Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

2 hours ago, Nguyen said:

 

Haiducie moderna, sa luam de la saraci ca sa dam la bogati. Nu ti se pare mai corect ca fiecare sa plateasca ceea ce consuma?

Haiducia moderna este sa primesti de la Stat mai mult decat contribui. Plafonare energie electrica, plafonare pret gaze, subventie RADET, invatamant gratuit pentru copii etc sunt niste ajutoare sociale daca ele insumate reprezinta mai mult decat plateste respectivul catre Stat, direct sau indirect.

 

Si sunt extrem de multi asistati sociali in sistemul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 oră în urmă, EL Ciupacabra a spus:

invatamant gratuit pentru copii

 

Iar le amestecati, comparati EV-urile cu copiii in disperarea de a avea un argument. Asigurarea educatiei gratuite pentru copii reprezinta asigurarea viitorului societatii pe cand subventiile la EV sunt doar mocangeala pt scartzari. Ca italianulul ala cu Tesla de la Cluj care facea spume la gura ca statiile de incarcare ale primariei de unde alimenta el gratuit erau oprite. Ai bani de Tesla dar nu ai bani sa alimentezi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

43 minutes ago, Nguyen said:

 

Iar le amestecati

Nu se amesteca nimic, comentam conceptul propus de tine, respectiv "haiducie" si-ti dadeam dreptate. Doar mentionasem ca haiducia e mult mai extinsa si nu se reduce doar la subventia pentru masini.

 

Pana la urma, cand iei bani de la unul si-i dai altuia pomana e haiducie. Si cand ii dai unuia mai mult decat cotizeaza el catre Stat (direct sau indirect) se numeste asistenta sociala. Parerea mea

Editat de EL Ciupacabra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Nguyen a spus:

 

Iar le amestecati, comparati EV-urile cu copiii in disperarea de a avea un argument. Asigurarea educatiei gratuite pentru copii reprezinta asigurarea viitorului societatii pe cand subventiile la EV sunt doar mocangeala pt scartzari. Ca italianulul ala cu Tesla de la Cluj care facea spume la gura ca statiile de incarcare ale primariei de unde alimenta el gratuit erau oprite. Ai bani de Tesla dar nu ai bani sa alimentezi...

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum, ma, sa coste un Zoe 35.000 euro, versiunea cea mai ieftina, iar un Jeep Avenger full electric, 34.000? Asta fara rabla, ca daca mai scazi si aiai 5000....merita avengerul.

Sa-mi iau gipan?

La1 ICE nu ma mai intorc.

 

 

https://www.jeep.ro/oferta-jeep-avenger/?utm_source=facebook&utm_medium=facebook&utm_campaign=jeep-avenger-bev-oferta&fbclid=IwAR3Y40vvzdYi5YhFFyLX4PGTzVp5TfuYr5LCfzGdYKeZtjY4_1K8S3mPOFg_aem_AaBR5Dts_wgGHd9CWT1GOnC7vnQSlp4idn-WZQbzXzQHDr1K912AzWeZULitN5_qSUWFRxJo401Nb3FNf3u7taYc6

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, The Flying Dutchman a spus:

Dacă e diesel nu mai este o aberatie?

 

Iti iei jeep electric ca sa-l folosesti pe langa casa, adica in oras. Unde ai nevoie de 4x4 in orase? Acum intelegi aberatia? 

 

Am mai spus de n ori, dieselul pe turisme trebuie interzis. Astfel motorina s-ar ieftini iar transporturile si implicit produsele ar avea preturi mai mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, Nguyen said:

 

Observi aberatia?

 

1 hour ago, The Flying Dutchman said:

Dacă e diesel nu mai este o aberatie? Sau numai Tesla are voie cu motor electric? 

Nguyen spune ca unele modele efectiv nu-si au rostul in varianta electrica daca ne raportam la conceptul de masina electrica si ce ar trebui sa faca sau sa nu faca ea. Modelul mentionat de el nu-si are rostul nici in varianta clasica dar asta e o alta poveste.

 

Tesla a propus un concept de masina care dorea sa imbine utilitatea cu hipstereala si cu confortul. A generat un hype si multi producatori s-au aliniat mediocru la el, exemplul dat de Nguyen fiind relevant din punctul meu de vedere.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.04.2024 la 16:24, EL Ciupacabra a spus:

Nu se amesteca nimic, comentam conceptul propus de tine, respectiv "haiducie" si-ti dadeam dreptate. Doar mentionasem ca haiducia e mult mai extinsa si nu se reduce doar la subventia pentru masini.

 

Pana la urma, cand iei bani de la unul si-i dai altuia pomana e haiducie. Si cand ii dai unuia mai mult decat cotizeaza el catre Stat (direct sau indirect) se numeste asistenta sociala. Parerea mea

Da tu nu plătești taxe și impozite? Ce anume iei tu complet gratuit?  

 

Las-o ușor cu haiducia că ești pe lângă...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, LionEl said:

Las-o ușor cu haiducia că ești pe lângă...

Daca cineva e pe langa, nu-s eu acela.

 

Ce iau gratuit? Hai sa vedem.

 

1. Fiu-miu e la scoala, invatamantul e gratuit pentru mine dar e sustinut de Stat (asa cum e normal). Deci Statul plateste.

2. Pretul plafonat la energia electrica. Diferenta dintre ceea ce am eu facturat si pretul real este suportata de catre Stat. Deci Statul plateste.

3. Pretul plafonat la mc gaze naturale. La fel, diferenta o plateste Statul.

4. Am aplicat pentru Rabla si am primit de la Stat 1500 de euro.

5. Am facut o facultate cand inca nu eram platitor de taxe, insa Statul a suportat costurile scolarizarii.

etc

 

Daca fac socoteala la cat platesc eu catre Stat direct sau indirect s-ar putea sa nu acopar in permanenta toate aceste costuri pe care Statul le are cu funduletul meu.

 

Nu mai spun de costurile cu Ordinea Publica, cu sistemul medical pe care-l injura toata lumea (dar care totusi exista) si altele.

 

Fa-ti socoteala cat platesti tu anual catre Stat direct sau indirect si vezi daca nu cumva esti asistat social, ca eu sigur sunt in anumite momente (sau am fost).

 

Si crede-ma, Statul s-a chinuit ceva cu mine pentru ca-s diagnosticat cu autism usor. Dar nu e usor deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Djebelu' a spus:

La fel e plina lumea de prosti ce stau in localitati montane mici si au suv-uri si masini ev,adica masini urbane...si asta din pacate.

 

 

Ia mai da-i,ma, in pana mea pe astia ce nu folosesc masinile strict la ce sunt ele facute!. Ce, exista ev awd? Exista priza la munte? Nu. Mama lor de hipsteri!

 

Ma duc sa beau o cafeluta la terasa cu prietenii. Si iau masina de hipster, normal....

IMG_20240419_102742.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, EL Ciupacabra said:

 

Ce iau gratuit? Hai sa vedem.

Din tot ce ai insirat in postarea aia, nimic nu este gratuit in afara invatamantului, care si el poate fi pus in discutie, intrucat gratuitatea se aplica numai pana la un anumit nivel.

 

3 hours ago, EL Ciupacabra said:

sistemul medical

Asistenta medicala nu este gratuita. 

 

4 hours ago, LionEl said:

Da tu nu plătești taxe și impozite? Ce anume iei tu complet gratuit?  

Cam aici este raspunsul. Nimic nu este gratuit atata timp cat platesti taxe/impozite, oricat de haiduc te crezi. Pana si injuratul politicienilor se regaseste in taxele platite.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, Microbec a spus:

Din tot ce ai insirat in postarea aia, nimic nu este gratuit in afara invatamantului, care si el poate fi pus in discutie, intrucat gratuitatea se aplica numai pana la un anumit nivel.

 

Asistenta medicala nu este gratuita. 

 

Cam aici este raspunsul. Nimic nu este gratuit atata timp cat platesti taxe/impozite, oricat de haiduc te crezi. Pana si injuratul politicienilor se regaseste in taxele platite.:)

Fix așa. 

 

Poate unii chiar sunt asistați social 

Îndoaie, impozite la fel.

 

Daca am nevoie de ceva tot la privat mă duc și decontez pe asigurarea medicala. 

 

Și la facultate ca sa fie gratuita trebuie sa intri pe locurile fără plată altfel dai din buzunar,.

 

Dar deh......unii e haiduci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, LionEl said:

Fix așa.

Cam asa.

 

Cat dai catre Stat vs ce primesti de la Stat. SI daca-ti Statul iti da mai mult decat ii dai tu, asta insemana ca ia de la altii ca sa-ti dea tie. Adica haiducie.

 

Fa-ti o socoteala daca ai sange in instalatie. Daca n-ai, nu-i problema, voteaza AUR :)

 

Matematica elementara de ciclu primar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, mircea.cazachevici a spus:

Ia mai da-i,ma, in pana mea pe astia ce nu folosesc masinile strict la ce sunt ele facute!. Ce, exista ev awd? Exista priza la munte? Nu. Mama lor de hipsteri!

 

Ma duc sa beau o cafeluta la terasa cu prietenii. Si iau masina de hipster, normal....

IMG_20240419_102742.jpg

Nasol, puteai sa-ti cumperi o masina incapatoare, nu saracia asta cu portbagaj la fel de mare ca un Lastun, numai pentru ca e electrica. Stiu ce o sa spui, ca-ti faci treaba cu ea, chiar daca bagajele iti stau sa cada in cap,bla bla.

Nu te mai chinui sa-mi raspunzi, du-te si serveste-ti cafeaua, se pare ca ai mare nevoie de ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, EL Ciupacabra said:

Cam asa.

 

Cat dai catre Stat vs ce primesti de la Stat. SI daca-ti Statul iti da mai mult decat ii dai tu, asta insemana ca ia de la altii ca sa-ti dea tie. Adica haiducie.

 

Fa-ti o socoteala daca ai sange in instalatie. Daca n-ai, nu-i problema, voteaza AUR :)

 

Matematica elementara de ciclu primar.

De buna seama nu intelegi ce au scris oamenii mai sus. Statul nu iti da nimic degeaba. Inclusiv treaba cu subventiile e de fapt o aiureala, tot noi suntem cei pacaliti. 

Mă scarpin in creștet si nu inteleg cum functioneaza matematica aia, când dai si nu primesti, de ti se pare ca iesi in câștig? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Djebelu' a spus:

Nasol, puteai sa-ti cumperi o masina incapatoare, nu saracia asta cu portbagaj la fel de mare ca un Lastun, numai pentru ca e electrica. Stiu ce o sa spui, ca-ti faci treaba cu ea, chiar daca bagajele iti stau sa cada in cap,bla bla.

Nu te mai chinui sa-mi raspunzi, du-te si serveste-ti cafeaua, se pare ca ai mare nevoie de ea.

nici pe departe. e loc berechet in ea. uita-te cu atentie. hai ca daca lasi hate-ul asta infantil la o parte chiar e treaba.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, foxbat a spus:

nici pe departe. e loc berechet in ea. uita-te cu atentie. hai ca daca lasi hate-ul asta infantil la o parte chiar e treaba.

 

Probabil ca avem valori diferite pentru ce inseamna loc/spatiu.

Dar oricum si asa, sa sustii direct/indirect ca Spring-ul e incapator, te face iar subiectiv, nu obiectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...