Sari la conținut

În sfârșit, A1 se va putea conduce cu categoria B!


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-26331138-modificare-importanta-legea-circulatiei-permisele-categoria-vor-valabile-pentru-motociclete-maxim-125-cm3-care-sunt-conditiile-necesare.htm

 

Aparent legea a fost adoptată iar condițiile sunt lejere, vârstă minimă 24 ani, 3 ani de B și 10 ore de instruire pe scuter.

Editat de Kagemusha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kagemusha changed the title to În sfârșit, A1 se va putea conduce cu categoria B!
33 minutes ago, Escanor said:

E foarte buna dar e doar pentru alea automate? deci doar pentru scutere?

 

„Permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile şi pentru motocicletele cu transmisie automată cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg, categoria A1. Deţinătorii permiselor trebuie să aibă vârsta minimă de 24 de ani împliniţi, permisul pentru categoria B obţinut de minimum trei ani şi să facă dovada absolvirii a 10 ore de pregătire practică în cadrul unei unităţi autorizate de pregătire a conducătorilor de autovehicule", se arată în iniţiativa legislativă.

 

Ăsta e un citat din articolul ăla, o să vedem mai multe când publică drăcia aia în monitor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Veşti bune pentru românii care îşi doresc să hoinărească pe motocicletă cu ridurile în vânt! Potrivit unei modificări la OUG 195/2002, adoptată azi de Camera Deputaţilor, vehiculele cu două roţi vor putea fi conduse şi fără permisul categoria A, cu condiţia deţinerii unui talon de pensie şi, pentru anumite tipuri de motociclete, a unui card Catena vizat pe ultimul an.

 

 

„Talonul de pensie eliberat pentru limită de vârstă va fi valabil pentru motocicletele cu transmisie automată, puterea maximă de 11 kW şi cilindree de maximum 125 cmc”, clarifică Vicenţiu, rocker din Vamă şi veteran al celui de-al Doilea Război Mondial.

 

„Cardul Catena va fi necesar pentru motociclete mai puternice,

Screenshot_20230613-162736~2.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Escanor a spus:

E foarte buna dar e doar pentru alea automate? deci doar pentru scutere?


Clar ca lumina zilei! Ca eu nu stiu motociclete  de A1 cu automata.

Deci doar se ridica limita la scuterele ce se pot conduce cu B de la 49 la 125 cmc. Mare smecherie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Speedy.K a spus:


Clar ca lumina zilei! Ca eu nu stiu motociclete  de A1 cu automata.

 

Prin 2003 exista Gilera de 125 cu automata, arata exact ca cbr-ul de 125. Acum in timpurile noaste .... nu mai stiu,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inițiativa este bună, mai ales pentru mediul urban și periferie. Un scuter de 50 (singurul care se poate conduce cu categoria B în momentul de față) nu este o soluție viabilă pentru mulți. Dar tot cred că vor muri câțiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 minutes ago, PzKpfW said:

Dar tot cred că vor muri câțiva.

 

Selecția naturală va lucra, cu siguranță. Totuși, inițiativa a fost bună și rezultatele vor fi bune și ele pe termen lung, cel puțin în orașele mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Speedy.K a spus:

Nicio legatura. Nu vine nimeni in scoala sa-si ia A1 ca sa conduca scutece. Vin la A1 pusti de 16 ani care vor CBR125.

Vor veni pentru alea 10 ședințe 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Contabil a spus:

 

Prin 2003 exista Gilera de 125 cu automata, arata exact ca cbr-ul de 125. Acum in timpurile noaste .... nu mai stiu,


Daca te referinla Gilera DNA nu prea semana cu CBR... 

 

 

Acum 5 minute, Escanor a spus:

Vor veni pentru alea 10 ședințe 


Scuze, am uitat de precizarea aia din lege. Aveti dreptate si tu si Lucian. Easy money

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pct meu de vedere este o initiativa foarte buna

mai putine masini pe strada

scolile moto mai fac ceva banuti

se vand jucarii” ….munca in serviceuri’

echipamente mai multe la vanzare

si clar este o dif intre 125 si …50 cc

o sa creasca nr de accidente …..o sa se si moara…. 
vii cu vii …..mortii cu mortii

societatea trebuie sa traiasca si sa inainteze

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Kagemusha a spus:

Aparent legea a fost adoptată

pardon:

Proiectul de lege a fost adoptat şi de Senat, iar Camera Deputaţilor este for decizional în acest caz.

repede v-ati ridicat la dans cand s-a dat pe manele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Kagemusha a spus:

Deloc. Nu mai rămâne decât o formalitate, să fie promulgată. 

Si dupa 4 ani de asteptare, chiar daca mai dureaza (putin) formalitatea, important este ca va fi promulgata

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, revo a spus:

titlu topic eronat!

:goodposting:

A1 există cu cutii de viteze manuale (din alea acționate cu piciorul, că de aia zic francezii "quatre mains" nu știu cărei nații de 🦧), iar alea nu vor putea fi conduse cu B conform textului de lege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Speedy.K a spus:

Daca te referi la Gilera DNA nu prea semana cu CBR...

 

Ma refeream ca n-are nici o treaba cu scuterele, nu m-am exprimat eu bine.

Eram in poligonul scolii, apropiasem niste peturi la maxim si le fluieram cu gilera in viteza .... i sa facut frica instructorului, mi-a spus sa incetez. :crack:Mobra era a unei colege, o mica bijuterie pentru noi care ne chinuiam cu scoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, ENEOS a spus:

:goodposting:

A1 există cu cutii de viteze manuale (din alea acționate cu piciorul, că de aia zic francezii "quatre mains" nu știu cărei nații de 🦧), iar alea nu vor putea fi conduse cu B conform textului de lege.

 

E mai bine decât nimic. Cu un scutec de 125cc te descurci in oraș. Toată lumea are de câștigat: școlile moto, dealerii, service-urile, traficul, magazinele moto. 

 

Win - win. 

 

Daca ar fi dat legea sa includa și alea manuale și eventual motoare de până la 155 ar fi fost și mai bine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...