Sari la conținut

19 Qatar Airways Grand Prix of Qatar


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

ceva ciudat a fost cu gumele runda asta:

JM a incercat 3 combinatii diferite soft cu medium, medium cu hard, hard hard, nimic nu i-a convenit, in sprint a rupt cu Harduri iar in cursa .. dezastru 

LM hard pe fata si soft pe spate in sprint, dupa 4 ture a zis ca spatele era pa, in cursa parca a pus invers, soft pe fata, si hard pe spate

Peco a rulat pe harduri tot weekendul in calificari s-a descurcat bine, in sprint, slabut, si in cursa a dominat

 

asa asa din ce imi aduc aminte, daca imi aduc aminte corect..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 272
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 4 ore, Cavaleru a spus:

nu dati campionatul jucat. Peco merge prost in sprinturi, iar JM  obligat la victorie in ambele. 

Dar nu suficient de prost ca sa (mai) conteze. Daca nu face vreo gafa monumentala, in ultima etapa, Bagnaia are de indeplinit o simpla formalitate la Valencia. Si uite asa, un start ratat in cel mai nepotrivit moment si un pneu au decis campionul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, damager a spus:

totusi, eu cred ca startil a fost punctul critic, si apoi ghinioanele s-au tinut lant.

eu nu-l dau campion pe Pecco, mai sunt 2 starturi, orice se poate intampla.

Desi, sincer, dupa interviurile astea care s-au difuzat azi, mi-a devenit un pic antipatic

true true

Eu din pacate il cam dau,sper sa imi dai peste nas ca nu am avut dreptate dupa Valencia :)

Ce a zis in interviuri ? nu am mai avut timp sa ma uit si la after the race etc.

 

Acum 9 ore, Cavaleru a spus:

ceva ciudat a fost cu gumele runda asta:

JM a incercat 3 combinatii diferite soft cu medium, medium cu hard, hard hard, nimic nu i-a convenit, in sprint a rupt cu Harduri iar in cursa .. dezastru 

LM hard pe fata si soft pe spate in sprint, dupa 4 ture a zis ca spatele era pa, in cursa parca a pus invers, soft pe fata, si hard pe spate

Peco a rulat pe harduri tot weekendul in calificari s-a descurcat bine, in sprint, slabut, si in cursa a dominat

Meh,cred ca gumele au fost....ca in tot timpul anului.Normale...normalul Michelin adica.Gen cu hardul faci timpi similari cu mediumul.La cursa asta,la altele nu...tipic lor.Nu au nici un fel de consistenta si de previzibilitate.Dar na,intradevar ca si conditiile sunt diferite te la track la track si aici temperaturile au fost foarte diferite (mult mai cool) fata de majoritatea circuitelor...

Insa pt mine,repet,a fost no brainer cand vineri in FP Maravilla a facut 1.52.9 (adica timp wow pt race pace) cu hard-hard.Zic e clar asta e guma de cursa.Ok,e clar ca hardul nu ofera acelasi nivel de aderenta ca softul,iar JM probabil merge mai tare cu cat conditiile sunt mai aderente (spre deosebire de Miller de ex care e invers),probabil conditiile de grip s-au modificat si dupa cursele mici,idk.

Sunt multe variabile care exista intr-un weeekend de cursa si mai ales duminica.Dar la naiba,sunt la fel pt toti.

 

Sunt convins ca aportul si experienta Ducati factory au avut un cuvant greu de spus si mai ales ca a fost presiune maxima pe JM in cursa,dar....la naiba,asa e cand te bati la campionat.

 

Asteptam Valencia...desi cu jumatate de gura spun asta pt ca nu prea mai avem ce astepta.Treaba e rezolvata in proportie de 80%.

Aici a fost deznodamantul din pacate....si ce e cel mai nasol e ca nu s-a decis on track,ca nu s-au scandalizat absolut deloc.

JM nu s-a ridicat la asteptari.Asta e.Next year.Maybe.Desi cu Marquez pe Ducati...va fi mult mai greu decat anul asta sa ataci titlul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, nike a spus:

 

Eu prevad ca va urma trasa carierei lui VR46 de la Ducati incolo :crack:

 

 

Pe vremea aia Ducati era doar o găleată cu șuruburi cum toata lumea știe. In plus MM nu e dezvoltator cum e vanzatorul de paste.

I se da cea mai buna motoreta de pe grila. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe GP23,MM va fi...reluati vorbele lui Chel ca dupa aia iar ma catalogheaza lumea drept fanboi MM.

Vom vedea de fapt first blood intr-o saptamana la Valencia cand se urca pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Method a spus:

Pe GP23,MM va fi...reluati vorbele lui Chel ca dupa aia iar ma catalogheaza lumea drept fanboi MM.

Vom vedea de fapt first blood intr-o saptamana la Valencia cand se urca pe ea.

+1

Si nu numai a lui Chel, mai sunt oameni care il vad extrem de rapid pe ducati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai baieti, castiga Digia curse cu GP22 si credeti ca nu o va face MM GP23? 

Nu stim cat de mult va evolua GP24 fata de GP23, dar se pare ca o evolutie lent cu pasi micuti cel putin gp21-gp22-gp23, modele mai vechi cu un an au facut fata ultimei evolutii.

 

Nici eu nu sunt fan MM dar nu ai cum sa ii dau cezarului ce e al cezarului, omul are un talent iesit din comun iar pana la accidentare era un extraterestru printre restu...

 

Eu zic ca va da de furca tuturor calare pe Ducati si vom avea un 2024 foarte foarte interesant.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, damager a spus:

Dar la moto3 ce ziceti? Merita Masia un LLP sau nu?

 

 

bai eu zic ca da, adica prima data nu il puteai suspecta de intentie, dar a doua oara clar. la indigo, intentie clara de a-l baga in pluton. si apoi colegu de echipa face aceeasi manevra...

 

mizer sa te bazezi pe tactici de genu sa castigi un campionat.

 

Inteleg sa-ti pui colegul in fata lui sa mearga in ritm fals, dar sa-l scoata asa ... lipsa de fairplay

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, xt600 a spus:

Dar nu suficient de prost ca sa (mai) conteze. Daca nu face vreo gafa monumentala, in ultima etapa, Bagnaia are de indeplinit o simpla formalitate la Valencia. Si uite asa, un start ratat in cel mai nepotrivit moment si un pneu au decis campionul.

nu chiar, FB1 a luat podium in toate cursele (cele cu puncte multe, nu sprint) in care a terminat in afara de Argentina (cursa 2)

pe cand JM89 are mai mult de jumate in afara podiumului. 

 

image.thumb.png.e65c781b4ea47ef97bc0dca5fd95fc72.png

 

pana la urma constanta pe podium in cursele de Duminica pare ca a decis campionatul ;) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, ioio_viola a spus:

nu chiar, FB1 a luat podium in toate cursele (cele cu puncte multe, nu sprint) in care a terminat in afara de Argentina (cursa 2)

pe cand JM89 are mai mult de jumate in afara podiumului. 

 

image.thumb.png.e65c781b4ea47ef97bc0dca5fd95fc72.png

 

pana la urma constanta pe podium in cursele de Duminica pare ca a decis campionatul ;) 

Jm are 8 curse terminate pe podium si 7 in afara lui dec nu mai mult de jumatate in afara podiumului dar s-a intelese ce ai vrut sa zici.

 

Doar ca acum puncte frumoase mai vin si din Sprint si acolo a stralucit JM pentru ca blana orbitoare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Cavaleru a spus:

Jm are 8 curse terminate pe podium si 7 in afara lui dec nu mai mult de jumatate in afara podiumului dar s-a intelese ce ai vrut sa zici.

 

8 terminate pe podium, 8 in afara + 3 DNF sa fie matematica clara, dar ma bucur ca s-a inteles ce am vrut sa zic :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JM chiar ca imi era simpatic pana la declaratia de ieri, ca nu pe teren a pierdut lupta...., ci in afara pistei..., pfffff

pai tata, fix acolo pe teren, pe circuit in curse ai pierdut campionatul, bai frustratule!

ca daca mergeai si in curse cum mergeai in sprint, erai deja de mult cu titlul in buzunar!!!!

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, apriliacluj a spus:

JM chiar ca imi era simpatic pana la declaratia de ieri, ca nu pe teren a pierdut lupta...., ci in afara pistei..., pfffff

pai tata, fix acolo pe teren, pe circuit in curse ai pierdut campionatul, bai frustratule!

ca daca mergeai si in curse cum mergeai in sprint, erai deja de mult cu titlul in buzunar!!!!

nu fi asa de aspru..

ieri a pierdut camp, lasa restul rezultatelor.

(Stiu, si din cauza altor rezultate slabe dar omu s-a chinuit si s-a dus pana la ultima etapa, ca sa aiba o cursa super de c*cat din diverse motive.)

in conditiile in care in sprint a dat coxXx.

stiu, sprint nu e cursa mare, dar totusi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, apriliacluj a spus:

JM chiar ca imi era simpatic pana la declaratia de ieri, ca nu pe teren a pierdut lupta...., ci in afara pistei..., pfffff

pai tata, fix acolo pe teren, pe circuit in curse ai pierdut campionatul, bai frustratule!

ca daca mergeai si in curse cum mergeai in sprint, erai deja de mult cu titlul in buzunar!!!!

 

Nu ai cum sa nu admiri talentul nativ al lui JM. Le-a dat cu cronomentrul in cap in vreo 2-3 calificari anul asta, cu 0.3-0.4 mai rapid decat cel de pe locul 2. Plus sprinturile unde nu prea l-a mai vazut nimeni dupa 2-3 viraje.

 

In schimb ca om mie mi-e sila sa-l ascult cum debiteaza 3 tampenii si se tolaneste pe spate prin conferinte de presa, scarbos individ.

 

Nici cu cpu-ul nu cred ca sta prea bine, nu stiu daca ati vazut conferinta de presa de dinainte de Motegi. A fost intrebat ce s-a intamplat de a pierdut asa mult in cursa din India cand era sa-l depaseasca Fabio pe ultimul tur. A raspuns ca de obicei pe linia dreapta mai inchidea ochii sa se odihneasca si in turul ala i-a deschis prea tarziu si a iesit larg. WTF :)

 

https://www.speedweek.com/amp/motogp/news/214148/Jorge-Martin-(Ducati)-Augen-zu-spaet-geoeffnet.html?lang=en

 

The Pramac Ducati rider put his serious mistake on the last lap after the Buddh International Circuit's 1220m back straight down to his physical problems: "I tried to rest a bit on the straights and I closed my eyes a bit, which is maybe not the best solution," Jorge could smile about it in retrospect. "When I opened my eyes again on the last lap, it was too late: 'Damn, I have to brake!'

Editat de thesaw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a explicat Digia ce a fost cu mapping 8, a fost semnalul de attac din toata strategia pusa la cale inainte de cursa.

 

A zis si Ciabatti ca nu au avut ei nici o treaba cu asta.

 

A zis si AM, eu sunt platit de Gresini nu de Ducati asa ca voi merge pentru Gresini. dar na lumea vede peste tot teoriile constipatiei :D

 

am citit un articol interesant si care da un pic de sens despre ce s-a intamplat in cursa in legatura cu MM.

 

De fiecare data cand trecea in fata cuiva MM era apoi depasit.

 

A explicat cum Honda se comporta complet diferit cand ruleaza singura si cand ruleaza in siajul cuiva.

 

L-a dat si pe Mir exemplu ca aplica acceasi strategie de a lua siajul cuiva pentru a putea scoate timpi buni.

 

Interesant ca altii se plang ca nu merge bine motoreta in siaj si honda se simte bine acolo - aerodinamica prost aplicata?

 

a venit si un semi raspuns al celor de la Michelin: https://www.crash.net/motogp/news/1041480/1/michelin-responds-martin-s-comments-we-are-looking-data

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, Cavaleru a spus:

a explicat Digia ce a fost cu mapping 8, a fost semnalul de attac din toata strategia pusa la cale inainte de cursa.

e stupid ca au ales nr 8,

sau poate e un fel de mostenire lasata de marele JLo? :grinbandit:

 

ce final putea fi frate, erau 7 puncte.

7, acum e totul pierdut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca a fost mai mult pentru show :) 

 

in alta ordine de idei, conflictul spanioli-italieni e foarte evident in paddock:

 

https://www.crash.net/motogp/news/1041470/1/angry-espargaro-morbidelli-crossed-sacred-line-mentioning-my-family

“If you only see the final part, I deserve that sanction, I'm not going to argue with it, it's very ugly. 

“And I already know that I'm going to eat a lot of hate now, because what I did is very ugly, I admit it. 

“But it's a bit unfair because Franco has been walking around the circuits for a year and a half, each race bothers one or the other. 

“I almost fell twice because he was walking, and when I tried to enter again he acted like a bully, not letting me enter. 

“And I lost my nerve there. 

“Last week he called Marc like a dog with his hand... 

“Yes, I was very wrong with my reaction, I feel very bad for myself, for my team, for my family, but it's not worth it, I think, to just look at the last part.”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la cum radea Digia cred ca intetionat au ales-o. 

 

Uite asa faci oamenii sa vorbeasca si faci PR si marketing.

 

Incredibile echipe private avem anul asta pe GP22-uri si Mooney si Gresini. nu m-am uitat in clasamentul echipelor dar cred ca sunt locul 3 si 4 dupa Pramac si Lenovo

 

adevarul e ca Morbi in ultimul timp adoarme pe trasa ideal in practice si calificari. E total neconectat la ce se intampla in jurul lui.

Aleix a vrut sa ii dea un reset de bios sa-l readuca la setarile de fabrica :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, damager said:

Dar la moto3 ce ziceti? Merita Masia un LLP sau nu?

 

Mizer. Nu că Sasaki ar fi meritat mai mult titlul (a greșit prea mult și nu are nicio victorie), dar ceea ce au făcut Masià și Adrián Fernández a fost disgrațios. Nu așa se câștigă un campionat. O să-și rupă dinții anul viitor la Moto2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...