Sari la conținut

Accident Paralela 45


Guzuman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 358
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

+ nu mai considera ca toti iti sunt prieteni... discutiile pe net si poate iesitul la o plimbare nu ii transforma in prieteni.

 

Nu e vorba de prietenie aici. E vorba de acceptat sau nu alte puncte de vedere, din partea unor oameni ceva mai experimentati. Si prietenii adevarati nu cred ca sunt cei care sunt mereu de acord cu tine. Cei mai pretiosi sunt cei care iti deschid ochii...

 

Nu voi da sfaturi, nu ma consider in masura sa fac asta. Pe masura ce acumulez km, mi se pare ca am inca atat de multe de invatat... Nu cunosc situatiile, nu stiu exact ce s-a intamplat. Nici acum, nici in Octombrie anul trecut, la excursia in Thassos la care am vrut sa particip si eu dar m-am razgandit in ultimul moment, din motive obiective. Voi spune doar o poveste personala.

 

In 2013 aveam motocicleta veche, o Honda CB 500, si o incredere in mine facuta varza dupa 3 cazaturi aproape consecutive in trafic, dupa primii mei 2000 km, cand mi se parea ca am invatat sa merg. Majoritatea apropiatilor mei s-au scandalizat teribil cand mi-am luat motocicleta. Motociclismul a fost un vis de-al meu, nu aveam nici istoric in familie, nici prieteni motociclisti. Toti cunoscutii mei considerau ca motociclistii sunt "donatori de organe". Si ma asigurau in mod repetat ca "daca nu te lasi, o sa mori"... un inceput tragi-comic pentru o fata entuziasmata care nu avea suport de nicaieri.

 

Intotdeauna voi zice ca daca e ceva in viata la care sa ai noroc, ar trebui sa ai noroc la oameni. Am avut noroc de cativa oameni care m-au sustinut si au crezut in mine. Unul dintre ei a fost Ianachim - unul dintre putinii oameni care m-au invatat cu adevarat motociclism. Acum 3 ani am iesit prima data cu el. Si singura, pana duminica asta cand am fost pana la Cheia.

 

Aveam vise de touring. In primul an ma demoralizasem grav dupa pataniile mele. Noii mei cunoscuti imi recomandau sa ma las. Eu eram incapatanata si am spus ca fac asta cumva sau mor. Era singurul lucru care imi ramasese intr-o perioada dificila din viata mea. Nu consideram ca am mare lucru de pierdut. Am luat-o incet si am tinut de sfaturile primite de la Ianachim si alti cativa prieteni noi, motociclisti vechi. Am inceput sa merg mult singura, sa ma acomodez cu motocicleta, sa capat experienta in diverse situatii de trafic. A fost doar unul dintre sfaturile lui. Nu aveam prea multa experienta nici pe 4 roti. Am invatat si sa franez.

 

In primul an am mers 10000 km, inclusiv iarna. Am iesit intr-o dimineata de decembrie si m-am dat offroad cu CB-ul la -4C. Am vrut sa vad cum e. Cu dl Constantin, cu ZIDU, cu robert_bobariu. O zi memorabila. Au fost multe, mergeam pe motor "si pana la toaleta", cum se zice. In ianuarie am fost la o tura in Bulgaria cu festina_lente si foxbat. Acum unele dintre "balamale" imi mai amintesc pe vreme ploioasa de incapatanarile mele de atunci. :)

 

La inceputul lui 2014 mi-am luat actuala motocicleta, Honda CBF 600 S. M-am mutat un an in Timisoara cu serviciu. Am inceput sezonul tarziu si l-am terminat devreme. Am mers 16000 km in 6 luni. Mancam kilometri cu sete, nu ma puteam satura. Am scapat motocicleta de 4 ori, aproape de pe loc. Era grea si m-am invatat mai greu cu manevrele la viteza mica/abordarea terenului mai accidentat. Am mers pe toate tipurile de vreme si asfalt/offroad. Am mers mult singura si in prima mea tura lunga (in sfarsit!) cu niste prieteni pana in Franta.

 

Anul trecut am mers 20000+ km in februarie-noiembrie. M-am oprit devreme, din alte motive care nu tineau de mine. Nu am avut niciun incident, semn ca ma obisnuisem cu motocicleta. Am traversat si un rau cu ea, si un Bucuresti inundat bine. Drumuri aproape inghetate, offroad, nisip, bolovani... orice ma scotea din zona de comfort. Mergand mai mult singura, nu prea stiam cum merg. Pana am mers cu unul dintre cei mai vechi/buni motociclisti din Timisoara, un prieten, Pepi. Mai mersesem cu el o singura data, cu un an in urma, cu aceeasi motocicleta, cand aveam cam 6-7000 km la activ cu ea, era inca noua pentru mine. A ramas surprins cat de bine ma descurcam acum, dupa alte mii bune de km. Asta a fost reteta pentru mine, sa merg. Cea mai buna investitie a fost benzina din rezervor. Am facut apoi o alta tura pana in Elvetia, singura - am stat la derkleine si am aruncat o privire si prin Franta, la Mont Blanc.

 

Duminica am fost pe Cheia, prima iesire de anul asta. Cu Ianachim si altii, de care ne-am despartit ulterior. Dupa 3 ani si aproape 50000 km pasionati, am descoperit cu bucurie ca puteam sa ma tin dupa el. Nu la perfectie, nu ma ajuta nici motocicleta de 600 vs 1200-le lui la capitolul "cuplu", dar a fost semnul cel mai clar ca am progresat oarecum. A fost unul dintre oamenii pe care mi i-am luat ca standard in motociclism. Si consider ca nu am gresit. Omul stie ce vorbeste. :)

 

================================================================================================================================================================================================

 

Un sfat de la el, care a devenit unul dintre principiile mele de baza este "always search for a way out". Cand conduci, calculezi traiectorii, posibilitati. Incerci sa anticipezi, sa iti dai seama daca TIR-ul va musca din curba, daca masina va scoate botul de pe straduta laterala, daca X5-ul se va arunca in depasire fara sa te vada. Ma joc cu pozitionarea pe banda, ma dau pe dreapta cand vad o coloana lunga de masini pe contrasens. Chiar daca ar tasni o masina dintre celelalte, eu voi fi deja intr-o pozitie din care imi va fi mai usor sa iau o decizie care sa ma avantajeze.

 

O afirmatie destul de controversata in care cred cu tarie, este ca "motociclistul are intotdeauna o parte din vina intr-un accident". Chiar daca nu ti s-a acordat prioritate, trebuia sa poti anticipa. Sa mergi cu viteza potrivita corelata cu nivelul tau de experienta cat sa poti frana/evita in siguranta. Daca nu ai putut face asta, o parte din vina iti apartine. Vina de a-ti fi supraevaluat nivelul de pricepere in a struni calul de metal de sub tine.

In momentul in care te astepti la absolut orice desi situatiile din trafic sunt in permanenta noi, reusesti sa identifici cateva tipare de comportament. Stii ca masina care merge incet si aparent absent contine un sofer care vorbeste la telefonul mobil. Stii ca un caine de pe marginea drumului are sanse mari sa iti sara sub roti. Stii ca masina care scoate botul de pe o straduta fara vizibilitate nu te-a vazut si deja ti-ai mutat motocicleta cat mai aproape de axul drumului, ca sa cresti timpul in care ar putea ajunge la tine daca isi continua miscarea. Si accelerezi. Ajungi treptat in momentul-cheie in care, daca ar pica un avion in mijlocul strazii, mintea si trupul tau ar fi pregatite sa confere o alta traiectorie motocicletei. Fara sa fii surprins.
Oamenii cauta mereu cu infrigurare sa se asigure ca sunt situatii in care "nu se putea face nimic". Cauta vinovati, "moarte conservarilor" si marsuri de constientizare a existentei lor in trafic. De ce ar trebui sa te sperie perspectiva ca ai in tine tot ce trebuie pentru a te intoarce in siguranta acasa?
In alta ordine de idei, tin socoteala kilometrilor pentru service, in primul rand. Apoi, sa vad cat am progresat. Bag motocicleta in service inaintea fiecarui drum mai lung. Verific tot ce stiu ca nu a fost verificat de mult timp. Curatat/uns/reglat lantul si presiune in cauciucuri - obligatoriu, daca nu mai am nicio piesa de schimbat. Fluidele trebuie sa fie "in termen", verificat incarcarea: baterie, releu, alternator. Placute de frana, bujii... si dupa un numar de kilometri mi-am dat seama ca motocicleta se simtea instabila in viraje si am fost in service. O cunosteam destul de bine, se pare... am schimbat in cele din urma rulmentii de jug si de roata fata. Mergand foarte mult singura si fiind constienta de faptul ca nu am forta necesara, ca femeie, sa imi rezolv singura problemele care tin de mecanica, am nevoie de o stare tehnica impecabila. Si legile lui Murphy se aplica a naibii de bine in motociclism - ceea ce uiti/omiti sa verifici, cedeaza la drum lung. Mai sunt si situatii neprevazute, cum ar fi o pana pe marginea drumului pe care am facut-o cu snur de cauciuc si kit de pana cu Roxynel pe marginea drumului, noaptea, intr-un sat de langa Resita, doua muieri nebune. Dar e exceptia, nu regula. ;)

 

Cam asta e povestea mea... sorry dar eu nu cred ca dupa 4 drumuri cunosti motocicleta. Probabil ca si Ianachim o sti ceva in sensul asta. Ok, nu te intereseaza parerile altora despre tine. Dar vrei sa mergi in siguranta si sa faci touring (Stonehenge? Am inteles bine?). Gandeste pentru tine, nu trebuie sa "dai raportul" aici. Si kilometri multi fara incidente iti doresc!

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

si tot ti am spus ca faci unele lucruri aiurea.......

iar de thassos ti am spus clar ca nu stau dupa tine si ca vreau sa prind ferry de pranz

 

pentru restul de laudatori" de KOSH cat si pentru el .....aici pe forum si chiar si in excursii NU SUNTEM PRIETENI. ci doar niste oamnei care merg impreuna la drum

cu unii te simti bine pe altii incerci sa i cunosti iar cu foarte multi iti dai seama ca ti pierzi timpul in compania lor

PRIETENIA in ziua de azi insemana mult si se caldeste greu nu in sute de km de mers unul in spatele altuia pe motoare

nu am nimic de castigat ca. ma interesez de soarta lui /ca ii urez sanatate si altele sau CA L APOSTROFEZ/ CRITIC / IRONIZEZ

este mai prieten' cel care te pupa in kour ce bun si destept esti...... sau ala care iti arata ca nu faci bine ceva??????

 

prefer sa ma injure pe forum ca nu l am luat cu mine decat sa l injur eu pe drum ca ma incurca......

cand merg in thassos o fac si pentru placerea de a sta cu cineva la o sticla de vin pe malul mari si la a povesti motociclisme' de aceea pun excursia pe forum si cand apare cate un personaj nou ma gandesc ca e placut sa i arati ca exista si altceva in afara de MAMAIA si vama veche.....

dar in cele mai multe cazuri se dovedeste a fi o idee proasta in a pleca la drum cu oamnei pe care nu i ai rodat la o scurta iesire

 

marcone@ vine si bauta de thassos de 3 zile cat de curand.... o voi anunta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tot am prins ferry-ul de pranz. Si-ati avut timp si de cateva ture de insula.

Pana se putea intampla oricui.

Am mers incet ptr ca n-am vrut sa risc depasiri si viteze pe drumuri pe care nu le cunosc, plus ca eram in alta tara.

La intoarcere, stiam deja oarecum drumul deci am mers mai bine.

 

Tu stii ca la dus cand am trecut prin tunelurile alea, la capatul tunelului luam instinctiv mana din gaz de teama unui viraj mai strans?

Si pe cubica aia la dus din satul ala pe la bulgari, cubica uda, si la coborare; nu m-am tavalit...

Eu nu alerg de nebun pe drumuri pe care nu le cunosc. Tu ai facut drumul ala de X ori si iti permiti arogante.

 

Ti-am spus, nu ma asteptam sa ne facem tatuaje BFF dupa plimbare, insa nici sa ma analizati doar pentru ca am busa.

Pentru ca asta e adevarata problema: busa.

Ti-am si zis in benzinarie la plecare ca n-o am de mult si raman ultimul ca nu vreau sa trag de ea. Stiu ca ti-am zis ca spuneai ceva de alergat pe drum - nu-mi amintesc bine contextul.

Dar imi amintesc ca am spus ca n-o am de mult si nu vreau s-o alerg.

 

Cand mi-ai facut semn pe autostrada sa-i dau, iar am stat linistit...

Pana la urma urmei, ce-a fost a fost.

 

Stai linistit ca nu te injura nimeni pe forum, eu ti-o spun verde in fata ce nu-mi convine. Si deasemenea, stati linistit ca nu vreau revansa, insa m-as bucura daca vom mai avea ocazia sa ne plimbam impreuna. Eu nu tin ranchiura si alte orgolii stupide: e prea scurta viata pentru prostii d'astea.

 

Nu mai judecati omul dupa motocicleta din dotare.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveam ceva de ascus, nu postam nici un detaliu despre accident.

Spuneam ca suntem bine si ca "asa-i in tenis".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si tot ti am spus ca faci unele lucruri aiurea.......

iar de thassos ti am spus clar ca nu stau dupa tine si ca vreau sa prind ferry de pranz

 

Inca fac chestii aiurea si promit sa mai fac! :D Pana la 80 de ani mai am de mers... atunci o sa folosesc motocicleta pe post de scaun cu rotile. Promit sa nu fac misto cand iti tremura trasa de la Parkinson.

 

Hooo bre cu Thassos ca n-am venit, nah! Daca veneam, stateai sa ma cioplesti din cubul de gheatza care se forma din cauza lipsei de imbracaminte termica. Incapatanarea e cea mai tare!

» Post actualizat in 08 Mar 2016 21:36

Si nu in ultimul rand: LA MULTI ANI! De 8 Martie

 

Multumesc frumos!

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

dar in cele mai multe cazuri se dovedeste a fi o idee proasta in a pleca la drum cu oamnei pe care nu i ai rodat la o scurta iesire

 

 

 

Acu vreo 5 ore ma gandeam sa-ti spun ca e vina ta ca l-ai luat fara proba, uite ca ti-ai dat seama si singur. M-ai invitat si pe mine la o plimbare din asta si ti-am spus pe loc ca avem stiluri diferite. In viata e important sa stii cine esti, ce ti se potriveste si sa nu te masori inutil cu altii.

 

Pentru ca cei mai mari dusmani ai unui motociclist nu sunt conservarii ci gargaunii din capul lui. Pana nu scapa de astia, supravietuieste numai prin noroc. Sau cu ajutorul unuia care iti intinde o mana chiar si cand iti bati joc de el. Incurcate sunt caile lui, pe langa asta e floare la ureche sa te ratacesti cu GPS-ul prin Bulgaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15000 vizualizari astept berea.... Kosh .....

 

Se da numai in Thassos :alcy:

acum am vazut cate vizualizari are topicul :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No, asa este frumos, "LA MULTI ANI" fatuca de ziua voastra si multi km fara incidente. Mi-a placut discursul tau !

Toti suntem vulnerabili pe doua roti. Este stupid sa ne dam cocosi, indiferent de experienta si km, o putem lua in freza oricand. Nu-l cunosc pe Kosh dar pare un om rezonabil, stie foarte bine unde mai putea face ceva si nu a facut-o. Asta nu inseamna ca a gresit !!!

Topicul s-a denaturant aiurea. Ce treaba are ce s-a intamplat in toamna cu accidentul de acum ? Conditiile au fost total diferite ! Ok, este vorba de acelasi personaj dar de ce nu s-a facut aceasi discutie atunci ?

De multe ori este foarte "riscant" sa intri pe acest forum, sunt destui care posteaza doar ca sa se bage in seama, fara sa vina cu o parere argumentata. Se stiu ei care ... sper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Daune morale ceri la ghișeul societății. (... ...)

De la firma unde lucrează soția adeverință de salarizare. (... ...)

Și se obțin pe fiecare dosar, (... ...)

 

(... ...)

Cu popa ne-am inteles omeneste, iar cu asigurarile ne vom intelege la fel.

Eu n-am daune fizice, pe mine ma intereseaza dor motocicleta sa-mi fie facuta "cum era".

Fata se intelege cu popa si nu vrea sa-si piarda timpul cu asigurarile.

. Aplica principiul cere și ți se va da.Nu ceri...?!... Asiguratorul zice bogdaprost ești...

TREBUIE SĂ INTELEGETI! Dacă noi tăcem și ne bucuram sa ne vedem pe picioare și cu fierul îndoit...da făcut... Oamenii nu o sa ne bage în seama în trafic. Maine un altul o sa se planga la fel ca si tine, ca și mine ca și multi alții... "am avut accident"...Asta dacă nu au dat coltul!... Lăsați "ne înțelegem" pe alta data... ASIGURATORUL sa plătească... Omul are RCA

Ptr mine e prea mare alergatura...

si nici fata nu vrea sa stea pe drumuri ptr te miri ce...

Stiu insa ea nu vroia nimic, a trebuit convinsa.

Acum, imi spune ca mai bine se lipseste decat sa umble atat.

kosh asculta-l pe capitanu in ce-ti zice, sa nu-ti para rau pe urma...

Pai voi credeti ca eu stau dupa asigurari??

Deja imi caut piesele, mi le chitesc. EU VARA ASTA VREAU SA MA PLIMB nu sa stau dupa asigurari.

 

 

Va suparati pe mine sau nu, eu nu stau sa pierd timp. O sa-mi contactez avocatii daca va fi nevoie - stiu deja ca am avut bubuiala si asteapta vesti de la mine.

Pentru mine timpul este foarte important. Pute ebay-ul de piese...

Am subliniat ce este relevant, poate asa iti dai seama de absurdul situatiei: oameni care te sfatuiesc de bine fiind trecuti prin asta, iar tu le refuzi sfaturile venind cu niste argumente colosale..nu am timp, vreau sa ma plimb, timpul este important, fata nu vrea, etc/etc!

 

 

Care 2 accidente in scurt timp?

Primul a fost prin 2007 cand am ratat curba aia la Oltenita ca m-a pus dreaq sa plec fara ochelari.

Restul sunt cazaturi minore. Eu am cazut odata si in pacarea subterana la mine, am lovit bariera de la nivel -2 cu umarul si m-am tavalit pe stanga. .

Apoi ma uitam dupa fosta nevasta, si nu vedeam de un stalp si ma tot aplecam pe dreapta sa vad daca vine muierea. Pana m-am aplecat de tot pe dreapta.

Ca sa nu mai zic ca saptamana aia dormisem max 4 ore pe noapte si Vineri noapte am fost la concert la Epica, de unde am plecat la 2 dimineata.

Apoi la 6 dimineata am plecat cu voi in Thassos.

Te superi fiindca Ianachim a spus ca esti oarecum paralel cu fenomenul, ti-am subliniat mai sus, reciteste si vezi cine are dreptate. Daca ai scapat motocicleta lovindu-te de bariera din parcarea subterana in timp ce amicii tai radeau de tine si ai cazut de pe loc cu mobra peste tine pentru ca te uitai dupa fosta nevasta se cheama cumva, nu vreau sa spun cum, cauta tu o denumire in asa fel incat sa fie cat mai agreabila.

Remarcabil si felul in care constientizezi prioritatile, concert pana dimineata, desi a doua zi mergeai la un drum de 600km!

Esti foarte incapatanat uneori si asta nu e neaparat un lucru bun (vezi tura de insula pe care ai tinut neaparat s-o faci desi iti picau ochii in gura de somn si unde daca ratai o curba, riscai mult mai mult decat in giratoriu la Byala);

 

Sfatul meu este sa recitesti cu calm cele spuse si sa te gandesti bine!

Si inca ceva, o vorba: nu toti care te injura iti sunt dusmani si cei care te pupa prieteni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Freya:e periculos sa ai idoli in motociclismul de strada!Tare periculos!

@Kosh:ai prea multa incredere in tine!Putina teama,putina paranoia,ceva semne de intrebare nu strica!

Cand schimbi categoria si motorul redevii pentru o perioada incepator!Esti incepator acum,nu e rusine sa constientizezi si sa-ti recunosti!

@all:vad ca mai nou exista un nou idol in motociclismul de strada,Ianachim!Emite categorisiri si critici ,iar fanii sar sa-l aplaude!

Cum am scris mai sus a e periculos sa ai idoli in mersul pe strada.Iar Achim nu e fara de prihana,a dat si el cu burta de asfalt!

Era si o filmare, pusa chiar de el, cum a comiso in Bulgaria!A avut noroc atunci, doar noroc!Nu stiinta ,nu talent si alte vrajeli!

Omul merge tare ,mult si cu siguranta are ceva talent.Bravo lui!Dar sa mergi ca el e periculos si nesanatos pentru multi de pe aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai s-o lamurim si pe asta. Ianachim NU e idolul meu. Nu am niciun fel de idol, nu ma compar cu altii si nu "vreau sa ajung ca X". Pentru ca e imposibil. Fiecare are priceperea si limitele lui, pe care e bine sa le cunoasca si sa le aiba mereu in cap, in special cand vrea sa mearga cu altii care merg mai tare.

 

Am scris mai sus ca Ianachim a fost pentru mine un model, un reper pentru ceea ce inseamna mersul pe strada. Toti am picat la un moment dat, nimeni nu e zeu (sau nah poate chiar sunt unii care au talent si nu au pus-o jos niciodata).

 

Nu "vreau sa fiu ca el", am deja stilul meu de mers, in limitele proprii si fara sa ma pun in pericol aiurea. Am mers CU EL duminica, nu CA EL. Nici nu am incercat. Dar mergand in stilul meu, am reusit sa ma tin dupa el oarecum si ne-am sincronizat. Asta mi-a aratat ca am evoluat mult fata de cum eram, iar asta e suficient. Nu ma compar cu altii, nu am nimic de demonstrat.

 

Daca nu reuseam sa ma tin dupa el, cel mai probabil ma plimbam singura. Am facut-o si alte dati, cand nu mi se parea ca voi fi pe aceeasi lungime de unda cu un grup. Nu tre' sa stam lipiti in grup si sa ne chinuim reciproc. Motociclismul e o experienta individuala de care trebuie sa se bucure fiecare, fara compromisuri de niciun fel. De asta merg mai mult singura sau cu cativa oameni cu care imi face placere sa merg pentru ca ne sincronizam perfect. E ca la dans - daca nu te potrivesti cu partenerul de drum, iese chinuiala. Altfel, iese tango.

 

Un alt reper in motociclism a fost Tsunami. El m-a invatat sa ma consider invizibila si sa ma bazez doar pe mine in trafic. Al doilea sfat care mi-a salvat viata. Sa nu astept sa mi se dea prioritate, sa nu imi pun viata in mainile altora ca mor cu dreptatea in mana. Nu am echipament colorat sau toba galagioase. O ard ghost rider imbracata in negru, pe o motocicleta neagra cu toba stock. Daca voi pati vreodata ceva, o voi pune pe seama faptului ca nu am stiut eu sa anticipez/actionez ca lumea, nu ca "nu m-a vazut/auzit conservarul".

 

Dupa principiile astea ma ghidez eu. Invatate de la osmeni cu o viziune mai "spartana". Ideea e sa iei ce e mai bun de la fiecare si sa iti creezi propriile reguli. Care sa te aduca mereu inapoi acasa. Restul de "cat de adevarat esti" e baieteala. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Freya:e periculos sa ai idoli in motociclismul de strada!Tare periculos!

@Kosh:ai prea multa incredere in tine!Putina teama,putina paranoia,ceva semne de intrebare nu strica!

Cand schimbi categoria si motorul redevii pentru o perioada incepator!Esti incepator acum,nu e rusine sa constientizezi si sa-ti recunosti!

@all:vad ca mai nou exista un nou idol in motociclismul de strada,Ianachim!Emite categorisiri si critici ,iar fanii sar sa-l aplaude!

Cum am scris mai sus a e periculos sa ai idoli in mersul pe strada.Iar Achim nu e fara de prihana,a dat si el cu burta de asfalt!

Era si o filmare, pusa chiar de el, cum a comiso in Bulgaria!A avut noroc atunci, doar noroc!Nu stiinta ,nu talent si alte vrajeli!

Omul merge tare ,mult si cu siguranta are ceva talent.Bravo lui!Dar sa mergi ca el e periculos si nesanatos pentru multi de pe aici!

Pe pagina mea de youtube o sa gasesti mai multe filme cu CAZATURILE mele

cand MERGI cu motorul mai si cazi ..... Din tastaura nu am auzit pe nimeni sa si opereze meniscul.... Poate doar o amorteala in degete!!!!

SI MAI INTREB INCA O DATA :

Toti cei care ati scris pe acest Topic, CATI ATI MERS CU KOSH cateva sute de km??????

Pana acum vad ca nimeni ..... dar comentati in bataia vantului!

 

Ianakimeeee, curva mica, ai ajuns modela :crack:

Vrei calendar cu mine ????

Cazuta sau ... In picioare???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] Dar mergand in stilul meu, am reusit sa ma tin dupa el oarecum si ne-am sincronizat. Asta mi-a aratat ca am evoluat mult fata de cum eram, iar asta e suficient. Nu ma compar cu altii, nu am nimic de demonstrat.

[...]

Daca mergea cum vad ca merge pe Youtube, poate te-a tractat sau ceva, ca nu vad cum "ai reusit sa te tii dupa el", chiar si oarecum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...