Sari la conținut

MotoVloggeri Romani


AlfaMoto
 Share

Postări Recomandate

....

Faptul ca tu o campari cu un 600 sau un miar, imi spune ca nu intelegi ce inseamna Hayabusa si ptr ce scop a fost creeata.

Oare ai mers minim 300km cu o Hayabusa 99?

....

 

 

Si care-i scopul pentu care a fost creata Hayabusa? Nu sa bata ZZR1100 si Honda CBRXX1100 si sa fie cea mai rapida motoreta de pe planeta?Nu de aia a ajuns la nivel de cult/icon? Cand te vad cum mergi cu ea intr-a 6 la 120 si te depasesc toate masinile asta imi vine in mine, NU PENTRU ASTA EXISTA HAYABUSA!

 

Am mers putin cu 2 Hayabusa dupa 2008 (pe care o prefer din toate punctele de vedere) si cu una de dinainte de 2008. Concluzia e aceeasi. Motocicleta e intr-o clasa a ei, impreuna cu ZZR1400, niste hyper tourere cam grele, care pot cara si pasager si bagaje in mare viteza! Nu ca un scuter, in mare viteza!

Deci tu poti calari ce vrei,dar review-ul tau despre Hayabusa pentru cineva mai 'huligan' un pic este absolut inutil, nu mergi tare, nu te dai tare pe curbe, tu doar 'stai' mai comod decat pe altceva pe o Hayabusa.

 

Din cele 3 cu care am mers pe mine m-au deranjat vibratiile motorului la 2 dintre ele, se pare ca se poate face ceva in sensul asta pentru ca a 3-a pe care am mers era preparata de TNG si nu mai avea acele vibratii nasoale.

 

Eu consider ca am atins limitele ZX9-lui, chiar daca le-am atins abia dupa ce deja aveam ZX10-le. Iar limita la ZX10,daca o luam in linie dreapta am atins-o aproape la fiecare plimbare, pe curbe cat mai pot inclina si eu in functie de cauciucuri, dar daca 'inchid' si cauciucul fata pe circuit inseamna ca ma inclin destul. Nu sunt la limita dar e de-ajuns. In schimb o filmare nu ar arata niciodata asa, cu toate masinile depasindu-ma iar eu sa fiu pe una din cele mai legendare motociclete din lume tocmai pentru viteza de care e capabila.

 

Evident ca poti calari ce vrei tu pe banii tai si pe placerea ta. Uite ca poti face chiar si review-uri despre Hayabusa asa cum o vezi tu. Dar te rog sa nu te miri daca exista si 'ceilalti' care au alte pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, tu ai mers doar pe Gen 2, nu cu '99.

De mirat, nu ma mai mira nimic la nimeni.

Ideea acestui review in 7 parti este sa incerc sa adresez majoritatea preconceptiilor legate de busa.

Da, este intr-o clasa separata, da, a fost facuta sa depaseasca limitele de viteza din acea era fapt ptr care a si intrat in Cartea Recordurilor Guinness drept cea mai rapida motocicleta de serie pe anul 2000.

Asta pana a venit ZX12-ele care pe linie dreapta e mai rapid decat Busa.

Am si spus astea in filmarile de pana acum.

Dar, busa nu este doar atat.

Este o motocicleta docila cu care te poti intelege. Este extrem de civilizata si, mi se pare mai civilizata decat orice SS de 600 sau miar.
Are avantaje si dezavantaje ca oricare motocicleta.

Este mai confortabila decat orice miar si pretabila la mersul cu pasager.

Da... puteam sa-mi iau un tourer, dar pierdeam valentele sport.

Vezi, aici e ideea. Busa le face bine pe toate: putere, sportivitate, touring, consum decent, fiabilitate, confort (faci 600 - 1000km/zi fara probleme dar depinde si de conformatia ta corporala), intretinere ok precum multe altele.

Daca-mi luam un tourer, sacrificam celelalte aspecte. Daca imi luam o sportiva, pierdeam capacitatile de touring.

Ii mai dau si eu in gura dar evident nu pun pe youtube.

Baga mana intr-un tourer in treapta a 6a si apoi fa la fel cu busa 99, indiferent cata greutate ai avea pe ea. Si o sa vezi cum sta treaba.
Gen 2 este limitat din fabrica. Se poate delimita, dar asa... ce farmec mai e?

Orice motocicleta se poate imbunatati insa, Busa 99, pentru mine acum cel putin, vine cu ce trebuie direct din fabrica. Ma rog, minus cele cateva "probleme" specificate la inceputul seriei mele de filme.

 

Si mai este si o alta problema.
Initial ma fixasem pe ZZR1400, 2012+ in 2015 inainte sa-mi iau busa.

Dar m-am gandit ca in loc sa dau 12.000 de iepuroi pe ZZR, mai bine dau 3000 pe-o busa nelimitata si cu restul de bani ma plimb.
O pui bine la punct si-i rezolvi problemutele si iti vezi de treaba.

Clar superior ZZR-ul, dar si un pret pe masura.

 

Sunt curios insa ce Busa apare acum. Ca tre' sa apara Gen 3.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicletele ni le luam cu inima, eu cel putin, nu abordez latura practica a lucrurilor in ceea ce priveste motocicletele.

 

Ba fix asta faci, te transporti din A in B cu pe o motoreta pe care stai mai comod. Faptul ca spui ca altii nu stiu cu ce se mananca busa in timp ce tu nu mananci busa pe paine... slab.

 

 

 

Deci tu poti calari ce vrei,dar review-ul tau despre Hayabusa pentru cineva mai 'huligan' un pic este absolut inutil, nu mergi tare, nu te dai tare pe curbe, tu doar 'stai' mai comod decat pe altceva pe o Hayabusa.

+1

 

 

 

Sunt curios insa ce Busa apare acum. Ca tre' sa apara Gen 3.

Irelevant cat timp exista H2 si H2R pe piata :)

 

 

si ca sa fiu on topic, pana si Motobike care nu stie sa mearga, a mers mai tare cu busa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai c-ati dat-o pe dupa plop de s-a-ncolacit! N-am avut curiozitatea, dispozitia si timpul sa vizionez busa saga (in pasi de dans), chiar daca am niste idei in aceasta directie. Pt mine ar fi motocicleta cu 3 variante:

1. Ma dau cu 300 si mor

2. Ma dau cu 300 si nu mor, incepe sa-mi placa

3. Nu-mi place, o dezmembrez si-mi fac masina de coasta cu grupul ei motopropulsor :crack:

A 3-a varianta mi-e cra mai draga, mai trebuiesc doar resursele (timp si $).

Cred ca un psiholog ar avea niste chestii de zis legat de fixatia lui @kosh pe busa, degeaba vrea el sa ne explice ca asa si pe dincolo. Fiecare cu pasarica lui, unii avem stoluri, dar cum ar fi acum sa propavaduiesc eu sa va faceti toti taraboante de coasta cu motoare moto pt ca asta mi se pare mie miezul din dodoasca?!?

Partea ailalta: pt ce plm o fi fost proiectat un naked de 600?!? Ca eu cred ca fac cu el cam ceea pt care e destinat, nitel mers prin oras, ceva commuting si o leaca de touring! Deci nu ma vad incadrat la utilizarea mobrei in alt scop decat cel pt care a fost proiectata. Asta a mea face cate un pic din toate dar nu exceleaza la nimic. In schimb mere +150 pe autostrada (si nu numai), cu pasager si bagaje! :P

Am zis io, vlogurile astea sunt pe principiul "cine stie, face, cine nu stie ii invata pe altii cum sa faca"!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider ca am atins limitele ZX9-lui, chiar daca le-am atins abia dupa ce deja aveam ZX10-le. Iar limita la ZX10,daca o luam in linie dreapta am atins-o aproape la fiecare plimbare, pe curbe cat mai pot inclina si eu in fu ctie de cauciucuri, dar daca 'inchid' si cauciucul fata pe circuit inseamna ca ma inclin destul. Nu sunt la limita dar e de-ajuns.

 

Niko,inca sunt dispus sa te invat cum se merge pe moto! :smoke: Ai o varsta si tu voiai sa faci intrecere cu mine cu mobre pentru virgini. zx9/10? :bounce:

 

Ca sa fim ontopic:

 

Tazmi,proaspat oparita,sper sa nu fie serioasa treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Niko,inca sunt dispus sa te invat cum se merge pe moto! :smoke: Ai o varsta si tu voiai sa faci intrecere cu mine cu mobre pentru virgini. zx9/10? :bounce:

 

Ca sa fim ontopic:

 

Tazmi,proaspat oparita,sper sa nu fie serioasa treaba...

Din pacate mobra mea nu e functionala,sper sa o fac in septembrie,dupa concediu. Daca voi posta ceva plecari la plimbare te rog sa apari si tu si sa ma inveti cum se merge pe mobra. Pana atunci nu pot promite niciun fel de intreceri :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate mobra mea nu e functionala,sper sa o fac in septembrie,dupa concediu. Daca voi posta ceva plecari la plimbare te rog sa apari si tu si sa ma inveti cum se merge pe mobra. Pana atunci nu pot promite niciun fel de intreceri :D

Imi pare rau sa aud ca inca nu ai pus o la punct, ultima data daca retin bine,scapa ulei (motiv de caterinca). Oricum,cu drag,dar nu in septembrie.(o sa fiu tatic) Las o in primavara si vin cu niste ghiocei,promit :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Hornet furtunul ala e destul de expus. Sunt sanse mari ca acel cauciuc sa se coaca-n timp si sa pocneasca. Sau daca la un moment dat a fost schimbat cu o chinezarie. Sau sa-ti faca cineva o gluma proasta si sa ti-l intepe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cineva a fost atat de idiot sa umble, intentionat...ala merita batut. Daca in schimb, a fost la mecanic cu ea, si s-a umblat la furtun, iar, merita batut mecanicul. Urata patanie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fata spune, dac-am retinut eu bine, ca a fost la mecanic.

Bine, ama fost un caz acum cativa ani cand riderul a cazut intr-o curba ptr ca mecanicul nu i-a strans bine roata fata dupa un schimb de anvelope...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Aia care se plang de traficul de Romania sa arunce un ochi pe filmele lui Kosh...,sunt o reclama pentru tara cu cele mai libere drumuri. Daca se ingreuneaza traficu incepe sa se panicheze si nu mai poate sa scoata doua vorbe... are limba scoasa intr-o parte si mainile inclestate pe ghidon ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kosh, de curiozitate doar, fără urma de troll, cât îți ia în oraș și cum te înțelegi cu ea mai ales în căldurile urbane? Se încinge? Îți dă căldură pe la oo?

 

Nu merg expres cu ea in oras.

I-am pus totusi ventilator suplimentar, cu buton.

Se incine, clar. Dar si ZX6-ele se incingea la fel si ZX10ele.

Cat despre consum... in oras, fara numar :) (mai jos de 9% n-am reusit sa scot)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niko, fiecare dintre noi folosim motocicletele altfel decat au fost acestea proiectate. Doar cei de la competitii folosesc motoretele fix cu acestea au fost proiectate.

 

 

Eronat! Asta e valavil doar pentru cine isi ia mobra nepotrivita pentru ce are de gand sa faca cu ea. Sau pentru cine isi ia o mobra care il depaseste.

Eu folosesc KLE-ul fix pentru ce a fost proiectat. Cox pe asfalt virajat, asa cum permite motorasul de GPZ, maxim decoclau cat permite configuratia de soft-enduro cu niste gume mixte, cat se poate de sprintar in oras cum permite combinatia intre cele doua, touring cu pasager si bagaje cat permite pozitia, saua, portbagajul, rezervorul.

Am vazut la viata mea o gramada de mobristi care-si iau mobre muuult peste ce pot sau peste ce au nevoie. E ca si cum ti-ai lua Ferrari si te-ai duce cu el la mall sau ca si cum ti-ai lua Defender si ai face acelasi lucru. E ca sim ti-ai lua yaht de un milion de coco si l-ai scoate doar pe Heastrau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eronat! Nu toti sunt la fel de practici ca tine.
Nici nu mi-as dori asa ceva.
Daca as avea bani, mi-as lua o Honda Valkyrie Rune cu care m-as duce pe drumuri scurte, pana la munte si inapoi. Mi-as lua si un Kawasaki H2 cu care numai de-al dreaq as merge legal (exista deja un exemplar in RO si tot vad poze pe facebook de prin diverse locatii prin ro unde proprietarul o plimba).
Mi-as mai lua si-un Rocket 3, la fel de plimbari slow, la relax...

Adica toate motocicletele care-mi plac, care-mi fac inima sa bata alert, ptr care simt ceva cand o vad in parcare.

Poti veni la mine cu cea mai buna motocicleta din lume (dac-ar exista asa ceva), motoreta votata de miliarde de oameni ca fiind cea mai buna. Daca nu simt acel click... degeaba. E moartea caprioarei. Si gratis s-o primesc, n-o tin mai mult de cateva zile suficiente ptr a-mi satisface curiozitatea.
Unde dragoste nu e... nimic nu e! vorba cantecului!

 

Nepotrivit cu busa ar fi s-o bag pe enduro, sau s-o fac motoreta de circuit... in rest, pe strada, busa este o motocicleta potrivita, pentru cerintele si placerile mele.

Enduro nu ma incanta.. asta e... unora chiar nu le place jazzul, n-ai ce-i face.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Eronat! Nu toti sunt la fel de practici ca tine.

Nici nu mi-as dori asa ceva.

Daca as avea bani, mi-as lua o Honda Valkyrie Rune cu care m-as duce pe drumuri scurte, pana la munte si inapoi. Mi-as lua si un Kawasaki H2 cu care numai de-al dreaq as merge legal (exista deja un exemplar in RO si tot vad poze pe facebook de prin diverse locatii prin ro unde proprietarul o plimba).

Mi-as mai lua si-un Rocket 3, la fel de plimbari slow, la relax...

Adica toate motocicletele care-mi plac, care-mi fac inima sa bata alert, ptr care simt ceva cand o vad in parcare.

Poti veni la mine cu cea mai buna motocicleta din lume (dac-ar exista asa ceva), motoreta votata de miliarde de oameni ca fiind cea mai buna. Daca nu simt acel click... degeaba. E moartea caprioarei. Si gratis s-o primesc, n-o tin mai mult de cateva zile suficiente ptr a-mi satisface curiozitatea.

Unde dragoste nu e... nimic nu e! vorba cantecului!

 

Nepotrivit cu busa ar fi s-o bag pe enduro, sau s-o fac motoreta de circuit... in rest, pe strada, busa este o motocicleta potrivita, pentru cerintele si placerile mele.

Enduro nu ma incanta.. asta e... unora chiar nu le place jazzul, n-ai ce-i face.

Bravos!! Super tare postul .Daca mai si recunosteai ca nu stii sa mergi era complet.In sinea ta o stii deja ,este foarte clar.

 

Toate motoretele care se pot inmatricula au ca scop satisfacerea fanteziilor noastre de a merge cu stilul de motoreta care ne place ...indiferent de performantele lor .

» Post actualizat in 23 Aug 2018 01:30

E ca sim ti-ai lua yaht de un milion de coco si l-ai scoate doar pe Heastrau.

Maestre ,pe vremuri existau doua vaporase pe lacul Polivalenta (mult mai mic decat Herastrau) si erau super aglomerate pentru ca parintii doreau sa satisfaca pruncilor fantezia de a face pe marineru...in mod ieftin .

Aia cu bani aveau optiunea sa inchirieze una dinte barcile cu panze care stateu la ancora langa debarcader.Intodeauna a existat distractie pentru bugetul fiecaruia.

» Post actualizat in 23 Aug 2018 01:35

Titlul imnului alora care merg cu rupturi in timp ce viseaza la noutati pe care nu si le permit este "Carboratorul viata mea".

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Pai nu prea era despre cineva anume,bre.Daca vrei exemple de ciumpilaci care spun ceva doar ca sa mascheze altceva, iti dau.

Favoritii mei sunt aia care merg pe un DL650 (de exemplu) si habar nu au sa mearga, dar sunt superiori celor care fac acelasi lucru pe vitezane...ca ei au ales mai bine.

Imi place la nebunie si de aia cu povestea Hornetului care intrece vitezane daca este condus de unul experimentat,de zici ca rapciuga aia este favorita expertilor care abia asteapta sa-ti dea fum.

Un cruiser este doar o motoreta de parada ... si totusi sunt iubitori de asa ceva care gasesc ei o portita prin care sunt superiori fata de altii ,chiar daca viseaza la momentul in care o sa-si puna furca de 2m ...ca este mai practica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar v-a distras Kosh in a muta discutia in "motocicleta mea e .... " in loc de vlog.
Cel mai bine puteti sa-l ignorati, e clar ca omu are nevoie de consult de specialitate la subiectul Busa/motociclism, iar asta nu tine de noi si nici nu e treaba noastra :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce se trece de faza "motoreta se alege cu inima" ajungi la partea practica, urmatoarea etapa a motociclismului. Adica ti-ai dat seama pe ce segment vrei sa activezi si cauti motoreta in functie de propulsor, suspensii, protectie la vant...etc, restrangi cautarea la 2-3 modele si pe urma alegi, si pui si un pic de inima in alegerea finala, dar partea practica primeaza.

 

Este un fel de maturizare moto care pe unii ii pocneste mai repede, pe altii mai tarziu sau poate niciodata, si merg mereu pe motoreta nepotrivita. La mine a venit dupa un downgrade de la SBK>SS>naked puternic. La naked am ramas si am pus pe langa si un maxi scuter pt un pic de oras si touring.

 

Daca ar trebui sa vand una din ele as vinde nakedul si as ramane cu scuterul.

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahahahahaaha, blana Emperor :))).

Concluzia: viata e nedreapta! Sunt unii care invart roata prin fel de fel de locuri, unde mai pun ca merg ani de zile fara sa se imprastie si chiar si cand au cate un near miss/hit, tot o scalda cu eleganta. Oricum unele comentarii sunt de mare angajament, asa ca topicul asta merita tinut sus :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v locked this topic
  • l.u.v unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...