Sari la conținut

Elevă silitoare, tânară speranță a motociclismului,caut prietenii pe distanțe medii


Flower-Power

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Nguyen a spus:

 

Credeam ca se intelege de la sine.

Cu tine, niciodată.

 

1 oră în urmă, ssk a spus:

eu ce sa zic... cand o trantesc nu mai e nevoie sa o ridic =))  la mine ori se ridica cu platforma ori deloc. 

Ca sa fiu glumeata, vorbim despre mobra,da?

La modul serios acum, Sunt câțiva cărora aș vrea sa le mulțumesc, celor care mi-au scris..se știu ei care, iar pentru cei care nu se știu, sunt și@Xandros si @Bulinu'.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, easy ride on! a spus:

Ştii care este diferenţa dintre un bărbat şi o femeie când îşi cumpără o pereche de pantofi?

(Cam 3 ore).

Da, stau unii și atât se codesc ....pe când o femeie își ia mai multe perechi de pantofi și poșete în alea 3 ore.

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Flower-Power a spus:

 

Ca sa fiu glumeata, vorbim despre mobra,da?

La modul serios acum, Sunt câțiva cărora aș vrea sa le mulțumesc, celor care mi-au scris..se știu ei care, iar pentru cei care nu se știu, sunt și@Xandros si @Bulinu'.

 

Fix de ea este vorba. Ii fac peste 28 de zile de 2 ani  :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Flower-Power a spus:

Da, stau unii și atât se codesc ....pe când o femeie își ia mai multe perechi de pantofi și poșete în alea 3 ore.

 

Cat timp ti-a luat sa cumperi SV-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 14 ian inițiam discuția legată de achiziția unui sv, pe 17 ian am primit mesajul ca au găsit.

Ești pe deplin lămurit, sper.

20190508_163205.jpg

 

 

 

Mulțumesc pentru idei de trasee, gens!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Flower-Power a spus:

Pe 14 ian inițiam discuția legată de achiziția unui sv, pe 17 ian am primit mesajul ca au găsit.

Ești pe deplin lămurit, sper.

 

Trei zile... mai mult de trei ore. Acum imi dau seama ca eu am cumparat utilajele mele pe loc, unele nici macar nu le-am vazut, mi le-a cumparat un prieten.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Prima mea motocicleta (Simson), am muncit in vacanta de vara ture de noapte ca sa strang bani de turul tarii, inainte sa iau permisul :). 

Mi-am dus-o la tara si nu coboram de pe ea decat la masa de pranz si la sfarsitul zilei. Imi aduc aminte ca am reusit sa consum un rezervor inainte sa se incheie ziua.  

Dupa ce am luat permisul ma urcam pe ea si ma duceam unde vedeam cu ochii. Ajuns acasa deschideam atlasurile rutiere ale lui taica-meu ca sa vad prin ce Dumnezo de sate si paduri am ajuns. 

Prima japoneza am adus-o calare 1200 de km in blugi si geaca de strada. Era in 2004. 

Si nu am avut nevoie de nici un anturaj si nu am nevoie nici acum. 

Corect, este mai fain in gasca (restransa), dar este din categoria bonus.

 

Imi este f greu sa inteleg pe cineva care isi cumpara o motocicleta de care ii este frica, pe care nu o poate controla si pe care nu vrea sa faca macar 50-60 de km dupa ce scapa de la munca. Vorbim de un incepator si de primul motor. Daca nu acum, atunci cand?

 

Nu intentionez sa jignesc, nu te cunosc personal dar inclin sa cred  ca nu ai nici un motociclist serios in anturaj si nici nu ai avut inainte de achizitie (altfel nu ti-ai lua Shoei ca prima ta casca.)

Pe motor lucrurile se pot termina dubios daca nu esti in control atat fizic cat si psihic. 

Mai bine o vinzi cat mai este sezon, iei una de maxim 500 cmc (as recomanda 250-300 din ce citesc), inveti usor si te distrezi. 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cele mai multe ori, frica te tine in viata(instinct de conservare),te ajuta sa mergi cat mai corect si legal. Totusi, sa nu confundăm cu paranoia. Na, nu e bine nici sa stea crispată.

Eu am inceput pe zzr1100, mi a fost frica si am facut eforturi mari sa fie bine,fara ajutor sau sfaturi. 

Ps: care e problema in a avea o casca buna la inceput de drum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Nguyen a spus:

 

Trei zile... mai mult de trei ore. Acum imi dau seama ca eu am cumparat utilajele mele pe loc, unele nici macar nu le-am vazut, mi le-a cumparat un prieten.

Asta ai înțeles tu? Să recitești ce am zis, practic pe 17 ian la 19.28 pm mi-au trimis prima variantă de moto găsita si la 19.31 în aceeași zi am spus da. Ai o problemă de interpretare a mesajului.

Nu știu de ce dar am impresia, la cât de des îmi dai citat, că tu în copilărie trăgeai fetele de cosițe doar ca să te bage în seamă. Dar doar p-alea pe care le plăceai.

1 oră în urmă, Santon a spus:

Ce tare, tot prin Cosmin si Mari ai luat-o si tu ? 

Dap, oameni de nota 10 plus.

@_Raul_ am citit mesajul tău și încă nu am căpătat o frică de motor. O să iau în calcul varianta asta când și dacă va fi aplicabil. Merci.

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 hours ago, _Raul_ said:

...nu ai nici un motociclist serios in anturaj si nici nu ai avut inainte de achizitie (altfel nu ti-ai lua Shoei ca prima ta casca.

 

Asta e de băgat la cap. Ar fi bune niște explicații, să realizăm și noi, motocicliștii neserioși, de ce Shoei nu este bună ca o primă cască, sau așa, în general.

 

@pasagera: Scuze pentru off-topic și baftă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca  ai in anturaj un motociclist serios  nu iti mai trebuie casca  , spiritul lu' ala te apara de pericole mai ceva ca o poza cu Arsenie Boca pe post de tankbag .

Editat de JUST4TNT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shoei nu e buna ca prima casca pentru ca daca nu nimeresti masura potrivita pierzi o gramada de bani la revanzare, desi casca e newish... QWED! :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Kagemusha a spus:

 

Asta e de băgat la cap. Ar fi bune niște explicații, să realizăm și noi, motocicliștii neserioși, de ce Shoei nu este bună ca o primă cască, sau așa, în general.

 

@pasagera: Scuze pentru off-topic și baftă!

Poți să faci offtopic cât dorești, o singură dorință am...Flower-Power 😉

Zi frumoasă!😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 3 ore, Kagemusha a spus:

 

Asta e de băgat la cap. Ar fi bune niște explicații, să realizăm și noi, motocicliștii neserioși, de ce Shoei nu este bună ca o primă cască, sau așa, în general.

@pasagera: Scuze pentru off-topic și baftă!

Eu nu recomand incepatorilor cheltuieli serioase intr-un domeniu in care nu stiu (cat si) daca vor marsa indelungat. 

Dpmdv, important este sa faca decent primii pasi, sa castige cat mai multa experienta si apoi sa decida ce este bun pentru ei si sa cumperi total informati. 

La incepatori riscul de zgarieturi/reparatii este mai mare. Este perfect normal. Axiomatic as zice.

Plus cel de a se razgandi daca realitatea nu este pe masura asteptarilor. 

Un echipament constand din casca de 150, cizme 100-150, manusi 50-80 si un costum pe la 3-400 protejeaza cat se poate de ok. 

Ca sa nu existe dubii - nu recomand deloc sh-uri sau chinezarii (sunt insa multe produse de piele fabricate in Pakistan care sunt f ok dpdv pret-calitate).

La sfarsit de sezon un incepator poate trage linie si decide daca vrea sa continue cu naked sau vrea sa schimbe pagina catre enduro turism, cafe racer, turing serios, competitii sau chiar stunt. 

Unele echipamente pot fi usor reacomodate, altele nu. 

Nu ai ce sa faci cu genunchere de 100 si ceva de euro la enduro. Le poti face linistit cadou sau vinde pe olx si te apuci sa iti cumperi orteze. Gen. 

Sunt sigur ca ati prins ideea. 

 

@Flower-Power

Kilometri frumosi si distractie placuta. 

Important este sa te simti tu bine.

Enjoy it!

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Flower-Power a spus:

Asta ai înțeles tu? Să recitești ce am zis, practic pe 17 ian la 19.28 pm mi-au trimis prima variantă de moto găsita si la 19.31 în aceeași zi am spus da. Ai o problemă de interpretare a mesajului.

 

Esti data dracului, ce sa mai zicem...

 

Acum 5 ore, Flower-Power a spus:

Nu știu de ce dar am impresia, la cât de des îmi dai citat, că tu în copilărie trăgeai fetele de cosițe doar ca să te bage în seamă. Dar doar p-alea pe care le plăceai.

 

Pe alea frumoase le trageam de tatze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Când o zici tu,sună a compliment deși știu ca nu asta urmareai.

Sunt o persoană hotărâtă, zic eu.

 

 

 

Tu vezi ce faci, ai o viziune personală distorsionată a realității.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

Când o zici tu,sună a compliment deși știu ca nu asta urmareai.

 

Pai compliment era, vezi ca nu stii sa ma citesti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...