Sari la conținut

Accident La Prima Plimbare


RoxanaF
 Share

Postări Recomandate

Cam mare pretul platit pentru prima plimbare si prima cazatura. Incearca sa te feresti de liniile de tramvai, sau cind nu ai de ales sa le treci cit mai perpendicular si cu viteza mica.

Totusi ai avut noroc ca motocicleta ta nu este deosebit de agresiva ...

 

Mare minune daca nu se va feri "de tot" de acum incolo de tot ce inseamna motocicleta. Pe mine unul cred ca m-ar fi descurajat serios un astfel de eveniment la prima iesire.

Una era cand ieseau incepatorii pe mobre si pe minsk-uri si alta e acum cand ies direct pe suze de 500 pe cebereuri de 600 si alte asemenea.

 

Insanatosire grabnica si mult succes in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multumesc mult pentru raspunsuri, sunteti grozavi si aveti cu totii dreptate! Greseli de incepatori, scolile imbecile din Romania... toate la un loc. Am o singura obs: la cat de pasionata sunt si cat de mult mi-am dorit pot paria ca as fi luat si traseul, chiar daca sunt fata :rose: Si probabil ca nu as mai fi cazut din prima ca o carpa.

 

Moralul meu eu bun si daca nu m-ar durea burta si operatia (de aia normala de 14 cm :blink: ) m-as sui si azi. Vedeti voi, eu sunt din categoria aia tacanita care se ridica si merge mai departe, problema reala este ca am o familie cu oameni normali si in clipa de fata TERIFIATI (pe buna dreptate, nu?). Ce sa zic, ma mai gandesc...

 

In a;ta ordine de idei...stie cineva o scoala ... post scoala aici in RO?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia un prieten motociclist si mergeti undeva unde nu este trafic.. poligon etc si roag-l sa te ajute....

 

chestii de gen evitare obstacole, conter-steering, franare de urgenta... si multe altele

 

poate si situatii mai la limita ca sa zic asa....

 

echipamentul este necesar

 

si daca tu dupa un asemenea inceput nefericit te mai urci pe motor in mod sigur ca mi-ai castigat respectul pe viata

 

eu 2 zile nu m-am dat dupa incidentul cu lacul si ma tot gandeam "poate motocicleta nu e de mine"

 

daca pateam ce ai patit tu 10 % sanse sa ma mai fi urcat vreodata

 

bafta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa iti spun eu ce s-a intamplat? pai point fixation a fost com binat cu accelerarea involuntara = adica atunci cand incerci sa pui frana pe fata strangi mana incorect si accelerezi in acelasi timp. Trebuia sa mergi intr-un spatiu mare si alrg si sa exersezi frana fatza in tot soiul de manevre.

Sunt sigur ca o sa ai insotitori de aic la urmatoarea plimbare si o sa iti explice ce ai de facut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspunsuri, sunteti grozavi si aveti cu totii dreptate! Greseli de incepatori, scolile imbecile din Romania... toate la un loc. Am o singura obs: la cat de pasionata sunt si cat de mult mi-am dorit pot paria ca as fi luat si traseul, chiar daca sunt fata :rose: Si probabil ca nu as mai fi cazut din prima ca o carpa.

 

Moralul meu eu bun si daca nu m-ar durea burta si operatia (de aia normala de 14 cm :blink: ) m-as sui si azi. Vedeti voi, eu sunt din categoria aia tacanita care se ridica si merge mai departe, problema reala este ca am o familie cu oameni normali si in clipa de fata TERIFIATI (pe buna dreptate, nu?). Ce sa zic, ma mai gandesc...

 

In a;ta ordine de idei...stie cineva o scoala ... post scoala aici in RO?

 

Felicitari!

Iti recomand Moto TT pentru perfectionare (sau mai bine zis invatat pe bune). Apoi daca prinzi gustul :lol: si iti permiti (bani dar mai ales timp) exista cursuri de pilotaj pe circuitul de la AMC Kart.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspunsuri, sunteti grozavi si aveti cu totii dreptate! Greseli de incepatori, scolile imbecile din Romania... toate la un loc. Am o singura obs: la cat de pasionata sunt si cat de mult mi-am dorit pot paria ca as fi luat si traseul, chiar daca sunt fata :rose: Si probabil ca nu as mai fi cazut din prima ca o carpa.

 

Moralul meu eu bun si daca nu m-ar durea burta si operatia (de aia normala de 14 cm :blink: ) m-as sui si azi. Vedeti voi, eu sunt din categoria aia tacanita care se ridica si merge mai departe, problema reala este ca am o familie cu oameni normali si in clipa de fata TERIFIATI (pe buna dreptate, nu?). Ce sa zic, ma mai gandesc...

 

In a;ta ordine de idei...stie cineva o scoala ... post scoala aici in RO?

Timpul le rezolva pe toate...

Am un coleg care a trecut printr-o experienta si mai ingrozitoare(dacie-trecut tir peste-5 zile inconstient),acasa sotia cu un bebe...

Crezi ca a taiat carnetul cu foarfeca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am patito si am permis da 10 ani......cand miam luat moto(acu o luna si ceva zile) toata lumea zicea ca sa pun frana de fata eu obijnuit cu cea de spate ca la comuniste, si cand mia iesit unu in fata mam speriat si am franat brusc ,normal ca am picat si am si intrat in el tarasi ,...a ramas sa-mi faca motoru asigurarea lui.....acu gata conduc de o luna acelasi moto si nu am mai avut neplaceri dar si f rar folosesc frana de fata .....

concluzia e ca nu tre sa te descurajezi las ca te faci tu bine................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blink: :lol: :D

 

Felicitari familiei care te-a sprijinit. Sper sa te sprijine si in continuare in cazul in care alegi sa descoperi si celelalte fete ale motociclismului (asa cum eu sper). :rose:

Editat de adrian_bonciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doamne.....tu vorbesti serios? :rose:

eu incepusem sa citesc, si ma gandeam, eh, a cazut putin, a zgariat carenele, in cel mai rau caz s-a zgariat putin pe mana/picior....si cand citesc mai departe era sa cad de pe scaun :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MARE ghinon,eu nu am gustat niciodata asfaltul.dar am si mers putin, vreo 1300km si cand am avut un incident Foarte nasol dar din care am scapat fara nici o zgarietura m-am gandit vreo 5 min daca nu cumva sa imi reorientez pasiunile( colectionat servetele si alte chestii mai docile:))) ) numai cand ma gandeam la ce putea sa se intample,a trecut,mergem mai departe.Eu iti recomand sa iei pe cineva cu carnet,te urci in spate si esti atenta la ce face,iar apoi mergeti intr-un loc fara masini,ca un poligon si te pui serios pe exersat tot felul de manevre,pe motorul TAU,ca si eu am simtit din plin cum e sa te sui de pe minsk(care e ca o bicicleta la manevrabilitate si pozitie) pe alt tip de motor,baga mare,nu te plafona ca toate se invata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte slab pregatiti sfatuitori ai avut, daca te-ai urcat din prima zi pe o motocicleta de 500cc. pacat. urate urmari, pentru un accident banal. acum ca ai aflat care sunt riscurile, ramane sa-ti pui intrebarea daca merita. creste-ti copilul, lasa motoarele.

 

pentru ceilalti neavizati: incetati sa mai acuzati scolile de soferi. nu ei sunt de vina ca incepatorii se urca pe motociclete disproportionate. cand te urci pe motor stii ca iti iei viata in propriile maini. nu ei sunt de vina ca nu ai rabdare sa inveti in parcare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca trebuia sa o iei usor de la scooter, sa ti se dea mana, sa prinzi curaj si dexteritate. Am vazut multi viteji care se arunca la motociclete tari, masini tari si ei nici macar pe bicicleta nu stiau bine sa mearga. Acum nu stiu cat de bine stii sa mergi dar nu trebuia sa iesi cu cineva in spatele tau. Poate si de-asta te-ai emotionat si ai gresit.

Cunosc foarte bine sentimentul incepatorului si dorinta de a arata cat de mult stie (asa zice el).

Poate nu e de tine motocicleta. Las-o pentru cei care intradevar pot sa se dea pe ea. Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urata experienta, groaznic....insanatosire grabnica.

Cand ma gandesc ca stiu indivizi (including me here) care au cazut la viteze apropiate de 100km/h, ba unul a lovit si un gard de beton cu vreo 60-70 si n-au patit-o atat de urat nu-mi vine sa cred ce ghinion ai avut.

Ar fi de preferat, daca mai vrei totusi sa te dai dupa toata intamplarea nefericita, sa aplici principiul "cel mai tare din parcare"(si parcarea sa fie goala la propriu):te duci cu un motorist cu state vechi intr-o parcare goala si te dai mult si bine cu toate combinatiile de manevre de accelerare, evitare, franare posibile.

Trebuie sa ajungi cumva satreci peste bariera psihologica si sa-ti cunosti reactiile tale si mai ales ale motorului.

Peace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca chiar ai de gand sa te mai urci vreodata pe motor te-as sfatui sa te duci din nou acolo unde ai cazut

si sa incerci din nou manevra.Fara gluma, doar asa poti sa scapi de sechelele psihice pe care probabil le ai

in urma accidentului.(Asa am facut si eu, desi eram ingrozit de curba in care m-am tavalit).

Nu renunta si insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca ai avut pur si simplu ghinion. Timpenii facem toti la inceput, la tine s-a nimerit o combinatie ghinionista din cale afara. Banuiesc ca o sa sufli si in iaurt de acum incolo pe moto, asa ca e posibil sa nu mai ai cine stie ce incidente (oricum, decit un inceput fara spaime si apoi sa dai gaz pe sosea in "ceasul rau", poate e mai bine asa). Bafta si sanatate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patit si eu la fel...dar am reusit sa mentin chopperul si nu am scapat decit cu maneta de frina rupta a unui amic,am trecut printre el si o masina...tot intrun viraj pe linia de tramvai...

nu te descuraja...meri inainte...demonstreaza ca poti...si alor tai si tie insuti...

insanatosire grabnica...

:rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moto, auto, TIR, orice, eu nu as face primul drum in oras ever. Si nici nu l-am facut. Si cu moto si cu auto, primele drumuri facute dupa permis au fost pe un camp, apoi pe un drum inchis si perfectionat manevrele, apoi prin comunele de pe langa Bucuresti si abia apoi prin Bucuresti, doar in weekend. "Initierea" a durat cam o saptamana si minim 500km (300km la moto) inainte de a intra in Bucuresti. "Dezvirginarea" asta nu ma ferit de accidente, sunt inerente, dar macar nu am incurcat niciodata acceleratia cu frana, nu am "uitat" sa franez sau sa ocolesc un obstacol, etc. Iar primele mii de km sunt critice la incepatori, in ele pot face cele mai tragice accidente. Mai bine cazi singur pe un drum de tara decat pe o sina de tramvai cu un camion in spate.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, cam nasol pt prima iesire

multa sanatate si recuperare rapida

 

PS

instructorul Dobre facea o recomandare pt elevi si incepatori: pt a nu iti "scapa" mana in gaz degetul mare (de la mana dreapta, evident) sprijinit pe blocul de comenzi (cat/cand se poate) pt a putea doza mai usor acceleratia

 

da, asa zice nea Dobre ca si io am facut scoala la el si sa sti ca e bine sa procedezi asa :rose: recuperare rapida si totala si bafta multa pe viitor !!!

Editat de bikerboy-iuliano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, cam nasol pt prima iesire

multa sanatate si recuperare rapida

 

PS

instructorul Dobre facea o recomandare pt elevi si incepatori: pt a nu iti "scapa" mana in gaz degetul mare (de la mana dreapta, evident) sprijinit pe blocul de comenzi (cat/cand se poate) pt a putea doza mai usor acceleratia

La motoreta mea nu prea merge faza cu dejetu mare pentru ca risc sa imi tai aprinderea cand m-i lumea mai draga. Asa ca dozarea gazului o faci mai bine cu creieru nu cu dejetu... :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

POLIGON = APROAPE cel mai sigur loc unde iti poti ''invata''matoreta . spun cu ( '' '' ) caci pt. un 500 (sau pt. orice mai mare de 250) pt. incepatori sunt greu de controlat si fac miscari "inexplicabile '' si de necontrolat pt noi incepatorii ,asa ca daca nu incepen cu inceputul macar sa ANALIZAM si INVATAM din greselile altor.

ITI RECOMAND CU CALDURA SI REZULTATE GARANTATE CATEVA TURE PRIN POLIGAN IN TREAPTA I-a PUNAND ACCENT PE ACCEL. SI AMBREIAJ (plecari de pe loc .incetiniri. etc)

BAFTA pe viitor si cati mai multi km (LA INFINIT )fara incidente :rose: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...