Sari la conținut

14 Motul Grand Prix of Japan 29.09 - 01.10


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 475
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

BB merita o motocicleta cu care sa se bata la titlu!!

 

Binder’s 1m 43.489s not only topped the timesheets but finally broke Jorge Lorenzo’s 2015 lap record, set during the Bridgestone tyre era.

“We used the new chassis today, I was really happy with it,” Binder told MotoGP.com. “I really liked it.

“It definitely helped me on the exit of the corners a little bit. So that was a real positive point that we've been working on to try and solve, and it's one step in the right direction.”

The South African added: “We made some small changes, small updates and each time we went out was better.

“Really happy to finish the day on top, but of course the most important is to go straight through to the Q2 and try and do a good job tomorrow.”

...

Red Bull KTM team manager Francesco Guidotti said: “Jack made a comparison this morning, first run with old [chassis] and then the new bike. He felt immediately something better on rear grip. In general, he felt more comfortable.

“We brought this new chassis just to have more feedback for the last part of the season, [to prepare] for next year. At the moment there’s a big chance of racing with it. Let’s wait for this practice and then make a decision.

“Our main target now is next year’s championship of course. We are working hard for it. We are trying to get as much as [development as] possible from the last part of this season. Because the Valencia test is weird, only one day, low temperatures.”

https://www.crash.net/motogp/news/1036998/1/i-really-liked-it-brad-binder-takes-carbon-fibre-chassis-top

 

interesanta declaratie a lui Acosta. Sa nu gaseasca KTM o solutie sa scape de Pol Espargaro?

 

The 2021 Moto3 champion was promised his debut in the premier class on the handlebars of an RC16. It was never specified whether in the official structure or in GasGas, but if he landed in the satellite team he would be provided with a completely factory team of engineers, with whom he could work under equal conditions as in the Binder box. But now everything is a much bigger unknown.

At the Indian GP the situation was already beginning to be annoying for Acosta: “I wish I knew when they were going to tell us something. I know I have a place but I don't know where and it's not my problem anymore, I can't do anything. “This is desperate.” And just a week later, the Murcian has gone from being certain about his jump to MotoGP to doubting it. Yesterday the World Cup calendar for 2024 was announced and when Pedro was asked his opinion on DAZN, the Spaniard sent the first disturbing message: “First we are going to start by seeing where I run and then we will see the calendar.” A priori it can be understood by this uncertainty of knowing whether he would debut in the maximum displacement with KTM or GasGas, but the pilot's words were not there.

 

Acosta's situation would change considerably in MotoGP since the number of races to be held throughout the year would double and when the possibility of competing (between sprints and on Sundays) in 44 races was insisted on, the Spaniard was even clearer: "We will see." Let's see (if I run 44 races), I won't stay here (in Moto2) another year. We'll see what happens". KTM's situation, with five riders for four bikes, can leave the Murcian out of the equation, no matter how much the Austrians dislike it. Binder is renewed until 2026, Miller has a contract in force for 2024 like Pol Espargaró and Augusto has been renewed for next season as the Balearic driver has confirmed, although they have not yet made it official from the team. And from there, the problem for those from Mattighofen is much greater than the simple fact of not having the Murcian for the next season, because they have also already confirmed their pair of drivers for the intermediate class: Oncu and Vietti.

That Acosta does not debut in MotoGP in 2024 with KTM may have unilateral consequences for the Austrian manufacturer, which still does not clarify what the distribution will be like. Although after the Spaniard's words it seems that it is practically decided. In Mattighofen they have not found the possibility of adding a bike to the four they already have on the grid and nor has they found a way to convince any of their current riders to fulfill the role of tester alongside Pedrosa and perform a more than considerable number. wild card. This limits the Murcian's debut options and if a place is not made for him, Pedro will be free immediately at the end of the year if he is not placed in an RC16 by 2024... as long as he decides. Because he can also endure a third year in Moto2, if he doesn't think it's too much.

 

https://as.com/motor/motociclismo/acosta-puede-quedarse-fuera-de-motogp-n/

Editat de ioio_viola
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna electronica si la ce nivel erau in 2015 - recordul lui Lorenzo cu Yamaha - pe un circuit stop-n-go deci deloc Yamaha style - a stat in picioare 8 ani.

Acum 15 minute, ioio_viola a spus:

We are trying to get as much as [development as] possible from the last part of this season. Because the Valencia test is weird, only one day, low temperatures.”

Japonezii sa noteze.

Yeah,right.

Acum 27 minute, therocketscientist1 a spus:

Vine si Davide Brivio? Asa se auzea la radio șanț.

Pot sa il aduca si pe Burgees,ei degeaba aduc staff daca staff'ul e legat la maini si nu poate face decizii peste cei din Japonia care sunt foarte rigizi.

E o batalie pierduta dinainte sa inceapa.MM o sa inteleaga acum sau in 2027,dar situatia cred ca va fi fix la fel.

Si la Yamaha tot asa.

 

Acum 3 ore, frigider a spus:

v-am zis, ok iubim sa-l uram dar plm, stie sa dea coxXx.

Stie,stie,nu zice nimeni ca nu stie.

Insa JM mi se pare mai rapid.

Iar Pecco nu e constant.Aparte de asta fata lui aroganta cu barbison imi aduce aminte de Lorenzo,ceea ce e deranjant :P

 

In alta ordine de idei,daca vrea cineva sa cumpere un Suzuki de Gp,se pare ca e unul pe Thailanda "intretinut maniacal" :)))

Screenshot-2023-09-28-at-15-04-04-Facebo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Method a spus:

 

Pot sa il aduca si pe Burgees,ei degeaba aduc staff daca staff'ul e legat la maini si nu poate face decizii peste cei din Japonia care sunt foarte rigizi.

E o batalie pierduta dinainte sa inceapa.MM o sa inteleaga acum sau in 2027,dar situatia cred ca va fi fix la fel.

Si la Yamaha tot asa.

 

Tu spui chestii contradictorii si imposibile in aceeasi fraza? 

 

"Poa sa il aduca si pe  Burgees" - aici la cine te referi ca o sa aduca, la MM si Hernandez sau la cine, la ţaţa Maria din piata?

Pai "cei din Japonia" - big bosses - aia aduc ingineri si pot decide aducerea lui X sau Y, .. si apoi tot ei dupa ce ii aduc le pun bete in roate si nu sunt de acord cu ei? Pai de ce i-au mai adus?? :lol:

Acum 4 minute, ilarionciobanu a spus:

Fix cu smoala aia a luat idolul tau 4 titluri la clasa mare

Da, dar tot smoala aia nu ii mai aduce acum, deci ceva s-s schimbat, ori smoala e mai naspa ori cea care poarta smoala pe talpi e mai naspeta.

Corect.. ca si ceilalti cu aceeasi smoala se incalta.

 

Mica mea referire la Michelin se referea la problemele pe care le au si le-au avut toti tot timpul cu ele..  nu rezista o cursa intreaga, trebuie mers la conservare, etc etc.. si probabil si ele sunt un factor important in performanta actuala a pilotilor, poate cu unele si  mai bune ar fi toti mai buni, nu sau doar unii.

In plus.. smoala cu care a luat MM 4 titluri cu siguranta nu mai e cea de acum, pt ca si astia scot smoala proaspata an de an, nu? 

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, B.B. a spus:

Pe asta l-au prins in poza exact cand l-au anuntat ca pleaca sau asa e fata lui? :lol:

:crack:

Acum 23 minute, B.B. a spus:

Pai "cei din Japonia" - big bosses - aia aduc ingineri si pot decide aducerea lui X sau Y, .. si apoi tot ei dupa ce ii aduc le pun bete in roate si nu sunt de acord cu ei? Pai de ce i-au mai adus?? :lol:

Tu,ca si la faza cu MM pleaca sau nu la Gresini,vad ca ai probleme in a extrage ideea principala dintr-o fraza.Bai,nu sunt eu foarte clar si concis,dar si pe langa tine trec vorbele...floricica.

 

Da da aduc,stai sa vezi ce o sa zbarnaie Honda.Tine-te bine.

Punem pariu ca in 2 ani va fi tot in spatele a 4 Ducati 2 KTM si 2 Aprilia,de cat de bine manageriaza japonezii situatia.

Sper insa ca idolul tau sa nu stea sa vada asta de la HRC,pt ca ar fi pacat de cariera lui ca el chiar nu poarta nici o vina pt lipsa lor de adaptare in fata noilor conditii de desfasurare ale curselor aduse (impuse?implementate?) de europeni.

 

Exact ce ziceam mai sus - cand oare vei vedea la japonezi ce vezi la KTM - dezvoltare cadru nou de cf (in...juma de an?),implementare la Missano - race ready in urmatoarea luna.Pfoaa....pai ca sa faca macar un prototip de cadru nou si din material oarecum nefamiliar lor,le va lua 2 ani.Apoi inca 1 an de teste,si dupa aia in urmatorul an poate il aduc pe pista la curse.Pana atunci....

Acum 13 minute, ilarionciobanu a spus:

Sau ce inseamna sa prinzi conditii meteo bune la un MP la care traditional ploua

Nu pot sa cred ca a plouat din 2016 pana in 2022 in fiecare an cand au fost la Motegi....

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Binder a zis la conferinta ca e din CF...nu e nimeni pe acolo sa il scrijeleasca nitel de vopseaua aia portocalie sa vedem si noi? :P

Asa zice si pe site-ul motogp :

"Binder, who debuted a new carbon fibre chassis on the RC16, will lead the grid"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, PzKpfW a spus:

Au început mișcările de personal la HRC, semn că poate Márquez va primi ceea ce cere.


problema e ca MM, din ce am citit eu, a cerut mai multi ingineri europeni, care sa vina cu suflu nou, alt know-how si alte viteze. Si, care sa fie mai aproape de echipa.

sa vedem, cum ziceau colegii, daca vor veni, ai cum vor putea schimba modul rigid de management al japonezilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, damager said:

problema e ca MM, din ce am citit eu, a cerut mai multi ingineri europeni, care sa vina cu suflu nou, alt know-how si alte viteze. Si, care sa fie mai aproape de echipa.

 

Exact. Dar ăsta cred că este primul pas. Kokubu era practic mare șef tehnic pe proiectul de MotoGP de ceva ani. De văzut dacă asta îl poate convinge pe Márquez.

 

Personal, având în vedere că nu se va face niciun anunț la Motegi, cred că înseamnă încheierea colaborării. Dacă ar fi vrut să continue cu HRC, ar fi vrut cel mai probabil să anunțe asta cu ocazia cursei din Japonia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, PzKpfW a spus:

 

Exact. Dar ăsta cred că este primul pas. Kokubu era practic mare șef tehnic pe proiectul de MotoGP de ceva ani. De văzut dacă asta îl poate convinge pe Márquez.

 

Personal, având în vedere că nu se va face niciun anunț la Motegi, cred că înseamnă încheierea colaborării. Dacă ar fi vrut să continue cu HRC, ar fi vrut cel mai probabil să anunțe asta cu ocazia cursei din Japonia.

Din moment ce nu a anunțat vreodată oficial ca intenționează sa plece de ce ar trebui acum sa anunțe ca rămâne??

:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

având în vedere că nu se va face niciun anunț la Motegi, cred că înseamnă încheierea colaborării. Dacă ar fi vrut să continue cu HRC, ar fi vrut cel mai probabil să anunțe asta cu ocazia cursei din Japonia.

Are foarte mult sens ce ai zis tu aici.

Mm pe ducati băieți,țineți-vă bine.

Acum 1 oră, B.B. a spus:

Din moment ce nu a anunțat vreodată oficial ca intenționează sa plece de ce ar trebui acum sa anunțe ca rămâne??

:scratch:

Pentru ca a zis ca are în plm 3 opțiuni?

A,și pentru ca a zis în plm ca la montegi spune ceva?

E bulache.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, el nu a pronunțat niciodată cu subiect si predicat ca are vreo intenție de a pleca la Gresini sau in alta parte. 

A spus ca are 3 planuri pentru 2024, atat.

Cand anunti ceva de genul asta faci o conferință de presă.

El nu a anunțat nimic si nici nu cred ca o sa mai anunțe vreodată ca sta sau ca ramane sau că pleacă.

Daca de maine pana la anul nu mai zice absolut nimic de asta, ce se întâmplă?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

 

Exact. Dar ăsta cred că este primul pas. Kokubu era practic mare șef tehnic pe proiectul de MotoGP de ceva ani. De văzut dacă asta îl poate convinge pe Márquez.

 

Personal, având în vedere că nu se va face niciun anunț la Motegi, cred că înseamnă încheierea colaborării. Dacă ar fi vrut să continue cu HRC, ar fi vrut cel mai probabil să anunțe asta cu ocazia cursei din Japonia.

 Eu cred ca o sa ramana cu Honda.... cel putin asa simt.. ramane de vazut..

@B.B. fiecare se da cu parerea aici, nu mai sari asa😂😂😂
cum nu spune nimic, sunt 50% sanse sa plece si 50% sanse sa ramana😂😂😂😂
 

de anuntat o sa anunte ceva cand se va hotara...trebuie sa inchida la un moment dat discutiile ca nu o sa mai aduca plus de imagine dincolo de un anumit punct. 

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

 

Nu este vorba despre imagine, ci despre faptul că stau alții după el. Mai ales în WSBK.

Cine așteaptă dupa el im WSBK? Chiar nu știu, acum am vazut ceva comentarii si pe FB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

37 minutes ago, B.B. said:

Cine așteaptă dupa el im WSBK?

 

Tot Honda în mare parte. Dacă #93 pleacă, îl aduc pe Lecuona din WSBK - unde vor rămâne descoperiți cu un loc la echipa oficială. Și nici Vierge nu este sigur că va rămâne la HRC. Deocamdată cel mai bun pilot liber de contract ar fi Rinaldi, dar și el dorește să-și găsească loc cât mai repede pentru 2024.

 

Astea sunt doar ramificațiile directe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...