Sari la conținut

Filtratul traficului - legal sau ilegal?


anpetre
 Share

  

160 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Nu am gasit nimic pe aceasta tema, daca s-a mai discutat imi cer scuze.

De facut o facem toti, care mai incet, care mai repede, mai cu frica, mai cu tupeu etc. Intrebarea este: daca "organul" este in intersectie si, cand ajungi in fata, dai nas in nas cu el, ce reactie este de presupus ca va avea?

 

Mentionez ca am permis dintr-o perioada in care treaba asta era interzisa explicit iar, daca o faceai, "organul" o lua ca pe un afront personal isi simtea lezata autoritatea (reprezentata de el). Permisul era plecat in secunda 1... depasire prin dreapata (fata de maisnile din stanga ta), nepastrare distanta laterala corespunzatoare si altele pe care nu mi le mai amintesc,

 

Multumesc anticipat pentru lamurire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

deci nu-i belita...

ideea e ca sunt tot felul de isteti care merg cu viteza maricica printre masini, tureaza motorul pentru a li se face loc si au impresia ca toata lumea trebuie sa se dea laoparte pentru a trece motociclistu' pixdii.... eh uite treaba asta e deranjanta, nu suntem cu nimic mai presus de ceialati participanti la trafic.

daca vrem sa fim respectati trebuie sa respectam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca acest Comisar-sef imbarliga si mai mult situatia. Adica este permisa depasirea coloanei la semafor sau a oricarei alte coloane si daca esti cu autoturismul sau orice alt mijloc de transport. Daca sunt mai multe benzi pe sens, depasesti coloana fara sa treci de axul drumului si sa intri pe celalalt sens, iar apoi te bagi in fata celor care au stat cuminti si au asteptat...

Editat de Quetzalcoatl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca acest Comisar-sef imbarliga si mai mult situatia. Adica este permisa depasirea coloanei la semafor sau a oricarei alte coloane si daca esti cu autoturismul sau orice alt mijloc de transport. Daca sunt mai multe benzi pe sens, depasesti coloana fara sa treci de axul drumului si sa intri pe celalalt sens, iar apoi te bagi in fata celor care au stat cuminti si au asteptat...

 

Citeste cu atentie ultima fraza si ai sa vezi ca nu-i chiar asa. . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se ia niciun politist de tine daca depasesti printre benzi dar nici nu considera asta un drept al motociclistului, Mereu ma opresc sa multumesc celor care-mi fac loc sa trec si niciodata nu cer asta de la cei care-mi stau in cale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se ia niciun politist de tine daca depasesti printre benzi dar nici nu considera asta un drept al motociclistului, Mereu ma opresc sa multumesc celor care-mi fac loc sa trec si niciodata nu cer asta de la cei care-mi stau in cale.

Absolut de acord cu tine, in ceea ce priveste abordarea (si eu multumesc cand mi se face loc, cand nu mi se face stau cuminte si nu injur). Ma refeream doar la aspectul legal al chestiunii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legal este cam la limita daca nu interzis. Dar suntem lasati tacit sa facem aceste lucruri pt ca uneori ajuta. De multe ori mi s-a spus chiar de catre politisti ca sunt bucurosi ca suntem din ce in ce mai multi in trafic pt ca asa mai dispar din masini. Cat despre cei care vin ca nesimtiti si isi cer prin diferite metode locul dintre masini, eu daca nimeresc vre unu de asta si sunt la volanul conservei numa de-al dracu il blochez si il tin in spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Parerea mea este ca acest Comisar-sef imbarliga si mai mult situatia. Adica este permisa depasirea coloanei la semafor sau a oricarei alte coloane si daca esti cu autoturismul sau orice alt mijloc de transport. Daca sunt mai multe benzi pe sens, depasesti coloana fara sa treci de axul drumului si sa intri pe celalalt sens, iar apoi te bagi in fata celor care au stat cuminti si au asteptat...


Daca nu fortezi trecerea claxonand, daca multumesti celor ce se simt sa iti faca loc, daca inaintezi cu atentie la usile ce stau sa se deschida si oglinzile masinilor, daca e politistul in intersectie si ai bunul simt sa nu te bagi motz in fata sirului si ramai pe o banda cu o masina doua in pana0n semafor, cred ca nu e nici o problema...Singura problema e cu cei ce stau cuminti din cauza gabaritului si fierb in suc propriu. Pana la urma e alegerea fiecaruia cu ce circula si de aici avantajele si dezavantajele...

Un motor ocupa aproape locul unei masini ca spatiu la semafor. Un motor pleca mult mai repede de pe loc de regula...Nu am vazut motoristi sa doarma la semafor sa se rujeze sa butoneze telefoane,nu inca. Atunci care e problema in afara faptului ca: iar apoi te bagi in fata celor care au stat cuminti si au asteptat...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema este ca prin ceea ce spune politistul, se permite depasirea coloanei la semafor sau aiurea, si daca esti cu masina sau camionul sau cu ce vrei tu....

Editat de Quetzalcoatl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Quetzalcoatl, vad ca tot nu intelegi, desi incercam mai multi sa-ti inducem acest lucru. Mai citeste odata ultima fraza, acolo unde zice: "In situatia in care, pe sectorul de drum s-a format o coloana de vehicule in asteptare, depasirea coloanei este interzisa daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie. . . ", iar referirea comunicatului face referire strict la conducatorii de motociclete!

Editat de R4C3R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul comisarului se refera la conducatorii de motocicleta din cate vad acolo, nu si la cei de autovehicul.

 

Si eu trec printre randuri daca am loc sau daca mi se face loc. Am mai dat si de politisti in intersectie si nu am fost oprit la discutii :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Quetzalcoatl, vad ca tot nu intelegi, desi incercam mai multi sa-ti inducem acest lucru. Mai citeste odata ultima fraza, acolo unde zice: "In situatia in care, pe sectorul de drum s-a format o coloana de vehicule in asteptare, depasirea coloanei este interzisa daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie. . . ".

Deci daca nu se intra pe sensul opus de circulatie depasirea este permisa. Unde intri pe sensul opus daca sunt mai multe benzi pe sens iar "grabitul" gaseste banda din stanga libera, depaseste coloana si apoi se baga-n fata? Adica depaseste coloana formata pe banda 1, folosind banda 2 care este libera, fara sa intre pe contrasens.

Acum intelegi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avantajul principal al acestei manevre este fluidizarea traficului, ca daca ai ajuns in fata la semafor nu mai ocupi un loc aiurea pe banda de circulatie si asta e stiut de toata lumea, soferi si politisti. Problema e ca de cele mai multe ori soferii stau in zig-zag, in special taximetristii si cei din provincie ceea ce genereaza efectul opus fluidizarii, ca mai e si o motocicleta printre masini blocata. Daca s ar ajunge in situatia in care toate masinile ar sta aliniate la semafor atunci avantajele acestei manevre ar putea fi resimtite de ambele categorii de conducatori auto/moto. Masinile nu mai pierd un loc in coloana pt fiecare motocicleta iar motociclistii isi vad linistiti de drum fara sa ramana blocati printre masini.

Deci, pe termen lung, intrebarea e nu daca e legal sau nu sa treci printre masini ci cum ii faci pe soferi sa stea aliniati la semafor incat motocicletele si scuterele sa nu ii incurce mai mult decat se incurca ei insisi?!

Editat de bogdanst
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(1)Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.

Deci daca iesi din sir (pt ca nu ai circulat mereu intre benzi) si treci pe langa masina, chiar si pe aceeasi banda... e depasire. Nu e nimic neclar, nu e obligatoriu sa calci marcajul dintre benzi.

 

E util pt trafic? Da. E legal? Nu. Dar nu am intalnit pana acum un politist sa se ia de motociclisti pe faza asta... dar daca vrea, poate.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(1)Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.

Deci daca iesi din sir (pt ca nu ai circulat mereu intre benzi) si treci pe langa masina, chiar si pe aceeasi banda... e depasire. Nu e nimic neclar, nu e obligatoriu sa calci marcajul dintre benzi.

 

E util pt trafic? Da. E legal? Nu. Dar nu am intalnit pana acum un politist sa se ia de motociclisti pe faza asta... dar daca vrea, poate.

Deci conform definitiei de mai sus a "depasirii", depasirea coloanei formate, a oricarei coloane, este INTERZISA, indiferent cu ce autovehicul te deplasezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raspuns-politie.jpg

 

Asta a intrebat un coleg forumist acum ceva ani.

asta am gasit eu in lege:

Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savârsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:

a) depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferata;

....

 

 

http://www.politiaromana.ro/dpr/nou_legislatie.htm cititi la punctul G.

Editat de kelygab
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic, inainte de fiecare intersectie semaforizata, ar trebui sa fie linie continua de la 50m(parca) intre benzi, asa zice legea. Daca incalci acea linie cand treci printre masini, tot teoretic ar trebui sa ti se suspende permisul pentru...30 de zile (parca:)) )

Practic, la noi 60% dintre politai sunt luati de pe strada si habar n-au asta.

Editat de LSC05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, asa cred si eu. depasirea interzisa primeste 30 zile; daca depasesti coloana la semafor SI treci pe sensul celalalt de mers ai 60 zile! sau cel putin eu asa inteleg...

 

din punctul meu de vedere ar trebui interzisa de tot. nu ai voie sa depasesti, indiferent daca treci sau nu peste linie. asta legat de coloana in asteptare, indiferent de motivul asteptarii. are un grad mare de risc (deschid usi, arunca pe geam, scot capul pe geam sau mainile pe geam, etc), benzile la noi in Ro sunt mici, de obicei ~3 m, ceea ce inseamna ca un motor ABIA incape pe langa o masina. dar asta ca o opinie personala.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, asa cred si eu. depasirea interzisa primeste 30 zile; daca depasesti coloana la semafor SI treci pe sensul celalalt de mers ai 60 zile! sau cel putin eu asa inteleg...

 

din punctul meu de vedere ar trebui interzisa de tot. nu ai voie sa depasesti, indiferent daca treci sau nu peste linie. asta legat de coloana in asteptare, indiferent de motivul asteptarii. are un grad mare de risc (deschid usi, arunca pe geam, scot capul pe geam sau mainile pe geam, etc), benzile la noi in Ro sunt mici, de obicei ~3 m, ceea ce inseamna ca un motor ABIA incape pe langa o masina. dar asta ca o opinie personala.. :D

ca opinie persoanala, ai mers vreodata in bucuresti cu motoru, la 35 de grade afara? intre romana si universitate, sau pe bulevardul Iuliu Maniu? in orasele mici, poti sa stai linistit in spatele masinilor, dar cred ca nu cunosti amploarea situatiei in capitala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

35 grade la umbra, la INMH Baneasa... in centru ai 50 grade, poate si mai mult la nivelul asfaltului. Stai cuminte pe banda si asteapta la temperaturi ca astea :)) Si oricum, nu dauneaza nimanui daca te strecori printre masinile care STAU. Daca macar un sfert din soferi ar renunta la masina si ar merge cu scuterul/moto, s-ar mai si decongestiona traficul, ar fi si mai multe locuri de parcare, si mai putin poluare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unul din motivele pentru care imi iubesc mobra e faptul ca pot sa fac din Berceni pana in Floreasca 25-30m la 9 dimineata. Daca ar trebui sa stau in coloana, la Eroii Revolutiei, Sincai, Pasajul de la Unirii, Aviatorilor, Charles de Gaulle. La inceput stateam in coloana si faceam 1h+. Decat sa stau in coloana ca "prostu" mai bine iau un metrou si citesc carte. Poate cu masina ar fi altfel, dar nu am, asa ca nu stiu. De asemenea, mi se pare foarte important sa fiu civizliat. Am vazut multi moticiclisti care tureaza ca dementii mobra cand merg printre masini pentru ca ala e locul lor sacru si ei trebuie sa poata sa mearga. Pentru mine e un bonus foarte misto. Daca pot sa ma bag, ma bag civilizat, daca nu, sansele sunt ca persoana respectiva sa vada si in 90% din cazuri imi face loc si pot sa merg mai departe. Atunci ii multumesc din suflet ca ma ajuta sa ajung mai devreme la munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...