Sari la conținut

Camere supraveghere intersectii - video accidente


Geo_ZGA
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 zile am avut un accident, long short story... am fost scos vinovat, pt ca au fost 3 declaratii contra mea (2 masini implicate si un pieton "martor"), si am permisul suspendat.

As vrea sa depun contestatie in instanta, dar nu am dovezi, asa ca sunt in cautare de camere. In Bucuresti, cine se ocupa de ele? Am sunat la vreo 3-4 institutii, trimis de la una la alta, ca la final sa ajung la Politia Locala sector 6... "nu stim, incercati la inspectoratul general al politiei". Adica de unde fusesem trimis la ei.

Singura mea sansa sa castig este sa gasesc o filmare a accidentului. Nu am vazut sa existe camere, dar in momentul ala eram si plin de nervi... in seara asta ma duc pana acolo, sa ma uit mai atent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut.

Cu un telefon la primaria de care apartine zona cred ca ai primi raspunsul corect. Ar fi normal ca la primarie sa stie exact cine se ocupa de camere.

Tu esti ok ? Cum s-a intamplat ?

Sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 zile am avut un accident, long short story... am fost scos vinovat, pt ca au fost 3 declaratii contra mea (2 masini implicate si un pieton "martor"), si am permisul suspendat.

As vrea sa depun contestatie in instanta, dar nu am dovezi, asa ca sunt in cautare de camere. In Bucuresti, cine se ocupa de ele? Am sunat la vreo 3-4 institutii, trimis de la una la alta, ca la final sa ajung la Politia Locala sector 6... "nu stim, incercati la inspectoratul general al politiei". Adica de unde fusesem trimis la ei.

Singura mea sansa sa castig este sa gasesc o filmare a accidentului. Nu am vazut sa existe camere, dar in momentul ala eram si plin de nervi... in seara asta ma duc pana acolo, sa ma uit mai atent.

Locatia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locatia e piata Drumul Taberei.

Suntem ok, eu m-am lovit putin la piciorul stang, a cazut mobra peste tibie... dar e doar o umflatura mica, nimic grav. A venit smurd, a constatat, am refuzat spitalul.

Semafor pe verde, eu cu nevasta in spate, venind dinspre Brasov spre Tricodava. Perpendicular cu sensul meu, in intersectie, vad o masina rosie. Da sa se bage, ma observa si franeaza. O evit spre dreapta, dar mai era un paralel cu asta rosie, un Opel alb care s-a bagat. Am intrat pe frana in roata lui spate, am cazut, in cadere i-am lovit si masina primului.

A aparut si un pieton f nervos pe mine (nu stiu de ce)... ca aveam viteza, ca stie el ca mobrele merg tare. Dupa aia a aparut ideea ca eram pe rosu pt ca el, ca pieton, traversa... nu stie daca traversa pe rosu sau verde, dar daca el traversa, atunci inseamna ca eu aveam rosu.

Initial ala cu masina rosie isi cerea scuze, ca din vina lui nu m-a vazut al 2lea... la sectie deja se consulta cu mosul din masina 2, a aparut si pietonul luat ca martor (nu stiu daca se cunostea sau nu cu mosul), toti 3 au avut declaratii la fel. Eu am trecut pe rosu, ei nevinovati. 375 lei amenda si suspendat permisul 60 zile.

Mi-e ciuda ca am dreptate si platesc fara motiv, dar daca nu gasesc dovezi nu am sanse de castig.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa vorbesc la Locala, nu au camere in intersectie, mi-au recomandat sa caut pe la magazine. Un singur magazin e aproape de intersectie, un Tip Top. In seara asta, dupa munca, ma duc pana acolo sa vad ce si cum.

O sa caut si martori, dar erau buni sa fie prezenti la sectie...

Nu e nimic grav la picior, umflatura s-a dus, a mai ramas doar o mica durere la atingere. Nici nu prea ma invinetesc, deci nu se vede mai nimic din exterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai grijă doar că dacă ajungi prin tribunal să fie 'omologate' dovezile.. de la un poliţist de rutieră am primit odată un răspuns că dacă filmarea nu e omologată e degeaba, dar mă gândesc că sunt, dară sunt prin centru, sper să faci dreptate că e prostie să se pună oamenii aiurea pe tine, doar că vezi doamne eşti motociclist.

multă baftă, ţine-ne la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Judecatorul poate accepta orice filmare, fie ea omologata sau nu. Macar de-as avea una "neomologata", mor de ciuda ca mi-am lasat camera de pe casca acasa in ziua aia, am zis ca e descarcata, murdara, merg in cartier... ce poate sa se intample?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cacatul ala de parc de 10 milioane de euro, nu exista camere de supraveghere la intrarea in parc ? Dintr-alea rotunde gen deasupra...

 

mai incearca in blocurile de pe langa, gen cel din spate la tip top, poate sa aibe montata sus la ultimul nivel..

Editat de george_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, ideea e sa prinda intersectia... macar sa se vada cand au plecat cei din dreapta/stanga, cu masinile. Ca pietonii trec mereu pe rosu acolo, nu e un punct de referinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai rau decat amenda sau suspendarea m-ar distruge psihic ca isi bat aia 3 joc de mine, multa bafta.

Ai putea contesta si fara camere/alti martori in baza faptului ca aia 2 care o frecau in intersectie nu aveau cum sa vada semafoarele si trebuiau sa acorde prioritate indiferent din moment ce erai angajat in traversarea intersectiei. Pietonul de asemenea nu are vizibilitate de pe trecere la semafoarele masinilor. Tu si pasagerul sunteti singurii care puteau observa direct culoarea semaforului (dintre persoanele implicate).

 

Intersecţii cu circulaţie dirijată.

58. 1) Intersecţia în care ordinea de trecere este determinată de semnalele semaforului sau de agentul de circulaţie se consideră intersecţie cu circulaţie dirijată.
3) La apariţia semnalului verde al semaforului, conducătorul este obligat să cedeze trecerea vehiculelor deja angajate în trecerea intersecţiei, indiferent de direcţia lor de deplasare, precum şi pietonilor care finalizează traversarea carosabilului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei au declarat ca au stat in intersectie X minute sa cedeze masinilor care venea pe sensul meu. Masinile s-au oprit, pietonii au inceput sa traverseze, doar eu am trecut... ca un adevarat satanist violator de babe, pe rosu. Pietonul "martor" a declarat ca el a trecut pe verde si eu pe rosu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depune o contestatie oricum prin care sustii ca Politia a facut constatarile pe baza declaratiilor martorilor care sunt mincinoase. S-ar putea sa le tremure gladiolele cand sunt pusi sa jure cu mana pe Biblie ca asa s-a intamplat si li se reaminteste ca marturia mincinoasa se pedepseste cu inchisoarea. Daca nimeresti un judecator bun, ii descoase pana se contrazic intre ei (am vazut destule astfel de cazuri in instanta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Există camere în toate intersecţiile mari, sunt sus pe blocuri dar nu le poţi vedea cu ochiul liber.

Poti sa incerci si la SRI! Poate era satelitu' de 18:00 prin zona. Neaparat sa ceri si inregistrarile in infrarosu si cele in 12K.

 

 

Ontopic: Mai degraba: "Depune o contestatie oricum prin care sustii ca Politia a facut constatarile pe baza declaratiilor martorilor care sunt mincinoase."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa caut camere in zona, dupa aia martori si la final, daca nu am nimic... incerc si asa, si o chem martora pe sotie, care era cu mine, si a auzit si tampeniile pietonului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...