Jump to content
Sign in to follow this  
moroshanu

Motocicleta nouă cumparata in 2007 cu CIV respins la inmatriculare

Recommended Posts

Ar putea fi interesant sa discuti si cu o firma care face inmatriculari.

Poti sa ma suni sau sa imi scrii in privat si iti dau datele firmei cu care am inmatriculat eu vreo 7 masini si motociclete.

Acum 14 ore, XaeL a spus:

Cel mai bun sfat este sa il ignori pe colegul easy ride on.

Adică, statul rromân recunoaşte că te-a taxat deja de 12 ani pentru folosinţa motocicletei (prin taxa auto încasată) dar acum te împiedică să mai foloseşti (să dispui de) proprietatea ta. Cel puţin pe domeniul public taxat.

O fi o nouă (formă de) naţionalizare tradiţională ? :lol:

La care cetăţeni "liberi" ca @Xael se ... "conformează". Dar mai şi propovăduiesc altora "sclavia" :P

Anul trecut a fost problema asta si pentru un nene cu un Logan nou cumparat prin Iunie. Daca nu il inmatricula pana in septembrie, nu il mai putea ca apareau alte norma tehnice la care nu se incadra masina. Nu stiu mai multe detalii dar aia de la Dacia au insistat, chiar au venit personal acasa sa se duca mai repede sa o inmatriculeze.

Acum 15 ore, easy ride on! a spus:

Biro-hoţie de România.

Citind atent mesajul initial, pot sa deduc ca politia considera aceasta motocicleta noua, aflata la prima inmatriculare.

Si este la prima inmatriculare deoarece primul proprietar nu a facut acest demers la vremea respectiva.
Cum legislatia este clara, o motocicleta noua trebuie sa fie Euro 4,  politia nu poate sa o inmatriculeze deoarece ar incalca legea.

La fel ca in cazul acelui Logan mentionat de wawessh...

Cred ca de instanta de judecata nu scapi . Doar cu o decizie in instanta cred ca poti face ceva .

Acum 3 ore, Contabil a spus:

Corect, dar atunci de ce i-au cerut acte in plus? .... in fine, la noi te astepti la orice.

:)))) Odata mi sa cerut o adeverinta ca buletinul meu Meu este BULETINUL MEU, se uitau politistii de la  Sectie ca la ultimul (cuvant urat) , sau chemat ierahic unul pe altul probabil ca sa rada toti:))))) dar aveam o foita in care scria ca asta mi se cere care ma mai salva, normal nu mi,au dat nimic, m.am intors de unde am fost trimis la ghiseu era o alta doamna care a luat actele, nu mi sa cerut nimic in plus si sa rezolvat, asa ca se poate orice tampenie.

Eu nu inteleg toata discutia despre norma de poluare. I-a zis politistul ceva despre asta? Nu i-a zis.

Momentan are nevoie de acte vamale, certificat de conformitate si alt fel de omologare pe CIV.

Aia e problema omului.

Edited by XaeL

Acum 21 minute, Djenavar a spus:

sau chemat ierahic unul pe altul probabil ca sa rada toti:)))))

😂 Sigur au ris toti.

Buba e ca noi raminem cu drumurile si mai ales cu cozile, la Ilfov e jale, de multe ori m-am gindit sa-mi schimb buletinul iar pe Bucuresti.

Cred ca initiatorul ar trebui sa calculeze taxele vamale "dus-intors" pentru Moldova.

Acum 1 oră, easy ride on! a spus:

Adică, statul rromân recunoaşte că te-a taxat deja de 12 ani pentru folosinţa motocicletei (prin taxa auto încasată) dar acum te împiedică să mai foloseşti (să dispui de) proprietatea ta. Cel puţin pe domeniul public taxat.

O fi o nouă (formă de) naţionalizare tradiţională ? :lol:

La care cetăţeni "liberi" ca @Xael se ... "conformează". Dar mai şi propovăduiesc altora "sclavia" :P

nu e "taxa auto" e impozit pe propietate

1 oră în urmă, sbk750 a spus:

Cred ca de instanta de judecata nu scapi . Doar cu o decizie in instanta cred ca poti face ceva .

ca instanta sa constate ca nu indeplineste normele legale in vigoare pentru inmatriculare ar insemna multi bani cheltuiti pentru ceva ce stie deja.... Cum ai motiva o actiune in instanta? 

XAEL, e mai clar decat un copac in mùijlocul drumlui, i-a zis ca nu se poate. Ala cu actele vamale era altul. 

"taxa" e pe locul d eparcare, ceva ce iti imprumuta statul sa folosesti. 

Acum 18 minute, einstein1984 a spus:

nu e "taxa auto" e impozit pe prop(r)ietate

Dacă este impozit pe proprietate (şi nu taxă auto cum scrie pe chitanţă, cel puţin pe la noi în "sat") - atunci nimeni şi nimic nu te poate împiedica să dispui (şi să te foloseşti) liber de proprietatea ta. Fie aceea şi un bun mobil.

Corect?

Dacă este taxă (de folosinţă) auto, atunci statul rromân te-a jefuit în ultimii 12 ani. Pe tine şi pe fostul proprietar.

Corect?

Pentru că ai fost împiedicat (ca şi acum) să foloseşti liber bunul tău.

Restul este în "bucătăria" altora.

(Care ar fi trebuit să fie împuşcaţi odată cu Ceauşescu).

Era mai ieftin şi din punctul de vedere al preţului de cost :P

Social şi economic.

poate să-i conving că are 12 ani și nu e nouă... 

și să o înmatriculez ca SH care a fost folosit pe drumuri private...

aveți idee cum se definește în românia un vehicol nou/sh ?

@easy ride on! ori esti mai prost ca nmuyen, ori te prefaci f bine. Te poti bucura cum vrei tu de bunul tau, dar nu pe domeniul public. daca esti suficient de prost sa iei ceva neimatriculabil iti meriti soarta, e bine sa stii legea inainte sa cheltui banii. 

si e impozit. 

Capture.JPG

Acum 8 minute, einstein1984 a spus:

ori esti mai prost ca nmuyen, ori te prefaci f bine. Te poti bucura cum vrei tu de bunul tau, dar nu pe domeniul public...

Fals!!!

Art. 99.

(1) Circulatia pe drumurile publice a vehiculelor care nu sunt supuse inmatricularii sau inregistrarii, cu exceptia bicicletelor si a celor trase sau impinse cu mana, este permisa numai in timpul zilei.

:P

Edited by easy ride on!

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5aaa7736a172e07a9b042adc pe ei ii intereseaza ca nu a mai fost inmatriculat, nu ca nu a fost plimbat,d esi 40 d ekm nu i-a facut in garaj. 

din punct de vedere fiscal insa:

Citat

entru inceput, este foarte important sa definim categoriile: autoturismele noi si autoturisme „second-hand”, deoarece acestea determina tratamentul TVA aplicabil.Potrivit prevederilor din art. 125^1 un autoturism nou este acel autoturism care indeplineste una din urmatoarele 2 conditii: (1) sa nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrarii in functiune, sau (2) sa nu fi efectuat deplasari care depasesc 6.000 km. Atentie, conditiile nu sunt cumulative.

Autoturismele second-hand sunt restul, si anume cele care nu indeplinesc nici una din aceste conditii.

faza e ca la prima inmatriculare trebuie sa indeplinesti niste conditii (norma euro, frane ) si la tine nu e cazul. 

Edited by einstein1984

P.S. Şi tu ai "suflet" de sclav?

Mamaliga moloko, davai mobra daleko!

Pai, daca-l pune pe stander si-i da +6000 ......  nu mai este nou, poate sa-l inscrie? 😇

Acum am citit tot textul .... este sh, din cauza virstei.

Edited by Contabil

Acum 18 ore, moroshanu a spus:

Motocicleta deține Carte de identitate cu omologare individuală (emisă în 2007) 

Presupun că horor Cartea de identitate a fost întocmită în România.  :lol:

Altfel:

ART. 5 (Cod Civil)
Aplicarea prioritară a dreptului Uniunii Europene
În  materiile  reglementate  de  prezentul  cod,  normele dreptului  Uniunii  Europene  se  aplică  în  mod  prioritar, indiferent de calitatea sau statutul părţilor.

Teoretic ...

Însă dacă apelezi si la judecători (Made in Romania) s-ar putea să treacă cu vederea şi acest mic detaliu nesemnificativ  :lol:

intereselor castei.

Acum 26 minute, einstein1984 a spus:

Atentie, conditiile nu sunt cumulative.

Pentru că pe undeva, un idiot a avut idei, după prealabilă încălţare, cooperativizare şi alfabetizare  :D

Edited by easy ride on!

Acum 42 minute, moroshanu a spus:

poate să-i conving că are 12 ani și nu e nouă... 

și să o înmatriculez ca SH care a fost folosit pe drumuri private...

aveți idee cum se definește în românia un vehicol nou/sh ?

https://legeaz.net/oug-195-2002/art-6-dispozitii-generale

" 351.vehicul nou - vehicul care nu a mai fost niciodată înmatriculat "

Deci la inmatriculari il considera nou (indiferent de anul de fabricatie) si acum motocicletele trebuie sa fie Euro4. Din aceasta cauza nu pot sa-l inscrie.

Daca nu e indiscret, cat a costat? Si ce norma de poluare are?

Acum 31 minute, einstein1984 a spus:

din punct de vedere fiscal

E un contabil, nu?

Cere raspuns in scris de la serviciul de inmatriculari local si central, si consulta un avocat.

Daca e dead-end, ramane inmatricularea in alt stat sau cumperi una pentru acte si faci recarosare.

Acum 11 minute, pierrotlefou a spus:

https://legeaz.net/oug-195-2002/art-6-dispozitii-generale

" 351.vehicul nou - vehicul care nu a mai fost niciodată înmatriculat "

Deci la inmatriculari il considera nou (indiferent de anul de fabricatie) si acum motocicletele trebuie sa fie Euro4. Din aceasta cauza nu pot sa-l inscrie.

Si aici sunt detaliile legate de norma Euro4 pe care trebuie sa le respecte motocicletele noi pentru a fi inmatriculate.
http://pemotoare.ro/normele-euro-4-pentru-motociclete/

Si a ta este noua. Chiar daca are 12 ani si doar 40km la bord...

Acum 5 minute, marianubs a spus:

ramane inmatricularea in alt stat

Adică în alt stat (adevărat), aici e doar o fantomă cu pretenţii la ...

ciocoi vechi şi noi.

Sau de la ciocoi vechi şi noi.

Acum 3 minute, easy ride on! a spus:

Adică în alt stat (adevărat), aici e doar o fantomă cu pretenţii la ...

ciocoi vechi şi noi.

Sau de la ciocoi vechi şi noi.

Daca o face in UE va da peste aceleasi probleme. Pentru ca si acolo trebuie sa furnizezi placutele de inmatriculare, altfel va fi considerat tot nou.
Si o ia de la capat...