Sari la conținut

Poansonare cadru


Olaru Robert
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua! Acum ceva timp am achizitonat un cadru.....fara acte, deoarece doar pe acela l-am gasit, il pot poansona acasa, sau sa slefuiesc seria si dupa sa merg la rar cu scuza ca am lucrat la cadru pentru a scoate rugina si din greseala sa fi slefuit seria?

Tin sa mentionez ca am un honda rebel de 125 si inafara de placuta cu seria si acea portiune gravata nu se mai afla nimic pt identificare.

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Olaru Robert a spus:

deoarece doar pe acela l-am gasit, il pot poansona acasa, sau sa slefuiesc seria si dupa sa merg la rar cu scuza ca am lucrat la cadru pentru a scoate rugina si din greseala sa fi slefuit seria?

 

Nu poti bate tu seria, in baza de date exista seria pozata si isi dau seama imediat daca seria nu este cea originala. Singura portita ar fi cum a zis Goodkat, altfel e cam riscant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 7 ore, Olaru Robert a spus:

Buna ziua! Acum ceva timp am achizitonat un cadru.....fara acte (...)

inafara de placuta cu seria si acea portiune gravata nu se mai afla nimic pt identificare.

 

Acum 4 ore, GoodKat a spus:

"Am vopsit un cadru moto iar ca urmare a procesului de sablare si vopsire seria poansonata nu mai poate fi citita. Detin placuta care a fost nituita pe cadru si actele cadrului.

Man, păi el nu are nici acte pe cadru și nici altă plăcuță cu seria de la alt motor, nu-l ajută cu nimic ce îl sfătuiești tu.

Sau nu am înțeles eu? 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce prevede in prezent legea, dar in urma cu ceva ani, in momentul cand se cei de la RAR suspectau ca s-a incercat in orice fel modificarea seriei de cadru sau sasiu, aveau dreptul sa blocheze la sediul lor autovehiculul. Cu alte cuvinte daca initiatorul topicului ajunge in situatia asta, este posibil sa se intoarca acasa cu mana goala. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si...ca o completare a ceea ce deja s-a spus, mare atentie, fiindca baetzii rai de la RAR au posibilitatea, si o fac mai tot timpul, ca sa scaneze cadrul cu un soi de scanner tip raze nu stiu de care, iar o serie stearsa mecanic (polizata) de pe cadru apare clar pe ecranul lor si atunci incepe dansul! Aia cu placuta deja devine basm...asa ca nu recomand (s-au dus timpurile cand puteai da vina pe vopsitor, pe polizor, pe vechimea cadrului...aia mergea candva)!:nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, confirm, se poate vedea tasarea metalului în adâncime în locul unde a fost poansonat și practic se citește vechea inscripție. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost cu Mobra la ITP la RAR pentru ca placuta cu seria nu mai exista (si nici talon) si au confirmat ca este serie "batuta" de ei (dupa caractere) si ca pe viitor s-ar putea sa comenteze vreun ITP-ist batran care stie cum trebuie sa arate la Mobra.

 

Si da, pot verifica foarte amanuntit daca sunt interventii neautorizate asupra marcajelor de serie si in faza aia deja sunt si cei de la Politie implicati pentru ca este suspiciune de infractiune. Vei fi blocat legal in a face apropape orice cu vehicolul in cauza....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 8/16/2022 at 8:55 PM, l.u.v said:

 

Man, păi el nu are nici acte pe cadru și nici altă plăcuță cu seria de la alt motor, nu-l ajută cu nimic ce îl sfătuiești tu.

Sau nu am înțeles eu? 🤔

Am absolut toate actele cadrului vechi, nu e schimbat nimic inafara de.....cadru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 hours ago, 10maRIus20 said:

Cel mai probabil are placuta cu seria de pe cadrul accidentat si stramb. 

Chiar asa si este, tin f mult la ea si ma oftic maxim ca nu pot rezolva problema asta, as cumpara si un cadru cu acte daca se gaseste in romania.....dar nu reusesc sa gasesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu prea poti face nimic. Nu te apuca de manevre, ca te trezesti cu coada de dosar penal toata tineretea.

Singura solutie este sa gasesti alt cadru, unul cu acte.

Motoarele sunt considerate piesa de schimb, se pot inlocui, unele vin cu serie, altele fara. Dar cadrul este practic motocicleta! 
Repet, nu te apuca de manareli, ca e periculos. Nu mai suntem acum 25-30 de ani cand se taiau bucati cu serii dintr-un cadru, se sudau pe altu, se dadea o spaga de 100 $ la Dinicutu si toata lumea era fericita.

Eu am renuntat acum vreo 16 ani la un IJ chopperit superb de Suka doar pentru ca avea cadrul modificat, fara sa-i afecteze seria. Aia de la RAR mi-au zis "Fugi ca ti-o iei!" Doar cand le-am aratat doua poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Olaru Robert a spus:

Multumesc extrem de mult pentru ajutor! Am luat in calcul fiecare raspuns si aprpape am rezolvat, mai am de schimbat o chiulasa si voi revenii pe drumuri in forta


Cu placere. Dar spune-ne si cum ai rezolvat. Poate se vor mai lovi si altii de problema asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 hours ago, Speedy.K said:


Cu placere. Dar spune-ne si cum ai rezolvat. Poate se vor mai lovi si altii de problema asta.

Am zis sincer ce s-a infamplat, ce actr am si ce nu am si se rezolva, mai am de cautat o chiulasa dar asta e pt alt topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...