Sari la conținut

1. Grand Prix of Qatar 2022


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Sper sa nu ma insel, dar cred ca in cursa de astazi, pe langa victoria lui Bastianini am mai avut o premiera: un Suzuki a trecut pe linia dreapta ,ca trenul prin gara, pe langa o Yamaha.. Personal, nu imi amintesc o asemenea situatie. Cel putin nu de la revenirea Suzuki in competitie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 177
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Sper sa nu ma insel, dar cred ca in cursa de astazi, pe langa victoria lui Bastianini am mai avut o premiera: un Suzuki a trecut pe linia dreapta ,ca trenul prin gara, pe langa o Yamaha.. Personal, nu imi amintesc o asemenea situatie. Cel putin nu de la revenirea Suzuki in competitie. 


in fp2 un suzuki a trecut ca trenul pe linia dreapta pe langa un ducati.:). Se uita Miller si nu ii venea sa creada. 
nu inteleg de ce au mers asa slab in curte.

daca o sa avem curse de genul asta, vom avea un campion surpriza. Unul cu constanta, nu neaparat cu victorii.

Nu as exclude Yamaha din carti, tre doar sa regaseasca qua feelingul pe frana ca sa poata sa intre iar tare pe frane si il vom vedea sus. 

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, damager a spus:


in fp2 un suzuki a trecut ca trenul pe linia dreapta pe langa un ducati.:). Se uita Miller si nu ii venea sa creada. 
 

daca o sa avem curse de genul asta, vom avea un campion surpriza. Unul cu constanta, nu neaparat cu victorii.

 

Nu as exclude Yamaha din carti, 

Da... zicea Miller ceva in declaratia de dupa... suspecteaza la Suzuki un castig de cel putin 30cp. 

 

Da! Se va numi Marc Marquez. :) 

 

Circuitul asta era unul favorabil pentru Yamaha. Au cele mai multe victorii aici... vreo 10, daca am inteles bine. Daca aici a fost atat de rau, cum va fi pe alte circuite. Tocmai ma uitam pe rezultate. Nu locul ocupat este atat de ingrijorator... ala poate fi influentat de multi factori, dar distanta de timp la care au terminat riderii Yamaha, in spatele lui Bastianini, este ingrijoratoare. Campionul mondial a terminat la +10.543,  Morbi la +16.712, Dovi la +27.374 iar micutul Binder la +41.119. Mult! Foarte mult.... Sa le-o dea Bestia in halul asta cu bicla de anul trecut, nu e treaba cusher. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

În absolut, nu. Dar l-a bătut coechipierul într-o cursă normală. De câți ani nu s-a mai întâmplat așa ceva?

 

Suzuki a dezamăgit, dar tot îi văd la bătaie în campionat. Piloții oficiali Ducati absolut penibili - niciunul dintre ei nu are stofă de campion. Nici Pramac (singurii care folosesc GP22 "curat") nu stau mai bine: Martín a spus chiar ieri după calificări că nu crede că are ritm pentru a câștiga. Yamaha chiar au probleme. Aprilia (adică Aleix) la 2s și ceva de câștigătorul cursei și cu viteza de vârf cea mai mare.

Repet.Nu e ca în 2019,lumea are pretentii exagerate.Va mai trece f mult timp pana va fi in forma de dinainte de accidentari.este f bine ca nu are dureri ca poate susține un ritm normal de cursă samd.Astea sunt punctele de urmărit 4now.

Si sa nu uitam...MM nu se bate cu Bestia.MM se bate cu Q,Bagnaia,Mir hai poate Martin...toți în spatele lui.

Pe Pol...l-am văzut.I.a dat challenge un semi rookie pe frânare și s.a excitat pe el.Nici nu ma așteptam de fapt la prea multe de la Pol....

 

Suzuki n.a dezamăgit,avand in vedere acest circuit cred ca a mers bine.Yamaha slab însă.

Ducati iată ca a mai câștigat o cursă pe Doha,cf tradiției.

Însă intradevar piloții de uzina pe nicăieri.Iar Bagnaia...vai ce greșeală....

Aprilia o surpriza f plăcută.Finally săracul Aleix are și el ceva decent sub el.

 

As zice însă că Honda a făcut cel mai mare salt.Ok deocamdată pilotul principal nu e în forma maxima pt a o exploata și probabil nici nu va fi în prima jumătate de an,iar cel secundar e slăbuț,dar Honda....wow.Cand va ajunge Marcelino la forma care l.a consacrat,prevăd o dominație dura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Method a spus:

 

Aprilia o surpriza f plăcută.Finally săracul Aleix are și el ceva decent sub el.

 

Da. Aprilia este de urmarit, dar abia astept comentariile lui Vin... :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, Method a spus:

Repet.Nu e ca în 2019,lumea are pretentii exagerate.Va mai trece f mult timp pana va fi in forma de dinainte de accidentari.este f bine ca nu are dureri ca poate susține un ritm normal de cursă samd.Astea sunt punctele de urmărit 4now.

Si sa nu uitam...MM nu se bate cu Bestia.MM se bate cu Q,Bagnaia,Mir hai poate Martin...toți în spatele lui.

Pe Pol...l-am văzut.I.a dat challenge un semi rookie pe frânare și s.a excitat pe el.Nici nu ma așteptam de fapt la prea multe de la Pol....

 

Suzuki n.a dezamăgit,avand in vedere acest circuit cred ca a mers bine.Yamaha slab însă.

Ducati iată ca a mai câștigat o cursă pe Doha,cf tradiției.

Însă intradevar piloții de uzina pe nicăieri.Iar Bagnaia...vai ce greșeală....

Aprilia o surpriza f plăcută.Finally săracul Aleix are și el ceva decent sub el.

 

As zice însă că Honda a făcut cel mai mare salt.Ok deocamdată pilotul principal nu e în forma maxima pt a o exploata și probabil nici nu va fi în prima jumătate de an,iar cel secundar e slăbuț,dar Honda....wow.Cand va ajunge Marcelino la forma care l.a consacrat,prevăd o dominație dura.


mie imi pare ca Honda are cel mai mare salt, urmata de Aprilia.

totusi, honda pe soft... sunt curios cum ar fi mers pe medium. Clar optiunea era medium, 

dar, cum a zis ai Pol, inca descopera motocicleta. 
asteptam cursa urmatoare sa vedem. Ar tb sa avantazeze yamaha, doar ca mu vas cum. 
diferenta f mare intre yamaha si restul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Da. Aprilia este de urmarit, dar abia astept comentariile lui Vin... :D 

Ahahaha daa

Am și uitat ca mai există magnificul Villa Maravila

Neintelesul geniu al motogp ului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, xt600 a spus:


sta bine yamaha😂😂😂😂😂

au batut 2 ktm-uri cu 2 debutanti😂😂😂😂.

sunt departe rau berile alea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, damager a spus:


sta bine yamaha😂😂😂😂😂

au batut 2 ktm-uri cu 2 debutanti😂😂😂😂.

sunt departe rau berile alea

Pai daca o tin asa, se vor lupta cu KTM pentru locul 5 la constructori... Nu le-ar strica un sezon dezastru, ca sa se trezeasca la realitate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, xt600 a spus:

Pai daca o tin asa, se vor lupta cu KTM pentru locul 5 la constructori... Nu le-ar strica un sezon dezastru, ca sa se trezeasca la realitate. 


eh... 

a trecut ceva timp si nu i-a trezit nimeni☺️
motoreta nu e proasta, nu are top speed, dar are alte avantaje.

dupa ce osa gaseasca niste setari care sa le exploateze avantajele o sa ae bata si ei.

bine-inteles ca niste ponei in plus i-ar ajuta sa ajunga mai repede sus, dar se pare ca i-au furat cei de la suzuki.

Partea buna e ca dupa prima etapa nu poti sa faci nici un pronostic.

e un lucru bun pt spectacol. 

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pff, n-am vazut cursa ca am sarbatorit-o pe mamaie la 94 de ani.

am prins fix parc fermeul. Suprins de Bestie cu locul 1. Anul trecut parca a terminat in forta ultimele 2 curse daca nu ma insel. tre sa dld cursa asta sa o vad cap coada. m-ati facut curios!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, frigider a spus:
Acum 13 ore, Method a spus:

Marquez,va avea de furca cu copiii astia...

Așa se pare, mai mult decât cu Q.

spuneti-mi tata omida de acum :grinbandit:

 

*scuze ca am tot ars-o pana acum cu MM, uitati de asta, Pol campion! :D 

Acum 6 ore, Lup69 a spus:

Bravo Pol!

Era cineva pe aici de zicea că frații pol is in plus prin paddock, guess not :)

 

Daca moto nu te ajuta .. nici zeii nu te ajuta. (Vezi Q)

Acum 13 ore, ENEOS a spus:

Dacă pleacă de jos degeaba are ritm. My 0.02$.

Ai ninerit-o.

Noroc că au căzut prin fața câțiva.. minim 2.(peco și Martin) nu țin minte daca or fi fost mai mulți.

 

 

Bezechi mergea f bine până a căzut :)

Acum 6 ore, damager a spus:

honda confirma cat de cat noul model. 

Da, gândește te că încă mai e de reglat la moto aia.

Ok și restul mai pot regla cate ceva, afara de top speed Yamaha, desigur :D

Acum 6 ore, TETEA. a spus:

Bravo Bestia! Pana la urma nu e chiar praf baiatul

Pai nu e, a scos loc 3 de pe 12-16, nu țin minte precis anul trecut.

Bsinder la fel - omul care a recuperat cele mai multe poziții în cursă, se vede cum e când pleacă de sus.

 

Umilitoare depășirea lui Z la Q, umilitoare pt Yama, nu q. N a avut nicio vina.

Acum 6 ore, TETEA. a spus:

Evit sa vorbesc de MM.

Vorbesc eu - slăbuț... Loc 5? Pffff 

Sunt mai dezamăgit de el decât de Miller, peco, și q la un loc :grinbandit:

 

Serios slăbuț loc 5 dar hei, când te uiți la ceilalți.

 

Să vedem tinerii cum stau la "constanță".

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, damager said:

in fp2 un suzuki a trecut ca trenul pe linia dreapta pe langa un ducati.:). Se uita Miller si nu ii venea sa creada. 

 

Era Bastianini am impresia, și era vorba de aspirație. Oricum impresionant salt făcut de Suzuki pe partea de motor. Cea mai impresionantă schimbare, nu mă așteptam. Au găsit 10-20cp în câte luni.

 

3 hours ago, damager said:

mie imi pare ca Honda are cel mai mare salt, urmata de Aprilia.

 

Da, impresionant HRC. Le-a trebuit ceva timp să reacționeze, dar au făcut-o. Nu mai este doar "motocicleta lui Márquez". Nu vreau să mă grăbesc la concluzii, dar Pol a făcut o super cursă: nu doar că l-a bătut pe față de #93, dar celelalte RCV-uri au fost pe nicăieri.

 

4 hours ago, Method said:

Pe Pol...l-am văzut.I.a dat challenge un semi rookie pe frânare și s.a excitat pe el.Nici nu ma așteptam de fapt la prea multe de la Pol....

 

În mod normal ți-aș fi dat dreptate. Dar pe final l-au lăsat gumele efectiv, dansa spatele pe orice accelerare. Mă așteptam să cadă mai grav în clasament.

 

4 hours ago, Method said:

Si sa nu uitam...MM nu se bate cu Bestia.MM se bate cu Q,Bagnaia,Mir hai poate Martin...toți în spatele lui.

 

La cum a arătat cursa asta, nu mai sunt deloc sigur de pretendenții la titlu. Yamaha trebuie să progreseze clar dacă vrea să se bată sus; Bagnaia a făcut o greșeală impardonabilă pentru statutul lui; Mir/Suzuki sunt sigur că pot mai mult, dar trebuie să concretizeze. Oricum, interesant cum niciun constructor nu a dominat, fiecare a avut câte un singur pilot sus.

 

3 hours ago, xt600 said:

 

Sunt destul de sigur că a fost vorba de aspirație acolo. Aleix cred că a avut cel mai mare top speed constant, fără aspirație. Nu că aș vrea să minimizez reușita celor de la Suzuki. Oricum, 2x Aprilia și 2x Suzuki în top 5 la viteze de vârf. Wow.

 

Alt lucru interesant - deși Yamaha stă cel mai rău, diferența medie față de primii este de doar ~10km/h. Este mult, dar este diferența dintre primii și ultimii. Performanțe apropiate = competiție.

 

O reacție total neașteptată din partea celor de la Ducati în legătură cu rezultaul dezastruos al echipei de uzină: și-au cerut scuze. Cât de departe este Ducati de echipa de acum ~15 ani, care l-a trimis pe Melandri la psiholog când s-a plâns de motocicletă - Casey câștigă, fă și tu la fel ca el. Sau echipa care a refuzat să-l plătească pe Stoner în momentul în care a absentat câteva curtse din motive de sănătate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, apriliacluj a spus:

deocamdata fermenteaza hameiul, mai e mult pana departe :)

😂😂😂😂.

deocamdata cauta viteza se top si grip la iesirea din viraje.

cine stie cand le gaseste ce o sa fie☺️.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, PzKpfW a spus:

Da, impresionant HRC. Le-a trebuit ceva timp să reacționeze, dar au făcut-o. Nu mai este doar "motocicleta lui Márquez". Nu vreau să mă grăbesc la concluzii, dar Pol a făcut o super cursă: nu doar că l-a bătut pe față de #93, dar celelalte RCV-uri au fost pe nicăieri.

 

În mod normal ți-aș fi dat dreptate. Dar pe final l-au lăsat gumele efectiv, dansa spatele pe orice accelerare. Mă așteptam să cadă mai grav în clasament.

 

La cum a arătat cursa asta, nu mai sunt deloc sigur de pretendenții la titlu. Yamaha trebuie să progreseze clar dacă vrea să se bată sus; Bagnaia a făcut o greșeală impardonabilă pentru statutul lui; Mir/Suzuki sunt sigur că pot mai mult, dar trebuie să concretizeze. Oricum, interesant cum niciun constructor nu a dominat, fiecare a avut câte un singur pilot sus.

 

Alt lucru interesant - deși Yamaha stă cel mai rău, diferența medie față de primii este de doar ~10km/h. Este mult, dar este diferența dintre primii și ultimii. Performanțe apropiate = competiție.

Nu,nu le-a trebuit nici un fel de timp - iti aduc aminte ca dezvoltarea a fost inghetata in anii de pandemie,deci HRC nu putea "reactiona" major.Dar cand au avut ocazia,iata ca au facut-o.

Si eu as zice sa nu te grabesti la concluzii - Pol...vorba aia : "baiat bun,dar are lipsuri mari" :)

Nu conteaza ca l-au lasat gumele,nu e o scuza - pe toti probabil i-au lasat gumele - bine ati venit in minunata lume Michelin si a mangamentului de gume care nu dureaza toata cursa.Daca fiecare pe care l-ar lasa gumele ar pleca in turneu pe aratura...

Hai sa ii spunem ce este - o greseala de incepator survenita pe fondul incarcaturii emotionale a unei posibile victorii.Greseala pe care a facut-o un pilot foarte experimentat,iar un semi-rookie cum e Bestia a supralicitat (a se vedea slide-ul spate pe frane),dar si-a tinut cumpatul si a efectuat depasirea exemplar.Nu ii gasesc scuze lui Pol.

Si stai,stai - ce am vazut e nimic - cand o sa vina aia mari sa il frece sa ii respire in ceafa la fiecare curba,pai se duce prin balarii imediat.Zero sange rece.

Nu te bati cu Q,cu MM si cu Mir asa.Parerea mea.De aia nu ii dau nici o sansa.Plus de asta...inconstanta'i obisnuita.

Dar in concluzie,cand am vazut dupa primele viraje cele 2 masini HRC pe primele 2 locuri...wow.O sa avem un campionat. :ok:

 

Am citit si eu ceea ce a zis Bagnaia -clar e o greseala,insa are si el dreptate.

“I am not a tester. I am here to win. I am here to concentrate on riding in the best way possible, and looking at the testing we only had five days of it and we should use them to test, not the race weekend.f we decide to work like this, it is obvious that it will be more difficult to reach results like last year.I know that the task of a factory rider is to work, but if we want to win, then we have to be more concentrated during the race weekend on me."

 

“I really need to be concentrating on adapting my riding style to the bike, and in this moment I feel like last year again now but I still wasn’t ready for the race.The setting was not OK for the track, the electronics weren’t OK. We weren’t ready.

“I’ve asked to work like we did last year, because in Austria we decided a setting and from that moment I didn’t touch anything on the bike, I just concentrated on me.

“They can give us something better, but if we don’t have time to adapt to it we can’t go faster.”

 

 Ok,nu trebuia sa spuna asta presei.Cam primadona.Dar probabil are dreptate - el nu ar mai trebui sa aiba treaba cu testing'ul ci cu setarile de cursa si sa se focuseze sa castige.

Dar greseala ramane,oricum ar intoarce-o.Si e a lui.Si l-a mai luat si pe bietul JM cu el de am crezut ca iar o sa-si rupa ala tot in el cand au inceput sa se intoarca motoretele una peste alta...

 

 

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, xt600 a spus:

Circuitul asta era unul favorabil pentru Yamaha. Au cele mai multe victorii aici... vreo 10

10 din 18

Acum 12 ore, Method a spus:

Pe Pol...l-am văzut.I.a dat challenge un semi rookie pe frânare

Eu nu îl "știu" pe pol, dar 2 faze le țin minte: 

Aia când a ratat prima victorie cu KTM de a mers defensiv când nu trebuia și asta când trebuia să frâneze mai devreme pt că moto din fata te "trage" spre ea(BT sport), gen cum i-a luat Z spațiul de frânare lui Morbi atunci în incidentul ăla dubios.

 

Omu o să meargă din ce in ce mai bine, dar face greșeli de rookie.tot de la bt sport cică Pol are stil de folosește mult frana spate și înainte la onda toată greutatea era în fața deci... Nașpa.

 

Acum s a mai echilibrat treabă și poate merge in stilul său.

Și s a văzut.

 

*Stiu că e prima cursă dar ăla nu a fost noroc, Omu a mers f bine. 

 

 

 

 

 

 

Mi a plăcut când l-a depășit AE pe MM, MM nu a ridicat moto aia 1 MM. :grinbandit:

Acum 13 ore, Method a spus:

Si sa nu uitam...MM nu se bate cu Bestia.MM se bate cu Q,Bagnaia,Mir hai poate Martin...toți în spatele lui.

Pol merge natural acum, moto e ok pt stilul lui, eu mi as face griji.

Nu e totul în viața așa evident.

 

Știu că sunt șanse mai mici să se bată cu Darryn decât cu Q dar vb de pol, are ceva ani etc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, frigider a spus:

10 din 18

Eu nu îl "știu" pe pol, dar 2 faze le țin minte: 

Aia când a ratat prima victorie cu KTM de a mers defensiv când nu trebuia și asta când trebuia să frâneze mai devreme pt că moto din fata te "trage" spre ea(BT sport), gen cum i-a luat Z spațiul de frânare lui Morbi atunci în incidentul ăla dubios.

 

Omu o să meargă din ce in ce mai bine, dar face greșeli de rookie.tot de la bt sport cică Pol are stil de folosește mult frana spate și înainte la onda toată greutatea era în fața deci... Nașpa.

 

Acum s a mai echilibrat treabă și poate merge in stilul său.

Și s a văzut.

 

*Stiu că e prima cursă dar ăla nu a fost noroc, Omu a mers f bine.

Victoriile Yamaha sunt de cand erau Rossi si Lorenzo in floare si Yamaha la fel.Nu mi se pare o comparatie veridica cu situatia de azi.

 

M-as mira sa fie toata greutatea pe fata la Honda,la ce accel avea Honda pe iesire.Dar in fine.

Eu cred ca va merge ok dar Pol e inconstant.Si greseste atunci cand e fortat.Nici nu are rost sa vorbim despre el ca altceva decat ca etern pilot 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Method a spus:

Iar Bagnaia...vai ce greșeală....

da, nu cred ca era nevoie de asa ceva, nu e ca si cum era ultima curba ultimul tur. 😐 

pacat de martin, scotea niste puncte bunicele.

Acum 13 ore, xt600 a spus:

Da. Aprilia este de urmarit, dar abia astept comentariile lui Vin... :D 

nu stiu pe cat a terminat si ghiciti ce: nici nu vreau :) 

Acum 12 ore, damager a spus:

mie imi pare ca Honda are cel mai mare salt

da, la modul ca poate sa o mai conduca si altcineva :D 

 

ai uitat de suzi, care cred ca triseaza de au viteza aia.

Acum 11 ore, damager a spus:


sta bine yamaha😂😂😂😂😂

au batut 2 ktm-uri cu 2 debutanti😂😂😂😂.

sunt departe rau berile alea

decat prima cursa, putea fi mai rau daca nu mai cadeau oameni SAU daca o punea el jos la nervi.

 

Ok si mm si q au terminat slab DAR au terminat. 

 

leru-i ler,

punctu-i punct.

Acum 11 ore, xt600 a spus:

Nu le-ar strica un sezon dezastru, ca sa se trezeasca la realitate. 

pai inca din era rossi si altora se tot spunea "trebe niste viteza" dar au lasat-o asa.

dubios.

 

stiu ca e usor sa zici "vreau putere" si ca puterea poate strica echilibrul etc. dar plm, e destul de important sa nu ai handicap atat de mare, apoi ii dai de cap din setari etc plm csfncsf.

Acum 8 ore, PzKpfW a spus:

Da, impresionant HRC. Le-a trebuit ceva timp să reacționeze, dar au făcut-o. Nu mai este doar "motocicleta lui Márquez". Nu vreau să mă grăbesc la concluzii, dar Pol a făcut o super cursă: nu doar că l-a bătut pe față de #93, dar celelalte RCV-uri au fost pe nicăieri.

nu cred ca te grabesti - moto e si  pe stilul lui Pol :) 

 

taka si AM ... plm, moto noua, na. 

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

În mod normal ți-aș fi dat dreptate. Dar pe final l-au lăsat gumele efectiv, dansa spatele pe orice accelerare. Mă așteptam să cadă mai grav în clasament.

hmmmmm eu nu am obervat asta, comentatorii englezi n-au zis nimic, totusi au zis de Bestia - ca moto aia se misca mult ampulea dar pe el nu -l deranjeaza, e stilul lui ciudat.

 

eu de bestia mi-as fi fcaut griji ca forteaza rau etc dar au zis ca ala e stilul lui plm, n-am mai fost ingrijorat. :D  

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

La cum a arătat cursa asta, nu mai sunt deloc sigur de pretendenții la titlu.

da frate. in trecut mereu era "the usual suspects" erau 2-3 insi care aveau sanse reale (talent + MOTO BUNA ) 

dar acum cu sateliti cu specs la zi... si piloti tineri e haos total. E greu totusi sa scapi de mentalitatea invechita in care doar pilot factory avea sansa la titlu.

 

se plangeau colegii ca "ducati are 8 moto pe grila" , asa, si? Vedeti cursa de azi.

iar daca ducati nu avea 8 pe grila bestia poate nici nu era in GP. 

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

O reacție total neașteptată din partea celor de la Ducati în legătură cu rezultaul dezastruos al echipei de uzină: și-au cerut scuze.

hmmmm as intelege scuze pt Miller ca plm, a avut ceva prob tehnica imi imaginez, nu stiu ce a patit.

 

Iar Asta cu peco... pai frate, ai FP1,2,3,4, quali, warm up. 

Serios acum, nu poti sa optimizezi ceva?

Pai pe circuit nou ce o sa zica?

 

are totusi sens si ce zice el ca nu e pilot de teste DAR acum spui? dupa cursa? trebuia sa spuna atunci - frends, hai sa ne concentam pe x nu pe y.

 

Acum 47 minute, Method a spus:

Nu,nu le-a trebuit nici un fel de timp - iti aduc aminte ca dezvoltarea a fost inghetata in anii de pandemie,deci HRC nu putea "reactiona" major.

pai si stai asa, in anii astia creierele inginerilor au fost oprite artificial? bagati in coma indusa?

Acum 48 minute, Method a spus:

Si eu as zice sa nu te grabesti la concluzii - Pol...vorba aia : "baiat bun,dar are lipsuri mari" :)

traim si vedem, si KTM e moto praf :) 

 

care apropo - KTM pe circuitul asta a fost praf, zero, nimic. 

Acum 52 minute, Method a spus:

Hai sa ii spunem ce este - o greseala de incepator survenita pe fondul incarcaturii emotionale a unei posibile victorii.Greseala pe care a facut-o un pilot foarte experimentat,iar un semi-rookie cum e Bestia a supralicitat (a se vedea slide-ul spate pe frane),dar si-a tinut cumpatul si a efectuat depasirea exemplar.Nu ii gasesc scuze lui Pol.

Si stai,stai - ce am vazut e nimic - cand o sa vina aia mari sa il frece sa ii respire in ceafa la fiecare curba,pai se duce prin balarii imediat.Zero sange rece.

Nu te bati cu Q,cu MM si cu Mir asa.Parerea mea.De aia nu ii dau nici o sansa.Plus de asta...inconstanta'i obisnuita.

uiti ca e in GP din 2014 fara nici 1 victorie.

ca vine din vremurile alea cand daca nu erai la factory = zero sanse la campionat (sa ma corectati va rog daca a luat vreun satelit titlul in era moderna)

ca a crescut mult la KTM cu podiumuri si sanse reale la victorie etc

ca a avut un sezon trecut PRAF pe o moto f periculoasa.

ca acum moto e pe stilul sau. 

 

si aia cu inconstanta, ce pilot la honda afara de mm a fost constant? 

este o era noua, pare ca o sa se schimbe chestia asta.

 

si revin la incident cand putea castiga pe KTM - acolo echipa a gresit ca i-au aratat gap mai mic in spate parca decat era real si omu fireste ca a mers defensiv, deci my bad - nu a fost vina lui acolo. l-a sabotat echipa.

Acum 57 minute, Method a spus:

Si l-a mai luat si pe bietul JM cu el de am crezut ca iar o sa-si rupa ala tot in el cand au inceput sa se intoarca motoretele una peste alta...

da, il ingropa pe martin daca iar ii rupea ceva in el. 

Acum 42 minute, Method a spus:

M-as mira sa fie toata greutatea pe fata la Honda,la ce accel avea Honda pe iesire.Dar in fine.

am zis ca inainte, de-aia nu era pe stil Pol.

acum e echilibrata si omu se joaca cu frana spate.

Acum 43 minute, Method a spus:

Nici nu are rost sa vorbim despre el ca altceva decat ca etern pilot 2.

asta e doar un comentariu a-la-hater :) 

cu mm in garaj mai greu sa fii pilot 1.

Acum 13 ore, xt600 a spus:

Sa le-o dea Bestia in halul asta cu bicla de anul trecut, nu e treaba cusher.

Știi că în prima juma de sezon moto "vechi"is f bune.

Nu are secrete gen. 

 

Daca și pilotul e bun vezi și tu rezultatul.

Acum 43 minute, frigider a spus:
Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

O reacție total neașteptată din partea celor de la Ducati în legătură cu rezultaul dezastruos al echipei de uzină: și-au cerut scuze.

hmmmm as intelege scuze pt Miller ca plm, a avut ceva prob tehnica imi imaginez, nu stiu ce a patit.

:crack:

lui miller nu si -au cerut scuze OMFG jenant, e o propozitie la sfarsit la articol:

 

Bagnaia’s team-mate Jack Miller had to retire his bike having suffered from a loss of power from the start.

 

stiti ce inseamna asta, nu? Miller clar zboara.

nu-mi plac telenovelele dar daca ma uit la una , comentez - adica latri 99% in articol va vai de fapt noi suntem de vina pt peco ca plm avea rezultat slab daca nu cadea dar lui Miller ala i s-a stricat troaca si n-a terminat deloc, el nu merita scuze . lol.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, frigider a spus:

punctu-i punct.

 

pai inca din era rossi si altora se tot spunea "trebe niste viteza" dar au lasat-o asa.

 

 ca moto aia se misca mult ampulea dar pe el nu -l deranjeaza, e stilul lui ciudat.

 

pai si stai asa, in anii astia creierele inginerilor au fost oprite artificial? bagati in coma indusa?

traim si vedem, si KTM e moto praf :) 

 

care apropo - KTM pe circuitul asta a fost praf, zero, nimic. 

uiti ca e in GP din 2014 fara nici 1 victorie.

ca vine din vremurile alea cand daca nu erai la factory = zero sanse la campionat (sa ma corectati va rog daca a luat vreun satelit titlul in era moderna)

ca a crescut mult la KTM cu podiumuri si sanse reale la victorie etc

ca a avut un sezon trecut PRAF pe o moto f periculoasa.

ca acum moto e pe stilul sau. 

 

si aia cu inconstanta, ce pilot la honda afara de mm a fost constant? 

este o era noua, pare ca o sa se schimbe chestia asta.

 

si revin la incident cand putea castiga pe KTM - acolo echipa a gresit ca i-au aratat gap mai mic in spate parca decat era real si omu fireste ca a mers defensiv, deci my bad - nu a fost vina lui acolo. l-a sabotat echipa.

da, il ingropa pe martin daca iar ii rupea ceva in el. 

am zis ca inainte, de-aia nu era pe stil Pol.

acum e echilibrata si omu se joaca cu frana spate.

 

asta e doar un comentariu a-la-hater :) 

cu mm in garaj mai greu sa fii pilot 1.

 

nu-mi plac telenovelele dar daca ma uit la una , comentez - adica latri 99% in articol va vai de fapt noi suntem de vina pt peco ca plm avea rezultat slab daca nu cadea dar lui Miller ala i s-a stricat troaca si n-a terminat deloc, el nu merita scuze . lol.

Exact - Bagnaia puncte zero.Ceea ce in economia campionatului...

Peco a zis clar ca nu erau pregatiti ca nu aveau electronicele sorted out,setupul etc.Si ca el nu mai e de testat.Corect.

Insa nu cred ca trebuia sa o zica in presa.

Si intradevar,cum s-au caciulit la Peco,ar fi trebuit sa se caciuleasca si la Miller,ca ala chiar a abandonat pe problema tehnica,Peco a abandonat pe prostia lui.

 

Lasa ca Rossi spunea multe....daca iti aduci aminte,Rossi a zis cam de orice motoreta cu care n-a castigat sau nu s-a batut la tittlu (asta insemnand 2016-2020) ca e de calcat si ca are probleme.Si din 2016 cand a plecat Lorenzo pana in 2019 cand a venit Q si le-a aratat ca se poate castiga pe motoretele despre care ziceau ei ca sunt praf,lumea chiar il asculta.... Rossi fiind acompaniat si de celalalt mare dezvoltator,Villa Maravilla.

Deci hai sa nu dam argument povestile lui Rossi.

Yamaha e o motoreta competititva - o cursa nu e de ajuns sa o categorisim drept ultima flasneta.Si m-as mira sa fi facut toti ceilalti un mare salt.Nu e exclus insa m-as mira.

 

Batzaia rau si de spate si de fata pe ultimele 2 tururi Bestia.Dar nu parea sa-l deranjeze....asta apropo de justificarea cu greseala pe franare a lui Pol cu gumele duse...

 

N-a zis nimeni ca inginerii au stat.Tot ceea ce am zis e faptul ca nu au putut implementa nimic in afara de setups in ultimii 2 ani.Sunt convins ca au pus osul la treaba,se si vede,pt ca iata - cand au avut voie au scos ceea ce pare a fi o mare smecherie de motoreta.

Sa te hotarasti totusi daca KKTM e moto buna sau proasta,pt ca nu am prea inteles....e buna pt ca a iesit aici cu Binder pe 2 dar proasta pt ca Pol?

Se pare ca ai devenit putin fan...everybody loves the underdog nu? :)

Si mai ales unul care lupta cu MM.Si mie imi plac the underdogs dar asta chiar nu stie cu mingea,imi pare rau....

 

Nu mi se pare ca sunt hater cand spun ca e un etern pilot nr.2...mai ales cand esti in echipa cu cel mai galonat pilot din gp....ce sa spun altceva?Nici nu ar putea fi tratat altfel cand e cu MM in echipa.Spune-le celor de la HRC care il trateaza (pe buna dreptate) drept pilot nr.2 ca sunt hateri,sa lase prostiile lui MM de 8 ori campion mondial si sa il ia in brate pe Pol...

Faptul ca dupa cum bine ai observat nici fostii coechipieri ai lui MM de la saracul Dani incoa nu au fost constanti nu este o scuza la adresa lui.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, PzKpfW a spus:

 

Sunt destul de sigur că a fost vorba de aspirație acolo.

Foarte posibil, insa tot Mir este pe primul loc si in ceea ce priveste media top speed-urilor cu 354,8 km/h. In cursa. Asta imi spune ca progresul este evident la capitolul asta. Oricum, felul in care a trecut de Q, m-a cam lasat fara cuvinte.

Acum 4 ore, Method a spus:

Nu,nu le-a trebuit nici un fel de timp - iti aduc aminte ca dezvoltarea a fost inghetata in anii de pandemie,deci HRC nu putea "reactiona" major.Dar cand au avut ocazia,iata ca au facut-o.

 

 

Am citit si eu ceea ce a zis Bagnaia -clar e o greseala,insa are si el dreptate.

 

 Ok,nu trebuia sa spuna asta presei.Cam primadona.

 

 

Onda e Onda... o atitudine de echipa cu pedigree.

 

Cum? Deja au aparut probleme in paradis?? Pana acum, toti pilotii Ducati se intreceau in declaratii care mai de care mai flatante  la adresa echipelor, motocicletelor, brandului, etc, etc... Se pare ca nu le prea iese managementul a opt troace pe grila.

Acum 4 ore, frigider a spus:

 

nu stiu pe cat a terminat si ghiciti ce: nici nu vreau :) 

 

Nici nu stii ce pierzi... cand o sa-i cedeze din nou nervii, sa vezi atunci declaratii, turari de motoare, suturi in carene, etc,etc... O tv, nu alta... ;) Omul e un showman.. :crack:

Acum 48 minute, Method a spus:

 Rossi fiind acompaniat si de celalalt mare dezvoltator,Villa Maravilla.

 

Il confunzi. Maravilla e ala care nu stia si nu intelegea nimic. E de urmarit baiatul asta.. :)

Acum 4 ore, Method a spus:

Victoriile Yamaha sunt de cand erau Rossi si Lorenzo in floare si Yamaha la fel.Nu mi se pare o comparatie veridica cu situatia de azi.

 

M-as mira sa fie toata greutatea pe fata la Honda,la ce accel avea Honda pe iesire.

Yamaha a pastrat aceleasi caracteristici in toata aceasta perioada. Deci nu se poate spune ca Yamaha este dezavantajata pe acest circuit. Insa,drept este, nu mai au pilotii de atunci...

 

Este clar ca Honda are si grip si acceleratie mai buna (dupa cum spunea si Pol). Deci este logic ca au lucrat la distributia maselor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Pana acum, toti pilotii Ducati se intreceau in declaratii care mai de care mai flatante  la adresa echipelor, motocicletelor, brandului, etc, etc... Se pare ca nu le prea iese managementul a opt troace pe grila.

 

Nici nu stii ce pierzi... cand o sa-i cedeze din nou nervii, sa vezi atunci declaratii, turari de motoare, suturi in carene, etc,etc... O tv, nu alta... ;) Omul e un showman.. :crack:

Il confunzi. Maravilla e ala care nu stia si nu intelegea nimic. E de urmarit baiatul asta.. :)

 

Yamaha a pastrat aceleasi caracteristici in toata aceasta perioada. Deci nu se poate spune ca Yamaha este dezavantajata pe acest circuit. Insa,drept este, nu mai au pilotii de atunci...

Intradevar despre Ducati v2021 toti au avut cuvinte de lauda.

2022 trebuie probabil putin sorted out.Dar as zice ca au un real championship contender.

Si Peco e bun si Ducati e bun.Trebuie sa se adune.AMANDOI.

 

Da,uitasem de fazele cu Maravilla care nu intelegea de ce era rapid....ma cum sa declari asa ceva?Bai si daca nu stii nu intelegi,cum sa zici asa ceva?

Genial omul in sinceritatea lui.Abia astept si eu continuarea.Pt ca in mod sigur va izbucni :bounce:

Si abia astept asta de pe amazon prime ca am vazut ca isi da in petec si pe acolo,ohoo...

 

Pilotii ca pilotii ca hai sa zicem ca pilotii de acum sunt mai mult decat decenti - ok nu sunt cel mai puternic si mai galonat cuplu de piloti din gp precum erau cei 2,dar sunt solizi.Problema e concurenta de acum.Care e mult superioara fata de ce era in anii 2010...si ca piloti si ca material de concurs.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Method a spus:

Lasa ca Rossi spunea multe....daca iti aduci aminte,Rossi a zis cam de orice motoreta cu care n-a castigat

Eu ziceam strict de viteza, așa ziceau englezii că mulți rideri Yamaha se plângeau de viteza.

Acum 7 ore, Method a spus:

venit Q si le-a aratat ca se poate castiga pe motoretele despre care ziceau ei ca sunt praf

Hai sa vedem anul asta cum iese.

 

Acum 7 ore, Method a spus:

Deci hai sa nu dam argument povestile lui Rossi.

A fost un comentariu general de la avizați, oameni diferiți păreri diferite. Repet - strict de viteza era vb.

Acum 7 ore, Method a spus:

Batzaia rau si de spate si de fata pe ultimele 2 tururi Bestia.Dar nu parea sa-l deranjeze....asta apropo de justificarea cu greseala pe franare a lui Pol cu gumele duse...

 Cică ăla e stilul lui.

Pol a fost tras de Ducati in fața, trebuia să frâneze mai devreme. Greșeală de începător.

Acum 7 ore, Method a spus:

Sa te hotarasti totusi daca KKTM e moto buna sau proasta,pt ca nu am prea inteles....e buna pt ca a iesit aici cu Binder pe 2 dar proasta pt ca Pol?

In sezon cu pol el a luat 5 locuri 3.

Apoi au mai câștigat Oliveira și binder etc.

Eu zic că nu e chiar praf.

Uitat te de când se chinuie Aprilia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas changed the title to 1. Grand Prix of Qatar 2022

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...