Sari la conținut

Postări Recomandate

La 06.11.2021 la 6:38, yuk a spus:

 

dacă ăsta vară ai văzut un Tenere negru cu pasager, pe Strategică, eu am fost.

 

 

Am vazut ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 407
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator _Raul_

Anul acesta Yamaha a adus la standul oficial prototipul Tenere 700 Raid. 

Parea un exercitiu tehnic local sau, nu stiu, voi sunteti mai in tema, poate chiar se pregateste ceva. 

Oricum, mi-a placut f mult si am zis sa o sharui si aici. 

Impresionante protectiile laterale incluse in linia rezervorului desi in sine nu erau mai mult decat niste ansambluri din fier masiv.

 

IMG_1182.jpg IMG_1183.jpg   IMG_1184.jpg IMG_1185.jpg IMG_1186.jpg IMG_1187.jpg IMG_1188.jpg IMG_1189.jpg IMG_1190.jpg IMG_1191.jpg  IMG_1193.jpg IMG_1194.jpg IMG_1195.jpg

Am vazut intr-un final, live, si varianta de toba neexpusa de la HP

IMG_2068.thumb.jpg.1aae2895c833dffcc678f3bfb27a511c.jpg IMG_2069.thumb.jpg.c467ebf986685ab9b2bc083361e09bee.jpg

 

SC Project arata fain, dar este expusa bine

IMG_1975.thumb.jpg.898fa882301d9fc28ec7377b26b5a6e9.jpg IMG_1976.thumb.jpg.912856b1edff13087b0bb554e3f2bfb9.jpg

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator _Raul_

Și-au dat și Yamaha seama ca am intrat in 2022 și ca vindeau antichități. 

In perversul stil japonez, după ce au vândut zeci de mii de modele standard, mai pun câte o picătură de upgrade o data la 2 ani, deși aveau soluțiile astea la sertar probabil de acum minim 3 ani. 

 

Am văzut-o la Eicma, tot 890R sau Norden mi-aș lua dacă m-ar interesa clasa, nu se compara ce au mobrele alea pt 2500 eu in plus.

 

Și numai pt a boicota modelul de business Yamaha, dacă nu pt altceva. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

A fost weekend-ul trecut la Zarnesti evenimentul de test cu T7 World Raid.

Eu am aflat de acest eveniment "din greseala" de pe FB (Motocicleta potrivita).

 

Sunt prea putini interesati de "Adventure" aici la noi😶 . Mai exista si altceva in afara de SS si capat 300km/h in linie dreapta, boring😀🙃.

 

Contrar multor idei preconcepute, eu zic ca s-a miscat ok motocicleta pe offroad, pt ceea ce reprezinta ea.

Daca e sa fac comparatie cu XT660Z 2008, T7 World Raid este o evolutie radicala.

De T7 standard nu stiu ce sa spun pt ca nu m-a interesat acea motocicleta.

 

T7 World Raid la prima vedere se tine bine atat pe asfalt (Zarnesti-Poiana Marului) cat si pe offroad (circuitul de motocross Zarnesti) pt o motocicleta de compromis 50onroad-50offroad.

Protectia la vant la 120-130km/h fiind ideala, in cazul meu avand 1.87m si i casca de motocross (nu de touring, nu de adventure), nu am simtit turbulente.

Distributia maselor este corecta, atat pe asfalt cat si in offroad sau in micile sarituri. Totusi 220kg se simt in acele de par cu pietris si nisip.

 

Vechiul model pe care am facut 35000km era gandit prost pt asfalt (mers sportiv) avand o masa mai mare concentrata pe spate.

 

Nu am avut foarte mult timp la dispozitie, totusi am reusit sambata seara sa stau 23min pe circuit cu ea, ca prim contact, 6 ture. 

 

Cand o sa am timp liber o sa adun si o sa fac o mica prezentare raportat la ce am simtit eu pe Yamaha T7 World Raid. 

 

Felicitari Yamaha Motor Ro pt ca face astfel de evenimente. Locatia a fost excelenta, raportat la nivelul de experienta al fiecaruia, macadam sau drum forestier ori circuit direct.

Circuitul de la Zarnesti fiind un circuit de motocross tehnic cu foarte multe sectiuni si rampe variate in acelasi spirit tehnic.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Uite ca am avut putin timp si am adunat in acest clip cateva idei despre acest T7 World Raid, destul de pertinente zic eu tinand cont ca am experienta pe motociclete adventure sau enduro-touring.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Vizitator changed the title to Yamaha T7 (Tenere 700)
  • 4 weeks later...

totul ok, a trecut de doi ani și de 20 mii km. Nu am avut nici o defecțiune, mă așteptam să moară senzorul de cric, dar probabil că dacă nu este lovit de pietre nu se întâmplă nimic.

Am trecut și prin vaduri de râu, suficient de adanci incat sa îmi pară rau pe la jumatatea traversarii. Totul ok.

 

IMG_20230221_140407.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...