Sari la conținut

Totul despre RCA


foxbat

Postări Recomandate

Postat (editat)
Acum 54 minute, Geologu a spus:

Salut! Plec în Serbia mâine și vreau să știu dacă la vamă se cere neapărat polița/cartea verde tipărită sau pot arăta pe telefon varianta PDF trimisă de asigurator? Mulțam!

 

Daca nu ai documentul tiparit si fac aia gat = problem

 

Daca ai si pdf-ul si documentul tiparit = liniste si pace

 

De ce pui intrebari la care cunosti deja raspunsul?

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 337
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 52 minute, SONYC a spus:

 

Daca nu ai documentul tiparit si fac aia gat = problem

 

Daca ai si pdf-ul si documentul tiparit = liniste si pace

 

De ce pui intrebari la care cunosti deja raspunsul?

Dacă știam răspunsul, nu întrebam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Geologu a spus:

Dacă știam răspunsul, nu întrebam.

 

Raspunsul il stiai deja.. ca sa eviti orice situatie sau discutie la vama, printezi documentul vietii si ai parte de liniste. Mi se pare de bun simt si nu cred ca trebuia subliniat in atatea cuvinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Geologu a spus:

Salut! Plec în Serbia mâine și vreau să știu dacă la vamă se cere neapărat polița/cartea verde tipărită sau pot arăta pe telefon varianta PDF trimisă de asigurator? Mulțam!

Altul care merge la Rammstein. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare...ciudata.

Am avut pe numele meu, pana acum 1 an jumate, un auto. L-am dat la rabla, noua masina e pe firma.

Va incepe sa scada bonus-malus la mine dupa un timp in care nu am mai avut nimic pe numele meu?

Am verificat acum pe pint, ca si cum as vrea sa-mi cumpar un motor, si tot oferta pentru B8 am primit. E vreo limita de timp la care se reseteaza bonus-malus, sau pot sa-mi cumpar si peste 10 ani un auto si voi avea tot B8?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, mircea.cazachevici a spus:

Intrebare...ciudata.

Am avut pe numele meu, pana acum 1 an jumate, un auto. L-am dat la rabla, noua masina e pe firma.

Va incepe sa scada bonus-malus la mine dupa un timp in care nu am mai avut nimic pe numele meu?

Am verificat acum pe pint, ca si cum as vrea sa-mi cumpar un motor, si tot oferta pentru B8 am primit. E vreo limita de timp la care se reseteaza bonus-malus, sau pot sa-mi cumpar si peste 10 ani un auto si voi avea tot B8?

Deocamdata clasa de bonus se pastreaza, dar nu se stie niciodata cand se schimba legea. Din cate stiu eu nu exista o limita de timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)
Acum 4 ore, Pandy a spus:

Altul care merge la Rammstein. 

Indeed! 🤘

Niște prieteni au trecut în seara asta sârbi și le-au cerut doar buletinele, când au auzit că merg la concert. 

Editat de Geologu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pesemne am deranjat pe cineva acolo sus si m.a prins randul si pe mine.

In drum spre Grecia cu melcul din dotare (un camper Fiat Ducato), un bulgarski a tinut mortis sa faca cioca boca cu spatele melcului. Rezultatul a fost bara spate (de plastic) sparta/crapata in cateva locuri,  atat. Venit politia lor, facut actele, eu lipit bara cu duck tape (e ok acum, pot face linistit plimbarea in Grecia si acasa). 

Poliția bulgara a zis ca nu e problema sa o repar in Romania.

Asta s.a întâmplat vineri,  urmeaza sa trimit luni email la asiguratorul bulgarului (Generalli)) pt indicatii , poza cu hartiile primite ca sa imi confirme ca sunt ok (sper sa nu ma puna sa trec pe la vreo sucursala a lor prin Bulgaria la intoarcere, ca am alte planuri de retur). Presupunerea mea este ca asiguratorul bulgar are o firma colaboratoare in Romania (poate chiar Generalli Romania) , care firma va inspecta daunele si apoi sa faca devizul de reparatie.

A mai patit asa ceva cineva, adica accident in afara si reparatie in Romania? Daca da cum a decurs toata tarasenia cu actele necesare reparatiei?!

Si dilema nr.2....din ce cred eu (posibil sa ma insel) , la modelul meu de camper, din 1997, posibil sa nu gasesc bara spate nici noua si nici second, iar in cazul asta ar trebui sa se faca reconstrucția celei lovite. Eu cred ca se poate face, nu sunt cioburi lipsa, practic nu e sparta sa cada parti pe jos ci doar cu crapaturi diverse, deci poate e posibil reparatie pe interior cu ceva plasa metalica sau fibra sticla, sau ce se mai poarta acum. Aveti vreo recomandare de firma , din București, care sa faca asa ceva? Cred ca e musai sa fie firma pt ca totul va fi cu acte banuiesc, fiind vorba de reparatie suportata in final de rca vinovatului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@marauder cauta rulote romania pe net, ei sunt pe langa bucuresti si fac toate tipurile de reparatii.

 

de o luna tot fac simulari pe Pint.ro pentru asigurarea la duba, care e expirata din decembrie. nu imi da decat 2 solutii, Omniasig si hellas

 

voi pe unde mai faceti asigurari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, Cavaleru a spus:

@marauder cauta rulote romania pe net, ei sunt pe langa bucuresti si fac toate tipurile de reparatii.

 

de o luna tot fac simulari pe Pint.ro pentru asigurarea la duba, care e expirata din decembrie. nu imi da decat 2 solutii, Omniasig si hellas

 

voi pe unde mai faceti asigurari?

Eu la Asirom am facut in primavara, dar depinde fff mult de domiciliul celui asigurat. Spre exemplu  la domnita mea ii venea rca pe 1an, cu domiciliu in sector5, in jur de 1200 cel mai ieftin (skoda octavia tour)....pe exact aceeasi masina dar domiciliul meu , Gorj, venea intre 500 si 600 lei rca la domnita. I s.a parut fff mare cresterea de anul trecut (b maxim), si s.a documentat. Si a gasit o portita in sensul ca daca ti se pare prea mare asigurarea atunci poti face apel la BARR , si asa a facut. BARR.ul i.a cerut acte sa se vada exact situatia ei, si i.a dat raspuns ca in mod normal rca.ul ei ar trebui sa fie intre 600 si 700 lei. A pus.o pe o lista cu toate info despre situatia ei, lista accesibila tutror asiguratorilor din Romania, scopul fiind ca unul dintre asiguratori sa ii faca o oferta personalizata de rca....si a primit oferta de la, tam tam tam, Alianz (printre cei mai scumpi si ok din piata cred) , pretul fiind intre 600 si 700 lei. Nu a incheiat inca rca domnita pt ca a intrebat Alianzul daca poate sa faca rca incepand cu 1 iulie, si asteapta raspuns de la ei pt definitivare.

Am uitat sa spun...daca pana anul trecut pint.ul dadea cele mai bune oferte (cel putin in cazul meu) , anul asta au dat.o in bara si cele mai bune le.am primit, pt loganul meu, de la economo.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Cavaleru a spus:

@marauder cauta rulote romania pe net, ei sunt pe langa bucuresti si fac toate tipurile de reparatii.

 

de o luna tot fac simulari pe Pint.ro pentru asigurarea la duba, care e expirata din decembrie. nu imi da decat 2 solutii, Omniasig si hellas

 

voi pe unde mai faceti asigurari?

Încearcă la un broker. Pe diferite canale la care tu nu ai acces, poate sa obtina tarife și de la alti asiguratori. Mai nou, unele societăți de asigurare daca nu exista continuitate pe polița RCA, cer și poze ca și în cazul politelor casco.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.06.2024 la 17:06, marauder a spus:

...

Am uitat sa spun...daca pana anul trecut pint.ul dadea cele mai bune oferte (cel putin in cazul meu) , anul asta au dat.o in bara si cele mai bune le.am primit, pt loganul meu, de la economo.ro

da, asa e, pint.ro o sa inceapa sa piarda din clienti, cred ca motivul real este procentul de la comision perceput care nu mai este fix ca inainte

Editat de danytm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...