Sari la conținut

Filtratul traficului - legal sau ilegal?


anpetre
 Share

  

160 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Si acum ce ai vrea? O lege speciala pentru anumite zone din Bucuresti? Asa cum spunea cineva mai sus, fiecare autovehicul cu avantajele si dezavantajele lui. O ineptie in opinia mea pentru a justifica incalcarea legii. Motocicleta o fi ea sexi sau cum vreti voi, insa in niciun caz, confortabila. Raspunsul Comisarului-sef este gresit, da loc la interpretari si echivocuri. Legea face referire la vehicule iar depasirea coloanelor este INTERZISA!. Asa spune legea, iar unde-i lege n-ar trebui sa fie si tocmeala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Deci daca nu se intra pe sensul opus de circulatie depasirea este permisa. Unde intri pe sensul opus daca sunt mai multe benzi pe sens iar "grabitul" gaseste banda din stanga libera, depaseste coloana si apoi se baga-n fata? Adica depaseste coloana formata pe banda 1, folosind banda 2 care este libera, fara sa intre pe contrasens.

Acum intelegi?

 

Tot nu intelegi. Daca banda 1 e ocupata de coloana si banda 2 e libera, poti continua deplasarea pe banda 2 pe langa vehicolele oprite pe banda 1 fara ca manevra sa fie considerata depasire. Si daca ajungi primul la semafor pe banda 2, de ce sa incerci sa reintri pe banda 1 in fata primului oprit acolo?

Reciteste ultima fraza aia, si te lamuresti.

» Post actualizat in 26 Aug 2014 09:58

Raspunsul Comisarului-sef este gresit, da loc la interpretari si echivocuri. Legea face referire la vehicule iar depasirea coloanelor este INTERZISA!. Asa spune legea, iar unde-i lege n-ar trebui sa fie si tocmeala...

Nu stapanesti notiunea de "depasire", de aia ti se pare confuz.

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot nu intelegi. Daca banda 1 e ocupata de coloana si banda 2 e libera, poti continua deplasarea pe banda 2 pe langa vehicolele oprite pe banda 1 fara ca manevra sa fie considerata depasire. Si daca ajungi primul la semafor pe banda 2, de ce sa incerci sa reintri pe banda 1 in fata primului oprit acolo?

Reciteste ultima fraza aia, si te lamuresti.

» Post actualizat in 26 Aug 2014 09:58

Nu stapanesti notiunea de "depasire", de aia ti se pare confuz.

Simplu, pentru ca vreau sa fac la dreapta si mai sunt si neam prost si mai incalc si legea. Acolo este vorba de DEPASIREA COLOANEI si nu de depasire in sensul si acceptiunea art. 45 sau cat o fi.

Nu cred ca esti in masura de a spune ca intelegi notinea de "DEPASIRE"...sau ca eu nu o stapanesc...

Editat de Quetzalcoatl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam orice lege din ro este ambigua (adica nu este CLARA).

Evident asta lasa loc la interpretari.

Daca ai ghinion de un organ "ofuscat" pe motociclisti, cu toata scrisoarea lui Dinita, ai cam "pus-o"... Pentru ca iti da de lucru pentru urmatoarea perioada :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplu, pentru ca vreau sa fac la dreapta si mai sunt si neam prost si mai incalc si legea. Acolo este vorba de DEPASIREA COLOANEI si nu de depasire in sensul si acceptiunea art. 45 sau cat o fi.

Nu cred ca esti in masura de a spune ca intelegi notinea de "DEPASIRE"...sau ca eu nu o stapanesc...

Daca vrei sa faci dreapta (stanga) folosesti benzile de preselectie acolo unde sunt, cu incadrarea pe acele benzi cu 50 m inainte de intersectie, semnalizare, asigurare, tot ce trebuie. Daca tu faci dreapta de pe banda 2 nu are sens sa mai continui discutia.

 

Daca mergi pe banda 2 pe langa masinile oprite pe banda 1 aia NU E DEPASIRE. De aceea am zis ca nu stii ce e aia "depasire". Pentru ca nu stii, nestiutorule care esti tu nestiutor!

 

Daca esti neam prost si incalci legea (citat), de ce iti bati capul cu ce a zis acolo nea' politaiu?

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa faci dreapta (stanga) folosesti benzile de preselectie acolo unde sunt, cu incadrarea pe acele benzi cu 50 m inainte de intersectie, semnalizare, asigurare, tot ce trebuie. Daca tu faci dreapta de pe banda 2 nu are sens sa mai continui discutia.

 

Daca mergi pe banda 2 pe langa masinile oprite pe banda 1 aia NU E DEPASIRE. De aceea am zis ca nu stii ce e aia "depasire". Pentru ca nu stii, nestiutorule care esti tu nestiutor!

 

Daca esti neam prost si incalci legea (citat), de ce iti bati capul cu ce a zis acolo nea' politaiu?

Si ce, pe banda de preselectie nu se poate forma coada? acolo unde sunt, si daca nu sunt nu-i tot aia?

Ti-am mai spus si repet, este vorba de depasirea unei coloane formate la semafor sau la trecerea la nivel cu calea ferata sau unde mai vrei tu, vrei sa intelegi sau esti nestiutor arogant si ingamfat?

Errare humanum est, perseverare diabolicum...

» Post actualizat in 26 Aug 2014 10:49

Daca tu faci dreapta de pe banda 2 nu are sens sa mai continui discutia.

Pai altfel n-as mai fi in situatia de a depasi coloana, n-as mai fi neam prost si n-as mai incalca legea iar discutia ar deveni superflua...

Intelegi eruditule?

» Post actualizat in 26 Aug 2014 11:07

....si as fi si eu ca tine. Erudit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap. dau si eu un +1 la topic, f interesanta discutia

si eu am depasit (de fapt nu prea stiu ce motociclist sta in spatele unei masini la semafor) de foarte multe ori, cu politia in instersectie care se uita la mine. niciodata nu au schitat macar un gest sau sa imi arunce vro privire aiurea.

 

+ de asta, aproape 80% din masinile care stau la semafor imi fac loc sa trec. unii chiar isi pliaza oglinzile, iar eu ca un motociclist model ce sunt, le multumesc de fiecare data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depasirea coloanei cu o masina si bagatul in fata presupune (daca primul din coloana e oprit la linie) incalcarea liniei transversale de la semafor, ceea ce echivaleaza cu trecutul pe rosu. diferenta la motocicleta care depaseste coloana printre masini este ca ajunge in fata si poate sa ramana in linie cu celelalte masini,,

 

ar fi buna o initiativa a comunitatii moto in colaborare cu cea de ciclisti catre politia rutiera / pmb sa avizeze si sa refaca marcajele in intersectii cu o zona speciala de 2-3m pentru motociclete si biciclete, asa cum este in tarile civilizate

http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_stop_line

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia . E ilegal dar e tolerat.

Cam asa e si pe aici prin CH. Am un prieten care o luat amenda pentru asa ceva, dar totusi se intampla zilnic.

 

Apropo: Cand e ambuteiaj pe autostrada, ai voie sa treci prin "mijloc" ? sau ba ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Există două noțiuni: depășire și devansare. Dacă nu se trece de axul drumului (nu linia de demarcare dintre două benzi pe același sens) nu este depășire. Sunt state în SUA unde scrie clar în lege că motocicliștii nu au voie să treacă printre mașini la semafor sau pe autostrăzi etc. La noi nu e interzis prin lege și n-am dat de polițiști să se uite urât la mine. Unii polițiști pe motoare chiar fac și ei manevra asta.

http://en.wikipedia.org/wiki/Lane_splitting

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Quetzalcoatl: manevra descrisa de tine este perfect legala daca "bagatul in fata" se face fara a trece de semafor si acordand prioritate la schimbare benzii. Practic nu vad cum faci asta cu masina in mod normal, dar presupunand ca e coada pe banda 1 care se opreste inainte de semafor (cu suficient de mult ca sa faci manevra), iar banda 2 e goala, e perfect legal sa o iei pe banda 2 si sa te bagi in fata pe banda 1 in spatiul respectiv. De ce ar sta coloana oprita inainte de semafor nu stiu insa.

Daca interpretezi ca asta e interzis, ar insemna ca este de asemenea interzis si sa mergi pe banda 2 pur si simplu, daca pe banda 1 e coada, indiferent de motiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu se incalca mici o lege atunci cand sunt m-ai multe benzi de circulatie pe acelasi sens. Masinile opresc la semafor pe rand nr lor fiid diferit pe fiecare banda.

Observati cazul unui biciclst. Ce ar insemna sa stea sa astepte dupa 20 de masini pentru a face la dreapta cand are spatiu suficient sa treaca pe laga ele. Trecand pe langa ele se face si vazut in trafic. La noi fiind o problema cu vizibilitatea on trafic.

Pentru motociclist este cam acelasi lucru. In primul rand stand la rand inhaleaza toate noxele de la masini, suporta toata caldura si poate mai sunt si alti factori stresanti plus ca nu este vazut de ceilalti.

Pentru drumurile cu o singura banda pe sens intradevar se incalca legea depasind coloana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Teoretic, inainte de fiecare intersectie semaforizata, ar trebui sa fie linie continua de la 50m(parca) intre benzi, asa zice legea. Daca incalci acea linie cand treci printre masini, tot teoretic ar trebui sa ti se suspende permisul pentru...30 de zile (parca:)) )

Practic, la noi 60% dintre politai sunt luati de pe strada si habar n-au asta. -- --- Teoretic...mama ei de teorie ! Teoretic trebuie sa dai semnal cu 50 m inainte de a schimba directia de mers prin viraj sau cand schimbi benzile de circulatie.

Trebuie sa te pozitionezi inainte de semafor cu 50m pe banda necesara schimbarii directiei prin viraj.

Teoretic se vireaza stanga numai de pe banda din stanga cand sunt mai multe benzi si numai dreapta cand virezi dreapta. In practica ce vad...!? Viraj stanga, dreapta de pe toate benzile in acelasi timp. Teoretic in viraj te duci pe banda din stanga in sensul de mers dupa ce ai luat virajul, numita si banda 1 ca sa lasi benzile de viteza libere. Dar cine face acest lucru ? Teoretic in curba de ex. La fantani, Piata Unirii tii banda ta pe toata curba aceea, in practica se urca unii pe tine nonsalant acolo si trebuie sa ii claxonezi si sa le f-uti mortii in gat.

Teoretic poti sa iti iei masina, motor sau si una si alta si sa le folosesti consecutiv in functie de necesitati .Practic e mai greu caci in masina e mai comod iti bei cafeaua, te rujezi, unii mai conduc bauti...pe motor nu merge bautura!Tot Practic e si mai scump sa tii doua utilaje pe langa casa cu toate cheltuielile si multi practic, teoretic, au frica de doua roti. Teoretic dar si Practic poti sa te oftici pe altul, sa iti faci sange rau sau poti sa ii faci loc sa treaca si omul iti poate multumi printr-o inclinare de cap, dorindu-ti o zi buna sau sa iti ia mortii in p-la ca esti o jigodie ofticoasa. Depinde doar de tine...ce alegi. Teoretic eu fac treaba asta frecvent si nu am probleme, multumesc si sunt multumit, deci se poate.


» Post actualizat in 26 Aug 2014 15:28

@Teoretic in viraj te duci pe banda din stanga in sensul de mers dupa ce ai luat virajul, numita si banda 1 ca sa lasi benzile de viteza libere.

-Rectific aici, din cauza vitezei am spus banda 1, banda din stanga in sensul de mers, e o greseala monumentala, ar fi trebuit sa spun banda din dreapta in sensul de mers ca fiind banda 1. Deci atentie !

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant, cand am initiat postul am crezut ca voi primi 2-3 raspunsuri la unison, ceea ce ar fi dovedit doar carenta mea (una dintre ele) in materie de legislatie rutiera. In fapt, au aparut 3 pagini de dezbatere, (aproape) fiecare dintre voi fiind convins ca argumetatia lui este cea corecta si ca el are dreptate.

De lamurit nu prea sunt lamurit, dar as trage niste concluzii:

- legea (codul rutier si Regulamentul) nu este explicita in acest sens

- "Lamurirea" d-lui Comisar Sef nu a facut prea multa lumina. Ne spune clar cum nu avem voie sa depasim prin STANGA COLOANEI DE MASINI, CU DEPASIREA AXULUI DRUMULUI (nu asta era problema)

- Scapam din vedere un aspect practic: cand mergem printre 2 siruri de masini oprite la semafor, suntem CHIAR pe linia de demarcatie a culoarelor, nitel pe partea dreapta moment in care depasim sirul din dreapta PRIN STANGA, FARA DEPASIREA LINIEI DE DEMARCATIE. Dar asta nu tine mult, apoi trecem in stanga liniei, moment in care depasim sirul din stanga PRIN DREAPTA, chestie care nu e in regula.

 

Suna ciudat ce am scris dar, cu nitica rabdare se poate intelege.

- Politistii vad asta dar se fac ca nu vad, chestie care fluidizeaza traficul si, uneori, enerveaza cocalarul care sta si se coace in 3ar, ca nu-i merge clima (acu am fost rautacios, dar nu m-am putut abtine).

- Daca totusi un politist are fantezia sa ne opreasca pentru aceasta "fapta", eventualul proces verbal rezultat cam poate fi constestat pana in panzele albe (cine stie ce va decide instanta).

 

Va multumesc pentru exprimarea libera a parerilor si, poate a fost de folos si altora

 

Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni, eu am inteles ca nu stiti regulile de circulatie (desi mi se pare absurd)... dar nici sa cititi??? Poate asa se vede mai bine.

 

(1)Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea [...] din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postez aici numai pentru incepatorii pe care-i vad multi si care chiar vor sa stie daca sa se bage sau nu printre coloane in oras.

 

Niciun politist n-o sa se ia niciodata de voi pe tema asta atata timp cat sunteti INTRE benzile de pe sensul vostru de mers. Deci dati-i usor printre benzi fara grija de politisti.

Am prieten care a cazut intre benzi pentru ca i-a deschis un bou usa-n fata. Mers la politie, povestit exact ce si cum, vina a fost a soferului, pentru ca nu s-a asigurat cand a deschis usa. Cand soferul a incercat s-o dea ca "ce cauta motociclistul intre benzi?" gaboru' l-a repezit ceva de genu' "Asta nu e o contraventie, toata vina va apartine"

 

Pentru restul batatorilor de apa-n piua n-as fi postat nicio litera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O dai si tu pe langa... este contraventie, dar nu are importanta in cazul de fata (deschisul usii - neasigurare).

Sa scriu cu font de 60, poate se vede mai bine?

Ca nu se ia politia de tine, da... dar asta nu inseamna ca e legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca chiar nu e ilegal daca se efectueaza legal. Dupa cum scrie si in comunicat. Dar oamenii scriu pe forum ca sa se certe nu ca sa invete si pe altii.

 

Ce inseamna ca se efectueaza legal? Tot comunicatul ne dumireste art. 118 din HG1391/06.

- te-ai asigurat ca cel dinaintea sau din urma ta nu semnalizeaza intentia de a depasi

- te-ai asigurat ca poti depasi fara a pune in pericol SAU stanjeni circulatia

- ai semnalizat intentia regulamentar

- ai pastrat o distanta suficienta laterala fata de vehicolul depasit (cat sa nu intri in el)

- cand vrei sa reintri in rand semnalizezi intentia SI te asiguri ca poti face manevra asta in siguranta pentru tine si restul si fara a stanjeni circulatia.

 

E o diferenta intre un accident rezultat in urma unei depasiri facute neregulamentar si un accident rezultat in urma unei depasiri facute regulamentar. Dovada, colegul nostru Kollar. E suficient sa stii ce inseamna sa faci depasirea regulamentar.

Editat de bigFatAss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postez aici numai pentru incepatorii pe care-i vad multi si care chiar vor sa stie daca sa se bage sau nu printre coloane in oras.

 

Niciun politist n-o sa se ia niciodata de voi pe tema asta atata timp cat sunteti INTRE benzile de pe sensul vostru de mers. Deci dati-i usor printre benzi fara grija de politisti.

Am prieten care a cazut intre benzi pentru ca i-a deschis un bou usa-n fata. Mers la politie, povestit exact ce si cum, vina a fost a soferului, pentru ca nu s-a asigurat cand a deschis usa. Cand soferul a incercat s-o dea ca "ce cauta motociclistul intre benzi?" gaboru' l-a repezit ceva de genu' "Asta nu e o contraventie, toata vina va apartine"

 

Pentru restul batatorilor de apa-n piua n-as fi postat nicio litera.

Ca nu se ia politia de tine e una, dar tot nu este legal.Pe mine m-au luat pt ca stateau la centuri, au oprit un sofer fara centura si pe mine.Eu am fost mai tare in gura pt ca stiam 100% ca este voie dar au fost binevoitori sa imi explice ca nu este bine si legal.Exact ce a scris cu litere ingrosate si Geo.Si eu am un vecin care a depasit pe dreaptea tot asa s-a deschis o usa, s-a imprastiat, a venit politia "culpa comuna" si suspendare permis 30zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata confuzia pleaca de aici, din neatentia Comisarului Dinita si a multor altora.

Art 120 lit k din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002 actualizat in 2014 spune asa: Se interzice depasirea vehiculelor pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie. Deci este interzisa depasirea unui alt vehicul care circula in paralel cu coloana formata ,daca se intra pe sensul opus de mers prin aceasta manevra, si nu a coloanei formate, asa cum spune Comisarul Dinita. Cititi cu atentie va rog! Ar aparea situatia cunoscuta popular ca fiind TRIPLARE.

Daca ar fi cum spune Com. Dinita ar aparea o situatie absurda, cea in care s-ar permite depasirea coloanei la semafor , pentru ca nu se intra pe sensul opus.

In ceea ce priveste depasirea coloanei de vehicule formate la semafor sau aiurea, art.100, lit. A din OUG 195/2002 prevede:

Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:


a) depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferata;

………

Deci: depasirea coloanei la semafor sau la trecerea la nivel cu calea ferata este INTERZISA indiferent de autovehiculul condus, inclusiv motocicleta, si n-are nicio legatura cu trecerea pe sensul opus de circulatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...