Jump to content

Recommended Posts

Posted (edited)
La 05.05.2020 la 10:21, ovi_ice a spus:

La cele cu modul proprietar ai asa:

Dainese Smart Jacket: 600€ (championhelmets)

A* Tech-Air:  Street-e 850€ si Race-e (pt circuit) 1200€ (ambele la fc-moto).

Cele cu "ata" eu nici nu le-am adus in discutie, sunt modele mai primitive, alta mancare de peste fata de cele amintite mai sus.

Vezi ca a aparut si Alpinestars Techair 5 vesta independenta la 600E, echivalentul la smart jacket.

Eu am de vreo 3 ani vesta clasica cu snur Spidi DPS SL. Atunci singurele variante intependente erau Dainese D-air si Alpinestars Tech-air dar la +1000 Eur.

Daca as lua acum as merge pe varianta smart, probabil Alpinestars Techair 5.

Pe langa neajunsuri legate de modul de declansare inca mai au si vestele clasice un avantaj care poate fi destul de important. In cazul declansarii la Spidi se imobilizeaza aproape complet zona cervicala si gatul/capul, ceea ce nu se intampla la nicio vesta smart daca va uitati la testele de functionare. Cel putin la Dainese si Ixon deloc, un pic mai mult la Alpinestars.

spidi-vesta-airbag-full-dps-vest-sl_4c4dspidi-vesta-airbag-full-dps-vest-sl_df03

Edited by thesaw
  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu starneste ca au preturi inca ridicate. Se adreseaza la un tip de consumator cu o anumita gandire care reprezinta o fasie inexistenta intr-un grafic.

Cand am luat eu o veste cu airbag, pe meleaguri locale se uita lumea ca la urs la mi e, nu stia sa zica ca o fi bine sau sa dea cu o piatra dupa mine.

Cu cat mergi mai adanc in tari care au traditie in a avea apa calda de la robinet, lucrurile se linistesc. Insa si acolo ai sa vezi rar acest tip de produs, fie veste fie incorporat. 

Plus ca este o siguranta pasiva, deci intre 500 si 1000+coco purtati dupa tine ca lantu de haur la gat.

Cu timpu o sa fie din ce in ce mai intalnite pana o sa faca ue reglemntare la echipament de strada cu airbag integrat.

La noi rade lumea de tine daca porti o veste reflectrozanta si voi ziceti ca sa-si ia lumea cu airbag....

Acum 7 minute, einstein1984 a spus:

La noi rade lumea de tine daca porti o veste reflectrozanta si voi ziceti ca sa-si ia lumea cu airbag....

Pe principiul asta..trebuie sa mergi in slapi si cu ultimul model de freza. Da-o naibii de lume, nu pe ea o doare o coasta/clavicula rupta. Si daca rade inseamna ca te vede - daca te vede poate nu te calca. Sau macar te vede cand te calca 😀

Si mi-am luat vesta reflectorizata cu air bag de la hit-air. Si arat ca urs fosforescent (nu sunt nici tocmai mic).

Apropo - a mai avut careva problema asta - am legatura la airbag cu fir de moto - si nu prea pot sa stau in picioare ca nu imi ajunge firul. Firul e intins la maxim si nu am de unde sa il prind mai aproape de mine - e prins de cadrul de sub sa iar motorul e un gs1200. Iar eu ma duc spre 1....90

Într-adevăr.. daca porți vesta reflectorizanta te vad ca pe ultimul țăran, lucrator la drumuri si poduri sau mai stiu eu ce. Multa lume e limitată.. nu ar aprecia nimeni siguranța si prevenția pe care incerci sa o atingi prin echipamentele cu care "ne încărcăm".

Si da.. nu mai "dam bine", e mai mișto imaginea de rider cu adidași de firma de oras, si blug sau pantalon scurt, chiar si tipe in bluzițe, maieuri sau colanți 😖

1 oră în urmă, tzunoi a spus:

Apropo - a mai avut careva problema asta - am legatura la airbag cu fir de moto - si nu prea pot sa stau in picioare ca nu imi ajunge firul. Firul e intins la maxim si nu am de unde sa il prind mai aproape de mine - e prins de cadrul de sub sa iar motorul e un gs1200. Iar eu ma duc spre 1....90

Eu am legat chiar in partea din fata sub sa de boltul pe care basculeaza rezervorul. La 1.83 mai am destul de multa rezerva sa lungesc snurul. In manual la indicatii arata ca trebuie sa fie tensionat complet cand stai in picioare in scarite.