Sari la conținut

Intentie clara de a produce accident (moartea) unui motociclist


SyDemon
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 90
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

"Reprezentanții instituției spun că șoferul autoturismului riscă să-și piardă permisul de conducere și se va alege cu dosar penal."

 

Yeah, right! Cuvantul cheie aici e "risca". Atata timp cat legea e permisiva si blanda, faze din astea o sa mai tot vedem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patit si eu ceva asemanator. nu aveam camera insa.

eram cu sotia si pur si simplu s-a mutat complet pe banda noastra, drumul fiind absolut gol. eram in localitate, dar am avut loc sa ies de pe drum si totul a fost ok.

n-am intors dupa el si-mi pare rau si-n ziua de azi, dar ploua destul de tare si fiind cu sotia am zis ca mai bine-mi vad de drum...

pentru unii e o joaca sau o gluma proasta, dar chestii de genul asta nu se fac. ar trebui macar lasat fara permis o buna bucata de timp.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca "legea" nu-l arde rău de tot...

O sa avem confirmarea. Legea ține cu carutasii, caz în care ar trebui ca niste mii de motoare sa-si facă aparitia în fața casei exemplarului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Reprezentanții instituției spun că șoferul autoturismului riscă să-și piardă permisul de conducere și se va alege cu dosar penal."

 

Yeah, right! Cuvantul cheie aici e "risca". Atata timp cat legea e permisiva si blanda, faze din astea o sa mai tot vedem...

Din pacate pentru astfel de situatii, si in aceste cazuri evidente se aplica prezjmtia de nevinovatie. Asta inseamna ca intai se cerceteaza fapta, apoi se stabileste vinovatia si abia apoi pedeapsa. Ceea ce ar fi trebuit sa se faca in 2 ore a ajuns sa dureze 2 luni. In tot acest timp se cauta musamalizarea cazului si gata. Cazuri sunt multe si la tot pasul. Din pacate drepturile infractorilor sunt mai importante decat dreptul la viata si integritate al victimei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ignoranta si chiar in prostia lor nu realizeaza ca strazile oraselor au fost impanzite de camere de luat vederi si numarul posesorilor de astfel de dispozitive a crescut foarte mult si in randul automobilistilor precum si al motociclistilor...

Ca pedeapsa...s-ar impune ridicarea dreptului de a mai conduce vreun autovehicul in urmatorii 100 de ani...

» Post actualizat in 29 Feb 2016 08:55

Dar se pare ca nu le pasa. Si asta datorita legilor muuult prea blande. Auzi tu imbecilitate: Cooperarea si recunoasterea faptei duce la reducerea pedepsei cu o treime...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ar fi sunat stirea, daca in urma evenimentului, motociclistul intra in vreun copac si nu avea nici camera? Pai cam asa: "Motociclist decedat in urma impactului cu un copac. Acesta circula cu viteza excesiva si a pierdut controlul motocicletei"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Reprezentanții instituției spun că șoferul autoturismului riscă să-și piardă permisul de conducere și se va alege cu dosar penal."

 

Yeah, right! Cuvantul cheie aici e "risca". Atata timp cat legea e permisiva si blanda, faze din astea o sa mai tot vedem...

Din pacate ai perfecta dreptate. Omul va spune in instanta (daca se ajunge pina acolo pentru simplul motiv ca nu a fost accident neexistand contact intre vehicule) ca a sunat telefonul, ca a fost distras de stiu eu ce chestie si fara sa vrea a ajuns pe contrasens si ce naiba doar nu a patit nimeni nimica. Asa ca decat sa condamnam mai bine un NUP vesel sa acordam!

'Cheiz coulzd'' ca sa citez un mare fost militian nemtean.

Ce bine era in Vestul Salbatic! Toata treaba era sa nu ii faci gaura din spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ar fi sunat stirea, daca in urma evenimentului, motociclistul intra in vreun copac si nu avea nici camera? Pai cam asa: "Motociclist decedat in urma impactului cu un copac. Acesta circula cu viteza excesiva si a pierdut controlul motocicletei"

Inclin sa'ti dau dreptate 100% . Pt ca, se stie, in Romania se moare pe capete pe strazi fiindca ... viteza excesiva :(

Editat de SyDemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit de 2 ori treaba asta.. odata eram si cu prietena in spate la fix un an dupa ce mi-am luat permisul..si bineinteles un taran cu o dacia nova de printr-un sat a vrut sa faca o "gluma" ca sa ma sperie..atunci in inconstienta mea nici nu m-am dat la o parte...credeam ca nu are nimeni tupeu sa faca asa ceva..acum stau si ma gandesc ca puteam sa murim amandoi din cauza unui taran analfabet fara pic de minte..A doua oara mi s-a intamplat in oras, in apropierea unei intersectii..de data aia un pusti handicapat care doar ce-si luase masina si o tentativa foarte palida de tras brusc de volan in ideea de a speria..cateodata cand ies la plimbare si mai scap mana-n acceleratie pana pe la vreo 200+ imi aduc aminte de episoadele astea si ma gandesc ce ar insemna asa ceva la viteza aia.. doamne fereste sa traiesc asta vreodata..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E fix genul ala de justitiar care-ti da flash-uri si se baga spre tine, doar ca are el impresia ca:

1. mergi prea tare pentru gustului lui

2. ai farul aprins prea tare

3. esti prea aproape de axul drumului

4. nu ai culoarea potrivita la sapca

5. ai tupeul sa mergi pe motor pe acelasi drum cu el

Pe astia ii asez langa cretinii care iti baga faza lunga in ochi daca li se pare lor ca ai facut o depasire prea din scurt sau cei care vin spre axul drumului cand fortezi putin o depasire (cu auto sau moto), probabil "sa iti arate ei"

Raman la parerea mea: fara teste de IQ pentru posesorii de permise de conducere (de preferat anuale), drumurile noastre vor fi in continuare o jungla din care scapa cine poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate ai perfecta dreptate. Omul va spune in instanta (daca se ajunge pina acolo pentru simplul motiv ca nu a fost accident neexistand contact intre vehicule) ca a sunat telefonul, ca a fost distras de stiu eu ce chestie si fara sa vrea a ajuns pe contrasens si ce naiba doar nu a patit nimeni nimica. Asa ca decat sa condamnam mai bine un NUP vesel sa acordam!

'Cheiz coulzd'' ca sa citez un mare fost militian nemtean.

Ce bine era in Vestul Salbatic! Toata treaba era sa nu ii faci gaura din spate.

 

Mie mi se pare ca poate fi incadrat la tentativa de omor.

N-a existat accident, dar motociclistul a fost nevoit sa iasa in afara carosabilului ca sa evite. Daca in dreapta era prapastie sau zid unde ar mai fi iesit?

 

Si sa zicem ca in mod accidental a ajuns pe contrasens.

In primul rand ca datoria lui de sofer e sa stea pe banda lui si sa monitorizeze in puii mei ce se intampla cu masina lui si ce se intampla in jurul lui. Daca nu e in stare sa conduca atunci sa ramana pieton.

In al doilea rand, chiar daca a ajuns ”accidental” pe contrasens trebuia sa revina de indata pe banda lui nu sa continue sa mearga pe contrasens, mai ales ca banda nu era libera (era motocicleta pe ea)

 

Daca nici la asa ceva nu se va da pedeapsa exemplara inseamna ca nu mai avem sperante sa devenim o tara civilizata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...