Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

 

Merge încet, pe distanțe scurte, silențioasă, capacitate de încărcare mare - o utilizare ideală. Fără glumă.

Și este disponibilă inclusiv pe negru. ✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 12 ore, mircea.cazachevici a spus:

Viitorul apropiat:

https://fb.watch/ppss4dZxra/

 

Sinistre zgomote...

Vezi ca este topic dedicat pt moto electrice:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Kristian K a spus:

Sinistre zgomote...

 

Intr-o padure? Pe munte? Ti se pare sinistra lipsa zgomotului intr-o padure?

E cea mai buna aplicare a motocicletelor electrice si un mod foarte bun de a scapa de jandarmii care ne tot alearga de peste tot. Si oricum, eu nu ma duc pe munte sa-i deranjez pe altii, as prefera sa nu fac zgomot deloc. Voi nu va simtit prost cand treceti pe langa familii cu copii la plimbare pe munte?

Pana si pe amckart au inceput sa ne zica ca se plang oamenii din zona de la zgomotul baietilor cu tobe goale care vin.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, și la Titi Aur se plâng vecinii că fac mașinile zgomot... Când a construit el stabilimentul era doar câmp împrejur, acum sunt case până lângă gard. Dar ce te miri, unii și-au făcut case (și ce case!) lângă pista aeroportului și după aia au început să reclame că e zgomot de la avioane! :moron: :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, prafrau a spus:

 

Intr-o padure? Pe munte? Ti se pare sinistra lipsa zgomotului intr-o padure?

E cea mai buna aplicare a motocicletelor electrice si un mod foarte bun de a scapa de jandarmii care ne tot alearga de peste tot. Si oricum, eu nu ma duc pe munte sa-i deranjez pe altii, as prefera sa nu fac zgomot deloc. Voi nu va simtit prost cand treceti pe langa familii cu copii la plimbare pe munte?

Pana si pe amckart au inceput sa ne zica ca se plang oamenii din zona de la zgomotul baietilor cu tobe goale care vin.

 

O motocicleta fara sunet la motor e ca o nunta fara lautari sau o pisare fara o besina,sa-mi ierti comparatia.Aici spun de zgomotul normal,de fabrica,nu de burlane goale sau tobe chinezesti...

Nu,nu ma simt mai prost decat m-a facut natura cand trec pe langa nimeni pe motocicleta fie pe poteca,fie pe strada,ca nu am tobele de mai sus si nici nici nu ma cred pe Amckart.Deci nici nu ma simt/nici nu-s mai prost decat tine sau altii.Inca discern sa fac lucrurile cat se poate de corect pentru toate partile.Got the point?

 

 

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Bine, și la Titi Aur se plâng vecinii că fac mașinile zgomot... Când a construit el stabilimentul era doar câmp împrejur, acum sunt case până lângă gard. Dar ce te miri, unii și-au făcut case (și ce case!) lângă pista aeroportului și după aia au început să reclame că e zgomot de la avioane! :moron: :moron:

Valabil si in cazul enduristilor. Au ajuns sa faca poteci in locuri greu accesibile pietonilor montani sau biciclistilor si acum, odata ajunsi acolo, ii vor dati la o parte.

 

 

Acum 2 ore, prafrau a spus:

 

Intr-o padure? Pe munte? Ti se pare sinistra lipsa zgomotului intr-o padure?

E cea mai buna aplicare a motocicletelor electrice si un mod foarte bun de a scapa de jandarmii care ne tot alearga de peste tot. Si oricum, eu nu ma duc pe munte sa-i deranjez pe altii, as prefera sa nu fac zgomot deloc. Voi nu va simtit prost cand treceti pe langa familii cu copii la plimbare pe munte?

Pana si pe amckart au inceput sa ne zica ca se plang oamenii din zona de la zgomotul baietilor cu tobe goale care vin.

 

Tu te auzi ce scrii? Daca preferi linistea in padure, te duci pe jos, atat cu motocicleta aia electrica cat si cu bicicleta, faci zgomot, dar mai mic. Doar cel facut de motocicleta termica sau atv-ul e de blamat?? Ursul nu te deranjeaza cand rage dupa prada?

Nimeni nu se simte altfel decat cum este.

Unii au deviat rau de la realitate sau au deformat rau realitatea...

 

prafrau, ala da nickname, spui tu ceva cu el...

Editat de Djebelu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, prafrau a spus:

 

Intr-o padure? Pe munte? Ti se pare sinistra lipsa zgomotului intr-o padure?

E cea mai buna aplicare a motocicletelor electrice si un mod foarte bun de a scapa de jandarmii care ne tot alearga de peste tot. Si oricum, eu nu ma duc pe munte sa-i deranjez pe altii, as prefera sa nu fac zgomot deloc. Voi nu va simtit prost cand treceti pe langa familii cu copii la plimbare pe munte?

 

Bine zici! Total de acord, in calitate de iubitor de natura care mai bate potecile impreuna cu copii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Djebelu' a spus:

Ursul nu te deranjeaza cand rage dupa prada?

 

Nu imi dau seama daca e o postare sarcastica sau chiar a ramas cineva in tara asta care nu a vazut niciodata un urs.

Dar in mare, daca s-ar putea sa nu fac zgomot in padure si sa nu deranjez pe nimeni ar fi perfect. Daca unora le place cu lautari si au obrazul mai gros pot doar sa fiu fericit ca e destul loc sa nu ne intalnim. Partea buna e ca majoritatea bombardierilor din garda veche raman fara genunchi, asa ca se elimina singuri de la enduro, raman astia care au rezerve a se basi in public.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, prafrau a spus:

Voi nu va simtit prost cand treceti pe langa familii cu copii la plimbare pe munte?

 

Nu, pt ca am bun simt si nu trec in tromba pe langa ei sa ii umplu de praf/pietre/zgomot (care oricum nu e cine stie ce pt ca nu am un burlan). Marea majoritate ne saluta, copii sunt super entuziasmati sa treaca o enduroaica pe langa ei etc. Nu neg insa ca sunt si tarani care circula pe drumurile alea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Cap0ne a spus:

care oricum nu e cine stie ce pt ca nu am un burlan

 

Zgomotul e relativ la cat de surd e fiecare, si eu sunt destul de surd, dar tot nu as numi o evacuare aftermarket de 690 silentioasa.

Fiecare cum are chef, dar daca as putea sa am fix un exc dar fara galagie, ar fi perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, danypop a spus:

 

"Un astfel de model costă între 47.000 euro și 60.000 euro în România, dar exemplare ce au fost bușite sunt deja vândute pentru piese căci o reparație vine cu un cost care rivalizează prețul de achiziție"

Sunt curios ce scoala a facut autorul, probabil Chat GPT :).

 

Gasesti asigurare la toti furnizorii in Romania. Caz concret la masina mea cumparata cu 56.000 euro casco e 8.000 lei anual. Ca si costuri daca sasiul sau bateria sunt afectate e clar ca masina e dauna totala. Restul componentelor costa la fel ca la orice alta masina. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zilele astea m-am tot jucat cu modul Track la Model3 Performance. Are 3 moduri, Circuit si Drift si Individual. Pe modul drift ai doar tractiune spate si controlul tractiunii si stabilitatii dezactivat.

 

Am mai incercat si in vara dar cu jantele pe 20 si Pirelli Pzero mi-era mila sincer de cauciucuri, trebuia sa fortezi prea mult sa plece in derapaj.

 

Cu jantele pe 19 si cauciucuri de iarna + temperaturi de -10 m-am distrat prin toate giratoriile goale si parcarile de supermarket zilele astea :) Poti initia foarte usor derapajul si cu un pic de exercitiu il poti controla ulterior. Initial mi-a fost un pic greu sa dozez acceleratia, fiind mai on/off decat la termice dar dupa 10-15 incercari te prinzi si e foarte fun. Singurul lucru trist e ca e totul silent in afara scartaitul cauciucurilor, mi-e dor de sunetul vechiului N54 BMW cand il chinuiam iarna.

 

In modul Track poti face masina de la 100% FWD la 100% RWD si orice combinatie intre ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Demential nu e in niciun caz, ai mult mai putine parghii sa controlezi derapajul (nu ai ambreiaj pentru initiere, nu ai trepte de viteza pentru plaje de livrare a puterii diferite,  rapoarte de transmisie diferite in trepte pentru diferite raze de viraj etc). Nu se apropie din punctul asta de vedere cu o termica RWD de 400 de cai sasiu cat de cat sportiv.

 

Este in schimb distractiv in anumite limite, pana la urma numeri pe degetele de la maini masini noi la vanzare cu care poti face derapaje controlate stock in ziua de azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru circuit nu sunt bune franele dar nici nu sunt masochist, masina nu e facuta pentru asa ceva. Pentru strada sunt arhisuficiente, frana magnetica regenerativa face 80% din efortul de oprire, doar 20% folosesti placutele pe disc. Pentru mers de-a latul in limitele in care iti permit drumurile publice in zone fara trafic,  nu iti trebuie frane oricum:ph34r:

Editat de thesaw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...