Sari la conținut

Totul despre RCA


foxbat

Postări Recomandate

3 hours ago, marauder said:

Intrebare...stie cineva ceva, bune sau rele, de brokerul RITTER, din Bucuresti? Nu de alta dar vad ca au o oferta bunicica la RCA (cel putin pt mine) dar nu am auzit/lucrat cu ei pana acum.

Poti incerca aici: https://www.psgasigurari.ro/ . Eu am cumparat anul trecut de la ei pentru auto si moto si mi-au dat preturi mai bune decat am gasit la eMAG sau direct pe site la Euroins si Groupama. Nu gasesti ofertele la ei pe site dar poti suna, vorbesti cu cineva si dupa ce oferi detaliile necesare iti trimit oferte de la vreo zece companii de asigurari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 319
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atrocitatea de Supraveghere Financiară nu şi-a făcut datoria, supravegherea se face ca să nu se ajungă aici.

De fapt e altă metodă de sifonare a banilor, cam ca în cazul Bancorex şi altele mai mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate e de ajutor pt cineva :)

Facut astazi  rca pe 9 luni la melcul meu (autorulota) pe Ritter.ro , cei de care am intrebat ieri.

Cea mai buna oferta a fost de 705 lei (anul trecut a fost 691 tot pe 9 luni) la.....Allianz Tiriac...am ramas un pic masca. Pe 12 luni era undeva la 720-730 max.

La alti brokeri Allianzul era mai scump...de exemplu pe pint.ro (unde faceam de obicei), cea mai ieftina este la Groupama 791/12 luni.

Am stat un pic cu morcovul pt ca desi a vazut ca Ritteru avea acreditari, pretul la Allianz era prea mic...verificat la 2 ore validitatea rca in aida, ciuciu...sunat la Allianz, dat nr politei, mi-au confirmat ca este in regula, mai dureaza un pic pana baga si in aida.

Poate are Ritteru' ceva promo, poate are Allianzu; ceva promo, nu stiu, cert este ca fata de anul trecut cu 69x la euroins acum am facut cu 705 la Allianz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa urmeze, doar ca cei cu asig la Euroins sa se loveasca doar intre ei, ca doar de asta au facut la Euroins, nu?Ca nu este pt mine, este pt celalalt ,sa se descurce🤪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ca sunt patit eu acum: vinovatul are asigurare la Euroins iar Xmax-ul are daune de 3000 de euro. Si de abia saptamana asta au temrinat cei de la Yamaha devizul asa ca am nimerit fix in cel ma iprost moment

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Escanor said:

Lasa ca sunt patit eu acum: vinovatul are asigurare la Euroins iar Xmax-ul are daune de 3000 de euro. Si de abia saptamana asta au temrinat cei de la Yamaha devizul asa ca am nimerit fix in cel ma iprost moment

 

O să-ți primești banii, FGA-ul este mai serios decât Euroins. Dar o să-i primești peste minim 6 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.03.2023 la 12:39, marauder a spus:

Cea mai buna oferta a fost de 705 lei (anul trecut a fost 691 tot pe 9 luni) la.....Allianz Tiriac...

(...)

Pe 12 luni era undeva la 720-730 max

Adică pt 15-25 lei n-ai făcut pe 12 luni?!? :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am la o conservă RCA la eurolins până în 23.07, dacă o mai lălăie ăștia vreo lună cu declararea falimentului m-am scos, că parcă polița e valabilă 90 zile după acel moment. 😬

Aud declarații cum că eurolins și city au vândut ieftin polițele și de aia n-au fost sustenabile, dar pe de altă parte că se vrea plafonarea tarifelor la nivelul din 2022. Noaptea minții, să mor dacă mai pricep ceva. :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, ENEOS said:

Aud declarații cum că eurolins și city au vândut ieftin polițele și de aia n-au fost sustenabile, dar pe de altă parte că se vrea plafonarea tarifelor la nivelul din 2022.

 

De cel puțin 1 an polițele Euroins nu mai sunt cele mai ieftine. Erau maxim în primele 5.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

 

De cel puțin 1 an polițele Euroins nu mai sunt cele mai ieftine. Erau maxim în primele 5.

 

Eu la masina am la Euroins facuta in decembrie (in vigoare din 14 ianuarie) si am platit 380 lei, in conditiile in care anul trecut a fost peste 600 lei.

Mentionez ca la momentul respectiv (decembrie) Euroins nu parea ca e pe butuci...

 

Nebunia maxima este ca am facut si la casa (asigurare PAD+facultativa) pe www.pint.ro si singurul asigurator pe care mi-l dadeau era Euroins.

 

Deci, astept cu interes falimentul astora! E prima oara cand ma lovesc de asta (cu City n-am avut treaba)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, ENEOS a spus:

Adică pt 15-25 lei n-ai făcut pe 12 luni?!? :eek:

nu am facut pe 12 luni pt ca oricum iarna melcul meu s-a invatat sa hiberneze si isi scoate coarnele abia de prin martie

Chiar acum, marauder a spus:

nu am facut pe 12 luni pt ca oricum iarna melcul meu s-a invatat sa hiberneze si isi scoate coarnele abia de prin martie

 

 

Ca o completare la rca de pe ritter.....daca foloseam prima data un browser sa intru pe ritter.ro , dupa ce bagam datele, imi afisa pretul si alianzul si puteam sa fac la ei.....daca inchideam fereastra si intram iarasi pe site si calculam din nou, alianzul nu mai arata pretul, zicea ceva gen nu raspunde ....intram pe pe acelasi laptop dar pe alt browser, la fel, dupa ce bagam datele alianzul imi dadea pret, daca nu cumparam si inchideam fereastra si intram iarasi ops, nu mai comunica alianzul pretul. Facut asta cu chrome, opera,micorsoft edge.....probabil ceva legat de cokies, naiba stie de ce alianzul arata pretul doar la "prima intrare" de pe un browser....a trebuit sa imi instalez firefoxul sa pot cumpara pt ca deja uzasem chromul/opera/edge (probabil daca stergeam cookies mergea din nou si la astea dar din lene nu voriam sa stau sa aleg si daca stergeam bulk tot pierdeam alte cele)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, apriliacluj a spus:

eu inca astept de aproape un an niste bani de la City...

si cred ca o sa mai astept mult si bine, 

le-am trecut la pierderi irecuperabile....

Exista de la City vreo 260.000 dosare de dauna din care au fost achitate din FGA 60.000. O bagi la pierdere si iti vezi de viata. Daca vreodata mai vine ceva, zici ca ai castigat la loto 😂

 

@Escanor din pacate cred ca ai ramas cu paguba ....🙈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Silver Arrow a spus:

 

@Escanor din pacate cred ca ai ramas cu paguba ....🙈

 

 

Cred ca pot sa vorbesc si cu vinovatul sa vedem ce zice. Ca la o adica il pot da in judecata si pe el nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg "ce vina are vinovatul" pentru faptul ca ASF, Euroins, FGA si GUV sunt de cacao.

Din moment ce avea/are polita de asigurare valida la momentul accidentului nu mi se pare corect sa despagubeasca el. 

A comis o greseala, e depunctat pentru ea (financiar, puncte amenda, depinde cum) dar el era practic acoperit din punct de vedere legal in ce priveste raspunderea de a despagubi pe cineva.

 

P.S. : Si eu am RCA la Euroins, o sa imi pun niste stickere pe masina sa stie lumea sa pastreze distanta.

P.S.2 : Se pare ca tocmai s-a publica in Monitorul Oficial decizia de retragere a autorizatiei Euroins pe piata RCA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, s_cristi a spus:

....

 

P.S. : Si eu am RCA la Euroins, o sa imi pun niste stickere pe masina sa stie lumea sa pastreze distanta.

...

Buna asta... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.03.2023 la 17:36, PzKpfW a spus:

 

O să-ți primești banii, FGA-ul este mai serios decât Euroins. Dar o să-i primești peste minim 6 luni.

Seriozitate maxima din partea FGA 
image.thumb.png.c73240c1c6ce302643b0df081e3ea30f.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, s_cristi said:

Seriozitate maxima din partea FGA 

 

Pentru faptul că au răspuns și sunt (deocamdată) doar cu 1 an în urmă cu acordarea plăților? Lux. Eu mi-am primit banii de la ei după 1 an și jumătate.

 

De la Euroins i-am primit doar cu executor judecătoresc, după vreo 4 ani de procese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Escanor a spus:

 

Cred ca pot sa vorbesc si cu vinovatul sa vedem ce zice. Ca la o adica il pot da in judecata si pe el nu?

Pai nu ai nici un temei legal sa il dai in judecata. Omul a respectat legea, avea RCA valabil, l-ai primit. Mai departe nu este vina lui ca Euroins sunt (inca) niste borfasi.

Poate in America ai putea sa dai in judecata conducerea ASF - adevaratii vinovati ai situatiei in care s-a ajuns -  pentru ca nu au luat din timp masurile necesare ca sa nu ajunga Euroins in faliment. Dar asta este, suntem in Romania, si alaturi de noi toti cotizezi si tu la al nu stiu catelea furt, pentru care nimeni nu este de vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...