Sari la conținut

Totul despre RCA


foxbat

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 319
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 months later...

Iar au crescut asigurarile? la inceputul anului am platit ~327 lei pentru mobra de 650, acum am facut o simulare pentru cea de 1000 si preturile sunt peste asteptari.. Am trimis un mesaj persoane care mi-a facut asigurarea, este posibil sa imi faca transferul pe cea veche daca am schimbat cilindreea?

ergwe.JPG

rtsh.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, TrekOut a spus:

 Am trimis un mesaj persoane care mi-a facut asigurarea, este posibil sa imi faca transferul pe cea veche daca am schimbat cilindreea?

ergwe.JPG

rtsh.JPG

Nu am înțeles întrebarea ta. Poți te rog sa reformulezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate transcrie rca-ul de la motocicleta pe care am vandut-o? (am vandut luna aceasta motocicleta si peste o saptamana am luat alta cu cilindree mai mare).

Mi-a raspus persoana care mi-a facut asigurare ca pot sa recuperez suma pe lunile ramase. Nu ma asteptam sa coste 1200 un rca la moto, tot timpul am dat pana in 400 lei..

E ciudat, inainte pe orice site aratau cam aceleasi preturi, am cautat pe 3 site-uri si arata diferit.

MirceaB, e posibil? Trebuie sa vanam oferte? :)

ef.JPG

hrty.JPG

Cred ca site-ul rca latineacasa a luat-o razna, am primit o oferta si de la persoana care imi face rca si sunt decente.

hsedr.JPG

image_2023-07-26_204201538.thumb.png.cfd585815d1ccbcec9f925c8b9bd712a.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, TrekOut a spus:

Se poate transcrie rca-ul de la motocicleta pe care am vandut-o? (am vandut luna aceasta motocicleta si peste o saptamana am luat alta cu cilindree mai mare).

Mi-a raspus persoana care mi-a facut asigurare ca pot sa recuperez suma pe lunile ramase. Nu ma asteptam sa coste 1200 un rca la moto, tot timpul am dat pana in 400 lei..

E ciudat, inainte pe orice site aratau cam aceleasi preturi, am cautat pe 3 site-uri si arata diferit.

MirceaB, e posibil? Trebuie sa vanam oferte? :)

 

 

 

 

 

Salutari,

Se procedeaza in felul urmator: 

- in cazul asigurarii avute pe motocicleta vanduta poti sa-ti recuperezi banii pe perioada ramasa neasigurata. Se iau in calcul lunile calendaristice intregi de la data vanzarii (trecuta pe contract) si pana la data expirarii politei RCA.

- pentru motocicleta noua trebuie sa-ti faci o alta asigurare. 

Ce se transfera de la o asigurare la alta este doar clasa bonus-malus. Ai fost atent daca pe noua oferta (sau asigurare) ai aceeasi clasa cu cea avuta pe polita motocicletei vechi?

Oferte la asigurari...cam greu. Exista uneori perioade foarte scurte de timp (incepand de la cateva ore pana la o zi doua) in care unul sau mai multi asiguratori au "momente de ratacire" in care de exemplu reduc tarifele cu 50%. In acele momente trebuie profitat, dar sansele sa le prinzi sunt infime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de lamurire!

Pe asigurarea veche am avut B6, pe oferta noua am tot B6, banuiesc ca trebuia sa se termine anul de asigurare sa creasca clasa. Daca as face asigurare pe 3 luni, posibil sa am tot B6 in primavara, chiar daca atunci voi face pe un an. Cred ca ar fi ok de luat in calcul acum sa fac direct pe 1 an. Gresesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O clasa de bonus se obține după un an de asigurare fara daune. Daca acum închei polița RCA pe 3 luni, o sa mai trebuiască să aduni încă noua, pentru a ajunge la B7. Cea mai rentabila varianta din punct de vedere financiar, in majoritatea cazurilor este polița pe un an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 5 months later...

 

 

Se pare ca asigurarile facute in alte tari cu valabilitate in Romania nu intretin mizeria ASF. :10:

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...