Sari la conținut

Nolan N87, Scorpion exo 510, HJC IS 17 sau Shoei XR 1000 SH?


poetu2007
 Share

Postări Recomandate

M-am hotarit sa îmi schimb casca (grex r1) și m-am redus căutările la căștile din titlu, îmi doresc de la o casca in principiu sa nu între vint prin ea și cit se poate zgomotul sa fie in limitele rezonabilului. Buget limitat undeva la 700-800lei.

Grex-ul are ceva neajunsuri: -intra vintul prin ea(rezolvabil)

-face mult zgomot de la 80 km/h

-căptușeala nu este detașabilă

-catusala s-a lasat destul de rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca folosesti cagula cand mergi si esti din Bucuresti iti pot imprumuta IS-ul pentru test.

Editat de Pandy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, nu trebuie luată o cască SH.

Nolan 87 e o cască bună, dar nouă sare de 800 de lei (http://www.castinolan.ro/catalog/n87-79), mai ales dacă e o culoare HV. Cu toate acestea, nu e un reper pt antifonare; după 80 km/h trebuie buşoane de urechi, în schimb e complet echipată şi rezistentă la ploaie, izolând bine (apă, frig). După doi ani de folosinţă, îi dau o notă de 7,5/10.

Preţuri interesante sunt aici (https://www.mthelmets.ro/), dar nu cunosc marfa...

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca utilizator de Shoei cu 3 buc. (marime L toate, imi vin turnate) la activ pot spune ca N87 nu-mi sta DELOC bine pe dovleac, L ma apasa la tample suparator, XL joaca. Nici cu forma HJC-ului nu m-am impacat, am probat un model din fibra, dar nu cel de top al lor care e RPHA parca. Sotiei i-am luat anul trecut IS17 si mi se pare o casca f ok (si frumoasa tare), ca nivel de zgomot zice ca e putin mai silentioasa decat Shoei XR800 pe care l-a avut anterior. Shoei doar una am avut-o (aproape) noua, o comandase cineva de afara si nu i-a venit bine. Restul au fost sh. Nasol ca buretele din interior la Shoei se macina cand se invecheste, a sotiei nu era purtata mult ci tinuta mai mult in dressing cu husa si curge din ea la greu. Chiar m-am ofticat, e o replica Criville care arata superb.

Musai proba sa vezi cum sta, daca poti si in mers cum ti-a oferit un coleg e grozav!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint din Alba. Nolan am găsit pe eBay uk ajunge cu transport cu tot la 750 lei, dar ezit pentru ca și Grex-ul e tot un pui de Nolan.

Interesante prețuri pe mthelmets dar concret nam prea găsit nimic despre aceste casti, am mai văzut ca și scorpion exo 710 se încadrează in buget.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scriam pe un alt thread:

 

Scorpion Exo au materiale si o constructie de calitate net superioara fata de ce ai/s-a propus in threadul acesta, cel putin din cate am putut sa imi dau seama punand mai multe modele unul langa altul. Feed-back-urile pe care le-am primit referitoare la marca asta sunt foarte pozitive. Am probat si eu din curiozitate si impresia generala a fost foarte buna. La o diferenta calitativa nu foarte mare fata de ce port eu diferenta de bani este foarte, foarte mare in sensul bun - pret mic pentru o calitate super ok. Comparatia am facut-o cu ce port eu - Shoei.

Eu am gasit modelele lor pe stoc in Bucuresti la motodiscount.ro, daca vrei sa iti faci o idee despre modele.

Ceva care se inscrie in bugetul tau de sub 1000lei:

https://www.motoemotion.ro/casti-moto-integrale/casca-integrala-scorpion-exo-710-solid.html?gclid=EAIaIQobChMIntGtluK71wIVVUAbCh3RaAT-EAAYAiAAEgLaOPD_BwE

Spor!

PS: Si eu as alege o culoare mai vizibila.

Nolan am avut, HJC avut sotia mea. Aceeasi clasa, slab calitative dpmdv. M-am despartit cu placere de ele.

Shoei XR1100 am avut cativa ani. Shoei am si acum dar flip-up. Pentru mine este marca perfecta.

Eu as alege intre exo710 si XR1000. Si ajuns la astea doua as alege Scorpion pentru ca nou si ff aproape calitativ de top.

Later edit: am comandat de mai multe ori chiar si casti de pe motocard.com. Super multumit intotdeauna si preturi ff ok, mai ales daca urmaresti un pic promotiile. Pt casti am luat just in case asigurarea de 5 euro in caz ca nu este marimea potrivita.

Spor!

Editat de Sorin128
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Despre Exo 510 și N87 îți pot spune câteva din propria experiență! Exo o am de un sezon iar Nolan am purtat de câteva ori sa văd diferența față de Exo! Le consider pe ambele zgomotoase la drum lung, mai ales Exo-ul! Vâjâie foarte rău! In schimb prin oraș sau la viteze mici se aerisesc foarte, foarte bine! Un plus aici pentru Exo! Materiale ceva mai bune la Exo (părere pur personală), mai multe aerisiri, obrajii care se umflă ( nu sunt un mare plus dpmdv dar sunt).

Le-am incercat și pe Zzr, și pe Hornet și pe FZ6N! La fel vâjâie pe oricare!

Soției i-am luat un Shark Skwal și nu se plânge de zgomot insa este mai puțin aerisită și a avut și cunoscuta problema cu viziera ruptă ( am schimbat-o pe garanție) .

 

P.S. vâjâie la fel cu aerisirile închise sau deschise!

 

Numai bine!

» Post actualizat in 24 Dec 2017 15:43

Salut! Despre Exo 510 și N87 îți pot spune câteva din propria experiență! Exo o am de un sezon iar Nolan am purtat de câteva ori sa văd diferența față de Exo! Le consider pe ambele zgomotoase la drum lung, mai ales Exo-ul! Vâjâie foarte rău! In schimb prin oraș sau la viteze mici se aerisesc foarte, foarte bine! Un plus aici pentru Exo! Materiale ceva mai bune la Exo (părere pur personală), mai multe aerisiri, obrajii care se umflă ( nu sunt un mare plus dpmdv dar sunt).

Le-am incercat și pe Zzr, și pe Hornet și pe FZ6N! La fel vâjâie pe oricare!

Soției i-am luat un Shark Skwal și nu se plânge de zgomot insa este mai puțin aerisită și a avut și cunoscuta problema cu viziera ruptă ( am schimbat-o pe garanție) .

P.S. vâjâie la fel cu aerisirile închise sau deschise!

Numai bine!

P.S. 2: la Scorpion trebuie luată o mărime mai mare ( porți M trebuie sa iei L).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc pentru răspunsuri!

Acum și eu sint conștient ca de 160 euro nu pot avea o casca de top. dar îmi doresc sa cheltui acești bani cit mai bine. Viteza de deplasare nu va fi mare, undeva la 100km/h cu virfuri de 120 sa zicem, pe o Honda CBR și pe un MZ ETZ. Voi alege între exo 710 -exo510

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Știi că o casca la mana a doua e loterie, nu? Daca mai pui și că s-a modelat după "bostanul" altuia, riști ca un Shoei la mana a doua să-ți ofere o protecție mai redusa decât un Airoh nou. Baftă la alegere și poate ai noroc să-ți aducă Mosu' un Schubert nou, asta daca ai fost cuminte! ;)

Editat de Bart Bz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpără ce îți vine bine. Eu am un coleg motociclist cu un Bandit 650, și chiar merge repede. Am încercat casca lui MT tocmai în ideea că dacă el nu se plânge de zgomot, atunci eu ce să zic. Nu am făcut o alegere rea. E bună și la preț mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc pentru răspunsuri!

Acum și eu sint conștient ca de 160 euro nu pot avea o casca de top. dar îmi doresc sa cheltui acești bani cit mai bine. Viteza de deplasare nu va fi mare, undeva la 100km/h cu virfuri de 120 sa zicem, pe o Honda CBR și pe un MZ ETZ. Voi alege între exo 710 -exo510

Ti-am pus un link mai jos, Scorpion exo 710 la 609 LEI, marimea S, M si L. Pot sa aruci un ochi si la alte modele, dar cea mentionata de mine se incadreaza in bugetul tau si in preferintele tale. Spor la shopping.

 

http://motodiscount.ro/CASCA-SCORPION-EXO-710-CERBERUS-ROSU-S

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exo 510 te va sâcâi de la 50-60 km/h! Sau poți să iei dopuri de urechi!

 

Numai bine!

Daca e zgomotoasa de la 60 atunci mai bine ramin la Grex, cel mai deranjant e zgomotul, daca merg mai mult de o ora, si nu prea suport dopurile de urechi. Exo 710 are cineva? Ceva concret cum sta la capitolul zgomot?

I-au in considerare MT helmets, dar na, cineva zicea pe aici, "sa cumperi cea mai scumpa casca pe care ti-o permiti....", am vazut ca au depozitul in Sibiu, poate ajung pe acolo dupa sabatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai fi varianta să îți iei un intercom și să mergi cu prietena/soția! Eu în 2000km nu am avut timp sa aud vâjâitul căștii...

In alta ordine de idei, 510 este o casca foarte mișto ( ochelari de soare, obraji gonflabili, interior detașabil și lavabil și foarte moale și plăcut, pinlock, foarte aerisită) .

Dar astea contează doar dacă poți suporta zgomotul la drum lung! Cum eu am avut zile in care am stat 12-14 ore in șa, m-a cam deranjat!

 

Numai bine și sărbători fericite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca, pe cat posibil, sa probezi mai intai marca/modelul de casca la care te-ai gandit. Poti avea surprize mari, fiecare producator cu calapodul sau, noi, fiecare cu "bostanu'" lui. Eu am patit-o cu un Shark, bun ca marime dar ma strangea de tample. M-am inteles bine cu Nolan la calapod dar, flip-up - XL, integrala - XXL !!! Asa ca ... pe probate la magazinele de profil si apoi comandat de unde ti se pare mai avantajos ca pret.

Nolan N87 mi se pare decenta ca pret, sub 200 de euro, ochelari de soare interni, pinlock, captuseala detasabila ... Eu am N86 si sunt multumit de ea. Zgomot ? Toate sunt zgomotoase, mai mult sau mai putin. Ai grija sa aiba plasa aia de sub barbie, daca nu, comand-o separat, doar cativa euroi, mai atenueaza din zgomot. S'apoi, action camera = zgomot, intercomunicatie (externa) = zgomot. Nu poti sa le ai pe toate. Solutie anti vajaiala ... mers mai incet :)

Spor la cumparaturi ... de iarna (reduceri)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat acum o luna si putin un HJC IS17 si am mers foarte putin cu el, dar mi-a placut. Cand mi l-am luat, le-am avut ca optiuni si pe Nolan si Scorpion, dar l-am ales pe asta dupa ce le-am probat pe toate. La mine, "batalia" s-a dat intre Scorpion Exo 510 si IS17 si mi s-a parut mai solid HJC-ul. Din auzite spun ca 510-le ar fi mai zgomotos.

Baiatul din magazin mi-a spus ca a avut accident cu HJC-ul si a fost multumit de protectia oferita.

 

Bafta!

Editat de Alexandru Trandafiridis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul din magazin mi-a spus ca a avut accident cu HJC-ul si a fost multumit de protectia oferita.

 

Deci ai luat de la shop4moto. Aceeasi poveste o spunea si anul trecut cand mi-am luat-o eu, dar si anul asta, unui prieten :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...