Sari la conținut

Postări Recomandate

Am observat și eu că vin pachetele cu Fan, înainte mai veneau unele prin Cargus. Recent mi-a adus poștașul un pachetel, ceva insignifiant, din fericire fără taxă cretină de 9 lei. Nu-i mult, dar când coletul valorează 2-4-7 USD, te oftici că îl iei la preț de Ro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 775
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

16 hours ago, Geo_ZGA said:

Oarecum dezavantaj: fan-ul schimba tracking number si nu il mai poti vedea online pana nu iti dau ei mesaj cu noul tracking.

 

Eu urmaresc pachetele de pe Aliexpress cu parcelsapp.com

 

UIte aici ultimul pachet care mi-a fost livrat de Fan:

https://parcelsapp.com/en/tracking/158271900139385954030734

Se vede detaliat fiecare operatiune.

In dreapta apare si o linie cu Next tracking numbers unde apare noul AWB de la FAN, si apoi poti sa il urmaresti direct la FAN.

image.thumb.png.a13b0d984381bf4956727b39c1a41d3b.png

 

Am avut ghinion ca era weekend-ul ala liber cu 1-5 Iunie, ca a stat in depozitul lor din Chisoda (Timisoara) aproape 1 saptamana.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi m-a sunat curierul de la cargus pentru alt colet. ar fi fost bine sa stim cand se livreaza cu curier si cand prin posta. Nu stiu cum sa preiau coletul de la curier, sunt la serviciu in timpul cand ajunge la mine acasa, iar problema este ca nu stiu niciun awb, nu am primit sms ca mi se livreaza vreun colet.. Tipul a zis sa il lase undeva si il ridic pe baza pinului, adresa o gasesc in email. Nici sms nu am primit, nici email.

image.thumb.png.f1b7f45c8dae3fa0238aa809a46cb54f.png

Am primit sms in cele din urma, acum  pe seara. Rezolvat cu ultimul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Salutare, baieti! De vo' saptamana am dat comanda de mai multe lucruri de la selleri diferiti. Problema este ca din vo' 10 lucruri, doar unul singur a fost pus la transport. Restul inca au statusul "To Ship". Mi se pare ciudat, niciodata nu am patit asa si tot comand de vreo 7-8 ani. Majoritatea primeau un shipping number aproape instant sau oricum in prima zi Ati mai experimentat ceva similar?

Editat de Ruginel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda. Ai dreptate. Shipping number vine repede. Si eu comand frecvent si nu mi s-a întâmplat asa ceva. 

Eu as trimite mesaj la  vânzător/vânzători si funcție de răspuns, decizi. Nu primești raspuns, anulezi comanda/comenzile.

PS: Am comandat ceva chestii de motor de care sunt foarte mulțumi, raport calitate/pret (proiectoare, pernă de șa, kit de instalare proiectoare etc). Au venit in aprox. 14 zile. 

Toate bune! 

🍻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, De 3 Lei CuiE a spus:

Mda. Ai dreptate. Shipping number vine repede. Si eu comand frecvent si nu mi s-a întâmplat asa ceva. 

Eu as trimite mesaj la  vânzător/vânzători si funcție de răspuns, decizi. Nu primești raspuns, anulezi comanda/comenzile.

PS: Am comandat ceva chestii de motor de care sunt foarte mulțumi, raport calitate/pret (proiectoare, pernă de șa, kit de instalare proiectoare etc). Au venit in aprox. 14 zile. 

Toate bune! 

🍻

Poate pentru ca este anul nou chinezesc ,de aici intarzierea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, free runner a spus:

Poate pentru ca este anul nou chinezesc ,de aici intarzierea


Am omis asta. Cred ca ai dreptate, mai ales ca sunt selleri diferiti si dintre toti doar unul mi-a dat confirmare de shipping.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am comandat o husa de telefon pe Aliexpress si are urmatorul status :

 

 

2024-02-27 10:54

Order canceled

Shipment cancelled

2024-02-19 22:15

GMT+8

Out for delivery

Delivery company has picked up the large shipment

2024-02-19 21:54

GMT+8

Order has been packed into a large shipment and ready for the delivery company to pick up.

Data Provided by CAINIAO

Cainiao Super EconomyPresent

 

A mai patit careva asta? Ce se poate face in aceest caz?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

A cumparat (si primit deja coletul) cineva recent de pe aliexpress?

Ma intereseaza daca pachetul vine direct acasa cu curierul (ca la Temu, care se ocupa de toate), sau trebuie mers la vama/posta etc.?

Multumesc pentru ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Microbec a spus:

Buna ziua!

A cumparat (si primit deja coletul) cineva recent de pe aliexpress?

Ma intereseaza daca pachetul vine direct acasa cu curierul (ca la Temu, care se ocupa de toate), sau trebuie mers la vama/posta etc.?

Multumesc pentru ajutor!

Salut! De anul trecut toate pachetele de pe Ali mi-au venit cu Fan Courier

Chiar acum, free runner a spus:

Salut! De anul trecut toate pachetele de pe Ali mi-au venit cu Fan Courier. Ultimul l-am primit acum doua zile.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am primit un colet acum vreo saptamana, venit prin Ungaria. La usa l-a adus Fan.

 

Nu stiu care e treaba cu Magyar posta....dar nu-mi place deloc.

Ultimul colet, v. mai sus, apare anulat dupa ce a ajuns in Ungaria....

Se vedem ce zice seller-ul, desi cred ca sunt bani pierduti.

 

Cred ca raman la Temu...preturi mai mari, dar lucreaza beton, in ultimile luni de cand am luat doar de acolo, am avut 0 surprize neplacute.

 

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, Microbec a spus:

Buna ziua!

A cumparat (si primit deja coletul) cineva recent de pe aliexpress?

Ma intereseaza daca pachetul vine direct acasa cu curierul (ca la Temu, care se ocupa de toate), sau trebuie mers la vama/posta etc.?

Multumesc pentru ajutor!

Da, in ultima luna am primit 10-12 colete de pe ali. Toate au venit acasa cu Fan, unele grupate intr-o singura punga (desi de la selleri diferiti). Absolut nici o problema.

Un singur colet intarzie, nu ma agit f tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult tuturor pentru lamuriri.

@Kassu, si eu cumpar de obicei de pe Temu, dar de data asta e ceva ce nu gasesc acolo si nici altundeva in UE, fara complicatii vamale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine, cel putin, Temu e limitat si scump. Am instalat aplicatia, am cautat chestii... am dezinstalat si am revenit pe aliexpress :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu lucrez in browser, nu cu aplicatia. Iar preturile sunt la fel ca pe aliexpress, la ceea ce cumpar eu. Partea buna este ca nu am batai de cap cu vama, posta si alte institutii facatoare de minuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, Microbec a spus:

Eu lucrez in browser, nu cu aplicatia. Iar preturile sunt la fel ca pe aliexpress, la ceea ce cumpar eu. Partea buna este ca nu am batai de cap cu vama, posta si alte institutii facatoare de minuni.

Corect! 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Kassu a spus:

Se vedem ce zice seller-ul, desi cred ca sunt bani pierduti.

Trebuie sa primesti banii inapoi.

Eu am avut anul trecut un colet venit la posta si m-au anuntat tarziu sa-l iau. Nu am reusit sa ajung si mi l-au returnat. Am primit banii.

Acum 11 ore, Geo_ZGA a spus:

Pentru mine, cel putin, Temu e limitat si scump.

Adevarat! Acelasi produs, pe Temu-42 lei, pe Ali - 12. Timp de livrare pe Temu: 2 saptamani maxim, pe Ali de la 30 - 60 de zile. Cine e dispus sa astepte, alege pretul, cine nu, timpul. 

 

Acum 11 ore, Microbec a spus:

Iar preturile sunt la fel ca pe aliexpress, la ceea ce cumpar eu.

Bine spus, „la ce cumperi tu”.

Eu cumpar de pe Ali, frecvent. 90% pentru motor Am gasit foarte multe accesorii raport calitate-pret, foarte bun. În fond, majoritatea produselor se fabrica in China.

Problema este timpul de asteptare. Pe Temu vin mult mai repede coletele. Am comandat si pe Ali cu timp de livrare surprinzator de mic 8-9 zile, dar astea sunt rare.

 

Acum 12 ore, Microbec a spus:

Eu lucrez in browser, nu cu aplicatia.

Stii care este avantajul aplicatiei?

Sunt oferte „spot”, iar pretul e cu 50% mai mic decat cel stiu si chiar mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, De 3 Lei CuiE a spus:

Trebuie sa primesti banii inapoi.

Eu am avut anul trecut un colet venit la posta si m-au anuntat tarziu sa-l iau. Nu am reusit sa ajung si mi l-au returnat. Am primit banii.

Da, se pare ca pot face o cerere de refund, dar doar dupa data la care ar trebui sa ajunga obiectul la mine.

Asta inseamna dupa 15 aprilie. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Ruginel a spus:

Temu are depozite in Europa?

Nu cred sa aiba.

Oricum se misca admirabil de rapid.

La mine tot ce a venit de la Temu cu tracking, a venit direct din China.

Maxim 10-14 zile pana la usa, cu GLS in 90% din cazuri. O data sau de doua ori cu FAN.

 

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oke.. îmi expun și eu aici experiența trăită cu cele 2 site uri.

Temu îmi livrează de fiecare dată în cele 10zile maxim menționate.

AliExpress a început să se miște și el destul de bine, după ce a trecut perioada de Crăciun/an nou la ei au revenit la normal cu comenzile, ajung in maxim 15zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 hours ago, De 3 Lei CuiE said:

Stii care este avantajul aplicatiei?

Sunt oferte „spot”, iar pretul e cu 50% mai mic decat cel stiu si chiar mai mult.

Stiu, multumesc. La fel ca toate, eMAG si celelalte. Te bombardeaza cu oferte si ai notificari pe telefon de douazeci de ori pe zi. Numai ca eu cumpar ceva cand am nevoie, nu de Black Friday. La Temu te autentifici in browser cu e-mail/telefon, iti faci treaba si atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca experienta cu Ali, desi in 99% din cazuri a fost totul ok sau decent, e a 2a oara cand o patesc si nu mi se pare chiar dragut - comanda depaseste termenul estimat de livrare, trackingul zice ca a ajuns in tara, ali (si sellerul) zice ca trackingul lor zice ca au si incercat sa livreze si nu am fost eu disponibil sau nu am fost sa ridic. Pierd vremea sa le explic ca nu m-a cautat nici draq si ca habar n-am dupa trackingul ala unde este coletul de fapt. Astia ma trimit la posta sa imi dea posta in scris ca nu au coletul meu. Posta normal ca nu da nimic in scris si nici nu are habar de trackingul chinezului. Dupa ping pong cu ali unde aia pur si simplu ii dau inainte cu trackingul si imi cer dovada de la posta desi le-am zis de x ori ca posta nu da asa ceva, imi inchid cazul pur si simplu fara posibilitate de a mai zice ceva, ciuciu refund, ciuciu produs. Produsul ajunge totusi la un moment dat, cu 2 luni intarziere, gasit inghesuit in cutia postala...

La urmatoarele comenzi, mai ales daca o sa fie vb de valori mai mari, o sa cam caut sa iau din alta parte, eventual undeva unde pot plati cu paypal si nu cu cardul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...