Sari la conținut

Audi A8 sau Bmw 730d?


sektor89
 Share

Postări Recomandate

Man, cum sa mergi cu 30-40 in localitati? 70 intre ele? Da o n mama masii! E ridicol sa ti iei un cazan cu 6 cilindri si sa mergi la consum! Astia ca tine fac ambuteiaje...inteligent esti!

» Post actualizat in 23 Nov 2017 20:57

Klarkson e o marioneta. Ce episod sa vad cu el? Cum merge cu 45 mile/h cu un jaf de audi sa scoata nu stiu ce consum? Asta dupa ce a spus ca diesel-ul e masina saracului. Undeva spui consum de 6,5...apoi 6...pai hotaraste te. Si nu mai povesti din auzite,ok?

 

 

 

arrow-up.png :troll: arrow-up.png

 

Vezi ca vorbim de viteza medie. Cand ai 120 km intre 2 puncte si parcurgi distanta aia in 90 minute, iti iese o medie de ~ 75km/h. Aia nu inseamna ca mergi intentionat cu 70 intre localitatie, e pur si simplu media calculata dupa matematica aia veche.

 

La fel, daca nu pun poze cu botu masinii, ca tine, nu inseamna ca vorbesti din auzite :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Apropo de resoftari. As vrea sa o resoftez pe a mea. Ceva pareri pro/contra? O recomandare de service pentru asa ceva? Mentionez ca vreau caluti in plus pentru depasiri nu pentru viteza maxima si nu doresc senzatie de motocicleta la volanul masinii.

Din proprie experienta dau urmatoarele exemple.

Symbol 1.5dci 70de cai 160Nm resoftat 84de cai si 180Nm....o prostie. Da este mai civilizat motorul, are o leaca mai mult cuplu adica 5-a la 70km/h nu mai trepideaza bordul, consum la fel ca si stock, putere ZERO diferenta.

 

2.7 hdi Bi-turbo 204cai 450Nm dusa in 248de cai si 550Nm....cu tot cu o cutie automata de moda veche rezultatul a fost 100% de efect......alta masina, o evolutie pozitiva si o economie de 1litru la 100km.

 

3.0d single turbo 273de cai 550Nm si biturbo 360de cai 630Nm(e60 535d),

resoftate, iarasi WOW ca si diferenta, repriza si elasticitate, cu mentiunea ca 535d bi-turbo resoftat chiar daca e grea castigul resimtit in realitate este obscen fata de stock(pacat ca era automata).

 

Cu cat ai motorul mai mare cu atat efectele resoftarii sunt mai benefice si evidente.

La un motor mic da castigi pe foaie putere dar in viata reala NU ai elasticitate buna.

Un motor mic se incinge mai mult degradezi uleiul etc este o discutie lunga.

 

Pe scurt, daca te-ai plictisit de masina ta si ai sa zicem un 2.5-3.0 turbo resofteaza vehiculul si te lecuiesti de ideea cum ca ar trebui sa schimbi masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La benzinar , aspirat resoftarea nu prea te ajuta . Scoți 5-10 cp in plus maxim am inteles . Poate la diesel te ajuta mai mult , dar Iti creste consumul si evident se uzează mai repede .

Creste consumul daca esti cioban la volan sau iti faci softul la garaj in cartier.

Uite aici exemplu.

post-68528-0-43560900-1511512424_thumb.jpg

P.S este masina mea( 320d e91)

..app, este de vanzare :crack:

Editat de styuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu: nu va mai cumparati masini pe care nu vi le permiteti. Pentru un A8/Seria 7 ai nevoie de minim 4k euro/luna venit ca sa iti permiti reviziile, consumabilele, casco, etc. Si cand zic "permiti" ma refer sa nu te cocoseze, sa nu fie cazuri in care iti rupi de la gura ca ai de facut revizia sau mai stiu eu ce.

Bai da-o draq de masina. Ca nu stai numai in service cu ea... Cineva cu un venit de max 1500e/luna si niste rezerve financiare (si din aia 1500/luna sa nu plateasca 1000 rate pe la banci...) poate mentine fara pb o astfel de masina. Fie ca'i 2005 sau 2015. Bine, daca nu face cate 10 mii km/luna...

 

Masinile astea...sunt gama business , nu inteleg de ce tot romanu isi ia sa le conduca el

Pt confortul pe care il ofera, pt spatiu etc. Daca ai 1.90 si 100 kg si vrei sa mai si iei pe cineva in spate care sa nu fie copil sau chinez, o sa constati ca din pacate multe masini "normale" nu-ti satisfac niste nevoi de baza... Gen seria 3.

 

Altii compara skoda superb cu seria 7! Ahahahahaha

 

Depinde si la ce o compari. Daca vorbim de spatiu interior, portbagaj and stuff, da, sunt acolo. Cred ca chiar sta mai bine superbul. Daca compari intretinerea, la fel, superbul castiga. La restul... plm :D

 

Mersi pentru clarificare,credeam ca cel putin tu ai f10. Inca mai studiez,o sa descarc si owners manual,sa vad cam tot ce ar putea pune bavarezii pe ea,abia apoi pot lua o decizie. Alte probleme,gen distributie ?! Am inteles ca ar fi probleme la unele f10.

Motoarele de 2000 de pana in martie 2011 (parca) au o problema caracteristica cu distributia. Dar nu e un capat de tara. Este 3-4mii lei sa o schimbi si stai linistit apoi.

In rest, ti-as recomanda sa iei o motorizare de peste 200 cai. Depinde acum si ce vrei de la masina. Dar sunt niste balene mari si grele.

Ca dotari, la fel, depinde ce cauti. Gasesti aproape tot ce iti trece prin cap. Unele utile, altele mai putin. De ex dracitronikul ala cum naiba se numeste de pastreaza el singur distanta fata de masina din fata si care franeaza ca unu care si-a luat ieri permisul :) Sau soft close-ul la usi. Moare vecinul cand ii arati, dar ca chestie practica/utila... e cam 0 :)

Chestii si rahatisuri pe care le vad ca fiind faine si de cautat la masinile astea - scaune de seria 7, trapa, sistemul audio ala profi, camera spate ca e ditamai barca, keyless, navi mare, head-up display, carlig electric (daca esti ca mine si nu vrei sa pui bicla deasupra)

 

 

In rest, pt initiator - strict intre cele 2 cred ca si eu tot catre A8 as merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La motoarele de 2.0d-n47. Dar aceste motoare sunt cam pe toate masinile fabricate de prin 2008. Seria 1,3,4,5,x1,x3,x4...etc. 2900 lei te costa sa schimbi distributia si nu ai treaba. Putin mai scump la xd.

Vreau benzina,nu diesel.

 

Capone, atat timp cat masina este optimizata (raport cai/greutate),nu am probleme. Nu caut avion,caut o masina mai noua,manuala,motor natural aspirat si cu dotari din gama de lux,dar care sa aibe taxe mici. Singura varianta asta e,seria 5 dupa 2010. Mi as dori asa:scaune cu masaj,incalzite si ventilate,cruise control cu radar,asistenta la unghiul mort,navigatie profesionala,atat. Orice peste astea,gen trapa,lumini ambientale,etc sunt in categoria +. Nu stiu daca au pus night vision pe f10,dar nu cred. Nu gasesc owners manual,abia atunci vad ce si cum. Pur si simplu nu vreau sa dau bani la stat,mi e scarba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Capone, atat timp cat masina este optimizata (raport cai/greutate),nu am probleme. Nu caut avion,caut o masina mai noua,manuala,motor natural aspirat si cu dotari din gama de lux,dar care sa aibe taxe mici.

De asta si precizasem "depinde ce vrei de la masina" la capitolul dinamica/putere :)

 

Mi as dori asa:scaune cu masaj,incalzite si ventilate,cruise control cu radar,asistenta la unghiul mort,navigatie profesionala,atat. Orice peste astea,gen trapa,lumini ambientale,etc sunt in categoria +. Nu stiu daca au pus night vision pe f10,dar nu cred. Nu gasesc owners manual,abia atunci vad ce si cum.

De masaj si ventilatie nu am habar daca sunt pe seria 5. Cruise control ala cu radar, cum ziceam mai sus, este f posibil sa nu iti placa cum lucreaza. Dupa mine e prea brutal la accelerare/franare, nu are finete, cursivitate.

Night vision este disponibil pe f10.

 

Ai aici manualul https://justgivemethedamnmanual.com/manuals/2012_bmw_5-series.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult,ala e! Ventilatie are sigur,parca si masaj,dar nu bag mana in foc. Depinde mult la ce distanta fata de masina din fata in setezi,la fel de mult depinde si de iobagii care iti taie fata subit,na,masina reactionaza. Buhnici (il stiti voi) arata un f10 in actiune,inclusiv cruise cu radar pe dn1.

Editat de Ice-D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice decizie iei, să o verifici cum trebuie la un mecanic bun și aruncă un ochi cum se repară mașinile „mai scumpe” care au daună totală.

 

 

Face tot felul de mașini, reparații și pe structura de rezistență, pe șasiu, orice îți poți imagina. Decât să ai bafta să iei o mașină din asta mai bine mergi cu un „Trabant nou”.

 

Personal nu prea înțeleg de ce ți-ai lua o astfel de mașină, dar probabil ai motivele tale, așa că nu are rost să încep să spun baliverne.

 

O seară bună!

 

 

Asta ar trebui incadrata la crima cu premeditare! brrr....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine se uita la papagalu' ala? Lauda si face praf cate o masina dupa care cum da mai mult. Un lake! Uite aici ceva, ca masina sa fie asa cum tre' sa fie!!

Multumesc mult,ala e! Ventilatie are sigur,parca si masaj,dar nu bag mana in foc. Depinde mult la ce distanta fata de masina din fata in setezi,la fel de mult depinde si de iobagii care iti taie fata subit,na,masina reactionaza. Buhnici (il stiti voi) arata un f10 in actiune,inclusiv cruise cu radar pe dn1.

post-96026-0-67500600-1511523442_thumb.jpg

Editat de BMWs1000RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu caut avion,caut o masina mai noua,manuala,motor natural aspirat si cu dotari din gama de lux,dar care sa aibe taxe mici. Singura varianta asta e,seria 5 dupa 2010. Mi as dori asa:scaune cu masaj,incalzite si ventilate,cruise control cu radar,asistenta la unghiul mort,navigatie profesionala,atat. Orice peste astea,gen trapa,lumini ambientale,etc sunt in categoria +. Nu stiu daca au pus night vision pe f10,dar nu cred. Nu gasesc owners manual,abia atunci vad ce si cum. Pur si simplu nu vreau sa dau bani la stat,mi e scarba!

 

Ce vrei tu nu exista! Niciun om normal nu pune dotari asa "fitoase" pe model cu cutie manuala; adica, cine pune asa dotari, ia si motor mai mare, foarte posibil si xDrive, ceea ce inseamna cutie automata. Apropos de asta, am inceput cu karting-ul inainte de a incepe clasa intai... deci imi place sa conduc si n-as fi crezut ca o sa ajung sa renunt ever la cutai manuala! Dar acum am ZF cu padele pe volan care ma satisface total, n-as mai trece in niciun caz la cutie manuala. Am ocazia sa merg des si cu DSG, aia nu ma prea satisface dar... parca tot nu as mai vrea manuala. Am ajuns si cand merg in concediu si inchiriez masina sa imi aleg din start cutie automata.

Asa ca da-i o sansa. Mai ales cand stai bara la bara in trafic, este clar un avantaj.

 

Daca de cutie am cam lamurit, revenim la "aspirat"... singura sansa de ceva misto ca si motor ar fi 3.0i de 272cp pe F10. Iar la motorul ala ai si ceva sanse sa mai gasesti dotari, ceea ce nu ar fi cazul la 2.0 unde zici merci daca gasesti cu piele si xenon. Problema este ca 3.0i mai gasesti doar pana in facelift-ul din iulie 2013 iar eu ti-as recomanda sa iei dupa facelift, la interior si mai ales la iDrive&navi se vad clar diferentele. Si, mai ales, de la facelift au bagat si farurile cu LED adaptive care sunt de vis.

Si apropos... daca nu gresesc, 3.0i a fost singurul motor aspirat pe F10/11.

» Post actualizat in 24 Nov 2017 13:22

Nu sunt fanul acestor masini, dar de ce sa cumparam numai calculand? Avem o viata si un moft cred ca isi permite fiecare.

 

Visul meu e Ford Taunus SP.

 

Sunt de acord cu tine... si pe mine ma mai tentau niste modele mai vechi. Problema lor insa (si eu nu pot trece peste asta) este siguranta. Pe langa ABS, ESP, in cazul unui impact intr-o masina veche nu prea mai ai nicio sansa de supravieturie, chiar si la viteze normale. Si cu atat mai mult in traficul dement din Ro mi se pare un aspect foarte important.

» Post actualizat in 24 Nov 2017 13:23

Motoarele de 2000 de pana in martie 2011 (parca) au o problema caracteristica cu distributia.

 

Abia la cele fabricate incepand cu septembrie 2013 s-a rezolvat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rromania tara unde poti sa exploatezi un seria 7 si sa si traiesti cu un salariu de 1500e luna ...

 

mancam pufuleti bem apa de la jgheab

 

in rest numai bossi tractoristi cu 520d care il critica pe Clarkson ... bine ca aveti internet .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai saracule, am ce masini vreau oo-le mele de pe spatele tractoarelor! Deci mucles!

rromania tara unde poti sa exploatezi un seria 7 si sa si traiesti cu un salariu de 1500e luna ...

 

mancam pufuleti bem apa de la jgheab

 

in rest numai bossi tractoristi cu 520d care il critica pe Clarkson ... bine ca aveti internet .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rromania tara unde poti sa exploatezi un seria 7 si sa si traiesti cu un salariu de 1500e luna ...

 

mancam pufuleti bem apa de la jgheab

 

Dupa calculele mele sumare, io zic ca poti chiar lejereanu, cu shaorme, pizze si borsec. Si sa mai tii poate si o mobra pe langa cazan.

Daca nu, toata stima, da ori bagi prea multi bani in masina (ca vrei sa ii bagi sau ca ti-o cere), ori ai nevoie de un consultant financiar :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-mi bag ceva. Daca a ajuns 1500euro pe luna un rahat in Romania....Nu stiam ca stau de vorba cu magnati pe aici. Un cazan,fie el masina sau motocicleta,daca ma tine lunar in service Il Vand! Daca nu il vand il dezmembrez s.a.m.d.

Criticatii unii dintre voi ca unii oameni isi iau masini scumpe si beau apa de ploaie....sunt destui care fac sacrificii mari pentru motocicleta,rup de la gura,mai renunta la o toala,etc....dar aia sunt mai speciali. Pana la urma daca aleg sa stau in garsoniera si sa conduc porche 911,pentru ca ala ma unge pe mine pe suflet,sau exemplu mai bun un Gs1200 nou nout pe cine f¥%e grija? Stati voi? In viata trebuie sa le incerci pe toate,trebuie sa mai scoti capul din monitor si sa traiesti putin,sa fii mai indulget cu tine insuti. Iti iei un septar il conduci 2,3 luni si il vinzi. Macar mu ai murit prost. Bineinteles aici nu fac nici cea mai mica iluzie la initiatorul topicului! Noi motociclistii rulam in prostie bani pentru modul nostru de viata,lucru pe care nu il va intelege niciodata un conservar. Vorbele alea "bei apa de ploaie si mananci pufuleti" suna a nea nelu vecinul care se uita mereu mirat si ma intreaba "cum naiba parcheaza masina ta singura?" Urmeaza sa aud ca daca ai bmw sau audi esti peste,ca numai aia isi permit! Si un ultim gand: mai bine c220 din 2003 decat logan 2017!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Initiator,nu ai in alegere a 3 a varianta?O japoneza,de exemplu?

Infinity Q50?

IS600H?

Problema e ca te speli pe cap cu ele. Nu au valoare financiara pe piata romaneasca, piese noi aduse rapid YOK, piese din dezmembrari YOK, sfaturi/experienta pe ele YOK.

Cauti pe un forum romanesc un subiect despre A8 sau E65 seria7 gasesti ceva, la japoneze misto(nu honda accord civic sau crv).....probabil ca gasesti dar nu asa de mult.

» Post actualizat in 24 Nov 2017 17:59

Sa-mi bag ceva. Daca a ajuns 1500euro pe luna un rahat in Romania....Nu stiam ca stau de vorba cu magnati pe aici. Un cazan,fie el masina sau motocicleta,daca ma tine lunar in service Il Vand! Daca nu il vand il dezmembrez s.a.m.d.

Criticatii unii dintre voi ca unii oameni isi iau masini scumpe si beau apa de ploaie....sunt destui care fac sacrificii mari pentru motocicleta,rup de la gura,mai renunta la o toala,etc....dar aia sunt mai speciali. Pana la urma daca aleg sa stau in garsoniera si sa conduc porche 911,pentru ca ala ma unge pe mine pe suflet,sau exemplu mai bun un Gs1200 nou nout pe cine f¥%e grija? Stati voi? In viata trebuie sa le incerci pe toate,trebuie sa mai scoti capul din monitor si sa traiesti putin,sa fii mai indulget cu tine insuti. Iti iei un septar il conduci 2,3 luni si il vinzi. Macar mu ai murit prost. Bineinteles aici nu fac nici cea mai mica iluzie la initiatorul topicului! Noi motociclistii rulam in prostie bani pentru modul nostru de viata,lucru pe care nu il va intelege niciodata un conservar. Vorbele alea "bei apa de ploaie si mananci pufuleti" suna a nea nelu vecinul care se uita mereu mirat si ma intreaba "cum naiba parcheaza masina ta singura?" Urmeaza sa aud ca daca ai bmw sau audi esti peste,ca numai aia isi permit! Si un ultim gand: mai bine c220 din 2003 decat logan 2017!

De acord cu tine in prima parte.

 

Ai mers cu un logan nou sau cu un Duster nou?

Problema lor din ce am observat este reprezentata de izolarea fonica proasta rau si motorizarile fffff slabe.

Cred ca daca ar exiata un Duster full cu 200de cai 400nm, multe 320-uri Passat-uri si alte nebunii SH ar scadea ca numar.

Dacia full in 2017 are dotari mai OK decat o masina din 2003-2007 de clasa medie......pacat de motorizari si de izolarea fonica.

Tehnologia sinsitemele multimedia au ajuns ieftine si performante accesibile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa calculele mele sumare, io zic ca poti chiar lejereanu, cu shaorme, pizze si borsec. Si sa mai tii poate si o mobra pe langa cazan.

Daca nu, toata stima, da ori bagi prea multi bani in masina (ca vrei sa ii bagi sau ca ti-o cere), ori ai nevoie de un consultant financiar :D

 

eu cred ca tii tu cura de slabire, te-ai lasat de fumat si ai apartament platit deja in plus nu-ti mai place shaorma de vita si ai gasit un loc cu una care seamana a pui ... pizza e tot acolo si seamana cu lipia de la shaorma. :)

 

nu mai lua totul in serios

Sa-mi bag ceva. Daca a ajuns 1500euro pe luna un rahat in Romania....Nu stiam ca stau de vorba cu magnati pe aici. Un cazan,fie el masina sau motocicleta,daca ma tine lunar in service Il Vand! Daca nu il vand il dezmembrez s.a.m.d.

Criticatii unii dintre voi ca unii oameni isi iau masini scumpe si beau apa de ploaie....sunt destui care fac sacrificii mari pentru motocicleta,rup de la gura,mai renunta la o toala,etc....dar aia sunt mai speciali. Pana la urma daca aleg sa stau in garsoniera si sa conduc porche 911,pentru ca ala ma unge pe mine pe suflet,sau exemplu mai bun un Gs1200 nou nout pe cine f¥%e grija? Stati voi? In viata trebuie sa le incerci pe toate,trebuie sa mai scoti capul din monitor si sa traiesti putin,sa fii mai indulget cu tine insuti. Iti iei un septar il conduci 2,3 luni si il vinzi. Macar mu ai murit prost. Bineinteles aici nu fac nici cea mai mica iluzie la initiatorul topicului! Noi motociclistii rulam in prostie bani pentru modul nostru de viata,lucru pe care nu il va intelege niciodata un conservar. Vorbele alea "bei apa de ploaie si mananci pufuleti" suna a nea nelu vecinul care se uita mereu mirat si ma intreaba "cum naiba parcheaza masina ta singura?" Urmeaza sa aud ca daca ai bmw sau audi esti peste,ca numai aia isi permit! Si un ultim gand: mai bine c220 din 2003 decat logan 2017!

 

da boss , interior exterior?

 

 

Ai mers cu un logan nou sau cu un Duster nou?

Problema lor din ce am observat este reprezentata de izolarea fonica proasta rau si motorizarile fffff slabe.

Cred ca daca ar exiata un Duster full cu 200de cai 400nm, multe 320-uri Passat-uri si alte nebunii SH ar scadea ca numar.

Dacia full in 2017 are dotari mai OK decat o masina din 2003-2007 de clasa medie......pacat de motorizari si de izolarea fonica.

Tehnologia sinsitemele multimedia au ajuns ieftine si performante accesibile.

am fost asta vara in rromanistan si am facut iar cretinitatea sa inchiriez un cotetz.. am zis logan sa vad si eu minunea tehnicii ...taciscreen incarcator de USB !!!! castigator , si ce mai are .... echipare gen reno megane 2000, computer bord, ac , radio mm ce mai era pe acolo

 

nu exista insonorizare !

 

motoarele sunt pilaf ... pilaaaaf am albit

 

consuma mai mult decat bmw ne-economic

 

a sa nu uit ... caterinka maxima sa deschizi portbagajul

Editat de superbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cum sa iti iei o masina clasa bussines de 10 ani? toate sunt cu miliarde de km, forja. Sau, se vrea sa fie...boss de boss?

 

Nu stiu cum arata alea de 10 ani, dar hai sa iti arat una care intra pe 15 ani, fii atent:

W220 4 matic, 2003, v8 benzinar de 5 litri, 53.000 km, cumparata de noua de la Tiri si cu toate reviziile tot acolo, tinuta numai in garaj, inutil sa-ti spuna ca era neatinsa. A adus-o la bloc saptamana trecuta vecinul meu care lucreaza pt.un expat japonez, omu pleaca din tara si a pus-o la vanzare..vecinul asta a intrebat toti cunoscutii, bai, cine vrea sa o cumpere, in doua zile o pun pe olx si o dau.

Iti grantez ca daca o vedeai cereai azil politic in ea!

Nu am dormit doua nopti gandindu-ma ce dracu fac cu ea daca o iau, cum o inscriu!! Asta daca puteam trece peste cei 20-21 litri de benzina pe care ii halea in oras :hug:

Pana la urma a dat-o la juma de ceas dupa ce a postat anuntul, a cerut 4500 si s-a dat cu 4000 unuia care cica are parc auto in Germania.

Acolo sigur isi ia 14-15.000 de la vreun turcaletz..

 

PS: Masina s-a vandut cu transfer de propietar, cu fiscal, are impozit platit pana la sfarsitul anului, 7250 ron / an!

 

image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...