Sari la conținut

Elevă silitoare, tânară speranță a motociclismului,caut prietenii pe distanțe medii


Flower-Power

Postări Recomandate

@einstein1984

Desigur ca nu a facut ce spui tu.

Dar la experienta ei sa faci TA in conditii meteo nasoale este un lucru de laudat.

Eu duminica plimbam motorul de tuns iarba prin gradina. 🤣 Tu ce faceai?

@Flower-Power invartea roata pe TA 👏

 

@FlipperCo nici popa nu te pune sa spui de 7 ori ca te lepezi de Satana 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un costum de ploaie din 2 piese, o geaca de bicicleta de la decathlon si o pereche de pantaloni de pe la petrom(model pentru angajati). NU am avut niciodata apa la "termometru". Simplu, geaca fiind mai mare trece peste talia pantalonilor. Deci tot ce se scurge, se duce mai jos. Geaca a fost 50-70 de ron. Daca/cand o sa cedeze vulcanizarea de la cusaturi, ma duc si imi iau alta. Si am venit in 2016 din Cehia si pana la granita cu Romania numai pe ploaie. Asa ca depinde foarte mult cu te echipezi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Silver Arrow a spus:

@einstein1984

Desigur ca nu a facut ce spui tu.

Dar la experienta ei sa faci TA in conditii meteo nasoale este un lucru de laudat.

Eu duminica plimbam motorul de tuns iarba prin gradina. 🤣 Tu ce faceai?

@Flower-Power invartea roata pe TA 👏

 

@FlipperCo nici popa nu te pune sa spui de 7 ori ca te lepezi de Satana 🤣

Am vazut, nu stiu ce s-a intamplat, scuzoaiele mele! Si nici n-am putut sa editez🤷‍♂️

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Silver Arrow a spus:

 

Ce iti trebuie tie musai este un top case unde sa poti sa mai iei una alta cand pleci la drum.

 

 

Mai bune sunt doua laterale,nu foarte mari pt ca au centrul de greutate mei jos decat cel montat sus pe portbagaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, Christian 1 a spus:

Silver-e,iti merge burta? :)

Sorry Silver-e,am vrut sa scriu Flipper. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

pentru o geaca de ploaie si 2 sticle de suc nu faci wheelie totusi

@Silver Arrowpetreceam ceva timp cu copilu la aer, ca de aia am dat motorul. 

Foarte bine. Cand erau copiii mici am avut si eu o pauza.

 

Dar sa nu  stricam topicul fetei si sa ii dam ceva sfaturi utile 😊

 

@ALEX-CRUISER  cele cateva Kg pe care la va pune in topcase nu o sa ii afecteze esential echilibrul. Floricica noastra nu mai este debutanta 🤗

 

Mie mi se par mai periculoase cutiile laterale. Ia uite un exemplu:

https://www.youtube.com/watch?v=e05ayLVTOoM

Si era nou nout FJR-ul.

 

Propuneri pentru un top case potrivit ? Eu unul nu ma pricep la asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare  si  felicitari  Flower !

 

O  solutie  rusinoasa dar  foarte  sanatoasa  am  aplicat-o  eu  de la ex  Praktiker.

Este  costumul din plastic galben pentru santieristi. Msura xxl eu fiind xl. Pantaloni si manta.

Avantaje :

total ermetic

se imbraca rapid daca il  iei  suficient  de larg

foarte vizibil

pret  aprox  50ron

 

Dezavantaje :

nu este  deloc  aerisit asa ca imediat  cum  poti il  dai  jos. In  mers suferi ,,,,,,,,,,,,,

L-am tinut pe  sa pe locul  pasagerului de cind m-a  pris  o ploaie  torentiala cu  el  in  side case si eu nu ajungea la el de ploaie , ma  oprisem intr-o statie  de autobuz.

11.jpg.jpg

Editat de Grigore1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

 cele cateva Kg pe care la va pune in topcase nu o sa ii afecteze esential echilibrul. Floricica noastra nu mai este debutanta 🤗

 

Propuneri pentru un top case potrivit ? Eu unul nu ma pricep la asa ceva.

Floricica a luat motorul cu topcase dar l-a demontat probabil din motive estetice, parca de asta a zis ca il da jos :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, robert23mg a spus:

Floricica a luat motorul cu topcase dar l-a demontat probabil din motive estetice, parca de asta a zis ca il da jos :P

Aha! Nu stiam.

Ei acuma o sa aiba motive sa il puna la loc.

Turele lungi necesita si un bagaj minim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

 

Turele lungi necesita si un bagaj minim.

Mie ca barbat deabia imi ajung doua topcase de 42 litri cand plec singur. 
Si nu am decat strictul necesar. 
Fara cort sau saci dormit. 

La alegere .....  https://m.louis.eu/produkte/motorcycle-textile-saddlebags/221

 

Cele textile sunt mai usor de manevrat

 

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, ALEX-CRUISER a spus:

Mie ca barbat deabia imi ajung doua topcase de 42 litri cand plec singur. 
Si nu am decat strictul necesar. 
Fara cort sau saci dormit. 

La alegere .....  https://m.louis.eu/produkte/motorcycle-textile-saddlebags/221

 

Cele textile sunt mai usor de manevrat

 

Io am dat jos saua pasagerului,caci nu car pe nimeni si am montat talpa cu top-case de 42 l(Givi) pe locul pasagerului.Asa am si spatar. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai să ne potolim cu toții... Care se mai plimbă și pe unde?

 

Legat de topcase, nu vă mai stresați că am avut și l-am dat jos și să nu vă mai zic că l-am vândut. Mi-a părut rău după..dar am zis că nu îl voi folosi din moment ce nu l-am folosit până acum. 

Acum 23 ore, Grigore1 a spus:

Salutare  si  felicitari  Flower !

 

O  solutie  rusinoasa dar  foarte  sanatoasa  am  aplicat-o  eu  de la ex  Praktiker.

Este  costumul din plastic galben pentru santieristi. Msura xxl eu fiind xl. Pantaloni si manta.

Avantaje :

total ermetic

se imbraca rapid daca il  iei  suficient  de larg

foarte vizibil

pret  aprox  50ron

 

Dezavantaje :

nu este  deloc  aerisit asa ca imediat  cum  poti il  dai  jos. In  mers suferi ,,,,,,,,,,,,,

L-am tinut pe  sa pe locul  pasagerului de cind m-a  pris  o ploaie  torentiala cu  el  in  side case si eu nu ajungea la el de ploaie , ma  oprisem intr-o statie  de autobuz.

11.jpg.jpg

Merci! o să caut și eu ceva asemănător și la fel de sexy😝 la decathlon..măsură mai mare să îmi vină peste geacă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ți face probleme pentru topcase. Eu prefer o geantă impermeabila prinsa in corzi pe locul pasagerului.

Felicitări pentru tură. Ai mai invatat ceva: la turele mai lungi trebuie un minim de toale de schimb (tricou, izmene, sosete). Plus o suprageaca de ploaie, măcar. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam ca sambata/duminica sa dau o tura scurta la mare.

Dar unde poti sa faci o baie si sa te bucuri de o zi pe plaja fara sa te calci pe bataturi cu puhoiul de cetateni?

Aveti vreo propunere?

Doamna sufera ca nu a facut o baie in mare anul acesta.

 

Cu topcase-ul te-ai incadrat perfect la treaba aia cu lucrurile neutilizate: orice lucru inutil care a stat o gramada de timp nefolosit, imediat dupa ce fost vandut sau aruncat devine necesar 🤣

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, Silver Arrow said:

Ma gandeam ca sambata/duminica sa dau o tura scurta la mare.

Dar unde poti sa faci o baie si sa te bucuri de o zi pe plaja fara sa te calci pe bataturi cu puhoiul de cetateni?

Aveti vreo propunere?

Doamna sufera ca nu a facut o baie in mare anul acesta.

 

Cu topcase-ul te-ai incadrat perfect la treaba aia cu lucrurile neutilizate: orice lucru inutil care a stat o gramada de timp nefolosit, imediat dupa ce fost vandut sau aruncat devine necesar 🤣

 

Daca nu te feresti sa treci granita, meri la bulgari in zona durankulak / ezerets. Sunt o gramada de plaje salbatice/pustii/ cu ocupare mica. Ca sa treci la ei ai nevoie doar de o declaratie pe proprie raspunde ca nu ai covidel, nu ai intrat in contact cu persoane care au/au avut in ultimele 14 zile, etc etc. Desi nu cred ca te intreaba nimeni de sanatate. 

 

Spor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca da Al de Sus sa vina odata releul de semnalizare care a decedat pe Transalpina acum juma de luna, saptamana urmatoare am 2 zile in Dobrogea ( cu pauza de baie pt vreo 2 zile la Navodari) si apoi un traseu care sa includa ori Transraraul ori Transemenicul. Dau cu banul dupa ce ma vad cu mobra in curte ( sau poate ma ajutati voi sa aleg).

Silver, a fost un coleg la mare saptamana trecuta si zicea ca in Mamaia sat e mai liber. E adevarat ca a fost in timpul sapatamanii, in weekend m-as astepta sa fie lume cat pentru o hora corespunzatoare.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Baxxter a spus:

Nu-ți face probleme pentru topcase. Eu prefer o geantă impermeabila prinsa in corzi pe locul pasagerului.

Felicitări pentru tură. Ai mai invatat ceva: la turele mai lungi trebuie un minim de toale de schimb (tricou, izmene, sosete). Plus o suprageaca de ploaie, măcar. 


da, si asta cu o geanta impermeabila pe locul din spate este o varianta buna. Vezi sa nu prinzi panza de paianjen in vreo varianta complicata, ca te uda pana ajungi la costum😃

 

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, Flower-Power a spus:

Hai să ne potolim cu toții... Care se mai plimbă și pe unde?

TA TF Tinutul Secuiesc unde cu drag mereu merg,

cine se prinde la? o Lepsa, ori Maramures prin Borsa, poate undeva la Dunare, ori de nu o Zetea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Am decis sa merg sambata pe Siriu pina la Saramas si sa vizitez un prieten cu o fabricuta de lactate. Apoi parca as merge mai departe pe undeva prin secuime pe la vreo pensiune.

Aveti vreo propunere de pensiune?

Si duminica o intoarcere pe Lepsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.07.2020 la 20:24, Flower-Power a spus:

Și am ajuns și acasă..pe TA am prins o ceață ce m-a terorizat nespus, nu vedeai la 2 m în față. Nici să trag pe dreapta nu puteam că nu vedeam, sau nu m-ar fi văzut alții, așa că am mers. Pe drum am mai prins niște ploi bune, cât să le țin minte și să mă determine să mă duc la decathlon cu proxima ocazie să îmi cumpăr ceva pelerină sau ceva de genul. 

Nu prea e genul de loc pe unde sa te duci pe vreme nasoala, iar la munte oricand poate sa se schimbe vremea. De asemenea nu e genul de loc unde sa mergi singur. Am fost cu un prieten inainte sa se asfalteze, eram doar noi si am intalnit inca vreo 2 masini toata ziua. La un moment dat a disparut din oglinzi in spatele meu, m-am oprit si l-am sunat - semnal pauza. M-am intors dupa el vreo 4-500 de metri ca sa il ajut sa ridice motocicleta, cazuse si si-a rupt o oglinda si parca si scarita, dar se potrivea aia de pasager si parca am pus-o pe aia. Daca era singur era cam nasol de el.

 

Fiecare face ce crede pe ploaie, eu car in topcase (foarte util) o pereche de pantaloni de ploaie cu bretele (Icon PDX 2 bib), daca vad ca da sa ploua ii pun pe mine in 30 de secunde; tot in topcase car si o pereche de manusi de ploaie (si viziera clara daca o am montata pe cea de soare). Geaca e suficient de waterproof, un Klim cu vreo 2 straturi de Goretex, a costat destul de mult dar ma tine de vreo 6-7 ani si si-a scos banii: pe ploaie e ok, pe caldura am mers la 35 de grade cu fermoarele de ventilatie deschise si a fost neasteptat de bine. Am mers echipat asa pe ploi serioase si am fost relativ uscat, inainte foloseam o pereche de pantaloni de la Klim care sunt ok, dar cam scurti si imi intra apa in cizme, de-aia am trecut la overpants pentru ploaie. Am venit din Paris pana in Bucuresti cu jumatate de drum pe ploaie si am reusit sa ma ud doar cand mi-a fost lene sa ma echipez crezand ca trece repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Silver Arrow a spus:

Da. Am decis sa merg sambata pe Siriu pina la Saramas si sa vizitez un prieten cu o fabricuta de lactate. Apoi parca as merge mai departe pe undeva prin secuime pe la vreo pensiune.

Aveti vreo propunere de pensiune?

Si duminica o intoarcere pe Lepsa.

In secuime,cauta localitatea Campul Cetatii,mancare deosebita,Nu stiu sa-ti spun vreo pensiune,dar zona meriteaza.E locul unde se face Csiki Sor,berica aia buna...  :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...