Sari la conținut

Accident Paralela 45


Guzuman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 358
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu sper sa nu fi fost inteles gresit. Nu i-am reprosat nimic lui Kosh. Urmaresc topicul de la inceput si nu am vrut sa il leg deloc de intamplarea din toamna. Am vazut insa ca s-au facut unele afirmatii mai mult sau mai putin complete si am tinut totusi sa aduc cateva lamuriri.

Sper ca din toate comentariile si pataniile de pana acum sa traga niste invataturi care sa-l ajute pe viitor, daca vrea sa tina cont de ele. Mi-ar parea rau sa aud de altele mai grave.

 

Toti facem greseli, dar putini invata din ele. Kosh, sper ca tu sa sa fi fost unul din cei putini.

 

In rest, asfalt uscat si sanatate maxima, ca sezonul abia incepe. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati linistiti ca nu ma supar eu din atat.

Tin la tavaleala, nu-i problema. Vorba aia, m-am ridicat de jos si m-am dus la pasagera dupa ce-am atins planeta.

Fiecare are dreptul la o parere, important este sa nu uitam ca impartasim aceeasi pasiune.

Daca aveam ceva viteza, poate postau altii in locul meu acum.

 

De convertit la religie - credinta... zero sanse.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand La multi ani , pisi

 

no2, ti se pare tie curat murdar dar pana nu mani tu un manz de 180 de cai mai bine ramai la comentarii pe la "timpul liber"

 

accidentul asta il facea probabil cu orice motocicleta, problema nu vine ca i-a taiat popa calea la 50m, s-a blocat , nu face fata in situatii criza chiar daca el se crede zmeu, asta nu se antreneaza, nu se invata pur si simplu o ai sau nu.

Senchiu,draga!

Aci nu era vorba de mine, ca nu man nimic, ci doar cat de abrupt a luat-o discutia pe contrasens..Asa ca-ntre motoristi.Ailalta afirmatie a ta n-o contest c-asa-i si cu volanu' nu doar cu ghidonu'..Ai talent sau nu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O regula a mersului preventiv spune sa stai departe de masini cand ai ocazia. Bine ca ai anticipat pericolul in ultimul moment si ai fost pregatit pe frane. Felicitari pasagerei ca nu renunta. Cat despre motor, mai bine il scoti dauna totala si iti iei altul. O mica fisura la cadru care se largeste in timp ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kosh
daca nu vrei sa postezi PV de la incident
macar pune o poza cu zona unde scrie de ce s-a facut vinovat POPA!!!
sunt tare curios cum l au incadrat si ce amenda i au dat
multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece este accident cu victima se face direct dosar de cercetare penala...nu PV.

CORECT

DECI .... Nu este clar CINE este VINOVAT!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ascultati-l pe Ianachim, s-ar putea sa fie un caz extrem de greu de recuperat pagubele. Plus, ca din experienta mea cu popii, e doar gura de ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Popa merge pe dovada, eu am toate actele la mine.

Am fost la politie si nu am depus plangere penala dar am specificat ca asigurarile vor prelua dauna. Am depus o declaratie despre cum s-au intamplat faptele.

Popa este om bun, cam prost, dar este om bun.

Nah, sa nu mai zica unii crestinopati ca "ateii e uameni rai".

 

Eu imi voi recupera dauna de la asigurari, pana atunci insa imi rezolv motocicleta sau imi iau alta.

In cel mai rau caz p'asta o pastrez ptr piese din motor.

 

Din experienta mea, popa este un om de nota zece... e doar prost, dar este om.

Cu noi in masina, popa a facut dreapta pe rosu in oras - clar nu mai traieste mult.

 

Popa a platit investigatii la spitalul de urgenta de i-au pocnit ochii : eu nu am asigurare de sanatate.

500 de lei e doar proba bilologica ptr stabilirea alcoolemiei. Nu mai zic tomograf, radiografii si ecografii X 2.

Asigurarea de sanatate a pasagerei a intrat doar pentru spitalizare; analizele si investigatiile din seara accidentului au fost pe buzunarul popii.

La urmatoare asigurare/casco evident o sa plateasca si dauna asta... cred ca o sa plateasca mai mult la asigurari mai multi ani, daca n-o comite din nou.

 

Fiind accident cu victime, automat se intocmeste dosar penal pentru toti conducatorii implicati in accident.

El o sa-si ia amenda ptr neacordare de prioritate, plus permisul suspendat, eu merg inainte cu asigurarile.

Fata s-a constituit parte civila si nu a depus plangere si/sau certificat medico legal.

Vinovat este popa.

 

Pentru noi e mai important timpul decat 1000 - 2000 de euro obtinuti cu alergatura.

Eu n-am pe cere dezpagubiri fizice si morale, si nu am timp si chef sa fac teatru prin tribunale pentru te miri ce suma de la asigurari.

Nu sunt Lacatus sa cer 11metri pentru o cazatura la nici 50km/h.

 

Stiu ca multi dintre voi vreti sange si razbunare si pe o parte va inteleg... insa trebuie sa intelegeti ca eu am altele mai bune de facut.

 

N-are de ce sa fie caz greu de recuperat pagubele avand in vedere ca popa s-a declarat vinovat atat la politie cat si la asigurari.

Chiar a semnat ca este de-acord ca asigurarea CASCO sa preia si daunele motocicletei.

Eu n-am spus niciodata ca CASCO va repara motocicleta, ci doar ca popa a fost decord si-a semat pe foaia CASCO ca este decord cu preluarea daunelor.

S-au mirat si politistii, practic, eu de la ei stiu de treaba asta.

Plus ca mai avea si-o asigurare facultativa de raspundere civila pentru vatamare corporala din culpa.

A fost depusa si asta la dosarul de dauna.

 

Cat despre asigurari, acum astept raspunsul in urma devizului de reparatie depus.

In maxim o luna, motocicleta este gata, pe banii mei.

Daca asigurarile fac figuri, ii las pe avocatii mei sa se descurce cu ei.

 

Nu-l plang pe popa. Vine acum pastele si iar vinde apa de la robinet bolborosita si paine de la colt la fraierii creduli.

Ideea e ca s-a speriat tot, nu era revenit nici acum cateva zile cand ne-am vazut cu el.

Poate d'aia a uitat-o p'aia cu semaforul rosu.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul asta e dovada vorbei "This is why we can't have nice things."

Are omul destule pe cap si numai sa fie luat in balon de toti criticii nu ii mai arde.

Cred ca s-a inteles ce ii reprosati, desi numai de la motociclisti nu m-as astepta la spalat de rufe in public.

 

Sanatate tie si prietenei tale si spor la reparatii si la alergatura dupa acte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati linistiti ca nu ma supar eu din atat.

Tin la tavaleala, nu-i problema. Vorba aia, m-am ridicat de jos si m-am dus la pasagera dupa ce-am atins planeta.

kosh mama, da tot spui de multe pagini incoace treaba asta cu dusu la pasagera. da unde era sa te duci intai frate? sa vezi daca e spart motoru?

si cu tinutu la tavaleala, nush zau. ai avut bulan maxim. nu cred ca esti constient de asta inca. nu te-a scapat busa sau ingeru popii (sau cine stie?). putin ghinion in plus si nu mai avea cine merge la pasagera si nici cine sa scrie pe aici...

din ce spun baietii care au mers cu tine, retine esentialul si ai grija de tine man, cat poti tu mai bine. esti de ceva ani pe forumu asta si ai vazut ca se da cu rip in nestire. pacat de viata ca-i frumoasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am primit mail de la inspectorul de daune precum ca a trimis devizul "la centru". Curand ne intalnim sa formular / completez cererea de despagubire.

Gabyshor, "tinutul la tavaleala", include si mustrarile si caterincile de pe forum.

Nu am negat niciodata gravitatea celor intamplate. Stiu prea bine ca se putea intampla mult mai rau decat asta.
Daca loveam cu 10 cm mai la dreapta, intram in stalpii masinii si altul era deznodamantul.
La contactul cu solul puteam sa ne rupem de tot, puteam cadea in cap, in umar, in sold ... sunt sute de scenarii care se puteau intampla.

Am taietura superficiala pe degetul mare mana dreapta, cu toate ca aveam manusi lungi, RST Tractech Evo Race, luate anul trecut inainte de a lua moto. Degetul mare de la mana stanga ma jeneaza si acum de la impact. Dreaq stie cum am dat cu mana de pamant...
Cu tot echipamentul piXdii, tot te faci muci daca se indeplinesc/cumuleaza anumite chestii aiurea.

Sunt ferm constient de cat de nasol se putea termina chestia asta.
Faptul ca m-am ridicat de jos si m-am dus la pasager... am pus accent pe asta pentru a sublinia ca nu am avut viteza si ca tot am reusit s-o franez oleaca.
Majoritatea, culmea motociclisti, cand aud de busa isi inchipuie ca motocicleta asta nu poate circula decat cu viteze incepand de la 150 in sus.

Multi cand au vazut loganul s-au uitat la mine si si-au facut cruce ca suntem intregi.
Mai ales ca loganul a venit din stanga mea, si lovitura la intors cu fata de unde a venit in sensul acelor de ceasornic.
Greutatea motocicletei l-a intors pe loc.
Probabil a fost spectaculos sa vezi live sa ceva.
Cei de la service-ul unde au ajuns vehicolele mi-au spus ca loganul e epava: puntea spate si caroseria e stramba de spate: dauna totala ireparabila.
Pe mecanicii de la service ii inteleg ca-si fac cruce: nu stiu ce inseamna moto.

Puteam sa nu ma ridic de jos, mai am si eu cateva probleme medicale care puteau fi accentuate cu ocazia contactului cu planeta.

Esentialul l-am retinut, crede-ma cand iti vezi pasagera pe asfalt respirand greu, iti cam trece cu vitejia... nu c-as fi fost viteaz pana atunci.

Ce "m-a amuzat" este paralela cu drumul de anul trecut cand aveam sub 500km pe moto si cand m-am incapatanat sa merg la drum crezand ca sunt intre prieteni cu aceeasi pasiune si care inteleg ce inseamna sa iei fortat o pauza moto de 2 ani datorita diverselor probleme ce nu tin de tine. Mai veneam si dupa un divort recent, plus o gaura financiara "superba".
Nu ma asteptam insa sa fiu scanat si analizat, de genul: orice spui si faci va fi folosit impotriva ta.
Doar pentru ca mi-am permis sa-mi iau o busa fara acordul scris al comunitatii.

Dar pana la urma, si motociclistii, "e si ei uameni". Cu calitati si defecte.
Si eu care-i tot spuneam fetii sa stea linistita ca am prieteni in toate orasele, chiar daca nu-i cunosc personal.
Orice este nevoie, sa-mi spuna.

Din fericire n-a fost nevoie mai de nimic, decat un transport pentru care inca odata, multumesc mult.

Accidentul asta m-a invatat insa altceva mult mai important si anume, ca unii sunt mai motociclisti decat altii si ca nu poti conduce ce motocicleta vrei tu decat cu permisiunea "comunitatii".
In mare parte banuiam ca-i asa, insa parca refuzam sa cred.
Sper insa ca ma ma insel.
Multi mi-au spus s-o las mai moale cu forumul... de data asta cred c-o sa reusesc.

Eu, niciodata nu voi judeca un motociclist si ii voi lua apararea chiar daca a gresit.
Avem o pasiune comuna si impartasim aceleasi riscuri, din placere, nu obligatie.
Cand te sui pe moto iti asumi unele riscuri, inclusiv riscul cel mare.
Discutia asta am avut-o cu prietena mea inca de anul trecut cand ne-am cunoscut. Fata nu-i straina de motociclete. Nu are carnet si a mers pe capre pe camp, de aceea vrea sa dea de carnet in primavara asta.
Stie ce se putea intampla daca unghiul de impact era cu juma' de grad diferit, sau reactionam cu o fractiune de secunda mai tarziu.

Viata este intr-adevar frumoasa. Cel mai important lucru in viata este sa "fim uameni".
Acum, nu ca ma asteptam sa-mi dati premiu cu coronita... dar cred ca daca aveam un ZX6R sau ZX10R, nu ajungeam la 13 pagini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am citit p aici busa nu mai este in toate mintile la geometrie. Oricum , spusele lui Ian sunt adevar pur si dezinteresat.Intr o zi vei intelege si povestea cu divinitatea are ti a vorbit in direct. important e sa te acordezi pe frecventa. poti sadai cu pietre, nu ma supar doar iti doresc mult bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+ nu mai considera ca toti iti sunt prieteni... discutiile pe net si poate iesitul la o plimbare nu ii transforma in prieteni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, ma bag iarasi sa mai spun ceva, nu ma pot abtine - si cum am mai postat o data tot apare topicul la "my content".

1. ai GRIJA MARE cu plangerea penala & stuff! Eu am trecut mai demult printr-un accident (de masina) din care am iesit sifonat, treaba fusese f clara la inceput, omul "n-am vazut semaforul". Pe urma s-a rasucit. Toti numa' lapte si miere s-o lungeasca, e un termen legal in care poti depune acea plangere si voiau sa nu o fac. Daca nu ma lumina un avocat si noroc ca am avut niste zile de spitalizare care au lungit termenul ala de depunere a plangerii as fi supt-o original. AI GRIJA!

Pana la un anumit nr de zile de ingrijiri actiuea penala incepe DOAR DACA FACI PLANGERE si inceteaza daca se impaca partile. Deci popa are tot interesul sa fie baiat bun ACUM. Dupa ce trec cele n zile nu stii ce se va intampla.

2. intact nu esti, ai spus de vanatai, acum taietura, una alta. TOATE astea trebuiau documentate! Asa cum am spus, impacarea partilor duce la incetarea actiunii penale. O faci in termen si esti acoperit. Am inteles ca nu vrei sa faci bani din asta, de apreciat, dar n-as vrea sa te vad luat de prost si muscandu-ti mainile mai tarziu. Apropo, stiu ca urgentele sunt gratuite chiar daca n-ai asigurari (mai e unul in aceeasi situatie, il vad in oglinda de la baie de cateva ori pe zi). Asa ca popa o fi platit spagi poate, si alea doar daca n-o face barter cu doctorii.

3. Eu ti-am spus ce stiu din experienta dar sunt amintiri, au trecut niste ani de cand am trecut prin ele (slava Domnului - de matematica, sport, care vrei, sa nu fie cu zeitati) si poate nu mai retin totul 100% corect, poate s-au mai schimbat ceva chichite. Dar la un moment dat un coleg de birou motociclist a fost tavalit de o masina, mai usor decat tine. Eu i-am spus cam aceleasi lucruri de mei sus, eram proaspat in firma si probabil nu am fost convingator, s-a dus la nu stiu ce avocat etc. Concluzia e ca a fost la un pas sa o muste rau, pana la urma alt mobrist i-a repetat fix ce-i spusesem eu, a urmat sfaturile si a recuperat o parte din paguba. Am inteles care e prioritatea ta, sa fie fata bine si sa-ti faci motorul, inteleg. Dar repet: AI GRIJA!

Referitor la alte comentarii nu vreau sa ma pronunt, poate km aia amintiti or fi ceva cu baza reala, dar depinde si cat vrei sa folosesti din posibilitatile mobrei. Eu am FZ-ul din 1 decembrie, am mers pe el 120km. Clar inca nu stiu ce poate, dar nici nu mi-am propus sa aflu. O folosesc pt mers relaxat, chiar daca imi place un drum cu viraje pe care sa ma las. NU am nici o retinere sa plec maine cu sotia in spate la drum, clar nu din prima pana in Grecia, ci undeva la cateva sute de km sa vedem cum ne dor una-alta de la sa etc. In nici un caz nu o sa ma dau mii de km singur inainte s-o iau pasagera, la fel de clar nu o sa ma dau pe-o roata sau cu genunchiul jos. M-a amuzat insa faza cu casca de nazi, nu stiu cine era in poza calare pe BMW si cu castronul pe tzestofan, dar m-a surprins (e pe un topic cu Cheia pe 6 martie 2016)! Nu se vede f bine, nu imi dau seama daca e din aia care n-are nici macar omologare sau o fi ceva mai de soi, dar mie parca nu-mi vine sa merg nici pana la coltul strazii cu asa ceva...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Kosh - ai grija cu info din ultimul post, nu sunt ok in contextul recuperarii daunelor. Il pot face sa apara la loc daca tii neaparat dar in locul tau m-as gandi de 2 ori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. intact nu esti, ai spus de vanatai, acum taietura, una alta. TOATE astea trebuiau documentate! Asa cum am spus, impacarea partilor duce la incetarea actiunii penale. O faci in termen si esti acoperit. Am inteles ca nu vrei sa faci bani din asta, de apreciat, dar n-as vrea sa te vad luat de prost si muscandu-ti mainile mai tarziu. Apropo, stiu ca urgentele sunt gratuite chiar daca n-ai asigurari (mai e unul in aceeasi situatie, il vad in oglinda de la baie de cateva ori pe zi). Asa ca popa o fi platit spagi poate, si alea doar daca n-o face barter cu doctorii.

daca esti ranit, ca urmare a unui accident rutier, vinovatu iti plateste toata spitalizarea. asa spune legea. nu e nimic gratuit.

» Post actualizat in 08 Mar 2016 18:55

@Kosh - ai grija cu info din ultimul post, nu sunt ok in contextul recuperarii daunelor. Il pot face sa apara la loc daca tii neaparat dar in locul tau m-as gandi de 2 ori

nu-s ok nici cand te dai cu motoru, cu pasager sau fara...

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...