Sari la conținut

Politia loveste un motociclist pe drumul Brasov - Fundata


LexDee
 Share

Postări Recomandate

Edit: *sau (bad typing), #motogramatica

________

 

Sunt curios cum alergau ei cu un Logan de 1.4 mpi, o masina super puturoasa, o motocicleta. Mi-e greu sa cred ca se puteau tine dupa unul care isi dorea sa fuga cu adevarat.

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 250
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu am mers cu 50 in viata mea. Dar amenzile cine le plateste fara numar fara numaaar? Anu asta am avut si permisu suspendat da nu ma vezi plingand pe aici. Pai ori suntem golani ori nu mai suntem?

Pui gresit problema..nu e vorba cine n-a gresit, ci ca multi prefera sa nu-si asume si sa fuga sau sa o dea cotita(ca m-am speriat ca vezi domle)...si uite ca fugitul asta dauneaza grav sanatatii...cum era daca in loc de logan se lovea de un stalp? Banuiesc ca tot vina politistului era.

Ce dracu ca e doar un permis ti-l ia pe o luna sau pe 3..merita sa-ti risti viata? Eu zic ca nu...toti gresim la urma urmei..da nu toti recunoastem sau ne asumam.

 

Nu am mers cu 50 in viata mea. Dar amenzile cine le plateste fara numar fara numaaar? Anu asta am avut si permisu suspendat da nu ma vezi plingand pe aici. Pai ori suntem golani ori nu mai suntem?

Pui gresit problema..nu e vorba cine n-a gresit, ci ca multi prefera sa nu-si asume si sa fuga sau sa o dea cotita(ca m-am speriat ca vezi domle)...si uite ca fugitul asta dauneaza grav sanatatii...cum era daca in loc de logan se lovea de un stalp? Banuiesc ca tot vina politistului era.

Ce dracu ca e doar un permis ti-l ia pe o luna sau pe 3..merita sa-ti risti viata? Eu zic ca nu...toti gresim la urma urmei..da nu toti recunoastem sau ne asumam.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Tu citesti din 3 in 3 sau ai grave probleme de intelegere ???...

Am fost chiar impartial ...vezi postul #90

Dar de la a infiera pe cineva fara sa ai toate datele si pana la a compatimi cu atata ardoare un IMBECIL care nu stie nici macar sa faca o infractioune baieteala ...denota mocirla in care va scaldati.

Vad deja in mintea voastra bolnava ca ,incalcatul regulilor elementare de circulatie in mod repetat si ostentativ, precum si fuga, sunt ridicate la rang de virtute. :moron:

 

Dar dupa mintea voastra ...care ar fi rolul politiei pe strada ?

 

Am sustinut , si sutin in continuare ideea ca deznodamntul a fost o intamplare datorata tampeniei riderului care a franat intr-un moment prost si inexplicabil, precum si a meltenilor cu trese care habar nu au sa conduca si probabil au fost surprinsi si de curba si de cazatura fraierului si de viteza si de laba aia de masina ..

Actiunile ulterioare ale politiei , dupa accident , confirma iarasi slaba pregatire pe care o au meltenii de la noi , precum si lipsa increderii in actiunile lor.

 

Nu o sa ma cobor la mintea ta si a altora de zei inchipuiti...sa va raspund tot cu o jignire Mai bine ma retrag.

 

Asfalt uscat.

Imbecil este ala care nu pricepe ca faptele pustiului nu au nici o legatura cu lipsa de profesionalism al gaborilor (aia nu sunt politisti).Justitie este ce se intampla in sala de judecata nu sub rotile unui logan.Faptul ca altii au scapat dupa ce au comis fapte mult mai atroce nu are nici o legatura cu viata acelui fecior. Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg cum:

 

-un politist care incearca sa-si faca treaba (bineinteles, cu incompetenta specific romanilor in general si politistilor in particular) oprind un motociclist care a incalcat grav regulile de circulatie e injurat si tratat ca un criminal, dar cand o masina nu se asigura in intersectie sau taie linia continua, urlam toti "moarte conservarilor" si injuram politia ca nu iau carnete.

 

-injuram toti conservarii care nu se uita in oglinzi, dar cand e un motor fara oglinzi (cum au zis unii si pe aici si la TV ca ar fi fost al accidentatului), zicem toti: eh, asta e, cum sa vada saracu om semnalele luminoase?

 

 

 

Vrem ca regulile de circulatie sa se aplice numai celorlalti?

 

 

Si dup-aia ne miram de ce toata lumea considera automat motociclistii vinovati intr-un accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba! Opriti-va ! Nu pricepeti ca aici in discutie nu mai intra cu ce a gresit motociclistul, ca a avut gume patrate sau nu, ca a avut oglinzi sau nu, ca a depasit linia continua sau nu... Este vorba de faptul ca militia a dat peste el mai mult sau mai putin intentionat.

Vatamare corporala din culpa !

 

Eu data viitoare daca sunt pe intercom cu colegul in trafic si nu vad/aud o sirena n-as vrea sa ajung in spital (in cel mai bun caz) ca da militia peste mine intentionat.

 

Din punctul meu de vedere, motociclistul putea sa si rupa intentionat oglinda autospecialei in depasire ca tot nu ar fi justificata actiunea militiei de a trece cu masina peste el.

Editat de Santon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu l a calcat nimeni motivat...nu merita asta dar hai sa mai tinem.si cu legeA!!! Daca trecea masina peste el.nu avea doar.umarul.si piciorul..erau coastele, altele...daca era intr o tara CIVILIZATA era la morga plin de plumb! Hai sa fim mai exigenti cu noi!

Ai fost vreodata intr-o tara d-asta sau ai vazut in filme? Intr-o tara civilizata politistii in cauza, fie ca l-au lovit intentionat sau nu, i-ar plati pensie pe viata. Pentru ca lansandu-se intr-o urmarire pentru care nu erau nici dotati nici pregatiti i-au pus viata in pericol. Si aici iti pot insira cateva tari civilizate unde e cum spun eu: Franta, Germania, Olanda, Elvetia, Belgia, UK. Continuam sau te intorci la TV sa mai vizitezi niste tari d-alea civilizate?

 

Scurt pe doi: nu e ok sa fugi de politie. Plm, isi fac si ei treaba. DAR, daca nu am oprit nu ai dreptul sa.ma omori pentru o contraventie. Poate am tobe urlatoare si nu te-am auzit. Poate ascult muzica. Poate n-am frane. Poate naste pisica. Poate opresc mai incolo, unde consider eu ca e safe sau unde stiu ca-s camere ca sa nu poti fi tu militian in loc de politist. Poate ma-ta. Nu ma poti omora pentru o contraventie. Sau pentru 5. Sau doar ca ti s-a sculat tie.

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaca încă un topic de numărat gabori. Dintre toate meseriile din lumea asta, voi nu sunteți în stare decât să duceți mâna la chipiu și să completați PV, de cele mai multe ori, greșit. Singurul vostru skill în viața asta de sclavi e să pupați inelul. Cum ajungeți pe stradă de capul vostru, cum vă băgați p.ula în sufletul mamii voastre și vă vedeți stăpâni.

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaca încă un topic de numărat gabori. Dintre toate meseriile din lumea asta, nu sunteți în stare decât să duceți mâna la chipiu și să completați PV, de cele mai multe ori, greșit. Singurul vostru skill în viața asta de sclavi e să pupați inelul. Cum ajungeți pe stradă de capul vostru, cum vă băgați p.ula în sufletul mamii voastre și vă vedeți stăpâni.

ca si in randul motociclistilor, medicilor, avocatilor si aici sunt GABORI SI GABORI......

nu ai facut niciodata prostii cu moto si sa te ierte vreun GABOR????.......

daca te informezi o sa vezi ca motociclistul accidentat este .... GABOR.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scriu din nou, poate nu m-am facut bine inteles.

 

Motoristul trebuia ars rau pentru ca nu a oprit. De ce nu a oprit, conteaza mai putin( nu a auzit, vazut, n-a avut chef,etc.). Ii luau numarul si gata. Sau ii atentionu prin statie pe urmatorii militieni care sigur mancau seminte ma incolo pe drum.

Dar nu-l lovesti! Nu-l fortezi sa iasa in boscheti cu motoreta!

Si dupa aia fluidizarea traficului in timp ce ala se vaita pe asfalt...Ce fel de om sa fii daca dupa ce-l trantesti pe unul cu motoreta nici macar nu te duci sa vezi cate oase are rupte?

Doar intreb..

Sper sa plateasca militienii cu jobul, dar stiu ca e utopic.

Editat de andrei111
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te informezi o sa vezi ca motociclistul accidentat este .... GABOR.....

 

asta ar explica de ce conducea gixerul ca pe logan

in rest, toti aia cu "de ce nu i-a acordat primul ajutor?", daca aveti vreodata un accident sper sa nu dati de altii ca voi, cu multa bunavointa dar 0 cunostinte

 

inca o data, in locul aluia n-as vrea sa ma intoarca politistul pe toate partile sa vada ce am, as prefera sa astept in liniste salvarea

ii trece aluia prin cap sa ma mai calce o data ca sa indrepte piciorul

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca a luat decizia sa il opreasca, intreb si eu, nu putea sa il acroseze un pic din lateral cand avea viteza mica gen intr-o curba? Se dezechilibra 100% si se ducea taras,la 40 km/h sigur nu patea mare lucru.. Dar sa treaca cu masina peste el e din alt film.. Luand in considerare cel mai bun caz propus de politie, ca ala a franat brusc si n au avut ce sa faca decat sa treaca peste el.. Ce viteza putea sa aiba motociclistu in curba aia,60? La 60km/h oricine vede stopurile din fata cred ca trece cu frana prin podea, si daca era la 2 m de moto, nu e ca si cum motocicleta franeaza de la 60-0 in 0,5 secunde si loganu in 10 secunde. Ce vreau sa zic e ca daca politia chiar a franat nu cred ca aveau atat de multa inertie incat sa treaca peste el. Alta varianta in care chiar se poate sa se intample asta e daca moto avea 60km/h si loganu 120 km/h, e absolut normal ca atunci cand franeaza sa nu se mai poata compara distanta de franare, dar varianta asta e aproape imposibila. Deci, mai crede cineva ca politistii au vazut doar "oportunitatea de a-l opri" in momentul in care au vazut ca franeaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma se stie macar concret daca a fost cu intentie sau, cum am mai citit, ca "fugarul" a pus frana brusca si a fost lovit din spate, ceea ce este cu totul altceva?

 

Am inteles bine ca nici macar nu avea oglinzi? Dar numar de inmatriculare (si daca da, la vedere), avea?

 

In plus, am tot vazut ideea ca pt. niste contraventii nu trebuie sa te omoare politia, ceea ce este total corect. Dar cine l-a "omorat" pentru niste contraventii? Lasand la o parte ca se pare ca de fapt a fost mai mult sau mai putin accident si nu neaparat lovit intentionat, in momentul in care nu opresti la semnalul politiei, dupa parerea mea, ai depasit limita contraventiei. La fel si daca nu ai numar de inmatriculare sau il ai ascuns. Din momentul in care nu esti in stare sa-ti asumi ceea ce faci, ai trecut de partea infractorilor si inseamna ca poti fi in stare de orice. Inclusiv, in fuga ta nebuna, cresc enorm sansele sa omori sa sa ranesti pe altii.

Nu vreau sa iau apararea militienilor, majoritatea imi par a fi niste verze incompetente, si pe de alta parte nici eu nu sunt un sfant cand conduc... dar repet, nu mai minimalizati atat ceea ce a facut "motociclistul", ca nu ar fi dat nimeni peste el doar ca a taiat o linie continua.

Editat de KHK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

@ KHK

 

Colegu,daca tu esti gabor ,te sperie atat de mult prospectul ca un alt gabor vrea sa te traga pe dreapta incat incerci sa fugi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ăștia care credeți că afară nu face politia porcării, abuzuri și arogante ori nu ați ieșit din țară ori conduceți altfel afară, oare de ce?

 

Eu opresc și mă cert cu ei daca e cazul.

 

Oamenii sunt peste tot de cacao, doar legile se aplica pe alocuri mai consecvent decât în alte părți. Asta face diferența.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cel mai important este mentiunea ca nu sunt urme de frana in curba. Nu stiu daca in realitate asa este, dar daca este adevarat, stiu catre cine sa arat cu degetul.

Motorul nu pune frana brusca in curba asta este evident. In cel mai rau caz ar fi incetinit agresiv pentru a adapta viteza la curba.

Masina insa, stabila pe 4 roti, poate frana in curba chiar si mai agresiv,

Daca ar fi vrut, loganul ar fi putut opri inainte sa il loveasca pe motociclist.

 

Unde mai pui ca reactia politistilor din logan este nu tocmai una corespunzatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma se stie macar concret daca a fost cu intentie sau, cum am mai citit, ca "fugarul" a pus frana brusca si a fost lovit din spate, ceea ce este cu totul altceva?

 

Stim cu totii ca motociclistii au obiceiul prost de a frana brusc in curbe cand au motocicleta inclinata. Asa ca povestea asta chiar pare plauzibila.

 

 

Am inteles bine ca nici macar nu avea oglinzi? Dar numar de inmatriculare (si daca da, la vedere), avea?

 

N-am priceput ce are scula cu prefectura.

 

 

 

In plus, am tot vazut ideea ca pt. niste contraventii nu trebuie sa te omoare politia, ceea ce este total corect. Dar cine l-a "omorat" pentru niste contraventii?

Faptul ca s-a ales doar cu piciorul rupt tine doar de mult noroc. La fel de bine putea fi gatul sau coloana. Sau poate un pneumotorax micut asa, cat sa crape asteptand salvarea. Si sa nu aud de drobul de sare. Sansele ca un motociclist sa plece spre campiile vesnice cand dai peste el sunt mari. Foarte mari chiar.

 

Si acu' intrebarea clasica, izvorata din citirea celor scrise de tine: tu ai motor si mergi cu el, sau te uiti pe youtube la altii si iti inchipui ca stii?

» Post actualizat in 22 Aug 2017 09:26

Ăștia care credeți că afară nu face politia porcării, abuzuri și arogante ori nu ați ieșit din țară ori conduceți altfel afară, oare de ce?Eu opresc și mă cert cu ei daca e cazul. Oamenii sunt peste tot de cacao, doar legile se aplica pe alocuri mai consecvent decât în alte părți. Asta face diferența.

Face si inca multe. Dar in unele tari porcariile ii costa cat sa-i usture curu' 20 de ani (nu zic SUA ca aia de obicei scapa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca a luat decizia sa il opreasca, intreb si eu, nu putea sa il acroseze un pic din lateral cand avea viteza mica gen intr-o curba? Se dezechilibra 100% si se ducea taras,la 40 km/h sigur nu patea mare lucru..

Esti tare fratica,iti urez sa te opreasca si pe tine politia asa cum ai descris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... dar repet, nu mai minimalizati atat ceea ce a facut "motociclistul", ca nu ar fi dat nimeni peste el doar ca a taiat o linie continua.

Te-ai uitat la inregistrarea din link-ul ala de mai sus? Ala de la Antena3. Pana una-alta, sunt unii care chiar au fost acolo si care spun, culmea, ca fix asta s-a intamplat. Se pare ca inclusiv unii dintr-o masina, din spatele lor. Asa ca las-o mai moale.

Editat de xtx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una peste alta, vad ca politistii devin tot mai agresivi si uneori chiar obraznici ( am patit o faza in trafic cu unu in civil, intr un opel care s a apucat sa spuna ca o sa faca si o sa dreaga, ca imi ia carnetu etc....cica pt condus agresiv...i am zis sa opreasca putin, sa vb da nu a vrut ) - au fost fazele cu medicul ala si cu bouleanu...clar abuzuri - in timp ce vor tot mai multi bani si avantaje si se vaita peste tot ce greu le e etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ KHK

 

Colegu,daca tu esti gabor ,te sperie atat de mult prospectul ca un alt gabor vrea sa te traga pe dreapta incat incerci sa fugi?

Cu atat mai mult ma gandesc la acident si nu lovire intentionata, nu?

» Post actualizat in 22 Aug 2017 10:08

N-am priceput ce are scula cu prefectura.

 

Faptul ca s-a ales doar cu piciorul rupt tine doar de mult noroc. La fel de bine putea fi gatul sau coloana. Sau poate un pneumotorax micut asa, cat sa crape asteptand salvarea. Si sa nu aud de drobul de sare. Sansele ca un motociclist sa plece spre campiile vesnice cand dai peste el sunt mari. Foarte mari chiar.

 

Si acu' intrebarea clasica, izvorata din citirea celor scrise de tine: tu ai motor si mergi cu el, sau te uiti pe youtube la altii si iti inchipui ca stii?

 

N-ai inteles legatura intre oglinzi si numar sau intre numar si situatia de fata? Ca nu stiu ce sa-ti raspund :D

 

Daca a fost accident, discutiile nu-si mai au rostul. Si nici atat toate aberatiile, inversunarile etc.

 

Nu, am familie, copii si mai am si alte hobby-uri, deci cu moto nu prea apuc sa ma dau. Dar n-am voie sa-mi exprim pareri ca toti ceilalti motocilisti de tastatura? :)

» Post actualizat in 22 Aug 2017 10:12

Te-ai uitat la inregistrarea din link-ul ala de mai sus? Ala de la Antena3. Pana una-alta, sunt unii care chiar au fost acolo si care spun, culmea, ca fix asta s-a intamplat. Se pare ca inclusiv unii dintr-o masina, din spatele lor. Asa ca las-o mai moale.

 

Nu, din pacate nu am vazut linkul la care te referi, nu am citit chiar toate posturile pentru ca se si bat campii la greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Banditosul argintiu

Scriu din nou, poate nu m-am facut bine inteles.

 

Motoristul trebuia ars rau pentru ca nu a oprit. De ce nu a oprit, conteaza mai putin( nu a auzit, vazut, n-a avut chef,etc.). Ii luau numarul si gata. Sau ii atentionu prin statie pe urmatorii militieni care sigur mancau seminte ma incolo pe drum.

Dar nu-l lovesti! Nu-l fortezi sa iasa in boscheti cu motoreta!

Si dupa aia fluidizarea traficului in timp ce ala se vaita pe asfalt...Ce fel de om sa fii daca dupa ce-l trantesti pe unul cu motoreta nici macar nu te duci sa vezi cate oase are rupte?

Doar intreb..

Sper sa plateasca militienii cu jobul, dar stiu ca e utopic.

Scuze că-ți spun, 111... motoristul tău ușă de biserică poate a făcut un "break check" voluntar sau involuntar, de panica sau din nepricepere, deșteptule, dacă știi ce-i aia "break check". Doi la mana, politia nu e SMURD, trei la mana, (cuvant jignitor), se văita viermele, dar era bine, mersi, doar sa strige "hotii"!......... si eu m-as putea vaita pe o scara ore in sir c-am cazut... esti dob itoc, 111 CE-AI FI VRUT SA-I FACA, SA-L SCARPINE pe spate si pe CASCA, DOAR, DOAR VINE MAMICUTA SA-L salveze? 00000000000 Bai andrei1111, esti mai prost decat pari!....

» Post actualizat in 22 Aug 2017 10:32

Daca agaricii respectau procedura normala nu se mai intampla nici un accident.

Bai goe, noi am mai avut un clinci pe-aici, (cuvant jignitor), dar ce-ar fi fost dacă scumpetelu' tău de motorist din catifea ar fi respectat legea, agariciule?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...