Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, danypop a spus:

Vaxi reloaded. 

In primă fază se îmbulzeau la înțepat apoi restul au trebuit siliți sa se înțepe. 

 

ei nu cred...sunt multi care au un anumit buget pentru masina, care ajunge pentru masini second. Electrice inca nu prea sunt in mod semnificativ second hand, iar cele care sunt inca au preturi destul de mari. 

Cred ca majoritatea detinatoriilor auto din RO de ex. nu au buget mai mare de 10k Euro pentru masina, multi max 5000k. La banii astia, si sa vrei electrica nu prea gasesti nimica.

Apoi Service, cat esti in garantie esti relativ ok, dar odata ce ai iesit din garantie e mai greu. 

 

Mai este mult pana departe, industrii conexe care sunt inca inexistente sau intr-o faza super incipienta. 

Recent am vrut sa programez masina alor mei la Renault Cluj, am primit termen 2 luni pentru o revizie. Am intrebat un cunoscut care lucreaza acolo si mi-a spus ca e mare problema cu electricele si cele hibrid (plug in si hibrid) plus Springuriile care le blocheaza efectiv activitatea. Oamenii inca invata sa le repare, nu au piese de schimb, nu au unelte pentru toate operatiuniile. 

Mno, au vandut cat au putut, fara sa dimensioneze restul. Se va regla probabil, dar acuma daca ai un Renaul Megane electric (30+40k) si ai o problema, stai 2-3 luni pe bara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, danypop a spus:

Vaxi reloaded. 

In primă fază se îmbulzeau la înțepat apoi restul au trebuit siliți sa se înțepe. 

 

Noroc ca avem inca daci bravi ca tine care s-au prins de smecherie.

 

Vezi ca vin si la pachet, cand am ridicat Tesla nu mi-au dat cheia pana nu m-am vaccinat si pupat o poza mica cu Gates si Soros.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, thesaw a spus:

 

Noroc ca avem inca daci bravi ca tine care s-au prins de smecherie.

 

Vezi ca vin si la pachet, cand am ridicat Tesla nu mi-au dat cheia pana nu m-am vaccinat si pupat o poza mica cu Gates si Soros.

 

 

 

când..AI RIDICAT TESLA.... adică ți au dat o ca pe telefon cu 25% baterie încărcată și a trebuit sa o duci pe platforma pana acasă unde ai dat drumul la Hamster sa încarci?? hihi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, l.u.v said:

Dar poate nu vreau EV că nu am unde să o încarc.

 

În afară de termice sau electrice mai sunt hibridele, presupun că la alea te referi. Acolo ai facilități (impozit, parcare). Poate nu atât de importante, dar sunt.

 

La electrice se oferă bani la achiziție datorită prețului mare al bateriilor. Fără acel ajutor, un Spring ar costa 20.000€, iar un Zoe 35.000€.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ianachim a spus:

când..AI RIDICAT TESLA.... adică ți au dat o ca pe telefon cu 25% baterie încărcată și a trebuit sa o duci pe platforma pana acasă unde ai dat drumul la Hamster sa încarci?? hihi

 

La cati "fura curent" pe aici, poate ma mai imprumuta din cand in cand sa ajung pana acasa la nevoie.

 

Cu hamsterii nu zici rau, si asa de cand s-a stricat vremea am minim 2 antrenamente pe saptamana pe indoor trainer, poate ii pun un alternator pe ax si incarc si electrocarul.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, thesaw a spus:

 

Noroc ca avem inca daci bravi ca tine care s-au prins de smecherie.

 

Vezi ca vin si la pachet, cand am ridicat Tesla nu mi-au dat cheia pana nu m-am vaccinat si pupat o poza mica cu Gates si Soros.

 

Electrificatii sunt de doua feluri, profitorii si teroristii eco. Posibil sa mai fie si a treia categorie care sa fie in acelasi timp profitori si teroristi eco...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Nguyen a spus:

 

Electrificatii sunt de doua feluri, profitorii si teroristii eco. Posibil sa mai fie si a treia categorie care sa fie in acelasi timp profitori si teroristi eco...

 

Boss sa stii ca primul pas spre evolutie e sa iesi din auto-suficienta. E ca in efectul dunning kruger, cu cat intelegi mai in detaliu un subiect cu atat iti este mai greu sa emiti teorii care de cele mai multe ori sunt platitudini. Cand cunosti superficial in schimb, iti dai cu parerea instant.

 

Eu am luat masina pentru ca la 60K (nu am beneficiat de prima AFM) am auto de +500 cai super sigura cu care merg aproape gratis pentru ca o incarc 95% acasa si la firma unde am panouri puse tot din fonduri proprii. In ultimii 20 ani am avut 7 masini cumparate toate noi,  marci premium germane. Una inca o am in paralel cu Tesla dar am mers cu ea vreo 3000 Km in ultimele 6 luni. O sa plece si asta in curand, inlocuita tot cu ceva electric.

 

Am avut si masini sportive Audi S4, Golf R, E92 335i cu toate astea sincer nu m-as mai intoarce la combustie pentru mersul zilnic. Pentru feeling dau o tura cu mobra si imi fac damblaua sau daca vor fi resurse am fost intotdeauna fan 911, voi vedea.

 

Incercati sa nu mai vedeti lumea doar alb/negru, sunt si nuante de gri intre.

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, thesaw a spus:

E ca in efectul dunning kruger,

 

Acum 25 minute, thesaw a spus:

am auto de +500 cai super sigura cu care merg aproape gratis pentru ca o incarc 95% acasa si la firma unde am panouri puse tot din fonduri proprii.

 

Acum 56 minute, Nguyen a spus:

profitorii

 

Mai e cazul sa comentez? :crack:

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ianachim a spus:

când..AI RIDICAT TESLA.... adică ți au dat o ca pe telefon cu 25% baterie încărcată și a trebuit sa o duci pe platforma pana acasă unde ai dat drumul la Hamster sa încarci?? hihi

:D

 

Bear-Tracks-by-Howard-Indians-Western-Art-Lg423132526.thumb.jpg.3108f0315560b8a31d9e248c6511595f.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, l.u.v a spus:

În cazul RCA e diferit.

Eu plătesc o prima de asigurare și din aia îmi trag banii de daună.

Ok, suma este înmulțită după alte criterii.

În cazul EV lucrurile sunt altfel.

Hai să o luăm logic.

Scopul este să eliminam termicele și să rămână EV.

OK, să spunem că din masa de șoferi activi care doresc și își pot lua o mașină un procent de 20% sunt cei care își doresc și pot să își ia EV. Când spun pot mă refer la faptul ca stau la case, blocuri noi și au facilități de încărcare.

OK, sa zicem că sunt 30%, mai mulți nu cred.

Bun.

De ce să iei tu stat bani din oala comună ca să îi subvenționezi pe cei 20-30% în detrimentul ălorlalți care nu pot și nu vor EV din varii motive: stau la bloc, consideră termicele mai utile etc etc??

Cum ți se pare?

Nu ar fi echitabil nici dacă procentul EV ar fi de 60%, tot o nedreptate ar fi.

Acum ințelegi ce deranjează ?

Nu e totuna sa iei bani din oală pentru drumuri, spitale etc vs EV, cum spuneai tu.

Prin "nu-și permit" nu mă refer la prețul de achiziție, ci la criteriile pe care le vântura băiatul ăla din clipul tău.

Cei care nu au unde să și le încarce, nu au timp sa stea agățați în cabluri să se întâmple asta etc.

 

Nu sunt contra EV.

Am și scris pe undeva că dacă aș sta la casă mi-aș lua și eu un polizor Spring de ars prin oraș.

Overall sunt contra prostelii și lucrurilor făcute prost, cu japca!

Adică să-ți plătesc eu ție plăcerile, sau cotă parte, cum s-ar spune.

pai atunci lasa eV-uri in pace (si nu mai posta ipotriva) si hai sa rezolvam problena statului care subventioneaza. nu au legatura directa - tehnologia vs stat.

Acum 2 ore, thesaw a spus:

 

Boss sa stii ca primul pas spre evolutie e sa iesi din auto-suficienta. E ca in efectul dunning kruger, cu cat intelegi mai in detaliu un subiect cu atat iti este mai greu sa emiti teorii care de cele mai multe ori sunt platitudini. Cand cunosti superficial in schimb, iti dai cu parerea instant.

 

Eu am luat masina pentru ca la 60K (nu am beneficiat de prima AFM) am auto de +500 cai super sigura cu care merg aproape gratis pentru ca o incarc 95% acasa si la firma unde am panouri puse tot din fonduri proprii. In ultimii 20 ani am avut 7 masini cumparate toate noi,  marci premium germane. Una inca o am in paralel cu Tesla dar am mers cu ea vreo 3000 Km in ultimele 6 luni. O sa plece si asta in curand, inlocuita tot cu ceva electric.

 

Am avut si masini sportive Audi S4, Golf R, E92 335i cu toate astea sincer nu m-as mai intoarce la combustie pentru mersul zilnic. Pentru feeling dau o tura cu mobra si imi fac damblaua sau daca vor fi resurse am fost intotdeauna fan 911, voi vedea.

 

Incercati sa nu mai vedeti lumea doar alb/negru, sunt si nuante de gri intre.

 

 

 

 

 

 

big like.echilibrat si politicos!

 

Acum 5 ore, thesaw a spus:

 

Noroc ca avem inca daci bravi ca tine care s-au prins de smecherie.

 

Vezi ca vin si la pachet, cand am ridicat Tesla nu mi-au dat cheia pana nu m-am vaccinat si pupat o poza mica cu Gates si Soros.

 

 

 

asa e. confirm. pe care care aveam doza 2 ne puteam si la doza 3 ca era nevoie pentru upgrade de firmware.

smecherii erau cu doza 4, 6G ready

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 2 ore, thesaw a spus:

am auto de +500 cai super sigura

Întrebarea ar fi la ce îți folosesc cei + 500 cp în traficul din Romania?

Mai ales în oraș, ca afară ai degeaba +500 dacă nu poți s-o arzi tare pentru ca stai cu ochii pe încărcarea bateriei.

Data viitoare îți fac poze când stau la același stop cu AMG-uri sau Porsche de +6, 700 cp..

 

PS: nu știu cum se face, dar în drumurile mele cu mașina / motorul nu am văzut decât o singură dată un EV gen jeep care mergea tare.

Restul lejer, 100-120 max.

 

Ăăă, știu, posesorii de EV sunt oameni cumpătați, care respectă vitezele legale în trafic.

Păstrează cei +500 cp doar ca să-i excite mental..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, ivan pedala a spus:

Chiar daca ma convingi pe mine si pe ceilalti 95% de pe forum ca ai dreptate, iti mai raman vreo 8 miliarde de pamanteni care o ard pe gaz (benzina, motorina, cherosen, petrol...) si majoritatea nici in vis n-au auzit de electrice! Si cand lumea sta inca pe bula de petrol, electricele vor conta precum trotinetele electrice in eliberarea traficului la noi in capitala.

Bag sama ca tu arzi gazu' degeaba, nu-ti inteleg inversunarea!

Meri si culca-te...oricum...(fara vreun apropo' vis-a-vis de starea ta generala).

10887429_1494906970731640_154532390854112992_o.jpg

:)

care parte din "expunere tehnica" e nevoie s o explic? legea lui ohm, kirchoff si related vrei sa le negi ?:))))

nicio inversunare man ca doar nu vin sa ti iau motorul si sa ti pun un EV in curte.relaaaax.

Chiar acum, l.u.v a spus:

Întrebarea ar fi la ce îți folosesc cei + 500 cp în traficul din Romania?

Mai ales în oraș, ca afară ai degeaba +500 dacă nu poți s-o arzi tare pentru ca stai cu ochii pe încărcarea bateriei.

Data viitoare îți fac poze când stau la același stop cu AMG-uri sau Porsche de +6, 700 cp..

nu i folosesc la nimic in 95% din timp. insa cand ai nevoie si n-ai de unde sau "Stai ca schimba cutia"....:)

orice EV cu peste 100 CP "rupe" in fata unor ICE-uri de 200. dar nu asta era ideea-ai inteles complet gresit comparatia

ca idee- m-am dat cateva zile cu diverse - pana si un S de la Tesla, cu jdemii de cai.

din Buc pana in Filipesti si inapoi, TEsla a ajuns cu cateva minute DUPA spring ::). A rupt in doua autostrada dar s-a infipt in trafic. Springul pas pas pe DN a ajuns primul:)

dar sezatiile din Tesal sunt faine. deci despre ce vorbim? iar cauti probleme la orice solutie?:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, foxbat a spus:

...

care parte din "expunere tehnica" e nevoie s o explic? legea lui ohm, kirchoff si related vrei sa le negi ?:))))

nicio inversunare man ca doar nu vin sa ti iau motorul si sa ti pun un EV in curte.relaaaax.

Nu uita cine a navalit cu explicatii la o postare (un link) si apoi vorbeste! Este explicabil de ce esti singur de zece ani...fiindca nici io nu te-as suporta prin preajma!

Considera subiectu' inchis, nu ma mai cita si ia o pauza, ca oricum nu convingi pe nimeni nici sa-si ia EV si nici cat de inteligent esti fiindca citezi numele unor legi de la primara. Te mai dai si inginer...probabil facut la facultatile cu plata, rasarite dupa revolutie ca ciupercile, care au facut ingineri din toti analfabetii! Ah, aici nu e cazu' tau...🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

La electrice se oferă bani la achiziție datorită prețului mare al bateriilor. Fără acel ajutor, un Spring ar costa 20.000€, iar un Zoe 35.000€.

Nu găsesc logica de a-i da bani din oală unuia cu EV doar pe criteriul ăsta.

Păi hai să dăm niște subvenții și celor care conduc Lamborghini / Porsche, că frânele ceramice costă cât mașinile mele.

 

Acum 16 minute, foxbat a spus:

pai atunci lasa eV-uri in pace (si nu mai posta ipotriva) si hai sa rezolvam problena statului care subventioneaza. nu au legatura directa - tehnologia vs stat.

Păi nu am cum să las în pace pe cineva căruia îi place mocangeala din banii altora.

Era la fel și dacă subiectul era o termică.

 

Acum 15 minute, foxbat a spus:

EV cu peste 100 CP "rupe" in fata unor ICE-uri de 200. dar nu asta era ideea-ai inteles complet gresit comparatia

Păi care e ideea de a avea +500 cp dacă trec Loganurile pe lângă mine în 95% din timp?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Da?

Păi atunci 10.000 euro subvenție e puțin.

Dublarea sumei ar fi ceva normal.

Ar trebui întrebați băieții ăștia cu EV uri, poate mai au și alte acareturi scumpe prin bătătură pentru care putem.pune mână de la mână.

Me gusta!

PS : de costul vopselei știi ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 minutes ago, l.u.v said:

Nu găsesc logica de a-i da bani din oală unuia cu EV doar pe criteriul ăsta.

 

Statul acordă facilitatea asta în primul rând pentru cei cu venituri mici, care au mașini vechi și poluante, și cărora le-ar fi altfel greu să-și cumpere o electrică la prețul întreg. Cei care-și cumpără electrice scumpe nu primesc reducerea, existând un plafon de 75.000€ pentru prețul întreg al automobilului (care se pare că va fi redus).

 

11 minutes ago, ENEOS said:

Să vezi cât costă niște frâne de Tesla! 😱

 

Probabil că mult, dar având în vedere cât de rar le schimbi (cel puțin la 100.000km, dar am auzit și de 200.000km, în funcție de stilul de mers, drumuri, etc.), nu cred că este o problemă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 7 minute, PzKpfW a spus:

Probabil că mult, dar având în vedere cât de rar le schimbi (cel puțin la 100.000km, dar am auzit și de 200.000km, în funcție de stilul de mers, drumuri, etc.), nu cred că este o problemă

E normal.

Dacă au +500 cp și viteza de croazieră e a acceleratului de Fetești pe motiv că se duce corentu mă aștept chiar la cifre mai mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...