Sari la conținut

Accident mortal Caransebes


foxxbiker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 133
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Tatal meu avea un apartament la vreo 10 metri de locul accidentului, e o zona destul de nasoala pentru ca e la intrarea in oras, si toti vin cu viteza cam mare. In dreapta sunt niste magazine alimentare, iar in stanga locuinte. Vizibilitatea e buna, probabil neatentia soferului a dus la producerea accidentului. Si iara BMW ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tatal meu avea un apartament la vreo 10 metri de locul accidentului, e o zona destul de nasoala pentru ca e la intrarea in oras, si toti vin cu viteza cam mare. In dreapta sunt niste magazine alimentare, iar in stanga locuinte. Vizibilitatea e buna, probabil neatentia soferului a dus la producerea accidentului. Si iara BMW ...

Soferul BMW -ului se pare ca nu a acordat prioritate motocrosistului minor . http://radioresita.ro/200587/inconstienta-l-costat-viata-un-tanar-de-16-ani-murit-intr-un-cumplit-accident-de-circulatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa si?! Deci moarte conservarilor.... Da idiotu care si-a nenorocit familia fara permis si cu moto neinmatriculat e zmeu nu? Vai saracul de el a murot nevinovat! Hai cu rip-uri si la bataie cu soferii de bemve

:10:

 

ce atata dezbatere....un inconstient fara carnet si cu moto neinmatriculat?.......parca suna a dosra penal pt asta.....pacat de parintii lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca multi au uitat ce inseamna iubirea de motor.Si eu am mers 6 ani fara permis tot din dragoste de mibra.In primul rand nu uitati ca a murit un mobrist.Daca uitati da-i trimiteti un RIP si polemizati se pare ca nu aveti ce cauta pe aici.Din partea mea un sincer "Ride in paradise" pentru ca acolo nu ai nevoie de permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La genul de motociclism pe care il practica baiatul nu trebuie permis de conducere, inmatriculare si nu exista nici limita de varsta. Baiatul a gresit iesind pe un drum public cu enduro, dar ce mai conteaza cate categorii ai pe permis, daca o masina iti intoarce in fata si intri frontal in ea? Dumnezeu sa-l ierte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stopper, iubirea de motor nu inseamna sa fi idiot. Daca mobristul lovea un copil, ce mai spuneai? Sau, pasiunea tine loc de inconstienta si lipsa de responsabilitate? A murit si e pacat de tineretea lui...dar asta nu scuza modul in care a facut o. Si nici suferinta pe care o lasa in urma. Putea sa se dea linistit cu crossul in boscheti. Ce cauta pe strada? Astfel de incidente trebuie sa serveasca de exemplu asa nu! Si culmea, tu spui ca de fapt ce are daca mergi 6 ani fara permis. Ce are daca ii pui pe ceilalti in pericol....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, de morti, numai de bine. Zicea un proverb. Asa ca, rip inconstientului tupeist. Dosar penal sau ne, ala o sa traiasca toata viata cu ideea ca a omorat un copil. Fie el prost. Pacat de parinti? Mda, in oarecare masura in care l.au educat sa fie prost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, de morti, numai de bine. Zicea un proverb. Asa ca, rip inconstientului tupeist. Dosar penal sau ne, ala o sa traiasca toata viata cu ideea ca a omorat un copil. Fie el prost. Pacat de parinti? Mda, in oarecare masura in care l.au educat sa fie prost

 

 

Exagerati extraordinar cu partea de permis , etc. Care e diferenta intre copilul ala si unul care abia termina o scoala, cu o practica foarte proasta? Este adevarat este inconstient, dar in conditiile in care nu alerga cu motocicleta aia, nu era vreo motocicleta de viteza si fugea de politie, eu zic ca aceste aspecte nu isi au rostul . Daca in locul lui era unul cu permis, schimba ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea cere sa ai permis pe drumurile publice cu un motiv. Nu ca vrea legiuitorul sa spargi bani cu scoala, ci pentru a lua cunostintele minime practice si teoretice, in urma carora sa sustii un examen si sa demonstrezi ca esti apt. Si inmatricularea tot in sensul asta. Daca faci o prostie si fugi sa aiba de unde sa te caute.

 

Unde am eu casa de la tara umbla pusti de 12-16 ani cu cross sus si jos, desi este drum judetean. Si umbla anapoda (pe o roata cu crampoane pe roti, viteZa mare desi drumul e ingust si serpuit, etc). Daca un fraierici de genul fara par la.... Sa nu aspir la creier in cap, intra in mine cand sunt cu masina si miraculos scapa, mie masina cine mi.o repara? Ma duc la parintii plecati in Spania si sper la 2000 euro!? Sau de ce sa repar masina, ca ce e reparat nu e nou.

 

Daca trotineta e inmatriculata, aflu macar prostul care a facut dauna, daca merge legal ma un rca la care sa recurg. Si daca fraiericii de 12 lei ar avea permis, poate nu ar fi asa kamikaze.

 

Eu nu sunt de acord cu a1, am si b1. La 16 ani ai numai rahaturi in cap. Vezi a2 si limitarile. Nici nu sufla in tort de 18 ani ca vor 636, r1 si avioane limitate in acte. La 16 ani esti si mai prost. De parca nu toti am fost prosti cand eram mici....

 

Asa ca, daca avea permis, poate avea un minim spirit de previziune. Poate avea suficient creier cat sa isi dea seama ca nu face bine.

 

Oricum, orice ar fi fost acolo, as vrea sa ii vad pe toti zmeii fara permis si cu alcool la volan bagati unde e locul. Cum am putut eu sa imi calc pe suflet sa astept varsta legala, sa fac scoala, sa astept programarea, sa dau examenul, ar fi minimul respect fata de ceilalti participanti la fel. Daca nu era vina aluia cu bmw, cine ii platea masina? Rca? Ramanea cu mana pe...sigh

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea cere sa ai permis pe drumurile publice cu un motiv. Nu ca vrea legiuitorul sa spargi bani cu scoala, ci pentru a lua cunostintele minime practice si teoretice, in urma carora sa sustii un examen si sa demonstrezi ca esti apt.

 

 

 

Soferul masinii avea permis. L-a facut asta apt de a conduce pe drumurile publice? Asigurarea si acordarea prioritatii la efectuarea virajului la stanga au fost scoase cumva din Codul Rutier?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stopper, iubirea de motor nu inseamna sa fi idiot. Daca mobristul lovea un copil, ce mai spuneai? Sau, pasiunea tine loc de inconstienta si lipsa de responsabilitate? A murit si e pacat de tineretea lui...dar asta nu scuza modul in care a facut o. Si nici suferinta pe care o lasa in urma. Putea sa se dea linistit cu crossul in boscheti. Ce cauta pe strada? Astfel de incidente trebuie sa serveasca de exemplu asa nu! Si culmea, tu spui ca de fapt ce are daca mergi 6 ani fara permis. Ce are daca ii pui pe ceilalti in pericol....

Da...corect.Am vazut mai multi idioti cu permis care-si rup gatul pe sosea decat cei fara permis.Si...parca daca avea permis murea mai impacat atunci cand este lovit de altul cu permis.Nu spun ca este OK sa mergi fara permis dar nici sa judec un pusti ce a murit pentru ca unul cu permis a uitat sau poate nici nu a stiut ce inseamna acordarea prioritatii.Da,am calarit motoare de la 14 ani pe cand inca se facea armata si a trebuit sa-mi iau permis dupa.Recunosc ca am fugit si de bmw-urile politiei la vremea aceea.Mai recunosc si ca faceam 500-600 km/zi ca sa fac o baie-n mare cand aveam permis dar si ca faceam 50-100 km/zi sa merg cu fetele la padure, fara permis.Si...inca traiesc.El nu.De ce oare?Ca nu a avut permis?Ca nu a avut numar la mobra?Nu mai conteaza.A plecat un mobrist dintre noi, cu sau fara permis.

» Post actualizat in 08 Aug 2016 21:51

:10:

 

ce atata dezbatere....un inconstient fara carnet si cu moto neinmatriculat?.......parca suna a dosra penal pt asta.....pacat de parintii lui.

"Un tânăr în vârstă de 21 de ani, în timp ce conducea pe strada Ardealului, la intersecţia cu Aleea Sportivilor, la efectuarea unui viraj la stânga, nu s-a asigurat, nu a acordat prioritate unui motociclist, şi l-a lovit în plin. Victima, în vârstă de 16 ani, cetăţean român, dar cu domiciliul în Austria, a fost transportată la Spitalul Municipal de Urgenţă din Caransebeş, unde ulterior a decedat. Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Faţă de acesta continuă cercetările pentru săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă, ne-a transmis comisar şef Dan Bortiş de la Inspectoratul Judeţean de Poliţie Caraş-Severin." Daca erai tu motociclistul cu permis ce mai spuneai???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Johnnyk cu doi de n si un y sau cum te numesti, judeci mult si prost! Iar referitor la accident, sa o luam altfel, presupunem ca pustiul avea permis si toate actele in regula, oare mai putea evita impactul? Sa fim seriosi, viteza se vede clar ca nu a avut(maxim 50-60km/h in momentul impactului), este clar ca masina i-a taiat calea de foarte aproape, la ce mai este de folos o frana cand te trezesti cu o masina in fata in secunda doi?! pai... o pui probabil imediat cazi si oricum intri cu totul in respectiva masina.-Asta referitor la accident, cu permis sau fara permis, nenea cu bmw i-a "fwtut meciu" ca sa zic asa. Sunt satul de cei care au permis de motocicleta sau masina dar nu prea au treaba cu condusul... true story!

Editat de Andrei-LKY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , in primul rand Rip motociclistului.

Cu sau fara permis baiatul si-a trait pasiunea si a murit pentru ea , poate pretul platit e prea mare , insa ce mai e moral in lumea asta?

In urma cu doua zile (cu masina fiind) am evitat in decurs de 30 de minute 2 accidente , iar intr-un final a reusit unul sa ma atinga. Cu faruri aprinse , claxon apasat , omul a intrat fix in roata din spate , cand credeam ca am trecut de el. Specific din nou , eram cu masina si omul a intrat atat de hotarat incat mi-a indoit puntea.

Azi , iesind din centrul de asigurari , un nene cu un SUV taie 4 !! benzi si se infige intr-o skoda...

In urma cu aproxmiativ 2 ani , am avut un accident similar cu cel al baiatului , la fel , incepator , am incercat cat de mult am putut sa il evit si m-am infipt in farul lui , dar am scapat doar cu fractura.

Copilul a circulat regulamentar , chiar daca nu avea permis , nu poate fi invinovatit de accident.. Putea fi altul cu permis care sa fi fost in locul sau si rezultatul era acelasi , nu permisul il tinea in viata.

Vorbiti de educatie , de parca mai poate fi cineva tinut non stop sub observatie... Asta e ceva in genul : Toti copiii sunt niste depravati , mai putin al meu fiindca l-am educat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Copilul a circulat regulamentar , chiar daca nu avea permis - Nu circula regulamentar - Din pacate fara plastic in buzunar nu ai dreptul sa circuli pe drumurile publice , nu poate fi invinovatit de accident - iar pentru asta se face vinovat.

Asta este opinia mea.

 

Din ce citesc pe aici, unii dintre voi chiar incurajati involuntar astfel de comportament (ma refer la condusul autovehiculelor pe drumurile publice fara a avea dreptul de a conduce).

Pacat.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine-bine, baiatul a murit deoarece s-a ciocnit de o masina care nu i-a dat prioritate de trecere.

Daca avea permis de conducere si se ciocnea de aceeasi masina murind, l-ati fi scutit de judecata asta. A murit ilegal si pentru asta se face vinovat, dupa unii. Daca murea cu permisul in buzunar ati fi facut acuma concurs de injuraturi la adresa soferilor, in special a celor cu BMW. Dar na, dupa unii, e ok ca in Romania conducerea fara permis a unui vehicul neinmatriculat sa fie pedepsita cu moartea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate daca facea o scoala, vedea cum e cu indicatoarele, prioritatile, sa te asiguri, mers in trafic cu instructor. Poate il ajuta in momentul fatidic, si mai castiga o secunda, poate nu se lovea la fel, poate scapa mai usor, poate poate poate...of , pacat de el. Ideea e sa nu ne comportam ca si cum nu e o mare problema ca nu se respecta legea. Puterea exemplului este foarte mare. Cum poti cee celor din jur sa te respecte, cand tu nu ii respecti? Cum poti cere bmw ului sa respecte legea cand tu nu o respecti? E vorba de principii...cum putem vocifera ca avem o tara jegoasa, dar noi fumam in masina si chistocul tot pe geam il aruncam. Nu il arat cu degetul, incerc doar sa spun ca astfel de lucruri trebuie evitate, spre binele tuturor..

Sa i fie tarana usoara..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inginerii de la BMW fac nişte maşini foarte reuşite, din păcate aici la noi sunt cumpărate doar de categoria celor ce cu "fast and furious în cap" , cocalari campioni la neacordare de prioritate, nesemnalizare şi mers haotic.

Feriţi-vă în trafic de taxiuri, BMW şi maşini "de fete" gen Pejo, Lămâion sau Matiz.

Într-adevăr lipsa permisului motociclistului face diferenţa, acum ar fi fost mai liniştit ca mort cu permis decât ca mort fară permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

poate ne spune cineva care recunoaste motocicleta implicata in accident, daca vine echipata din fabrica cu lumini pe fata. dpmdv acesta este un aspect destul de important.

Vine si cu si fara ,depinde de tine ce alegi, dar nu are nici o importanta !!

S-a intamplat pe lumina.

» Post actualizat in 09 Aug 2016 05:25

Aveti impresia ca pustulici fara permis pe motoare sunt cazuri izolate pentru ca traiti intr-o lume paralela.

» Post actualizat in 09 Aug 2016 05:27

Am fost exact ca acel pustulica si uite ca am ajuns la 40 de ani si sunt ok. Da am avut putin mai mult noroc dar si acum ,de multe ori tot norocul ma ajuta sa ajung intreg acasa .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine-bine, baiatul a murit deoarece s-a ciocnit de o masina care nu i-a dat prioritate de trecere.

Daca avea permis de conducere si se ciocnea de aceeasi masina murind, l-ati fi scutit de judecata asta. A murit ilegal si pentru asta se face vinovat, dupa unii. Daca murea cu permisul in buzunar ati fi facut acuma concurs de injuraturi la adresa soferilor, in special a celor cu BMW. Dar na, dupa unii, e ok ca in Romania conducerea fara permis a unui vehicul neinmatriculat sa fie pedepsita cu moartea.

 

1. Daca respecta legea, nu s-ar fi intamplat incidentul, intrucat nu avea ce cauta pe drumuri publice.

 

2. Motocicleta pare a fi un SX 85 sau SX 125 din generatia 2004-2006. In mod sigur pe acceleratie (100-200m) bate foarte multe motoare de viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum zicea un coleg mai inainte, despre morti numai bine sau nimic, deci RIP

 

aici a fost cam ceasul rau si mata neagra, si vineri 13....

un inconstient cu permis care nu respecta legea, s-a intalnit cu un alt inconstient fara permis, care la randul lui tot nu a respectat legea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Halucinant fratilor sa vad oameni in toata firea, motociclisti, cum in situatia asta dau vina pe bemve! Nu are nicio vina bemve-ul! Toata vina legala este neutralizata de comportamentul iresponsabil aprobat de motociclistii de tastatura, racerii de oras, oameni care pun benzina de 10 lei sa se dea pe o roata la arc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...