Jump to content

Finala sezonului - 8.11 - GP de Europa + 15.11 Valencia + 22.11 Portimao

Recommended Posts

Acum 2 minute, frigider a spus:

i-a dat capat Oli

ia dat dincolo de capat :D dus a fost, asta dovedeste inca odata ca atunci cand e circuitul tau de casa ai avantaj mare!

• Replies 280
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 oră în urmă, john17 a spus:

Nu i-a ajuns și a luat mumu... :moron:

Intelegi ce vreau sa zic, mai cade si el dar de obicei e 1/2.

Sper sa revina MM si sa fie blana.

Doar asa putem spera la altul ca el sa apara.

Cu astia de acum vine bastianini si ia campionatu in 21 cu MM pe bara.

Nu ca basti ar fi slab sau ceva dar na, acomodare cu gp etc.

Care a dat in peco? Mir?

Dubios. A fost o reluare doar.

Ca tot vorbim de nivelul campionatului, in era Rossi acuzau unii ca Gibernacii si Biagii n-ar fi fost piloti adevarati, de unde 9 titluri...

Anul asta din era MM s-a vazut valoarea Dovitiosilor si Topganilor, a venit marele Mir si le-a invartit casca in cap...

Felicitari castigatorilor, pana la urma toti au meritat titlul, intr-un an nebun!

Acum 2 ore, TETEA. a spus:

Ca tot vorbim de nivelul campionatului, in era Rossi acuzau unii ca Gibernacii si Biagii n-ar fi fost piloti adevarati, de unde 9 titluri...

Anul asta din era MM s-a vazut valoarea Dovitiosilor si Topganilor, a venit marele Mir si le-a invartit casca in cap...

Felicitari castigatorilor, pana la urma toti au meritat titlul, intr-un an nebun!

:agree:

La moto 3 ma asteptam sa castige Arenas mai lejer,insa dupa prostiile de cursele trecute,a avut noroc.

La moto2 am zis ca nu va castiga Marini si ca Bastianini si Bezzechi (dar mai ales Jorge Martin) sunt mai buni piloti?Eu zic ca s-a vazut.

Acum 12 ore, Cavaleru a spus:

...asta dovedeste inca odata ca atunci cand e circuitul tau de casa ai avantaj mare!

Da....insa numai cand n-a mai alergat nimeni niciodata pe el,iar Oliveira a cam crescut pe el :bounce:E o mica-mare diferenta fata de ce se spunea deunazi ca nush care circuit (Aragonul?) e circuitul "de casa" al lui Mir?...daca se mai da lumea la anul pe Portimao,nu cred ca mai defileaza asa Oliveira.Oricum bravo lui ca a facut un home run.

Morbi....vicecampion.Mai e ceva de zis?Nu cred.Daca ar fi mers si in prima parte a sezonului cum a mers in ultima,asta lua campionatul.

Da Mir n-am inteles ce-a facut?L-a lovit pe Bagnaia din lateral,l-a lovit pe Zarco in codita,era intr-un spree gen MM,a zis insa ca motoreta mergea foarte bine si spera la o clasare f buna,dar in urma contactelor? a cedat ceva la electronica...probabil o fi agatat si el cablul de la wheel speed sensor ca in acel duel MM-Pedrosa din 2013?Cert e ca a cam facut prostii cursa asta.

Hai ca s-a ocupat ai ultimul loc pe grila:

Savadori and Smith retained by Aprilia for 2021

The Noale factory will decide on who partners Aleix Espargaro after winter testing, the other will become test rider

Aleix Espargaro, Lorenzo Savadori and Bradley Smith will be the Aprilia Racing riders for the 2021 MotoGP™ World Championship season.

Acum 5 ore, Method a spus:

La moto2 am zis ca nu va castiga Marini si ca Bastianini si Bezzechi (dar mai ales Jorge Martin) sunt mai buni piloti?Eu zic ca s-a vazut.

diferenta prea mica de puncte.  sa fim seriosi, a fost o loterie.

Acum 25 minute, ioio_viola a spus:

Aleix Espargaro, Lorenzo Savadori and Bradley Smith will be the Aprilia Racing riders for the 2021 MotoGP™ World Championship season.

adica 3 moto pe grila sau cum?

Se pare ca Marquez va decide pana la 1 dec daca sa se opereze a 3a oara sau nu.

"Although everything seemed without news, this Tuesday 'El País' set a date to know if the Honda pilot will undergo a new operation to solve his humerus problems. On December 1 is the day chosen by the Catalan to make a decision. In case of doing so, Márquez would be off again for six months, until May of next season when six appointments of the planned season would have already been held.

Since the beginning of the injury, many have been the stones that have interposed in the recovery of the Catalan pilot , starting with the rupture of the plate that occurred after the first intervention and that forced the Catalan to undergo surgery a second time. A misstep that could have caused Marc Márquez a bigger problem than, as confirmed by Dr. Costa: " I would operate it ... yesterday ." That is why, the Catalan would be considering going through the operating room again.

“A humerus operated with screws and a plate takes three months to scar, but sometimes it takes time to heal and in the unfortunate case it can cause nonunion . If it's a single delay, wait even three months ... but here we are talking about a driver who should be on track by the end of February. If I had to do another surgery now, I would hardly be ready for next year's tests. You have to be very careful with recovery times "explained the Doctor himself.

Uite cum un gest tampit din Iulie cand s-a intors dupa 5 zile pe circuit poate sa ii puna cariera in pericol... 

Eu cred ca are puterea sa isi revina la o forma competitiva, dar sa stai un an jumate pe bara e cam nasol.

Acum 18 minute, apriliacluj a spus:

are ce sa inmoaie in ciorba...., poate sa stea linistit....

oricum mai prinde niste titluri....

daca sezonu viitor o balbaie baietii ca sezonu asta, si daca revine la jumatatea sezonului o sa aibe sanse la campionat :))

Grea decizie are baiatu de luat.

Daca se opereaza si intradevar va avea nevoie de 6 luni de recuperare, cred ca va rata tot sezonul 2021. Imi este greu de crezut ca Honda va accepta sa revina in mijlocul sezonului, dupa 0 km pe o motocicleta de motogp intr-un an. Chiar si daca ar primit unda verde, dupa 1 an de pauza...sa intri intr-un campionat dupa 6-7 curse si sa tragi la titlu, mi se pare imposibil.

Varianta fara operatie, probabil ca ii aduce si ceva limitare locomotorie a bratului, dar se va putea urca in saua motocicletei din primavara anului viitor. 

Orice decizie ia, MM nu va fi in 2021 nici pe departe la 100%.

Acum 17 ore, apriliacluj a spus:

are ce sa inmoaie in ciorba...., poate sa stea linistit....

oricum mai prinde niste titluri....

Da, dar uite cum a ratat 1.

Anu asta castiga sigur cu dif de 200 de puncte.

Acum 16 ore, Cavaleru a spus:

daca sezonu viitor o balbaie baietii ca sezonu asta, si daca revine la jumatatea sezonului o sa aibe sanse la campionat :))

Si asta e adev. Dar din nou, sa forteze? Sau..la el mers normal e blanah.

Acum 15 ore, cuki a spus:

pauza...sa intri intr-un campionat dupa 6-7 curse si sa tragi la titlu, mi se pare imposibil.

Cineva n-a fost atent la sezonul de s-a-ncheiat.

Acum 17 ore, thesaw a spus:

Uite cum un gest tampit din Iulie cand s-a intors dupa 5 zile pe circuit poate sa ii puna cariera in pericol...

Gestul tampit a fost in cursa,disperarea aia care nu avea cum sa se termine bine.

A vrut sa fie un payback dupa Sepang 2019 dar s-a terminat tot cam la fel.

Acum 16 ore, Cavaleru a spus:

CLAR.

Acum 15 ore, cuki a spus:

Daca se opereaza si intradevar va avea nevoie de 6 luni de recuperare, cred ca va rata tot sezonul 2021. Imi este greu de crezut ca Honda va accepta sa revina in mijlocul sezonului, dupa 0 km pe o motocicleta de motogp intr-un an. Chiar si daca ar primit unda verde, dupa 1 an de pauza...sa intri intr-un campionat dupa 6-7 curse si sa tragi la titlu, mi se pare imposibil.

Baietii astia sunt atat de inconstanti (si nu din vina motoretelor cum tot incearca unii din ei s-o dea) incat si un MM la 80% venit dupa 6 runde ii va bate relaxat.

Honda va accepta ORICE de la MM,cu atat mai mult o revenire...oricand oriunde oricum.Pt ca Honda iata,a invatat in 2020 ca poti sa aduci o motoreta destul de buna,clar printre cele mai bune de pe grila,ca aici nu e F1 - daca n-are cine sa ti-o calareasca cum trebuie,totul e in van.

Degeaba s-au chinuit inginerii aia au scos un nou sasiu mai rideable,de l-am vazut si pe Bradl "performand" (ba chiar surclasandu-l pe mult talentatul,extrem de fantasticul si mult-apreciatul mini-Marquez in vreo 2 randuri atat in quali cat si in cursa),degeaba merea Naka tare (pana o troznea de emotii),ca fara Marquez,Honda are performante demne de...aprilia?

So...Honda va accepta orice revenire in orice conditii din partea lui MM...doar sa revina.

Acum 17 ore, cuki a spus:

Grea decizie are baiatu de luat.

Varianta fara operatie, probabil ca ii aduce si ceva limitare locomotorie a bratului, dar se va putea urca in saua motocicletei din primavara anului viitor. 

Orice decizie ia, MM nu va fi in 2021 nici pe departe la 100%.

Honda o sa faca orice vrea MM nu o sa il tina pe bara indiferent de conditia lui fizica.

te-ai uitat la sezonu 2020? n-ai vazut ce inconstanta a fost in lupta la titlu, o cursa victorie si urmatoarea cursa in ultimele locuri..

o sa se opereze si o sa ia 6 luni de pauza. nu stiu daca o sa existe alta solutie medicala, sau o sa faca o alegere tampita si o sa ramana cu sechele poate pe viata..

1 oră în urmă, Method a spus:

Honda va accepta ORICE de la MM,cu atat mai mult o revenire...oricand oriunde oricum.Pt ca Honda iata,a invatat in 2020 ca poti sa aduci o motoreta destul de buna,clar printre cele mai bune de pe grila,ca aici nu e F1 - daca n-are cine sa ti-o calareasca cum trebuie,totul e in van.

Degeaba s-au chinuit inginerii aia au scos un nou sasiu mai rideable,de l-am vazut si pe Bradl "performand" (ba chiar surclasandu-l pe mult talentatul,extrem de fantasticul si mult-apreciatul mini-Marquez in vreo 2 randuri atat in quali cat si in cursa),degeaba merea Naka tare (pana o troznea de emotii),ca fara Marquez,Honda are performante demne de...aprilia?

So...Honda va accepta orice revenire in orice conditii din partea lui MM...doar sa revina.

100% de acord cu tine.

HONDA fara MM a fost aproape mediocra sezonul asta, doar peste aprilia, fara victorie sezonu asta. nu stiu cand a fost ultimul sezon in care nu a luat o victorie..

Si aici echipa de client a avut mai multe puncte ca cea de uzina..

Edited by Cavaleru
Acum 1 oră, Method a spus:

Honda va accepta orice revenire in orice conditii din partea lui MM...doar sa revina.

nu cred.

ce vrei, o victorie de etapa sau un campionat?

trebuie atentie mare cu baiatul asta.

asa, si rateaza si juma de '21?

si ce? cand revine ii bate pe toti.

Acum 1 oră, Method a spus:

Baietii astia sunt atat de inconstanti (si nu din vina motoretelor cum tot incearca unii din ei s-o dea) incat si un MM la 80% venit dupa 6 runde ii va bate relaxat.

Eu imi mentin parerea ca dupa 1 an de pauza, fara niciun minut in saua unui motociclete de motogp...plus accidentarea si eventualele blocaje psihologice care sigur le va avea, MM nu va reusi mare branza in 2021.

Bine spui ca nu e ca in F1...in motogp ai nevoie de calitatiile, de pregatirea fizica dar si psihica a pilotului...fix alea care sunt cele mai afectate dupa atata pauza. 

Dupa cum spuneam, is curios de decizie. Acuma eu nu fac nimic altceva decat sa-mi dau cu parerea necunoscand nici 5% din dedesubturi. Nu stiu ce contract are baiatu asta, daca ia banii din contract stand acasa, nu stiu ce dealuri are cu sponsorii...nu stiu ce limitari ar putea avea daca nu se opereaza acuma.

Plus ca operatia numarul 3 inseamna automat succes 100%? Nici asta nu stim. Nu stim daca recuperarea dureaza 6 luni, sau poate 8-9 luni...sau 1 an. 

Omu cred trebuie sa aleaga raul mai mic, iar noi vom vedea care va fi acela. 

Intrebare pentru cei care stiu: A mai fost in motogp vreo revenire dupa 1 an de pauza incununata cu titlu? 

Acum 39 minute, Cavaleru a spus:

Honda o sa faca orice vrea MM nu o sa il tina pe bara indiferent de conditia lui fizica.

te-ai uitat la sezonu 2020? n-ai vazut ce inconstanta a fost in lupta la titlu, o cursa victorie si urmatoarea cursa in ultimele locuri..

o sa se opereze si o sa ia 6 luni de pauza. nu stiu daca o sa existe alta solutie medicala, sau o sa faca o alegere tampita si o sa ramana cu sechele poate pe viata..

Intradevar a fost mare inconstanta, dar poate asta se datoreaza in mare parte sezonului atipic cu multe curse noi si curse duble. Oricum si eu m-am mirat pe parcursul sezonului de inconstanta pilotiilor dar si a echipelor. Azi castigau, saptamana viitoare erau lanterna rosie.

Eu nu as lua 2020 ca si an de referinta in motogp, iar 2021 teoretic inseamna trecerea la normalitate

Edited by cuki
Acum 5 ore, frigider a spus:

Da, dar uite cum a ratat 1.

Anu asta castiga sigur cu dif de 200 de puncte.

Si asta e adev. Dar din nou, sa forteze? Sau..la el mers normal e blanah.

Cineva n-a fost atent la sezonul de s-a-ncheiat.

Asta cu castiga sigur e tare de tot.

Pai si de ce nu a castigat?

Eu nu am uitat dar poate ai uitat tu

Acum 13 ore, cuki a spus:

Intrebare pentru cei care stiu: A mai fost in motogp vreo revenire dupa 1 an de pauza incununata cu titlu? 

Lol fix la din astea se pricepe MM

Acum 9 ore, P T R a spus:

Asta cu castiga sigur e tare de tot.

Pai si de ce nu a castigat?

Eu nu am uitat dar poate ai uitat tu

Intelegi ce vreau sa zic.

La cat de haotici au fost baietii..

Cand ai vazut la MM o cursa sus si 2-3 curse loc 6-7-8-14-17?

Dupa parerea mea, indiferent de momentul revenirii si/sau numarul de operatii, intrebarea este cat si cum ii va afecta psihicul toata tarasenia asta. Fizicul se poate recupera destul de usor la nivelul asta. Reacomodarea tehnica cu mobra si competitia la fel, mai ales la talentul lui MM. Dar creierul e ciudatenia dreaqului, indiferent ce consultanti ai avea in domeniu.

Din perioada in care faceam sport de (semi)performanta, retin ca o pauza de doua saptamani impusa de examene sau cauze externe, altele decat accidentari! ma afecta pentru o perioada egala cu perioada de pauza. La accidentari, situatia se complica si mai mult!

Edited by TETEA.
La 26.11.2020 la 10:32, frigider a spus:

nu cred.

ce vrei, o victorie de etapa sau un campionat?

trebuie atentie mare cu baiatul asta.

Ce vreau sa zic e faptul ca Honda va astepta si va face tot ce zice MM,si va accepta orice din partea lui.Si bine face ca procedeaza asa.

Mai ales acum dupa ce a vazut ce inseamna sa scoti din ecuatia Honda-MM pe MM...catastrofa.

La 26.11.2020 la 10:44, cuki a spus:

Eu imi mentin parerea ca dupa 1 an de pauza, fara niciun minut in saua unui motociclete de motogp...plus accidentarea si eventualele blocaje psihologice care sigur le va avea, MM nu va reusi mare branza in 2021.

Bine spui ca nu e ca in F1...in motogp ai nevoie de calitatiile, de pregatirea fizica dar si psihica a pilotului...fix alea care sunt cele mai afectate dupa atata pauza.

Eu sunt ferm convins ca daca vine in 2021 si bratul e ok'ish,si se tempereaza sa nu o mai ia razna,ii rupe pe micutzi.Este 3 clase peste ce e la ora actuala in mtoogp.Si asta o spun nu ca fan al lui,pt ca nu sunt,chiar ma plictiseste si as vrea sa mai castige iata,si cate un copil,fie ca e Mir fie ca e Quarta la anul?fie ca e Morbi...dar MM e cam de neatins.

Vroiam sa spun ca in F1 de ex sunt piloti briliant care pot face diferenta,dar aportul pilotului e infim fata de motogp,plus ca profesionalismul in gp e mult mai low,si asta se vede.De aia pot veni copii gen Lando Norris si mere exceptional in F1 - pilotul conteaza mult mai putin.Iar daca ai o masina de top,te poti bate la titlu,tu fiind chiar noob (Hamilton 2007 da?),in timp ce in motogp iata ca nu tine asta - motoreta e buna punem un pilot bun pe ea si se bate la victorii - nu functioneaza ca in F1.

Acuma eu nu fac nimic altceva decat sa-mi dau cu parerea necunoscand nici 5% din dedesubturi. Nu stiu ce contract are baiatu asta, daca ia banii din contract stand acasa, nu stiu ce dealuri are cu sponsorii...nu stiu ce limitari ar putea avea daca nu se opereaza acuma.

Plus ca operatia numarul 3 inseamna automat succes 100%? Nici asta nu stim. Nu stim daca recuperarea dureaza 6 luni, sau poate 8-9 luni...sau 1 an. 

Omu cred trebuie sa aleaga raul mai mic, iar noi vom vedea care va fi acela. 

TOTI facem fix asta aici,ne dam cu parerea.Crezi ca eu sau altul de pe aici stim mai mult decat tine?E ok,toti suntem la fel de necunoscatori :P

Parca Mick Doohan?Or mai fi da nu imi aduc aminte.

ntradevar a fost mare inconstanta, dar poate asta se datoreaza in mare parte sezonului atipic cu multe curse noi si curse duble. Oricum si eu m-am mirat pe parcursul sezonului de inconstanta pilotiilor dar si a echipelor. Azi castigau, saptamana viitoare erau lanterna rosie.

Eu nu as lua 2020 ca si an de referinta in motogp, iar 2021 teoretic inseamna trecerea la normalitate

O cursa dubla ar fi trebuit sa ii ajute,pt ca dispar problemele gasirii setupului.Ei insa mergeau bine prima cursa si la a2a le dadea cu virgula.Multi din ei ratau total tyre choice samd samd (si acum imi aduc aminte de prostul de Vinales cum baiguie la sf campionatului - "3 mistakes done by the team,3 wrong tyre choices,i didn't do any mistakes...idiot e ma,pai asa vorbesti fara tine?In primul rand echipa e echipa cu toti castiga cu toti pierd,nu te dezici,in al2lea rand cate greseli a facut Vinales m-am plictisit eu sa enumar,sa taca naibii din gura ca e ultima rapandula)

Da,clar 2020 nu a fost un an de referinta.

Acum 4 ore, Speedy.K a spus:

Dupa parerea mea, indiferent de momentul revenirii si/sau numarul de operatii, intrebarea este cat si cum ii va afecta psihicul toata tarasenia asta. Fizicul se poate recupera destul de usor la nivelul asta. Reacomodarea tehnica cu mobra si competitia la fel, mai ales la talentul lui MM. Dar creierul e ciudatenia dreaqului, indiferent ce consultanti ai avea in domeniu.

Fizicul e o mare problema la el acum.Mult mai mare decat psihicul.

MM a stat tot timpul beton pe psihic.Si eu "am toata increderea" ca va fi la fel....sta cam mult prea bine pe ambitie si pe  psihic si asta e o problema...