Sari la conținut

Totul despre RCA


foxbat

Postări Recomandate

Vizitator goe 75

Preturile sunt o combiatie intre cat considera ei ca suporta piata si cat le permite politicul sa incaseze din suma aia. Restul sunt povesti pentru fraieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 342
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asta e, tocmai mi-am printat polița pentru mașină. Luna viitoare și la moto, expiră pe 7-8 martie, totdeauna fac pe un an. Să văd ce mai fac ăștia peste o lună.

Btw, la mașină am un amărât de 1,5, nu cine știe ce motor, la Octavia probabil săream de 800 lejer (1,9).

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mobre nu mi se pare mult sa dai 250 de lei pe an ca sa nu trebuiasca sa platesti tu ce-i strici altuia la masina. Pai daca i-ai bulit unui Q5 vechi de 10 ani o oglinda o data pe an, aia costa vreo 500 de euro. Cam cat ati vrea sa fie o asigurare?!

La masini, la fel, daca da unu' cu conserva in tine cu 1200 gs de 25000 de euro si doar te da pe jos, cam cat o sa fie devizu' la Bavaria?! Nu mai vorbim de un Gold Wing nou facut dauna totala...

 

Nu ma intelegeti gresit, asigurarile si bancile sunt cei mai mari dusmani ai mei din capitalism, nu le plang de mila si i-as arde la bani pe unde i-as prinde, ceea ce am si facut de vreo trei ori, dar trebuie sa faca si ei profit, ca de-aia s-au inventat, nu sunt societati de binefacere.

Eu n-am folosit in 20 de ani de masina si mobra decat o data polita mea de la masina, aia de la mobra niciodata. Dar am beneficiat de politele altora de doua ori cu masina si de vreo 4 ori cu mobra si am zis merci ca le aveau la societati civilizate si n-am avut niciodata niciun fel de problema. Bine, asta si pentru ca am fost aspru, dar sever... 🤪

 

Deci, repet, 50 de euro pe an RCA la o mobra mie nu mi se pare mult. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ilarionciobanu a spus:

Se da urmatorul enunt:

Pagubele produse de falimentul unui jucator din piata, adica dosarele de dauna ramase in aer, sunt acoperite dintr-un fond de garantare. Fondul respectiv a fost creat prin contributia tuturor jucatorilor. Prin acoperirea pagubelor, fondul se goleste (partial sau total) si trebuie alimentat din nou. 
Pana sa apara clientii cei noi care nu (mai) au asigurare, firmele stiu (estimeaza cu suficienta acuratete) acum cat trebuie sa cotizeze pentru realimentarea fondului.

 

Se cere:

1. ghiciti de unde iau firmele banii pentru contributia la fond

2. elaborati o noua teorie in legatura cu evolutia preturilor
 

Ei acum daca o pui așa nu mai suna f rău :)

 

totuși...oamenii aia de la firma de a dat faliment au făcut gen toți accident într-o singură zi de aha produs falimentul?

 

sau erau atâta de ieftini că sau îngropat singuri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, frigider a spus:

 

sau erau atâta de ieftini că sau îngropat singuri?

Si asta a fost. Pe langa multe altele. Insa dintre toate cred ca cel mai grav aspect a fost faptul ca multa vreme au fost acoperiti de catre cei de la ASF.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Acum 7 minute, Robyb a spus:

Am un VW T4 multivan  ( pentru ca hipster) 

 

anul trecut asigurarea pe 6luni 210ron 

anul asta asigurarea pe 6luni  830ron 

 

 

le urez un frigider plin de carne

 

Pret ca pentru un hipster. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, GoodKat a spus:



 Faptul ca a cazut un jucator important de pe piata RCA inseamna ca sunt mai multi clienti pentru companii mai putine. 

 

Locul celor de la City a fost luat de Axeria (fost Watford - o vreme pe piata romaneasca) si urmeaza sa intre pe piata asigurarilor CEC-ul, ca si companie de stat. Cei din urma iau locul celor de la Uniqa (care au renuntat la segmentul politelor RCA), deci practic numarul companiilor a ramas cam la fel.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.02.2022 la 13:58, Lucian_M a spus:

De la 440 la auto, acum 671.

De la 190 la moto, acum 240.

 

Am impresia ca daca-ti reinoiesti polita pina sa-ti expire, mai ai o reducere. Concret, in cazul meu, pina sa expire aveam de la @ 360 lei la @ 640, dupa am platit @ 720.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i nicio reducere, nu a fost nici înainte, nu e nici acum.

Acum 39 minute, MirceaB a spus:

Nu primesti nici un fel de reducere. Totul tine de conjuctura. Tarifele se schimba uneori de la o zi la alta.

Era 617 când am făcut RCA la Fiesta, acum e 628, tot grupama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema nu e ca s-au scumpit toate (rca, benzina, alimente  gen 1l de ulei 9 lei etc) ci ca nu ne-am schimbat jobul sa luam mai multi bani. Normal ca daca iau 100 marire de la un an la altul mi se par toate scumpe. Avand in vedere ca inflatia e 10%+, trebuie sa primesti 15-20% marire ca sa fie marire, altfel 100lei e praf in ochi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, Lucian_M a spus:

La eMag nu merge decât pe 6 sau 12, de asta zic.

Nasha mea e broker de amar de ani si face oricui pe cate luni doreste.Lasa Emag si du-te la un broker. :)

Daca vrei iti dau nr ei de telefon si iti da ea detaliile,iar daca-ti convine,iti face ea asigurare.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...