar tot tre sa ai grija. Cand am fost in Ro, am stat si m-am asigurat de mult mai multe ori decat aici.

AIci lumea daca are prioritate nici nu se asigura. Eu cu reflexe de ro , mai arunc un ochi si in partea de unde ar tre sa mi se cedeze.

 

Am avut un accident acu 1 an, nu mi-o cedat unu trecerea in sensul giratoriu.Eu eram in sens, el astepta sa intre. Nu aveam viteza, l-am vazut cum incetineste , se uita . M-am gandit sigur mo vazut, in urmatoarea secunda era in mine. Omul a inceput cu ."Aveai viteza, bla bla" I-am raspuns scurt Aveam prioritate. Nu conteaza viteza. Daca il vedeam ca nu se uita si nu se asigura, franam io si il lasam sa treaca. Evit daca pot .

 

In cazul de fata. 10 ani minim nu ar mai avea voie sa conduca masina. Si ar trebui inasprite amenzile. Si aplicate. Ai gresit? Pa masina, Pa bani. Daca nu ai nici un mijloc de constrangere asupra lor , vor continua in acelasi fel.

 

Pacat de viata pierduta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metal Heart, pozele din articolul de mai jos cu un mare watermark pe ele sunt facute de tine?

http://www.infobraila.ro/2015/08/exclusiv-fiul-patronului-all-saints-mort-in-accident-de-motocicleta-in-bucuresti-giani-avea-31-de-ani/

Da :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crede-ma ca daca stai 5 secunde in loc de 0.5 sa te asiguri, o sa vezi venind si un jet de vanatoare cu viteza supersonica.

iti tocesti tastatura inutil.

nu vor sa inteleaga.

una e sa arunci un ochi in scarba in timp ce oricum ai lasat ambreaju si te-ai urnit din loc...

si alta e sa STAI, sa te uiti daca vine ceva si daca nu sa te pui in miscare.

in general se alica prima metoda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul de fata. 10 ani minim nu ar mai avea voie sa conduca masina. Si ar trebui inasprite amenzile. Si aplicate. Ai gresit? Pa masina, Pa bani. Daca nu ai nici un mijloc de constrangere asupra lor , vor continua in acelasi fel.

 

Pacat de viata pierduta.

plus si o excursie la mititica pentru cativa ani....

 

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ghinion sa ai sa te cureti dintr-un accident care, cel putin din poze, pare "usor"? motocicleta arata ok, masina e botita in zona portierelor, nu f tare...deci n-ai zice ca a fost viteza care sa te pulverizeze sau ceva de genul. Dzeu sa-l odihneasca in pace ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul de fata. 10 ani minim nu ar mai avea voie sa conduca masina. Si ar trebui inasprite amenzile. Si aplicate.

 

Pacat de viata pierduta.

 

Până una alta, poți să faci și tu același lucru.

 

Eu îi prind la semafor și îi întreb dacă știu unde au greșit. Dacă dau din mâini a lehamite sau sunt tari în gură, îi las fără oglinzi. Mulți însă își cer scuze cu vestitul "îmi pare rău, nu te-am văzut". Și eu îi rog să fie mai atenți că m-am săturat să îmi îngrop prietenii.

 

Mi se pare o metodă mai eficientă decât treaba făcută de păcălicii de milițieni. Să îmi bag toată plua în sufletul lor că nu știu decât să stea la ciupeală prin boscheți și la dirijat coloane oficiale.

 

Să îi fie țărâna ușoară motociclistului.

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pleci de acasa la o plimbare si vi intre patru blane dintr-un lucru banal , numai familia stie acum ce inseamna raul absolut sau blestemul maxim care til poate da soarta. Pun pariu ca toti cunoscuti lui o sa zica " Vam spus ca nu-l vad bine cu motocicleta aia , ca asa e regula , donatori de organe" , ce nu stiu ei este ca omul si le mai face si cu mana lui . El nu a apucat sa isi dea seama ca mersul mai agresiv poate aduce nenorociri , insa noi toti avem ce invata dupa urma lui. Dumnezeu sa-l ierte ca a plecat asa devreme , dar na acolo sus o fi mai bine ca aici poate deaceea nu se mai intoarce nimeni inapoi .

Se cheama culpa comuna. Viteza legala in oras e 50km/h. Culpa comuna. Mortul nu mai invie niciodata, soferul care nu a acordat prioritate o sa continue sa traiasca.

» Post actualizat in 07 Aug 2015 13:08

Daca cazi la 50km/h, te duci 2-3-4-5m slide, te opresi cu CAPUL in masina, obstacol, mori instant. Poti sa te opresti si cu coastele, abdomenul, rupi organele interne, si tot mori. Mersul cu viteza este pe circuit, nu pe bulevarde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nu inteleg cum unii nu inteleg ca motociclistul putea merge cu motorul in carca, in timp ce se stergea cu o mana la poponeata si cu alta isi sufla mucii, si tot nu poate fi invinovatit pentru accidentul asta.

 

Singura, unica si impardonabila vina de a omora un om nevinovat revine soferului care nu a respectat regulile de circulatie.

 

Faptul ca mergea repede, incet, neatent la trafic sau avea tobe galagioase NU AU NICI O TREABA CU ACCIDENTUL ASTA.

 

Referitor la ce ai scris pana aici (mi am dat seama ca tot prostii sunt scrise si in jos): Cum de este vinovat DOAR soferul auto? Cum de nu conteaza faptul ca el nu mergea cu 50km/h? Este adevarat faptul ca acel sofer a provocat accidentul, insa motociclistul cel mai probabil a suferit rani grave din cauza vitezei (la 50km/h poti intui o greseala pe care o face cineva in fata ta, poti feri, poti opri... poti cadea sa te julesti, insa e mai greu sa mori la viteza asta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la ce ai scris pana aici (mi am dat seama ca tot prostii sunt scrise si in jos): Cum de este vinovat DOAR soferul auto? Cum de nu conteaza faptul ca el nu mergea cu 50km/h? Este adevarat faptul ca acel sofer a provocat accidentul, insa motociclistul cel mai probabil a suferit rani grave din cauza vitezei (la 50km/h poti intui o greseala pe care o face cineva in fata ta, poti feri, poti opri... poti cadea sa te julesti, insa e mai greu sa mori la viteza asta)

eu la max 40 la ora mi-am rupt o coasta si fisurat 2...

la o viteza mulllt mai mare... nu am patit nimic.

dinamica accidentelor nu este o stiinta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o certitudine ca daca te izbesti cu viteza de 50km/h intr-o masina, bordura, copac, stilp ai 99% sanse sa crapi. Daca doar te stergi de obstacole ai sanse sa scapi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se cheama culpa comuna. Viteza legala in oras e 50km/h. Culpa comuna. Mortul nu mai invie niciodata, soferul care nu a acordat prioritate o sa continue sa traiasca.

» Post actualizat in 07 Aug 2015 13:08

 

Daca cazi la 50km/h, te duci 2-3-4-5m slide, te opresi cu CAPUL in masina, obstacol, mori instant. Poti sa te opresti si cu coastele, abdomenul, rupi organele interne, si tot mori. Mersul cu viteza este pe circuit, nu pe bulevarde.

A murit mult prea repede din nimic , putea sa mearga bine mersi cu 20 km/h peste viteza care a avut-o si trecea peste cumpana asta si era bine acasa , dar ... Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca nu am cazut in viata mea cu nimic motorizat , decat o singura data cu bicicleta cand eram mic si atunci miam spart capul , rupt un deget la mana , gauri in ambi genunchi , coatele decat osu mai se veda , pielea era pe asfalt , poate pt mine a fost o invatatura de neuitat , nici nu vreau sa ma gandesc ce inseamna o tranta cu motocicleta , sa imi prinda piciorul sau sa cada peste mine , sau sa ma lovesc de ceva , pai ma nenorocit pe viata , ma gandesc in fiecare zi la asa ceva , pe caldurile astea echipament canci deci nu imi mai ramane decat sa merg incet , si cum am mai spus pe aici daca pastrezi viteza legala nu prea are ce sa ti se intample , multi merg pe ideeaca Dumnezeu e mare , cateodata Dumnezeu nu exista .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...