Sari la conținut

Elevă silitoare, tânară speranță a motociclismului,caut prietenii pe distanțe medii


Flower-Power

Postări Recomandate

Fa cursul de la Rider Academy, nivelul 1, costa tot cam la fel (~500 ron). Marius chiar se pricepe la ceea ce face si stie sa transmita si cunostintele mai departe, indiferent de nivelul elevului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puterea-Florii, as wise men say, cea mai buna investitie (pe langa echipament) este BENZINA !!! Asa ca mergi frumos la benzinarie, fa plinu, alege o directie .. si plimba-te ! Motoretismul nu se practica doar in grup. De fapt uneori e chiar periculos sau frustrant asa. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E uimitor cât de puțin știe lumea să frâneze! Asta mi-a spus un prieten, pilot de raliu și trainer la o anumită academie, referitor la conducătorii auto cu care a interacționat la cursuri. Judecând după incidentul cu bara zic că inițiatoarea stă rău de tot la capitolul ăsta. Ziceam la un moment dat că la un curs de perfecționare trebuie să ai ce perfecționa, adică niște deprinderi de bază. Dpmdv trebuie să mai acumuleze ceva experiență înainte de a mai urma un curs, chestia aia de la Ami mi s-a părut că se adresează tocmai celor care au luat permisul dar nu au aceste deprinderi esențiale. Poate greșesc, am găsit-o pe net, nu știu ce și cum.

Exersat cu cineva în "poligonul" de la Ikea sau în altul cred că e o idee bună, așa cum e și ideea de a merge cu motorul. Însă aș pune poligonul înainte, măcar pt a deprinde puțin treaba cu maneta aia din dreapta! E periculos să mergi în trafic fără să știi cât de cât să frânezi, că până să o faci bine mai e mult. Mersul cu cineva e ok atâta timp cât respectivul are răbdare și nu accese de cocoș, măcar pt încrederea că e cineva care poate să ajute la o adică. Grup mai mare zic că nu prea.

Pt meteofilie nu știu dacă merge Xanax... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Derapajul si deraiajul cred ca e în sine topicul, dacă stau să mă gândesc bine.

Mulțumesc, cred ca este bun de închis.

 

A fost bun ca să îmi pun ordine în gânduri, așadar vă mulțumesc tuturor.

Acum 15 minute, Flower-Power a spus:

Derapajul si deraiajul cred ca e în sine topicul, dacă stau să mă gândesc bine.

Mulțumesc, cred ca este bun de închis.

 

A fost bun ca să îmi fac ordine în gânduri, așadar vă mulțumesc tuturor.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Flower-Power a spus:

Ca troll, @Nguyen , ești slăbuț.

 

Era o intrebare sincera, nu trolling. Incercam sa-mi dau seama daca in felul acesta ai gresit la Unirii, am intalnit si barbati care au cazut astfel, la o banala franare si spuneau ca nu inteleg ce s-a intamplat.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as baga o tura chill asa pe undeva duminica asta - daca e cat de cat soare - pe la Sarata-Monteoru - Hales - Magura. Nu merg tare, merg la plimbare. Daca te tenteaza, spune-mi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Flower-Power, spusesem 1000, apoi am postat update, cu link exact catre curs. Era o suma generica. Da, vad ca au 2 variante. Repet, cred ca , daca ai probleme de incredere, Ideea de a merge organizat, cu ei, este foarte buna.  Ia cursul de 450.

Pentru cine nu a inteles,  a fost deja la Rider, modulul 1. se pare

Problema apare, cand trebuie sa aplice pe domeniul public. Asta se rezolva doar cu antrenament.  Si ar fi util sa iesi la exersat franari. Ai invatat la cursul rider, baza. Iesi si aplica, in spatiu ferit. Invata sa ridici mobra, ti-am mai spus-ti-am dat si link. INEVITABIL, O VEI MAI SCAPA! TREBUIE SA STII SA O RIDICI. Si pune i crash paduri. Nu sunt o avere.

@mateiuli, fara suparare, dar ala nu i de facut ca prim drum de incepator, speriat. E ingust, curbe, nisip, padure-deci nu vezi dupa curbe, dupa Sarata Monteoru-spre hales.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand iesi cu cineva la plimbare, nu mergi in ritmul tau. Mergi in ritmul celorlalti sau in ritmul grupului. Mergi in ritmul tau cand ai experienta si atunci cand stii ca o poti lua inainte si ii astepti dupa, cand o poti lasa mai usor si recuperezi dupa daca e cazul. 

 

Floricica noastra are nevoie de sfaturi, de ajutor. De cineva care sa o observe si sa-i zica ce greseste si unde... practic sa o ia de manuta. Din ce bag de seama, nu e nici posesoare de B si sofer de auto. Asa ca lucrurile tind sa devina putin mai complicate. Sa iei un incepator care are probleme in a frana la o trecere si sa il duci la un drum de 2-300 km nu e deloc pont. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa starnesc polemici. Parerea mea, nu are ce cauta pe acolo, Daca inca n-a facut 30 km, in afara orasului. Si asa inteleg. Trebuie mers , pana la Fundulea, pana la Balotesti, moara vlasiei, drumuri secundare,cu vizibilitate, incet, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, mateiuli a spus:

Eu as baga o tura chill asa pe undeva duminica asta - daca e cat de cat soare - pe la Sarata-Monteoru - Hales - Magura. Nu merg tare, merg la plimbare. Daca te tenteaza, spune-mi. 

E un drum mult prea lung pentru mine în acest moment.

O să ies la joacă in poligon și in weekend voi face un drum în afara Bucureștiului, dar nu foarte departe.

 

 

Categoria B o am de mulți ani și am mulți km, stil de condus, ușor sportiv singură. 

Căzătura nu s-a întâmplat decât din vina mea, a neatenției că cineva staționează pe banda 3 ( căci vorbea la telefon în z3bmw decapotabila lui) în timp ce eu voiam să schimb banda,să trec pe 2 si, cel mai important, nu mi-am format reflexul de a ține 2 degete pe frâna față. 

Așa am prăvălit mobra, @Nguyen, eu am rămas în picioare. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Flower-Power a spus:

Căzătura nu s-a întâmplat decât din vina mea, a neatenției că cineva staționează pe banda 3

 

Pai atunci poate nu franarea e problema cat neatentia. Degeaba inveti sa franezi daca nu esti atenta, trebuie atentie maxima si mai ales sa incerci sa folosesti experienta capatata pe auto pentru a incerca sa anticipezi traficul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, Nguyen a spus:

 

Pai atunci poate nu franarea e problema cat neatentia. Degeaba inveti sa franezi daca nu esti atenta, trebuie atentie maxima si mai ales sa incerci sa folosesti experienta capatata pe auto pentru a incerca sa anticipezi traficul.

Eu zic că o frânare și cu fața salva situația. 

Nu am filmare dar pot face schița, dacă vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.05.2019 la 13:00, walking^human a spus:

Macar un "ASL/JPG", sa stie bajetii pentru ce isi misca... disponibilitatea.

 

macar primele 2 cifre de la cantar sa le zica ... 

 

cum scad standardele odata cu batranetea ... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te intrebi cumva dacă știu care sunt benzile?

Eu credeam că doar superbec e haios azi.. repet,banda 3 staționa.

Acum 16 minute, oldgeorge59 a spus:

 

Capitolul-1-Partea-2-sensul-%C8%99i-band

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Flower-Power a spus:

O să ies la joacă in poligon și in weekend voi face un drum în afara Bucureștiului, dar nu foarte departe.

In afara Bucurestiului este, intr-adevar, de preferat pana te inveti cu mobra. Chiar daca vitezele de deplasare sunt mai mari, factorii de risc sunt mai putini si daca alegi un drum nu foarte aglomerat, vei avea timpul necesar sa te obisnuiesti cu mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

Eu zic că o frânare și cu fața salva situația. 

Nu am filmare dar pot face schița, dacă vrei.

 

Vorbeam la modul general, nu strict in cazul cazaturii tale. Atentia maxima, mai mare fata de atentia pe care o ai cand mergi cu masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Nguyen a spus:

 

Asa te-ai pravalit la Unirii?

 

 

 

Acum 18 minute, Nguyen a spus:

 

Vorbeam la modul general, nu strict in cazul cazaturii tale. Atentia maxima, mai mare fata de atentia pe care o ai cand mergi cu masina.

Trebuie să te hotărăști când vrei să generalizăm sau să particularizăm. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Flower-Power a spus:

 

Trebuie să te hotărăști când vrei să generalizăm sau să particularizăm. 

 

Credeam ca se intelege de la sine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...