Sari la conținut

Motocicleta nouă cumparata in 2007 cu CIV respins la inmatriculare


moroshanu
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

În 6 septembrie 2019 am cumpărat o motocicletă Suzuki VL800 C800 fabricata și cumpărată de la dealerul Suzuki B&S Motors în 2007 de primul proprietar.

Primul proprietar nu a mai înmatriculat nicio dată motocicleta, aceasta a stat în garaj 12 ani (are 40 km la bord).

Motocicleta deține Carte de identitate cu omologare individuală (emisă în 2007) si ITP (reînnoit de mine acum).

Motorul a fost inregistrat la fisc și are impozitul achitat la zi.

Dețin factura originala.

M-am prezentat la serviciul inmatriculări în 20 sept. 2019 dar am primit refuzul de primă înmatriculare pe motiv că după 12 ani această motocicletă nu mai poate fi înmatriculată...

Vă rog o sugestie...

Poate fi înmatricualată motocicleta?

 

Editat de moroshanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mulțumesc pentru promptitudinea răspunsului, 

exact cu aceste acte a fost socrul meu (i-am făcut procură) și i-sa înapoiat dosarul spunându-i: dați înapoi motocicleta pentru că nu se poate înmatricula...

 

Editat de moroshanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 minutes ago, moroshanu said:

 

M-am prezentat la serviciul inmatriculări în 20 sept. 2019 dar am primit refuzul de primă înmatriculare pe motiv că după 12 ani această motocicletă nu mai poate fi înmatriculată...

Vă rog o sugestie...

 

1) audienta la seful serviciului de inmatriculari

2) cerere scrisa, cu numar de inregistrare, tot la inmatriculari, cu toate actele anexate, prin care ii rogi sa iti motiveze CONFORM LEGII de ce nu mai poate fi inmatriculata motocicleta

 

Asa, pe vorbe, orice prost de la ghiseu poate sa spuna ca nu se poate. Ideea este ori sa mergi mai sus de prostul respectiv, ori sa iti dea in scris ca refuza dosarul.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu există un temei legal pentru acest refuz. Legea nu stipulează un termen maxim între achiziție și înmatriculare.

 

2 minutes ago, XaeL said:

1) audienta la seful serviciului de inmatriculari

2) cerere scrisa, cu numar de inregistrare, tot la inmatriculari, cu toate actele anexate, prin care ii rogi sa iti motiveze CONFORM LEGII de ce nu mai poate fi inmatriculata motocicleta

 

Cum zice el.

Just now, megamotoreta said:

Sa fie vb de norma de poluare? Daca nu a fost inmatriculata niciodata, deci e noua, trebuie sa fie euro xxx...

 

De aia se ține cont la vânzare, nu la înmatriculare. Vehiculul a fost înregistrat deja la RAR (are CI).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmează să ajung săptămâna viitoare în orașul meu de baștină și așa voi face...

la telefon seful de la înmatriculări a motivat refuzul cerând;

declarație vamală ( pe factură scrie că este fabricata in japonia și achizitionata din ungaria)

omologare tip nu individuală pe CIV

și certificat de conformitate europeană

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, moroshanu said:

la telefon seful de la înmatriculări a motivat refuzul cerând;

declarație vamală ( pe factură scrie că este fabricata in japonia și achizitionata din ungaria)

omologare tip nu individuală pe CIV

și certificat de conformitate europeană

 

Ce spui tu aici nu mai ține de vechimea motocicletei ci de aspecte administrative/fiscale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Flower-Power a spus:

Dacă nu le poți obține..atunci ai cumpărat piese,nu motocicletă.

Merci, încurajator.

Partea interesantă e că înainte de a cumpăra am obținut ceea ce se cere pe https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5aaa7736a172e07a9b042adc

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, moroshanu said:

Merci, încurajator.

Partea interesantă e că înainte de a cumpăra am obținut ceea ce se cere pe https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5aaa7736a172e07a9b042adc

 

atunci cerere scrisa pentru justificarea legala a refuzului :((((

si dati in judecata, eventual

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, moroshanu said:

E normal ca statul să încaseze un impozit pe un mijloc de transport declat la directia impozite și taxe. Că nu s-a facut și inscrierea în circulație e problema proprietarului.

 

Cel mai bun sfat este sa il ignori pe colegul easy ride on. Are o placere deosebita sa bata campii, sa faca jocuri de cuvinte care doar lui i se par amuzante etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, moroshanu a spus:

Merci, încurajator.

Partea interesantă e că înainte de a cumpăra am obținut ceea ce se cere pe https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5aaa7736a172e07a9b042adc

 

Ghinion..era prea frumos să fie adevărat...40 km în 12 ani...preț bun?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, moroshanu a spus:

Totuși cea ce mi-au cerut este cam imposibil/greu de obținut

omolagare tip nu pot obține (comunicat de rar)

declarația vamală din ungaria după 12 ani....

in 2007 nu se emitea cco

 

B&S Motors nu te poate ajuta? Eventual contra cost, theoretic ar trebui sa mai aiba ceva documente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vă rog, puteți să-mi dai un link cu textul din lege/regulament care specifică termenu de 1 ian 2017 pentru punerea in vanzare/inmatriclare a motocicletelor care nu îndeplinesc norma euro4?

 

Cineva care se ocupă de importuri moto din canada/sua, spune că legea interzice comercializarea mobrelor noi non euro4 dar nu interzice înmatricularea

Prin urmare ei pot importa și înmatricula  mobre sh non euro4

Sunt curios să văd concret ce spune textul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu aș încerca cu un avocat..dacă vezi că nu merge..dezmembrată sau circuit..dar nu cred că se pretează la circuit.e ca si cum ai fi jucat popa prostul..așa îmi pare..scuze pentru sinceritate dar eu sunt o fire directă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...