Sari la conținut

Totul despre RCA


foxbat

Postări Recomandate

Acum 2 ore, nike a spus:

 

 

Banii mei nu au fost folositi, de ce sa mai platesc atata timp cat X ani am facut-o degeaba? Sau.. gata, au plecat ca la pacanele/s-au evaporat

 

De ce sa mai platesti taxele aferente Casei de Sanatate daca pana acum, timp de X ani nu ai beneficiat de concediu medical sau spitalizare? Simplu...pentru a fi asigurat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 319
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 8 minute, MirceaB a spus:

De ce sa mai platesti taxele aferente Casei de Sanatate daca pana acum, timp de X ani nu ai beneficiat de concediu medical sau spitalizare? Simplu...pentru a fi asigurat.

Chiar ș-așa, am depășit 10 ani de când nu le-am mai dat nici un leu! De ce? Pt că atunci când cotizam (mult) și am avut nevoie de ORICE serviciu medical tot a trebuit să plătesc, altfel s-ar fi prestat la sfântu așteaptă! Și atunci?!? Dacă e vreo treabă groasă există posibilitatea de a achita banu Jan cote pe 3 luni din urmă și ești asigurat. Ia mai dă-i în plm cu birurile lor! 🤬

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, ENEOS a spus:

Dacă e vreo treabă groasă există posibilitatea de a achita banu Jan cote pe 3 luni din urmă și ești asigurat.

In domeniul asigurarilor nu functioneaza asa lucrurile.

Acum 19 minute, ENEOS a spus:

 Ia mai dă-i în plm cu birurile lor! 🤬

Amin, sa fie primit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Silver Arrow a spus:

Corect, soferul face accidentul. Dar nivelul de pagube pe care le poti produce precum si riscul este vazut de cei de la asigurare si ca fiind determinat de masina. Si nu pare chiar lipsit de logica.

Gica Hagi ti-ar fi spus ca fara sofer, masina n ar fi mers ca sa faca accident. Acum daca vrei s-o luam si altfel.. n am auzit sa fie acuzat un pistol de decesul unei persoane, ci cel care a tras.

Asigurarile fac cum le convine, tu esti cel ce este facut sa creada ca e corect ce gandesc ca sa platesti, si din ce vad o faci cu drag chiar..

 

Acum 2 ore, Silver Arrow a spus:

Pai banii pe care tu i-ai platit ''degeaba'' au ajuns in mod normal aici:

1- despagubirea celor accidentati de catre cei care au asigurare

2- cheltuieli de functionare a pravaliei (salarii, sedii, reclame, etc)

3- ciorba patronilor/investitorilor in firma de asigurari

4- plus cota parte la FGA

 

Asa ca banii tai au fost folositi.

1. Nu i-am accidentat eu

2. Sunt obligat sa fac asta, nu ma intereseaza costurile celor ce mi-au bagat pe gat aceasta masura.

3+4. sa ma chis in ciorba lor si sistemul de vot pentru a ii tine sa ceara prostiile astea

 

Am platit degeaba si as vrea sa te gandesti unde sunt banii tai cu care ai garantat ca esti eligibil sa mergi atata timp cat nu i ai folosit. De ce inca platesti daca nu ai facut vreo dauna?

Fa un calcul matematic de cand ai carnetul de conducere, cat ai platit FARA VREO DAUNA si poate asa vei ajunge la ideea ca acest tip de asigurare este camatarie.

 

Acum 2 ore, Silver Arrow a spus:

Eu sunt convins ca stii unde ar trebui sa ajunga banii tai , doar te faci ca nu ai inteles.

Eu sunt convins ca nu poti da inapoi de la ce ai zis si ce am vrut sa zic. Vb aia, la putine mobre exista marsalier. Nu de alta dar in viziunea ta motocicleta ar fi vinovata in cazul unui accident, tu doar ai fost martor.

 

Acum 55 minute, MirceaB a spus:

De ce sa mai platesti taxele aferente Casei de Sanatate daca pana acum, timp de X ani nu ai beneficiat de concediu medical sau spitalizare? Simplu...pentru a fi asigurat.

De ce sa platesti in continuare daca in 10 ani nu ai luat compensat de la vreo farmacie vreun piramidon? Ca esti mai batran si incepe treaba de unde iti poti recupera sumele platite?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, nike a spus:

 

De ce sa platesti in continuare daca in 10 ani nu ai luat compensat de la vreo farmacie vreun piramidon? Ca esti mai batran si incepe treaba de unde iti poti recupera sumele platite?

Esti liber sa nu mai platesti. Bafta!

Acum 32 minute, nike a spus:

 

 

Am platit degeaba si as vrea sa te gandesti unde sunt banii tai cu care ai garantat ca esti eligibil sa mergi atata timp cat nu i ai folosit. De ce inca platesti daca nu ai facut vreo dauna?

Fa un calcul matematic de cand ai carnetul de conducere, cat ai platit FARA VREO DAUNA si poate asa vei ajunge la ideea ca acest tip de asigurare este camatarie.

 

 

Ai platit ca in cazul in care produci vreo dauna, un asigurator sa achite eventualele daune produse de tine unui tert pagubit. Asta inseamna "preluarea riscului" iar principiul asta exista in orice tara in care exista si un sistem al asigurarilor.

Daca inteleg bine rationamentul tau, daca ai platit un x numar de ani fara sa produci daune, ai dreptul sa nu mai platesti ulterior, pentru ca banii tai nu s-au folosit. Asta vrei sa spui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 17 minute, MirceaB a spus:

 

Daca inteleg bine rationamentul tau, daca ai platit un x numar de ani fara sa produci daune, ai dreptul sa nu mai platesti ulterior, pentru ca banii tai nu s-au folosit. Asta vrei sa spui?

EXACT! De ce e etic sau corect sa platesti in continuare daca nu ai gresit?

Unde sunt sumele tuturor celor ce nu au provocat daune? In daunele facute de altii!? Ti se pare ok aceasta preluare?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, nike a spus:

 

EXACT! De ce e etic sau corect sa platesti in continuare daca nu ai gresit?

Unde sunt sumele tuturor celor ce nu au provocat daune? In daunele facute de altii!? Ti se pare ok aceasta preluare?

 

 


Da, pentru ca daca tu produci o dauna la o luna dupa ce ti-ai luat masina sau mobra, deci ai doar o polita platita, din banii aia s-ar putea sa-i poata despagubi nevinovatului doar un stergator rupt.

 

Sistemul e gandit corect. Doar ca e aplicat defectuos, ca altfel n-ar fi companiile mari de asigurari cele mai bogate companii. Ca si bancile.

 

Dar ne plangem toti, in loc sa ne apucam de o afacere in domeniu. Care nu vrea sa plateasca pentru ca se simte furat, sa-si faca propria companie de asigurari si gata.

PS. Voi n-ati prins perioada de dinainte de RCA obligatorie? Era misto cand iti tampona Dacia un tiganoi din Ferentari, nu?!

Acum 2 ore, Silver Arrow a spus:

Pai asta trebuie sa stabileasca ala de investigheaza. Cine e vinovat. Cat timp ''se investigheaza'' circuli cu dovada.

 

Am cunoscut doua situatii:

- prima, baiatului sotie i-a luat carnetul cand i-a intors unul in fata cu un fel de motoreta electrica, au facut poc si a venit ambulanta.

Moto neinmatriculata, posesorul fara permis de moto, tot tacamul.

Baiatul nevinovat dupa cum a stabilit procuroru dupa 5 luni. Timp in care a tot mers sa ia prelungirea dovezii. Treaba de acuma 2 ani

- al doilea: un prieten ramas un an cu dovada, dupa ce 2 berbeci s-au tamponat si unul a ricosat in el, prietenul complet nevinovat. Treaba de acuma vreo 10 ani

Deci nu vad sa se fi schimbat obiceiurile

 

Diferenta intre amiabila si Accídente usoare este ca la amiabila cel vinovat nu se alege cu puncte amenda, amenda si eventual masuri administrative (adica permis suspsendat daca e cazul) pe cand la accidente usoare se pot intampla astea.

In ambele situatii vorbim de accident fara victime. Cand e  cu victime nu cred ca mai este vorba de accidente usoare.

Te rog sa ma corectezi daca am spus gresit.


Cam corect, doar ca mai e o chestie: cand te duci la asiguratorul vinovatului cu constatarea vinovatiei si a pagubelor scrise de manutza de militian parca e altfel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, nike a spus:

 

 

Unde sunt sumele tuturor celor ce nu au provocat daune? 

 

O parte din ele sunt in buzunarul asiguratorilor sub forma de castiguri. Ti-am mai spus-o, cateva postari mai sus. Societatile de asigurari urmaresc castiguri, exact ca orice alta afacere privata. Fie ca-ti place fie ca nu.

Acum 33 minute, Speedy.K a spus:

 

 

Care nu vrea sa plateasca pentru ca se simte furat, sa-si faca propria companie de asigurari si gata.

 

Absolut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, MirceaB a spus:

In domeniul asigurarilor nu functioneaza asa lucrurile

De aia am RCA valabil la toate agregatele (cu care circul)! 😇

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nike bun, vad ca pricepi cu chistoale:

Daca te impusca cineva cu un pistol Carpati ai sanse 98,15% sa scapi cu viata.

Daca cineva te impusca cu un revolver S&W Magnum 500 sansele sa scapi sunt minime.

La fel si cu masinile. 

 

Nu sunt in extaz ca RCA-ul este legat de cmc ai motorului. La fel precum impozitul. Dar avand in vedere  nu ma obliga nimeni sa cumpar masina cu motor de capacitate mare, pot sa imi una cu motor de 1000 cmc. Si platesc putin. 

 

Da, ai perfecta dreptate ca banii achitati de tine se regasesc in daunele platite pentru accidentele facute de altii plus in cheltuielile firmelor de asigurari si profitul acestora.

 

Cum foarte inspirat a spus @Speedy.K: nu ai decat sa iti faci firma de asigurari.

 

Acum 1 oră, nike a spus:

De ce sa platesti in continuare daca in 10 ani nu ai luat compensat de la vreo farmacie vreun piramidon?

 

Aste se numeste solidaritate. Pentru ca traim in societate si ar trebui sa avem grija unii de altii. Pentru ca poate cel care "iti papa" tie banii de medicamente este unul care a lucrat in conditii grele pentru ca tu sa poti beneficia de diverse servicii sau produse.

 

Inteleg ca tu de fapt iti doresti sa nu platesti RCA si daca faci un accident si esti vinovat platesti tu direct pagubitului? Am inteles corect?

 

De acord. Si cum vrei sa garantezi ca in caz de accident vei plati? Depui niste multi bani intr-un cont de unde isi poate lua pagubitul banii?

 

Ce ai face tu daca RCA -ul ar fi optional si un ratacit iti face zob masina si nu are bani? Il dai in judecata. Corect. Si se constata ca omul iti poate plati 500 lei pe luna. Ce faci? Astepti 8 ani pentru a recupera o paguba de 10.000 euro?

 

Nu pot crede ca nu intelegi ca RCA-ul este gandit sa il protejeze in primul rand pe pagubit, care poti fi si tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce e mai scump RCA la un BMW (mașină) decât la altă marcă?  Vorbim de același proprietar, adresă etc, la același moment, mașini cu cilindree, putere, masă,  nr de locuri, an fabricație etc. similare? Și parcă mai sunt încă 2 mărci considerate de asigurători ca fiind cu riscuri mai mari...🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu e scump RCA la 5000 cmc e ca la aia de-si iau masina de 100.000 de euro si dupa aia ii baga GPL. 
 

In primul rand masina nu e obligatorie. Isi ia cine isi permite. Si daca il duce capul isi ia numai ce isi permite. 
Si sa nu va aud cu necesitatea. Nu e nicio necesitate! Ai mei au avut si masina si mobra pana prin 90 si ceva. De atunci n-au mai avut. Si nu sunt niciodata tristi sau nefericiti pe tema asta. Nevoie cu adevarat au o data pe an si de fiecare data au rezolvat cu un prieten, cu o inchiriere. Numai cine s-a obisnuit sa se duca cu masina pana la Mega sa-si ia tigari poate crde ca e o necesitate de zi cu zi.


Deci hai sa nu ne mai plangem de costuri la chestii neesentiale. 

Acum 9 minute, ENEOS a spus:

Dar de ce e mai scump RCA la un BMW (mașină) decât la altă marcă?  Vorbim de același proprietar, adresă etc, la același moment, mașini cu cilindree, putere, masă,  nr de locuri, an fabricație etc. similare? Și parcă mai sunt încă 2 mărci considerate de asigurători ca fiind cu riscuri mai mari...🤬


Probabil din cauza statisticilor.

Daca n-ar urla feministele probabil ca femeile ar plati mai mult la Casco si RCA decat barbatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, Silver Arrow a spus:

@nike bun, vad ca pricepi cu chistoale:

Daca te impusca cineva cu un pistol Carpati ai sanse 98,15% sa scapi cu viata.

Daca cineva te impusca cu un revolver S&W Magnum 500 sansele sa scapi sunt minime.

La fel si cu masinile. 

 

Nu sunt in extaz ca RCA-ul este legat de cmc ai motorului. La fel precum impozitul. Dar avand in vedere  nu ma obliga nimeni sa cumpar masina cu motor de capacitate mare, pot sa imi una cu motor de 1000 cmc. Si platesc putin. 

 

Da, ai perfecta dreptate ca banii achitati de tine se regasesc in daunele platite pentru accidentele facute de altii plus in cheltuielile firmelor de asigurari si profitul acestora.

 

Cum foarte inspirat a spus @Speedy.K: nu ai decat sa iti faci firma de asigurari.

 

 

Aste se numeste solidaritate. Pentru ca traim in societate si ar trebui sa avem grija unii de altii. Pentru ca poate cel care "iti papa" tie banii de medicamente este unul care a lucrat in conditii grele pentru ca tu sa poti beneficia de diverse servicii sau produse.

 

Inteleg ca tu de fapt iti doresti sa nu platesti RCA si daca faci un accident si esti vinovat platesti tu direct pagubitului? Am inteles corect?

 

De acord. Si cum vrei sa garantezi ca in caz de accident vei plati? Depui niste multi bani intr-un cont de unde isi poate lua pagubitul banii?

 

Ce ai face tu daca RCA -ul ar fi optional si un ratacit iti face zob masina si nu are bani? Il dai in judecata. Corect. Si se constata ca omul iti poate plati 500 lei pe luna. Ce faci? Astepti 8 ani pentru a recupera o paguba de 10.000 euro?

 

Nu pot crede ca nu intelegi ca RCA-ul este gandit sa il protejeze in primul rand pe pagubit, care poti fi si tu.

 

Teoria e buna , practica e alta hm hm Euroins

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

Dupa ceva ani in care ai fentat toate darile catre asigurari, acum te plangi ca nu se mai poate si ca ai putea plati mult pentru ca nu ai cum sa demonstrezi ca esti ok la volan?

Suna de parca ai fi avut credit in franci elvetieni si acum nu-ti mai convine 

Nu am fentat asiguratorii, dar nu aveam cum sa platesc in numele meu RCA-uri la masinile de la munca... In perioada cand am folosit masina personala pe alt nume nu am facut-o din motive de RCA, pe vremea aia nu erau diferente semnificative pe categorii de varsta cum sunt acum, RCA-aul a fost platit cat am utilizat masina.

Credite nu am avut de nici un fel, o singura data am vrut sa fac un credit imobiliar si desi aveam avans peste limita ceruta,salariu la fel, istoric salarial ok, mi-au spus ca nu-mi iese punctajul pt ca nu am istoric.... Mi-au recomandat sa fac un credit mai mic de nevoi personale, sa platesc cateva rate dupa care-mi va creste punctajul...., bineinteles ca am zis pas...

Citat

Pai daunele le-ai facut tu sau ai fost nevinovat?

Una am facut-o eu, (am lovit din spate o masina care a franat brusc la scurt timp dupa ce a plecat de la semafor) una a fost culpa comuna (un pasager dintr-o masina oprita in coloana a deschis usa dreapta spate in timp ce eu ma strecuram pe acostamentul drumului). La recomandarea politistului i-am dar RCA-ul ca altfel mi-ar fi luat permisul pt depasire pe dreapta. Pe vremea aia nu era cu bonus-malus asa ca nu m-a afectat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce ma enerveaza in tot circul asta populist cu revenirea la RCA de anul trecut, si stai ca face CEC-ul nu stiu ce firma, nu am auzit pe nimeni sa o spuna pe de-a dreptul: exista X asigurati, exista Y daune pe an, deci valoarea de referinta minima a RCA trebuie sa fie X:Y= cat o fi.

Asa hai cu RCA-ul ieftin ca da bine la populime si apoi acoperim gaura de la buget, adica de la populime, eventual cu un credit pentru asta, si o sa plateasca copiii populimii.  

 

Vin banditii aia de la ASF si explica ca ei nu puteau impune valori minime de RCA ca vezi Doamne piata libera, si ca nu aveau cadrul legal sa stranga de oo firmele de adigurari dar acuma stai asa ca impune guvernul valoare maxima. Adica acuma cand sta da dea oala in clocot se poate....

 

@ENEOSma gandesc ca o fi mai scump la BMW pentru ca o fi facut cineva o statistica cat la suta dintre BMW-uri sunt implicate in daune din vina lor. Desi faca au facut asa ceva trebuiau sa duca treaba pana la capat: pe model, an de fabricatie etc.

Or fi fost asa de dibaci? Sau o fi doar perceptia publica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, Speedy.K a spus:


Da, dar daca te duceai la accidente usoare si declarai ca ai doar pagube era altceva.


Eu am invatat asa: sunt vinovat, fac amiabila, daca vrea si celalalt; e celalalt vinovat, nu fac amiabila in veci, direct la accidente usoare daca nu am vatamari.


Prin a lua, Silver intelege "a retine", nu "a suspenda dreptul de a conduce". Se retin ambele permise daca e cu vatamare, chiar daca doar vinovatului i se suspenda dreptul de a conduce. Nevinovatul circula cu dovezi prelungite luna de luna pana la solutionarea dosarului de cercetare penala de catre procuror.

 

Acum 19 ore, Silver Arrow a spus:

Pai asta trebuie sa stabileasca ala de investigheaza. Cine e vinovat. Cat timp ''se investigheaza'' circuli cu dovada.

 

Am cunoscut doua situatii:

- prima, baiatului sotie i-a luat carnetul cand i-a intors unul in fata cu un fel de motoreta electrica, au facut poc si a venit ambulanta.

Moto neinmatriculata, posesorul fara permis de moto, tot tacamul.

Baiatul nevinovat dupa cum a stabilit procuroru dupa 5 luni. Timp in care a tot mers sa ia prelungirea dovezii. Treaba de acuma 2 ani

- al doilea: un prieten ramas un an cu dovada, dupa ce 2 berbeci s-au tamponat si unul a ricosat in el, prietenul complet nevinovat. Treaba de acuma vreo 10 ani

Deci nu vad sa se fi schimbat obiceiurile

 

Diferenta intre amiabila si Accídente usoare este ca la amiabila cel vinovat nu se alege cu puncte amenda, amenda si eventual masuri administrative (adica permis suspsendat daca e cazul) pe cand la accidente usoare se pot intampla astea.

In ambele situatii vorbim de accident fara victime. Cand e  cu victime nu cred ca mai este vorba de accidente usoare.

Te rog sa ma corectezi daca am spus gresit.

Ce sa zic... mie nu mi l-au "luat". Cand au mers la locul accidentului a fost clar cine era vinovat. Cred ca e de vreo 5 ani povestea.

Probabil in spete mai complicate sa il retina la ambii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, Speedy.K a spus:


Da, pentru ca daca tu produci o dauna la o luna dupa ce ti-ai luat masina sau mobra, deci ai doar o polita platita, din banii aia s-ar putea sa-i poata despagubi nevinovatului doar un stergator rupt.

 

Polita pt inmatricularea unei masini sh intrata in circulatie e mai mare. De aceea se face pe o perioada de 1 luna.

Ulterior apari in baza de date ca fiind ok sa ai avantaje la pret.

Pana la urma cine rupe stergatorul, il plateste printr-un alt bonus malus.

Acum 17 ore, Speedy.K a spus:

Dar ne plangem toti, in loc sa ne apucam de o afacere in domeniu. Care nu vrea sa plateasca pentru ca se simte furat, sa-si faca propria companie de asigurari si gata.

PS. Voi n-ati prins perioada de dinainte de RCA obligatorie? Era misto cand iti tampona Dacia un tiganoi din Ferentari, nu?!

 

Cat crezi ca va dura pana cand niste astfel de neamuri isi vor face societate de asigurare?! Ca sistemul oricum pare scris de niste camatari.

 

Acum 16 ore, Silver Arrow a spus:

@nike bun, vad ca pricepi cu chistoale:

Daca te impusca cineva cu un pistol Carpati ai sanse 98,15% sa scapi cu viata.

Daca cineva te impusca cu un revolver S&W Magnum 500 sansele sa scapi sunt minime.

La fel si cu masinile. 

 

 

 

Si cine face bulau?! Pistolul sau agresorul?

 

Acum 16 ore, Silver Arrow a spus:

 

Inteleg ca tu de fapt iti doresti sa nu platesti RCA si daca faci un accident si esti vinovat platesti tu direct pagubitului? Am inteles corect?

 

Intelegi prost! Platesc RCA ca sa garantez ca in cazul unei prostii pagubitul isi va repara masina. Problema mea este ca un motociclist are sanse mai mici sa faca un accident dar banii se duc an de an la sistemul de asigurari unde se evapora pe principiul pe care il aveti bine implementat.

Personal mi se pare etic ca dupa 5 ani de plata inutila, sumele achitate sa ti se fie recompensate si nu evaporate. Nu mai vorbesc ca in loc sa scada, ele cresc..

 

 

image.thumb.png.a9ad1b33297e5420d60c689186274726.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, nike a spus:

Polita pt inmatricularea unei masini sh intrata in circulatie e mai mare. De aceea se face pe o perioada de 1 luna.

Asta de unde ai scos-o?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul de asigurari nu iti pastreaza tie banii... toate contributiile intra la comun si de acolo se achita despagubirile. Presupunand ca lovesti o masina f scumpa, ar fi corect sa ia in calcul doar contributia ta si diferenta sa o dai din buzunar? Zici tu de 5 ani... aproximam la 5000 lei dati, lovesti un Porsche, Lambo, Bentley etc. Crezi ca ajung aia 5000 lei ca sa-i inlocuiasca un element? Constatarea se face pe piese originale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, ENEOS a spus:

Asta de unde ai scos-o?!?

vorbeste cu un broker de asigurari, vei ramane uimit in cazul primei inmatriculari a acelui autovehicul.

 

Acum 3 minute, Geo_ZGA a spus:

Sistemul de asigurari nu iti pastreaza tie banii... toate contributiile intra la comun si de acolo se achita despagubirile.

Stiu ca asta se intampla, intrebarea e daca va convine sa intrati in aceeasi oala cu toti smecherasii pe banii vostri.

Ca altfel nu vad rostul acestui topic..

Editat de nike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...