Sari la conținut

Accident Galati la caminele studentesti


cercelgeo
 Share

Postări Recomandate

Azi, 23 octombrie in jurul orei 17 a avut loc un accident intre o motocicleta si o masina. Masina a semnalizat din timp la stanga. Motociclistul avea semn de incepator. Din fericire toti cei implicati in accident sunt OK. Motociclistul s-a ridicat imediat. Data de pe camera de bord e 2016 deoarece nu am setat-o corect. 

 

Editat de cercelgeo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • cercelgeo changed the title to Accident Galati la caminele studentesti
Acum 11 minute, cercelgeo a spus:

Azi, 23 octombrie in jurul orei 17 a avut loc un accident intre o motocicleta si o masina. Masina a semnalizat din timp la stanga. Motociclistul avea semn de incepator. Din fericire toti cei implicati in accident sunt OK. Motociclistul s-a ridicat imediat. Data de pe camera de bord e 2016 deoarece nu am setat-o corect. 

 

09210005_CUT.AVI 25 MB · 5 downloads

 

Norocul a anulat prostia de care a dat dovada bizonul pe 2 roti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de cate ori poti sa ai un asemenea noroc chior.

Acuma este interesant daca föacauö  a priceput ca nu asa se piloteaza un motor prin oras, sau daca il blesteama pe sofer.

In locul soferului sunam la 112 si sa dea motociclistul cu semnatura pe hartia ca nu vrea la spital si ca este bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Bart Bz a spus:

Și dacă erai in locul motociclistului ce ai fi făcut?

Pai in nici un caz depasirea aia de motociclist ''true''.

 

Am priceput ironia ta. Sa iti explic.

Peste o luna, doua il apuca pe motociclist durerea de spate. Ridica ceva, cade pe gheata, habar nu am.

Merge la spital, povesteste una, alta si cum ca a avut un accident moto. Si hopa, ca este de acolo.

Oamenii sunt niste javre. Asta mi-a aratat viata. Si din pacate nu doar o data.

Cand ai hartia ca s-a verificat la momentul accidentului si motociclistul este OK,  este mult mai bine.

Da, poti ramane fara carnet 30 de zile pentru ca nu te-ai asigurat la efectuarea virajului la stanga.

 

Fiecare face cum crede.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Silver Arrow a spus:

Nu stiu de cate ori poti sa ai un asemenea noroc chior.

Acuma este interesant daca föacauö  a priceput ca nu asa se piloteaza un motor prin oras, sau daca il blesteama pe sofer.

In locul soferului sunam la 112 si sa dea motociclistul cu semnatura pe hartia ca nu vrea la spital si ca este bine.

Pot sa pun pariu ca e convins ca "conservarul" e de vina. El, marele Rossi ot Galatzi.
Dar avand in vedere cum s-a infipt, cred ca "conservarul" a anuntat Politia. Nu de alta, dar cineva trebuie sa indrepte tabla.
image.thumb.png.b641d2c68584dbef326097e85f02e0ff.png
Cat despre cascador, cred ca acum se crede idol(ul femeilor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, pierrotlefou said:

Încearcă VLC (...for Android). Merge perfect.

Ms, merge. Frumos saltul :)))

Bine ca era mașină mica, nu vreun autobuz, ca nu mai sarea atat de artistic peste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Lucian_M a spus:

Legislația nu o stăpânesc la perfecție, dar nu trebuie declarat orice accident în maxim 24 (sau 48 ore) la cel mai apropiat post (secție) de poliție? Altfel cică e fugă de la locul accidentului.

Daca ''nu e victime'' si sunt ''decat'' 2 parti implicate, se poate face amiabila. Avantajul este ca nu se dau amenzi, nu se retin permise.

Daca totusi una dintre parti doreste sa sune la 112, atunci vine Militia si Ambulanta, si se aplica amenzi si eventuale retineri de permise.

 

Off-topic: exista borfasi, de obicei alb inchis, care intr-o intersectie in care au prioritate si tu astepti ca ei sa treaca, iti fac semn sa treci dand impresia ca ei se tot uita si nu stiu pe unde sa o ia.

Cum ai intrat in intersectie, Buf in tine. Si stiind ca daca raporteaza incidentul la Militie tu ramai fara carnet, incep si te santjeaza sa dai un pogon de bani despagubire pentru reparatii.

 

@pierrotlefou aici, daca a venit Militia, soferul va fi incadrat la neasigurare efectuare viraj la stanga, mobristul habar nu am daca in afara de mers voiniceste si depasire fara semnalizare i se mai poate imputa ceva (gen depasirea coloanei, nu ma pricep..). Conservarul cel mai probabil isi repara tabla pe banii lui.

 

La cum a dat de asfalt, chiar nu ii strica colegului cascador o vizita pe la ortoped. Asa, de control.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, Silver Arrow said:

Daca ''nu e victime'' si sunt ''decat'' 2 parti implicate, se poate face amiabila. Avantajul este ca nu se dau amenzi, nu se retin permise.

Daca totusi una dintre parti doreste sa sune la 112, atunci vine Militia si Ambulanta, si se aplica amenzi si eventuale retineri de permise.

 

Off-topic: exista borfasi, de obicei alb inchis, care intr-o intersectie in care au prioritate si tu astepti ca ei sa treaca, iti fac semn sa treci dand impresia ca ei se tot uita si nu stiu pe unde sa o ia.

Cum ai intrat in intersectie, Buf in tine. Si stiind ca daca raporteaza incidentul la Militie tu ramai fara carnet, incep si te santjeaza sa dai un pogon de bani despagubire pentru reparatii.

 

@pierrotlefou aici, daca a venit Militia, soferul va fi incadrat la neasigurare efectuare viraj la stanga, mobristul habar nu am daca in afara de mers voiniceste si depasire fara semnalizare i se mai poate imputa ceva (gen depasirea coloanei, nu ma pricep..). Conservarul cel mai probabil isi repara tabla pe banii lui.

 

La cum a dat de asfalt, chiar nu ii strica colegului cascador o vizita pe la ortoped. Asa, de control.

Daca suni la 112 si nu exista victime, nu vine nici naiba. Esti invitat cordial, prin telefon, sa faci amiabila sau sa te prezinti tu la poliție.

Mobristul intra la "depasire neregulamentara", care are aceeasi pedeapsa indiferent de alineatul incalcat care o face neregulamentara. Adica sta un pic fara permis. Ceea ce nu e neapărat rau, poate il prinde 2023 in viață.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.10.2022 la 0:21, XaeL a spus:

Daca suni la 112 si nu exista victime, nu vine nici naiba. Esti invitat cordial, prin telefon, sa faci amiabila sau sa te prezinti tu la poliție.

Mobristul intra la "depasire neregulamentara", care are aceeasi pedeapsa indiferent de alineatul incalcat care o face neregulamentara. Adica sta un pic fara permis. Ceea ce nu e neapărat rau, poate il prinde 2023 in viață.

 

Vine. vine. Am chemat eu acuma 5 ani Militia si a venit. Nu eram eu la volan, persoana de la volan era inca socata.

A mentionat militianul ca fiind apel la 112 va fi nevoit sa aplice amenda  si sa retina carnetul partii vinovate, ceea ce s-a si intamplat.

A scris si semnat partea vinovata (a reiesit din analiza militiei) , iesita un pic mai sifonata din impact, ca se simte bine si nu doreste la spital.

Ceilalti erau cu clanta mare si am zis ca cel mai bine este sa existe documentul militiei.

De altfel cand a venit echipajul, brusc au devenit calmi, si ''boss haide ca ne intelegem'' etc.

Ca fapt divers, un amic care a avut un accident in Austria, a solicitat sa vina Politia, si a fost informat ca daca vine, nefiind victime, o sa il coste 60€. Si a platit.

 

Sincer nu stiu ce vina are moto in afara de faptul ca nu semnaliza.

Te referi la faptul ca a depasit 3 masini dintr-o manevra? E ilegal?

Viteza daca nu este certificata cu o masuratoare radar este zero barat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Leon

La minunata viteza de 0.2 pe VLC treaba pare cam asa: 

* Trece Toyota la xx.23.59

* omul era probabil fiert de cand tot astepta intre conservele alea (drumul se vede ca e plin de gropi/constructii pe carosabil si toti circula in zigzag si incet)

* decide sa bage mana in gaz la superbul bolid (stiu ca putea depasi si cu zece km/h peste viteza masinilor, dar nu o sa fiu ipocrit - probabil as fi tras la fel de gaz daca eram acolo; sau nu (stiu) - in cazul meu conteaza mult si mood-ul, asa ca 50/50 sa fi facut la fel; sau nu) 

* nu observa ca un Opel Astra a pus (de ceva timp) semnal stanga

* Soferul de Opel se uita in spate, culoar liber, trage stanga

* in aceeasi fractiune de secunda si motociclistul decide sa traga ghidonul si maneta de gaz, tasnind dintre masini (daca o fi fost intre ele; daca era in paralel cu ele, atunci nu ok pt soferul de Opel, macar ca vina morala)

* restul e cancan - dsitanta prea scurta pentru acceleratia si inertia deja dezlantuite, probabil point fixation (desi la distanta atat de scurta, discutabil), viteza rachetei pierde in fata tablei conservei, grand finale cu flic flac si noroc cat pentru zece vieti

 

Concluzie/continuare/parere personala 2: 

- Ghinion de nesansa si sincronizare nefericita. Cand Opelul s-a asigurat probabil nu era nimeni + cand tragi gazul la miar in oras nu e ca pe circuit / in jocuri video

- Bikerul a avut noroc cu carul. Si scuter de 50 daca avea, putea sa crape intr-o fractiune de secunda

- Acum, un scuter de 50 sau alte vehicule pentru incepatori cu bulina nu au acceleratia si cuplul unui CB1000 R 2008 - 2016.

- Ce cautau 123 de cai si 100 Nm (wiki; nu le stiu nici eu, chiar asa, in detaliu, pe toate) si Abs ioc pe mana unui incepator ? - ehh, na, deh! 

 

Si cel de la Arad tot cu miar fara Abs. 

 

Editat de _Leon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, bucsa a spus:

 

Mobristul a depasit pe stanga desi celalalt a semnalizat, insa acela nu s-a asigurat si nu i-a acordat prioritate.

mobristul in primul rand nu avea voie sa depaseasca coloana!

depasesti o masina, te bagi frumos la locul tau, si tot asa, te angajezi iarasi in depasire si iar te bagi la locul tau, si atunci clar, putea depasi masina care vira la stanga pe partea dreapta

simplu

 

dpdv al soferului, el a semnalizat s-o fi uitat in oglinda, a vazut masina din spatele sau, clear, si a virat stanga, nu stiu ce i s-ar putea imputa

masina era in mers, semnaliza stanga,  nu a iesit din ceva alveola, parcare etc, deci mobristul nu avea voie sa-l depaseasca, si daca era coloana, si daca nu era

dar el a depasit coloana, case closed

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, apriliacluj a spus:

mobristul in primul rand nu avea voie sa depaseasca coloana!

 

ei nu poti depasi coloana:

Art 152 Depăşirea | Regulament

(1) Se interzice depăşirea vehiculelor

a) în intersecţii cu circulaţia nedirijată prin mijloace de semnalizare rutieră ori de către poliţişti;

b) în apropierea vârfurilor de rampă, când vizibilitatea este redusă sub 50 m;

c) în curbe şi în orice alte locuri unde vizibilitatea este redusă sub 50 m;

d) pe pasaje denivelate, pe poduri, sub poduri şi în tuneluri. Prin excepţie, pot fi depăşite în aceste locuri vehiculele cu tracţiune animală, motocicletele, ciclomotoarele şi bicicletele, dacă lungimea segmentului de vizibilitate a drumului este mai mare de 20 m, iar lăţimea drumului, de cel puţin 7 m;

e) pe treceri pentru pietoni semnalizate prin indicatoare şi marcaje;

f) pe treceri la nivel cu calea ferată curentă şi la mai puţin de 50 m de acestea;

g) în staţii de tramvai, atunci când acesta este oprit, iar staţia nu este prevăzută cu refugiu pentru pietoni;

h) în zona de acţiune a indicatorului "Depăşirea interzisă";

i) când pentru efectuarea manevrei se trece efectiv peste marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculele circulă pe contrasens;

j) în situaţia când din sens opus se apropie un alt vehicul al cărui conducător este obligat să efectueze manevre de evitare pentru a nu intra în coliziune;

k) în locul unde s-a format o coloană de vehicule în aşteptare, dacă prin aceasta se intră pe sensul opus de circulaţie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si nu se incadreaza la punctul K??

 

restul de masini asteptau frumos, sau au incetinit pana prima masina a virat la stanga

 

sau dupa aritmetica ta, toti din spate puteau depasi masina care vireaza la stanga, --(prin stanga)--, si  el doar sa astepte frumos pana trec cu totii, ca doara erau in depasire??

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, _Leon a spus:

Ce cautau 123 de cai ....

Asa cum bine ai constatat putea sa o mierleasca si cu un scuter de 50.

Nu cei 123 de cai sunt de vina, ci calaretul care nu stie ce sa faca cu ei.

Trebuie sa isi schimbe atitudinea nu herghelia de cai.

Momentan este inca un tanar cu minte putina, si in care dau in clocot hormonii.

 

Coloana nefiind in stationare,  nu cred ca mobristul a incalcat vreo prevedere privind depasirea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Silver Arrow a spus:

 

 

Coloana nefiind in stationare,  

stationare si asteptare nu-i acelasi lucru :)

 

revin, daca se formeaza o coloana in spatele unei masini care vrea sa vireze la stanga, de ce nu toti o depasesc prin stanga??

semnalizeaza cu totii intentia de depasire, asta (primul ) fiind obligat sa se asigure si sa astepte pana restul coloanei il depasesc, apoi dupa ce a trecut toata cireada de masini, vireaza mumos si el al stanga, nu???????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, apriliacluj a spus:

stationare si asteptare nu-i acelasi lucru :)

 De aceea legea spune "in asteptare" care e pe termen nedeterminat. 

Stationarea e o oprire voluntara mai lunga de 5 minute.

Se interzice depasirea coloanei aflata "in asteptare". Iar daca masinile ruleaza cu 1kmph, nici in "asteptare" nu sunt. Sunt doar in coloana.

 

 

Dpmdv e clar mobristul mai vinovat decat soferul. Dar nu pentru ca a depasit "coloana", ci pentru ca nu avea creierul la purtator.

 

 

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...