Sari la conținut

2. Gran Premio Michelin® de la República Argentina 2023


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 251
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 4 minute, ENEOS a spus:

mmizeria nici n-a văzut Gheba

Ce e gheba?

Acum 38 minute, mikonos a spus:

Sunt atât de mulți care au șanse să câștige cursa, încât orice pronostic e loterie. Cu puțin noroc la start, vom vedea pe podium și altceva decât roșu 😂

Mai ales când vine unu de pe 15 și câștigă lol.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, ENEOS a spus:

N-ai tu treabă! 😈

Complicat☺️.

matematic e la fel☺️. Statistic, probabilitatea se schimba. Dar, matematic cate pierzi, asa poti sa castigi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, damager a spus:

Complicat☺️.

matematic e la fel☺️. Statistic, probabilitatea se schimba. Dar, matematic cate pierzi, asa poti sa castigi

Da, iar mai multe curse ins mai multe șanse să te sau sa se accidenteze cineva, deci e mai ușor de pierdut / recuperat puncte :laugh:

Numai că fiind vb de hazard ref accidentări nu știi cine pierde, cine câștigă.

Acum 11 minute, ENEOS a spus:

Kg de fer totdeauna e mai greu decât ăla de fulgi! 

Acum înțeleg 

Multi care au schimbat au ieșit bine.

Afară de aia care au ajuns la honda :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

 

Pacat de Mir,sper sa fie ok.Nu au aratat cazatura - a fost highside?

 

Intradevar ai dreptate,sunt super usor de recuperat...pt ca e mult mai usor sa recuperezi 37 de puncte decat 25 ! :moron: 

 

Bez zbura pe langa BB daca mai era un tur,Pecco l-a nominalizat ca fiind cel mai rapid din cursa

 

Amandoi VR46 boys au remarcat Yamaka pe liniile drepte - ziceau ca era mai rapida decat ei.Probleme pe grip spate,uzuale la Yamaka pe circuitele cu low grip.

 

Q a luat si el un puncticel,vad ca nu e fan low grip.

Nici eu nu am vazut ce s-a intamplat. L-am vazut doar pe jos si ca nu se putea ridica. Imi pare rau pentru el, mai ales ca este un pilot pe care il urmaresc. Partea proasta este ca incet dar sigur, se depopuleaza grila. 

 

Colegul vrea sa spuna ca aritmetic 37 de [puncte se castiga sau se pierd la fel de usor. Dar da, daca ai absentat intr-o etapa, ai pierdut multe puncte, care sunt mai greu de recuperat, daca nu se intampla nimic notabil cu concurenta. Plus ca, lundu-se puncte din doua curse, se amesteca mai tare situatia in clasament... este mai greu de facut pronosticuri, calcule, etc... oricand poate aparea un underdog care sa strice ploile. 

 

Nu trebuia sa il nominalizeze Pecco. S-a vazut pe grafica. dar si Brad... chapeau bas!!! 

 

Q nu este fan nimic. Nu-i fan low grip, nu e fan conditii mixte, nu e fan recuperari in pluton, nu e fan pista uda, nu e fan temperatura ridicata/scazuta, la nivelul pistei, dar vrea sa fie campion. Succes!!! 

Pe de alta parte, daca ar fi avut la dispozitie un pneu soft pentru cursa de sprint, poate ar fi avut alte sanse. Regula asta cu doar doua compozitii, aduse pentru o etapa, poate da nastere multor golanii, intre anumiti constructori (euroeni?) si bibendumi. Pana la urma, care sunt criteriile pe care aleg compozitiile? Aduc ce vrea plua lor? Compozitii care, coincidenta, se potrivesc manusa unui anumit constructor? Care era problema, daca aduceau si cateva pneuri soft? Pentru Q, un pneu spate soft ar fi fost alegerea perfecta pentru o cursa de 12 tururi. Ar fi avut si el ceva sanse. 

Acum 2 ore, damager a spus:

Raman la parerea ca 2 curse de 15-18 tururi ar fi mai misto decat una scurta si una lunga.

 

Desi primele doua curse de sprint au fost frumoase, raman la parerea lui nea Livio (Suppo) ca nu asta este reteta corecta, pentru cresterea interesului pentru MotoGP. Trebuie redata grandoarea cursei de GRAND PRIX. O singura cursa de GRAND PRIX, care sa polarizeze toata atentia audientei! Cum spune si Suppo, cursa de GP trebuie sa devina echivalenta cu SuperBowl sau All Star Game. Plus, ca uite efectele: accidentari multiple, grila depopulata, etc. 

Acum 2 ore, frigider a spus:

Ce e gheba?

Gheba! Cu G mare. Cosmaarul copilariei noastre. Dar mare matematician! Culegerile lui erau un must have! 

Acum 3 ore, Method a spus:

 

Amandoi VR46 boys au remarcat Yamaka pe liniile drepte - ziceau ca era mai rapida decat ei.

Si ar mai fi de remarcat cat de bine franeaza motocicleta aia. A batut Morbi pe frane tot ce a a insemnat Aprilia, Ducati, etc, in conditiile in care expertii, de la ziaristi si comentatori, pana la forumisti, ejaculeaza la de cat de bune sunt pe franare Ducati-urile si mai nou Aprilia -care, da, a facut progrese extraordinare.  Pe de alta parte, cel putin in mainile lui Morbi, M1 vobla destul de tare, la schimbarile de directie... o fi din stilul lui, din set up, d-zeu stie, dar pana acum nu prea am vazut un asemenea comportament. Ce este drept, se si merge draceste, in cursele astea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

 

Si ar mai fi de remarcat cat de bine franeaza motocicleta aia. A batut Morbi pe frane tot ce a a insemnat Aprilia, Ducati, etc, in conditiile in care expertii, de la ziaristi si comentatori, pana la forumisti, ejaculeaza la de cat de bune sunt pe franare Ducati-urile si mai nou Aprilia -care, da, a facut progrese extraordinare.  Pe de alta parte, cel putin in mainile lui Morbi, M1 vobla destul de tare, la schimbarile de directie... o fi din stilul lui, din set up, d-zeu stie, dar pana acum nu prea am vazut un asemenea comportament. Ce este drept, se si merge draceste, in cursele astea. 

 

in conditii de grip slab si in conditii cumva precare.

Ceea ce e si mai impresionat pe Mor, el nefiind recunoscut ca un pilot bun pe franari.

Sper sa nu se stinga Mor la urmatoarea cursa, eu cred ca revigorarea asta are legatura cu conditiile meteo si grip scazut.

 

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, apriliacluj a spus:

Cine. Fixed :)

Varu' lui Hristev.....

 

Sau biblia celor care au dat la Politehnica in anii '80 !!


Si 90. Si a celor care au intrat la liceu cu mai mult de 5 si au luat bacul la mate tot peste 5. In aceceasi decenii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, xt600 a spus:

Colegul vrea sa spuna ca aritmetic 37 de [puncte se castiga sau se pierd la fel de usor. Dar da, daca ai absentat intr-o etapa, ai pierdut multe puncte, care sunt mai greu de recuperat, daca nu se intampla nimic notabil cu concurenta. Plus ca, lundu-se puncte din doua curse, se amesteca mai tare situatia in clasament... este mai greu de facut pronosticuri, calcule, etc... oricand poate aparea un underdog care sa strice ploile. 

Colegu' nu mai pricepe nimic! Păi dacă se amestecă mai tare și e mai greu de făcut calcule și pronosticuri, unde sunt punctele alea multe care se pierd, fac decalaju' mare și nu se mai pot recupera? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, ilarionciobanu a spus:


A aparut o filmare.

DiGia (cred) a avaut o tresarire, Mir a ridicat moto incercand sa evite si a intrat in highside. Nu pare sa se fi atins

 

Mda.. urat.... Multumesc frumos! 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, ilarionciobanu a spus:


A aparut o filmare.

DiGia (cred) a avaut o tresarire, Mir a ridicat moto incercand sa evite si a intrat in highside. Nu pare sa se fi atins

 

 

Urat.Mir tot la glezna a încasat.o...am înțeles ca e ok în linii mari dar îl duc la spital la Barcelona pt mai multe investigații.Nimic rupt asta e bine.

 

Pronosticuri pe ploaie?

Hai Binder !Rupe'i cu dinții aia mari :bounce:

 

kklkt ce a pierdut Lopez cursa...

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Method a spus:

 

Pronosticuri pe ploaie?

Hai Binder !Rupe'i cu dinții aia mari :bounce:

 

kklkt ce a pierdut Lopez cursa...

As pronostica ca Q iar nu intra in puncte... :crack:Banii i-as pune pe baietii de la KTM, mai ales ca si mobra se preteaza mai bine la conditiile astea. 

 

Lopez a facut erori care l-au costat, dar Arbolino a mers absolut impecabil. Deci, greu de spus cat a pierdut cursa Lopez si cat a castigat-o Arbo sau invers. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ilarionciobanu a spus:


A aparut o filmare.

DiGia (cred) a avaut o tresarire, Mir a ridicat moto incercand sa evite si a intrat in highside. Nu pare sa se fi atins

 

 

 

Urmeaza cursa mare, Honda 2023 e o mobra la care iti trebuie asigurare, medicala! :crack:

..d-aia nici nu mai patikipa👌

 

Digia fara rezultate, ii va inmana Ducati ul lui Morbidelli la anul 💪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...