Sari la conținut

Cuplu mai mare


Postări Recomandate

Din kitul de pinioane castigi sau nu in viteza de deplasare,nu in cuplu motor.Cuplul motor ramane acelasi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, 3.14 a spus:

Nu si la roata ...👍

Cuplul ramane acelasi la axul pinionului fata,asa ca sa fie mai specific.Eu la asta m-am referit.

Pe el de fapt il intereseaza sa mearga mai tare. :)

Poate un speed sa fi fost bun,nu un clasic cum e Rebel-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, Kristian K a spus:

Cuplul ramane acelasi la axul pinionului fata,asa ca sa fie mai specific.Eu la asta m-am referit.

Pe el de fapt il intereseaza sa mearga mai tare. :)

Poate un speed sa fi fost bun,nu un clasic cum e Rebel-ul.

Daca cauta cuplu, poate vrea sa plece mai tare, demaraj mai mare, adica sa zicem un dinte in plus pe spate sau 2 si un cu un dinte mai putin pe fata, invers pt viteza mai mare, ca la bicicleta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Barbu Adrian a spus:

Salut! vin si eu cu o intrebare, am un honda rebel 125, ce marime trebuie sa fie pinioanele ca sa castig putin mai mult cuplu?

pinion in fata mai mic si in spate mai mare, ai acceleratie mai buna, topspeed mai mic

si viceversa

https://www.motorcyclespecs.co.za/Techinicale/Gear_Ratios.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 hours ago, Kristian K said:

Din kitul de pinioane castigi sau nu in viteza de deplasare,nu in cuplu motor.Cuplul motor ramane acelasi. :)

+1! Cuplul ramane acelasi, daca umbli la pinioane poti doar sa scazi sau sa cresti cumva viteza intr-o treapta, dar la final tot acelasi cuplu ramane...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, ENEOS a spus:

Cuplul motorului rămâne același, în schimb cel de la roată se modifică în funcție de "călcătură"! Și de treapta de viteză selectată.

Omul spunea de cuplu in titlul topicului,repet,io am presupus ca vrea sa mearga mai tare dupa exprimarea textului. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.11.2023 la 20:33, Barbu Adrian a spus:

Salut! vin si eu cu o intrebare, am un honda rebel 125, ce marime trebuie sa fie pinioanele ca sa castig putin mai mult cuplu?


Deci pana la urma ce vrei, viteza maxima mai mare sau sa plece mai tare de pe loc?

 

PS Sunt curios daca il mai vedem pe aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobra 50 Sufer era vestita pentru turul tarii si vitezele de autostrada obtinute in cadere libera ...:eek:

Nu vroiau astia de la Zarnesti sa ii puna pinioanele corecte ca lua MIG-urile din zbor si ramaneam fara flota...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact la aia m-am jucat eu cu un pinion de CZ 175, am trecut de la 13 la 17 dinți, la plecarea de pe loc parcă plecam cu a doua, a doua parcă era a treia, a treia parcă era a patra și când băgam a patra nu mai avea putere și leșina...

Dacă modifici în sens invers viteza maximă va fi foarte mică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ca sa jonglezi cu valoarea cuplului intr-o anumita plaja de turatii te poti juca cu galeria de evacuare/toba. 

O toba mai infundata iti va oferi un cuplu mai bun la turatii mici/medii dar vei pierde din putere la turatii mari. 

Daca mergi preponderent in oras, fa o proba cu niste bureti de vase din inox indesati in toba (+o metoda sa nu zboare de acolo) , te costa aproape nimic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...