Sari la conținut

18. Shell Malaysia Motorcycle Grand Prix


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

N-a vrut sa-si riste recordul si e normal. Vin fara presiune merge bine. Daca tragea Marcel si ajungea iar sa-l streseze era pa.

 

Zarco, bravo Croissant. Imi retrag caterinca.

 

Imi mentin insa parerea vis a vis de Vin...Sampanie. Sare dopul, uiti 10 minute de ea si cand o torni in pahar e(deja) un vin mediocru,la temperatura camerei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 176
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mda.. o cursa in care noroc ca s-a mai intamplat cate ceva in pluton, altfel o cursa fara prea mult istoric. 

A fost ziua lui Vinales. Omul este intr-adevar rapid, pacat ca nu o dovedeste mai des. Yamaha confirma forma ascendenta... se pare ca infuzia de intelighentie "procurata" de la Ducati incepe sa isi faca efectele. 

MM.. si cand pierde, nu coboara mai jos de locul 2. 17 podiumuri sezonul asta... Pe de alta parte, astazi nu  a avut replica pentru Vinales si Yamaha,... cum spuneam... cand alt constructor va pune la punct o motocicleta cel putin la fel de competitiva ca Honda, lucrurile nu vor mai fi atat de roz pentru the GOAT. Yamaha pare sa fi intrat pe drumul cel bun. 

Quartararo a avut parte de un dus rece, astazi.. Nu imi dau seama ce s-a intamplat.. alegere gresita de pneuri, eroarea de la start.. Ma tem ca si el este prizonierul acestui stil de pilotaj, care presupune o viteza cat mai mare in viraj, un stil care da foarte bune rezultate cand are pista goala in fata, dar care il pune in imposibilitatea de a recupera, daca este prins in pluton. Lorenzo avea aceiasi problema, la vremea lui. 

Rossi.. a avut ceva sclipiri azi.. din pacate nu a putut face nimic impotriva apararii catenaccio facuta de Dovi. Dovi, inca odata excelent in defensiva. 

Zarco.. cursa foarte buna, din pacate a fost dat pe jos de Mir.. Oricum, ce avea de demonstrat, a demonstrat, iar cine a avut de vazut, a vazut. Honda ar trebui sa se gandeasca serios sa ii ofere un ghidon. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte buna cursa facuta de marv

Mm a reusit sa croseteze curat,bravo,un loc 2 meritat

Dovi desmo power,ce trage duke pe linie dreapta,nu avea sansa rossi

Zarco,jos palaria 

O cursa plictisitoare per general,dar nah,ne-am obisnuit,era mai bine daca ploua,pt noi.

Urmeaza ultima etapa si gata cu '19

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, xt600 a spus:

Mda.. o cursa in care noroc ca s-a mai intamplat cate ceva in pluton, altfel o cursa fara prea mult istoric. 

A fost ziua lui Vinales. Omul este intr-adevar rapid, pacat ca nu o dovedeste mai des. Yamaha confirma forma ascendenta... se pare ca infuzia de intelighentie "procurata" de la Ducati incepe sa isi faca efectele. 

MM.. si cand pierde, nu coboara mai jos de locul 2. 17 podiumuri sezonul asta... Pe de alta parte, astazi nu  a avut replica pentru Vinales si Yamaha,... cum spuneam... cand alt constructor va pune la punct o motocicleta cel putin la fel de competitiva ca Honda, lucrurile nu vor mai fi atat de roz pentru the GOAT. Yamaha pare sa fi intrat pe drumul cel bun. 

Quartararo a avut parte de un dus rece, astazi.. Nu imi dau seama ce s-a intamplat.. alegere gresita de pneuri, eroarea de la start.. Ma tem ca si el este prizonierul acestui stil de pilotaj, care presupune o viteza cat mai mare in viraj, un stil care da foarte bune rezultate cand are pista goala in fata, dar care il pune in imposibilitatea de a recupera, daca este prins in pluton. Lorenzo avea aceiasi problema, la vremea lui. 

Rossi.. a avut ceva sclipiri azi.. din pacate nu a putut face nimic impotriva apararii catenaccio facuta de Dovi. Dovi, inca odata excelent in defensiva. 

Zarco.. cursa foarte buna, din pacate a fost dat pe jos de Mir.. Oricum, ce avea de demonstrat, a demonstrat, iar cine a avut de vazut, a vazut. Honda ar trebui sa se gandeasca serios sa ii ofere un ghidon

 

pb ca aceeasi soarta ar fi avut si vinales dc cadea in pluton. Nu reuseau sa depaseasca ducati-urile....pai avea dovi 15 km peste rossi pe liniile drepte si frana si mai bine.

 

ma gandesc ca strategia lui qua a fost sa plece tare la inceput, sa puna distanta si apoi sa faca management la gume. Avea ritm de cursa mai bun ca vinales, la 1.59.5.

 

din pacate in primul viraj l-a prins pe exterior si a fost impins in afara.

 

dar, nimeni nu zice nimic de Miller:)... cum s-a bagat si el MM.... cam la fel cum a facut-o MM cu un tur inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, damager a spus:

 

din pacate in primul viraj l-a prins pe exterior si a fost impins in afara.

 

Da, pentru ca a luat un start de toata jena. Am observat ca face multe greseli la start, un lucru de remediat pe viitor, daca vrea sa conteze in campionatul asta... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,Rossi saracul a incercat in multe locuri dar nici o sansa.Ducati e mai bun pe accel si pe franare,orice depasire ar fi facut pe viraje ii era prompt contracarata pe cele 2 linii drepte.

Quarta am impresia ca nu a facut cea mai buna alegere de gume.Sa vedem ce zice....si am mai observat ceva - la sfarsitul cursei Quarta era si el sfarsit....Morbido zici ca iesise cu motoreta la terasa.Aici la Sepang datorita temp se poate ca pregatirea fizica sa joace un mare rol.

Drept sa spun...Quarta ne.a invatat prost avem pretentii cam mari de la el...cam asta ar fi fost pozitia obisnuita pt el...in spatele echipelor de uzina si la bataie cu LCR.Si in spatele lui Morbi.As spune ca nu i se poate reprosa nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Method a spus:

Da,Rossi saracul a incercat in multe locuri dar nici o sansa.Ducati e mai bun pe accel si pe franare,orice depasire ar fi facut pe viraje ii era prompt contracarata pe cele 2 linii drepte.

Quarta am impresia ca nu a facut cea mai buna alegere de gume.Sa vedem ce zice....si am mai observat ceva - la sfarsitul cursei Quarta era si el sfarsit....Morbido zici ca iesise cu motoreta la terasa.Aici la Sepang datorita temp se poate ca pregatirea fizica sa joace un mare rol.

Drept sa spun...Quarta ne.a invatat prost avem pretentii cam mari de la el...cam asta ar fi fost pozitia obisnuita pt el...in spatele echipelor de uzina si la bataie cu LCR.Si in spatele lui Morbi.As spune ca nu i se poate reprosa nimic.


Cate podiumuri are Qua anul asta?

daca avea unu si in rest numai locuri peste 5 in top 10.

dar asa, sa zici ca aici e locul lui... te bazezi pe ce? are 6 podiumuri anul asta ca si rookie si tu vi cu aberatii de genul asta ca e pilot de locul 7-8.

Ma rog, dar cum tu ai intotdeauna dreptate, asa e si cu Qua, e un pilot de locul 7-8 pe care il bate Morbidelli la orice ora.... 

la fel cum Vinales e praf, petrux nu puncteaza, Qua e un nimeni, etc.....
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rossi a facut o alegere inteligenta de guma pe spate,mediu!Fata de softurile celorlalti!Ghinionul lui a fost ca toata cursa s-a mers pe vreme inchisa!

Dar asta a fost norocul lui Vin!Softul lui a tinut mai bine decat se astepta M!Care a facut acelasi gen de cursa ca in ultimele etape!Mers la asteptare

bazanduse ca Yamaha mananca gumele mai repede ca Honda!Apoi -l facea pe una din liniile drepte spre fericirea celor cativa fani ai lui!

10 km in plus si se termina cu doboratorul de recorduri!Tic-tac,tic-tac!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, adiy32 a spus:

Rossi a facut o alegere inteligenta de guma pe spate,mediu!Fata de softurile celorlalti!Ghinionul lui a fost ca toata cursa s-a mers pe vreme inchisa!

Dar asta a fost norocul lui Vin!Softul lui a tinut mai bine decat se astepta M!Care a facut acelasi gen de cursa ca in ultimele etape!Mers la asteptare

bazanduse ca Yamaha mananca gumele mai repede ca Honda!Apoi -l facea pe una din liniile drepte spre fericirea celor cativa fani ai lui!

10 km in plus si se termina cu doboratorul de recorduri!Tic-tac,tic-tac!


pai din ce au dat astia pe TV, Vinales a mers cu medium/medium.

 

si asa a mers tot week-endul, exceptie facand calificarile cand a pus soft pe spate.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, damager a spus:

Cate podiumuri are Qua anul asta?

daca avea unu si in rest numai locuri peste 5 in top 10.

dar asa, sa zici ca aici e locul lui... te bazezi pe ce? are 6 podiumuri anul asta ca si rookie si tu vi cu aberatii de genul asta ca e pilot de locul 7-8.

Ma rog, dar cum tu ai intotdeauna dreptate, asa e si cu Qua, e un pilot de locul 7-8 pe care il bate Morbidelli la orice ora.... 

la fel cum Vinales e praf, petrux nu puncteaza, Qua e un nimeni, etc.....

M.ai inteles gresit ca de obicei.

Am zis ca performanta aceasta nu trebuie sa i.o socotim ca un rezultat slab,ci ca asa ar fi fost normal sa se claseze un rookie...era o lauda la adresa lui Quarta care anul asta a avut performante extraordinare.

Dar tu ca de obicei abia astepti un motiv sa hateresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, damager a spus:


pai din ce au dat astia pe TV, Vinales a mers cu medium/medium.

 

si asa a mers tot week-endul, exceptie facand calificarile cand a pus soft pe spate.

 

Lasă-l pe adiy32, că nu știe la ce curse se uită. El e fan Il Dottore, hater Marquez, îl apreciază pe Gustavo Lopez de la Moto2 (cine-o fi ăla) și pune semne de exclamare după fiecare propoziție. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Method a spus:

M.ai inteles gresit ca de obicei.

Am zis ca performanta aceasta nu trebuie sa i.o socotim ca un rezultat slab,ci ca asa ar fi fost normal sa se claseze un rookie...era o lauda la adresa lui Quarta care anul asta a avut performante extraordinare.

Dar tu ca de obicei abia astepti un motiv sa hateresti.

Ok. Am inteles eu prost :).

scuze in cazul asta. Dar, nu sunt decord cu tine, a fost f rapid tot week-endul si cred ca avea un setup sa se bata la victorie.

 

in fp3 a facut 13 tururi in 1.59 cu gume uzate, MM, indiferent de ce declara, l-a asteptat in calificari sa-l traga.

 

parerea mea,  ca in duel 1-1 cu Vinales, l-ar fi batut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de aceeiasi parere nu contest - am si zis mai sus ca probabil o fi fost vreo alegere proasta de gume sau asa ceva motivul pt care a mers mai slab in cursa.

Pt ca intradevar a fost rapid tot weekendul.Draq,a facut pole si gresind binisor in ultimul viraj,deci cred ca a pierdut acolo 0.3s usor.Deci potentialul de viteza...a fost clar cel mai rapid rider de departe in acest weekend.

 

 

 

 

Da,se pare ca problema cu gumele - presiunea in guma fata prea mare :

“Of course we're disappointed,We had the pace to fight for the podium at least, and we finished more than ten seconds from the lead. So that's of course not the result we expected, but we will not give up and we will work a lot until the last moment of the season.

“I think it was really high pressure on the front. High pressure on the front tyre, and I'm really sensitive about the front tyre pressure, and I think that was the main reason, because lost a lot of performance in the braking.

“For me it was not really the grip, because I heard that Maverick did some really fast laps in the beginning, but we struggled a lot with the front. A lot of front movement, and I think this is why we couldn't make our pace.

“[It was a problem] More on the brakes. I couldn't stop the bike, so that was a big problem. Always going wide, need to brake really early. And we lost a lot of time and couldn't overtake riders.

“[It was] Just in the race. In the weekend, we didn't have any problems. OK, when we ran with the soft front, it was way too soft so we had this kind of problem. But with the medium, we never had this problem. So we need to analyse and check very well what happened.

“Of course it affects quite a lot when you have people in front, but during the weekend, it was the reverse. We struggled to gain pressure in the tyre, we were always really low, and in the race, it was always really high. So that was a really strange feeling.”

 

E pacat pt ca ar fi avut o sansa buna aici,am si zis ieri - Yamaha are o sansa aici,dar trebuie sa fuga de Marcel,si iata ca Vinales a fructificat-o.Pacat de Quarta pt ca el cred ca avea o sansa mai mare,fiind si mai rapid.

A mai ramas Valencia...circuit intortocheat tehnic,greu - circuit pt Lorenzo in vremurile bune,Jerez-style.Nu cred sa aiba un avantaj acolo - ori la cum e situatia acuma,daca nu e un circuit pe care sa fie avantaj clar....castiga Marquez invariabil :)

 

Mir despre incidentul cu Zarco :

"I was on the inside, then Zarco tried to overtake Miller and he didn't see me, that I was coming from the inside," Mir said. "It's normal, it's not his fault, obviously. And we both touched.He crashed, unfortunately, he was doing a great race, so I'm sorry for him, but it was not my fault. It was something that can happen in the race.

OK, because I'm a rookie, it was probably the easiest thing to do. 'Zarco crashed, so we will give him a long lap'. But I think it was not the correct thing, and we have to talk about this, because at the end, it was not my fault.

"I think that Davide [Brivio, team manager] went to speak with the FIM stewards, but what shows it was not my fault is that Zarco came to my garage and said 'sorry for this'. I said also 'sorry' for my part because I couldn't avoid him.

"So we both understand the situation, but Race Direction not. But anyway, rookie – easy [to give a penalty]."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, Method a spus:

Pacat si de Quarta nush ce s.a intamplat.

Iti zic eu...MM asta s-a intamplat. Frustrarile au inceput sa iasa de cateva curse insa nimeni nu vede 🤷🏻‍♂️. Cine ce zicea ca Quartararo nu e afectat de Marquez?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, john17 a spus:

Poate la start. Altfel cursivitatea care face pianul să fie rapid nu poate fi valorificată în pluton. 

La asta ma gandeam si eu, ceva mai sus. Altfel nu imi explic cursele ratate, dupa ce domina tot in FP-uri, Quali, Wup... 

 

In alta ordine de idei, impresiile lui Zarco: https://www.crash.net/motogp/news/933523/1/i-wanted-fight-fabio-zarco-hails-huge-step

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Aion2014 a spus:

Iti zic eu...MM asta s-a intamplat. Frustrarile au inceput sa iasa de cateva curse insa nimeni nu vede 🤷🏻‍♂️. Cine ce zicea ca Quartararo nu e afectat de Marquez?

Citeste ce a zis mai sus chiar el - a avut o problema cu guma fata.

Eu am zis ca Quarta nu e afectat de Marquez si sustin in continuare - pustiul se tine foarte bine sub presiune - reia ultimele curse cand l-a depasit MM pe ultimul tur - a fortat a incercat la maximul,chiar peste el,dar nu a gresit.

Vinales,depasit, a fortat si s-a imprastiat pe toata strada.E o mare diferenta intre a iesi pe locul 2 si a iesi pe faras.

Quarta dupa cursa refuleaza,dar in timpul cursei - pana acum - nici o scapare.Jos palaria,mai ales avand in vedere experienta lui.Care e zero.

Acum 2 ore, john17 a spus:

Poate la start. Altfel cursivitatea care face pianul să fie rapid nu poate fi valorificată în pluton. 

Da,s-a vazut la Rossi,chiar a incercat pe toate partile si a si reusit de cateva ori.Insa Dovi pe cele 2 linii drepte si pe franari l-a rupt.

Bine,nici Yamaha nu e atat de rapida pe viraje - daca ar fi pe viraje cu 12-15kmh mai rapida precum e Ducati pe linia dreapta,eu spun ca nu ar avea cum sa fie opriti.

Dar atat Rossi cat si Vinales au recunoscut la Missano (probabil dupa ce s-au uitat pe telemetrie) ca Quarta negociaza virajele cu viteza mai ridicata decat ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.11.2019 la 9:26, Gixu. a spus:

Loredana 18...Zarco 9

 

Miroase a dat afara.

bahaha

La 03.11.2019 la 10:55, xt600 a spus:

Mda.. o cursa in care noroc ca s-a mai intamplat cate ceva in pluton, altfel o cursa fara prea mult istoric. 

A fost ziua lui Vinales. Omul este intr-adevar rapid, pacat ca nu o dovedeste mai des. Yamaha confirma forma ascendenta... se pare ca infuzia de intelighentie "procurata" de la Ducati incepe sa isi faca efectele. 

MM.. si cand pierde, nu coboara mai jos de locul 2. 17 podiumuri sezonul asta... Pe de alta parte, astazi nu  a avut replica pentru Vinales si Yamaha,... cum spuneam... cand alt constructor va pune la punct o motocicleta cel putin la fel de competitiva ca Honda, lucrurile nu vor mai fi atat de roz pentru the GOAT. Yamaha pare sa fi intrat pe drumul cel bun. 

Quartararo a avut parte de un dus rece, astazi.. Nu imi dau seama ce s-a intamplat.. alegere gresita de pneuri, eroarea de la start.. Ma tem ca si el este prizonierul acestui stil de pilotaj, care presupune o viteza cat mai mare in viraj, un stil care da foarte bune rezultate cand are pista goala in fata, dar care il pune in imposibilitatea de a recupera, daca este prins in pluton. Lorenzo avea aceiasi problema, la vremea lui. 

Rossi.. a avut ceva sclipiri azi.. din pacate nu a putut face nimic impotriva apararii catenaccio facuta de Dovi. Dovi, inca odata excelent in defensiva. 

Zarco.. cursa foarte buna, din pacate a fost dat pe jos de Mir.. Oricum, ce avea de demonstrat, a demonstrat, iar cine a avut de vazut, a vazut. Honda ar trebui sa se gandeasca serios sa ii ofere un ghidon. 

daca nu se caca pe el cu calificarile si pleca de pe loc mai bun si avea sageata in fata erau sanse mari sa il "faca pe fraer".

nu e doar parerea mea - vezi comentatorii BTSport

 

imi place ca se gasesc colegi de-l lauda iar pe Z. OMG omu a aratat pe yama ca stie sa ii dea tot bordu (chiar daca e digital).

aceeasi colegi il critica (inca) pe Lore. Cand (si daca) isi va reveni, il vor lauda iar. Lore a aratat si pe pian si pe galeata ca stie. Dar lumea a uitat.

 

ca trestia in vant. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da prea posibil sa l fi executat pe Vin dar sa vazut ca aici a fost bun, rapid etc.. 

toata lumea asteapta o revenire a lui Lore.... slabe sanse... acum dupa un sezon unde a fost lanterna rosie.. nu s ce minune ar putea sa apara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Buggy a spus:

da prea posibil sa l fi executat pe Vin dar sa vazut ca aici a fost bun, rapid etc.. 

toata lumea asteapta o revenire a lui Lore.... slabe sanse... acum dupa un sezon unde a fost lanterna rosie.. nu s ce minune ar putea sa apara

Pai dl Z are acelasi stil "curat" si uite ca el a putut. Ok, are moto mai veche? Mai "gestionabila" ? Nush.

Poate arunca un ochi si el pe datele lui Z sau poate Z forteaza maxim sa prinda ceva contract? Plm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...