Sari la conținut

04 Gran Premio Estrella Galicia 0,0 de España - Jerez


Postări Recomandate

 

o sa fie cel mai tare sezon din totdeauna.

mai ales daca se implica si acosta, o sa fie 4 insi constant sus.

si desigur de la cursa la cursa se mai trezeste unu ca Vin sa mai castige si el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 429
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 5 minute, PzKpfW a spus:

 

de ce nu are sunet?

Acum 6 minute, PzKpfW a spus:

Nu are cum să nu-ți placă de Tardozzi.

mi-e sa nu-i faca rau MM intr-o zi sa-l vedem cum se prabuseste :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, PzKpfW a spus:

Nu știu de unde a apărut asta. Având în vedere că făceau amândoi recorduri pe tur spre sfârșit, sunt destul de convins că nu a fost cazul.

Nu inteleg ce nu intelegi : Daca Pecco avea potentialul in a face acele fastest laps,de ce a stat pana l-a luat MM in voleuri,de ce nu a fortat sa nu fie prins?

Nu inteleg logica...2 explicatii as avea - le-am zis anterior - ori nu a calculat bine,ori s-a tinut de scenariu discutat inainte de cursa no matter what.

In oricare din cazuri mi se pare ca s-a expus si a riscat cand putea sa fuga si sa nu riste atacurile lui MM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, Method said:

Nu inteleg ce nu intelegi : Daca Pecco avea potentialul in a face acele fastest laps,de ce a stat pana l-a luat MM in voleuri,de ce nu a fortat sa nu fie prins?

 

A forțat când a fost nevoie, nu înainte. A vrut să aibă avantaj cu gumele la sfârșit, când oricum este teoretic mai ușor să forțezi, cu rezervorul gol. Când s-a văzut nevoit, a forțat. Să presupui că l-a așteptat pe Márquez este irealist.

 

Yamaha pentru prima dată cu o aerodinamică evoluată.

 

image.thumb.png.25e9ea880f529dc246f0d5dd3afb76f6.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, PzKpfW a spus:

La modul serios, ceea ce Bagnaia a făcut la Jerez a fost spectaculos și foarte calculat. Ca Senna în F1 pe vremuri, i-a arătat lui Márquez (și a făcut-o și la Portimão) că este pregătit să se dea pe jos cu el decât să-i cedeze poziția. Interesant și impersionant este că face asta doar cu Márquez.

Fac din nou referire la golani, nu e nevoie sa-i iei pe toti la rand, ci e suficient sa te bati cu cel mai smardoi, sa-l dovedesti, iar apoi ceilalti se potolesc.

A mai incercat si JM89 scheme cu FB1 si nu prea i-au iesit, dar Martin, nu e Marquez. 

 

Mai e mult pana departe, dar sa nu cumva sa-i depaseasca Bagnaia recordurile lui MM inainte ca MM sa i le depaseasca lui Rossi :).

Daca nu se bubuie are sanse sa faca asta.

Carton. E la moda anii astia. De unde si numele pECO. Sustenabil si dorit de corporatii pentru a reduce amprenta de carbon wink-wink.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, PzKpfW a spus:

un link la primu interviu pls?
nu are sunet.

Acum 32 minute, frigider a spus:

un link la primu interviu pls?
nu are sunet.

gasit, pe motogp.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

Pentru că Martín nu este și nu merge ca Márquez. Lui îi place în față, unde se desfășoară, își face ritmul și îi bate cu ceasul - similar poate cu Lorenzo din acest punct de vedere. Márquez este pilotul agresiv care apreciază și gustă duelurile. Am impresia că și Acosta este la fel.

 

1016863344_WhatsAppImage2024-04-29at13_46.11_44e27099.thumb.jpg.7ebc9500411d26642923a72d9bb4a429.jpg

Rossi inteligent si la obiect as usual.Mi se pare foarte bine descris MM.

 

Despre ce spui tu - reia Sachsen 2023 (au fost si altele nu imi vin acum in cap) - la Sachsen s-a depasit cu JM de multe ori si de fiecare data JM l-a fortat (agresiv) si el a batut in retragere.si repet - si cu alte ocazii a facut acelasi lucru.

Eu cred ca s-a maturizat sau a devenit mai "rau" mai neindurator,in acest an,spune-i cum vrei.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

Interesant și impersionant este că face asta doar cu Márquez.

MM a repetat de 4-5 ori (in discutiile dintre ei, la interviurile de dupa si in conferinta de presa) ca a ales sa ridice motocicleta in momentul ala ca sa nu riste sa cada amandoi.

Cu fiecare data cand o spunea, privirea si felul in care vorbea i se schimbau. 
Clar nu e resemnat cu asta si o sa i-o intoarca cand prinde momentul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, PzKpfW a spus:

A forțat când a fost nevoie, nu înainte. A vrut să aibă avantaj cu gumele la sfârșit, când oricum este teoretic mai ușor să forțezi, cu rezervorul gol. Când s-a văzut nevoit, a forțat. Să presupui că l-a așteptat pe Márquez este irealist.

FUCK - pai "era nevoie" sa forteze ca sa nu fie prins (si aproape violat) de MM.Aia era the smart thing to do - sa nu te ajunga MM pt a nu te expune.

El a stat sa il ajunga,i-a tinut piept (dar greu s-a vazut ca a fost cu sfortari si la Pecco da?) si apoi raketa.

Wtf?

Concluzia logica nu e "pai daca aveai resurse ramase de ce nu i-ai dat raketa mai nene ma inainte sa se urce ala pe tine?"

 

Subliniez - exact precum ai zis si tu - eu presupun nu afirm nimic.Sa nu imi sara lumea in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, ilarionciobanu a spus:

MM a repetat de 4-5 ori (in discutiile dintre ei, la interviurile de dupa si in conferinta de presa) ca a ales sa ridice motocicleta in momentul ala ca sa nu riste sa cada amandoi.

Cu fiecare data cand o spunea, privirea si felul in care vorbea i se schimbau. 
Clar nu e resemnat cu asta si o sa i-o intoarca cand prinde momentul

oricine ar intoarce favorul, asa se face.

asa e politicos. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, PzKpfW a spus:

Yamaha pentru prima dată cu o aerodinamică evoluată.

Sa vedem si daca si-au facut temele cum trebuie

In general insa,Yamaha (spre deosebire de Honda) nu adopta elemente si nu le punea aiurea pe motoreta facand trial-and-error.

Pare ca are potential - sa vedem timpi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa inteleg din ce zice nea Gigi ca

1.GP24 e simtitor mai bun decat GP23 (dooh),insa aici la Jerez aceasta diferenta s-a micsorat putin datorita caracteristicilor circuitului

2.nu stie ce pilot sa aleaga,nu a facut nici o decizie.

 

Parerea mea....daca "e una decisione che me fa tremare le gambe",o sa aleaga un pilot nr.2 care sa nu il faca sa tremure atat.Sa vedem daca am dreptate (sper insa sa nu am dar eu raman la 1.Bastianini sau var.2 Bezzechi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

1016863344_WhatsAppImage2024-04-29at13_46.11_44e27099.thumb.jpg.7ebc9500411d26642923a72d9bb4a429.jpg

 

Pai mentalitatea asta a lui Peco e inoculata din acadamie si Rossi la fel era la fel luptator doar ca avea nota aia superioara de eleganta si nu brutaliza oponentii.

1 oră în urmă, frigider a spus:

 

 

plus ca venea dupa 2 cazaturi consecutive, a zis si el ca era prea mult 3 :) 

 

poate pe asta a si mizat Peco. il fac psihic pe MM ca nu mai risca o cazatura in fata iar..

 

da ii dam cam mult credit lui Peco :D

Acum 23 minute, Method a spus:

Parerea mea....daca "e una decisione che me fa tremare le gambe",o sa aleaga un pilot nr.2 care sa nu il faca sa tremure atat.Sa vedem daca am dreptate (sper insa sa nu am dar eu raman la 1.Bastianini sau var.2 Bezzechi)

 

Bezz nici nu e mentionat in articol. Cred ca nu intra in calculele lui, mi s-ar parea un gamble sa mergi cu Bezz. in conditiile in care ii ai pe: JM vicecampion, EB intr-o crestere de forma evidenta si MM care nu mai are nevoie de nici o descriere.

 

Da si mie mi-ar placea Bez pe pozitia aia dar vazand evolutiile astora 3.. greu greu, mai are timp Gigi la fel si Bezz ca sa demonstreze

 

hai E ALORA!  :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să zicem așa,Tardozzi pare singurul care "trăiește" cursele, eu am urmărit și urmăresc  WORLDSBK, omu trăia intens și acolo, adică nu mi se pare schimbat...

Editat de Le Mertois
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

Nu inteleg ce nu intelegi : Daca Pecco avea potentialul in a face acele fastest laps,de ce a stat pana l-a luat MM in voleuri,de ce nu a fortat sa nu fie prins?

Nu inteleg logica...2 explicatii as avea - le-am zis anterior - ori nu a calculat bine,ori s-a tinut de scenariu discutat inainte de cursa no matter what.

In oricare din cazuri mi se pare ca s-a expus si a riscat cand putea sa fuga si sa nu riste atacurile lui MM.

 

clar italianul nu este intr-o forma de campion (stofA), poate dupa victoria asta va merge mai bine.

In aceasta cursa a gresit de 3 ori din ce am observat. Daca Martinator nu o punea jos...nu cred ca avea vreo sansa sa castige cursa.

 

Depasirea din primul tur, este de 🏆

 

Acum 2 ore, ilarionciobanu a spus:

MM a repetat de 4-5 ori (in discutiile dintre ei, la interviurile de dupa si in conferinta de presa) ca a ales sa ridice motocicleta in momentul ala ca sa nu riste sa cada amandoi.

Cu fiecare data cand o spunea, privirea si felul in care vorbea i se schimbau. 
Clar nu e resemnat cu asta si o sa i-o intoarca cand prinde momentul

Momentele sale s-au dus anul asta, cazatura la COTA si infrangere la Jerez. I-ar mai ramane in Germania de-o victorie pentru ca doar acolo ar mai fi favorit. Atat!

In rest, pietrisul il asteapta.. pentru ca mobra aia cade cand te astepti mai putin :D

 

 

Acum 19 minute, frigider a spus:

urmeaza iar 2 sapt de doliu in plm.

Ete pl! Doar @B.B.poate vrea sa uite cum si-a luat-o Marcel :crack:

Editat de nike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Method a spus:

 

Da mai si eu m-am gandit la asta - ce rost are sa il momesti pe ala sa te ajunga si apoi chiar sa te ajunga?

Prea subversiv prea Rossi-style ar fi fost....

2 scenarii vad eu :

1. a mers in ritm fals (fata de ce putea el),incercand sa il momeasca pe MM sa isi ia riscuri mari pt a-l ajunge si astfel sa greseasca,insa MM l-a prins mai devreme decat se astepta el si de acolo clinciurile - n-o fi calculat-o la perfect?

2.a mers in ritmul de tyre management conform planului facut inainte cu inginerul pana in turul x-spe no matter what,nu si-a schimbat strategia indiferent ca vine MM peste el sau nu de frica sa nu ii cada gumele pe ultimele tururi si sa fie victima sigura,si dupa ce a trecut nr de tururi stabilit,i-a dat cox stiind ca gumele vor rezista oricum ultimele 2 tururi.

 

Foarte ciudat oricum sa lancezesti pana te prinde MM,sa te bati destul de dur si periculos cu el,apoi sa te desprinzi cu usurinta.

Si sa mai faci si fastest lap in penultimul tur.

S-a expus la riscuri inutile.

A mers la tyre management si se astepta ca si MM sa faca acelasi lucru. Probabil nu se astepta sa vina cabronul peste el atat de repede. 

Acum 4 ore, Method a spus:

 

..mc crash ala tot 8 titluri mondiale are?

Mc crash ala, pre numele lui, Colin McRae, a fost campion mondial WRC in 1995. A fost unul dintre cei mai spectaculosi piloti de raliuri din toate timpurile. 

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

 Interesant și impersionant este că face asta doar cu Márquez.

Pai MM este singurul cu care ajunge in situatii de astea. Aici spune in mod explicit ca in duelurile cu Marc, trebuie o alta abordare decat cu ceilalti piloti: https://www.crash.net/motogp/news/1047593/1/francesco-bagnaia-battling-marc-marquez-you-have-get-your-elbow-out

Eu zic ca aici se vede scoala lui Rossi, care il stie bine pe MM. Cu siguranta doctorul l-a consiliat in ceea ce priveste dogfight-urile cu MM93. 

Acum 6 ore, nike a spus:

 

Doar atacuri inutile fara vreo directie concreta. :cheers:

 

 

 

Vezi ca iti spune Jiji aici: https://www.gpone.com/it/2024/04/28/motogp/dalligna-scegliere-fra-martin-bastianini-e-marquez-mi-fa-tremare-le-gambe.html?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2cTetQ8ufYd7BKHZBZE7TWCHD75mLE5gbcutpH8ddI0j26YFY2VINBNGs_aem_ATaBj3Bs-0a96H55-2t7Gt0mabNSOf1C-KbLNBq2eWJ8vUfIiNZ5_Qt60a-aIwR33K-AC9o5FZaC9N75U5eujnhU&refresh_ce

Ceea ce spune omul, se vede cu ochiul liber, de la inceputul sezonului, dar cum spuneam, mai trebuie sa te uiti la curse, la statistici, la ce mai spun pilotii... Nah.. pentru unii e greu.. 

Acum 3 ore, Method a spus:

 

Concluzia logica nu e "pai daca aveai resurse ramase de ce nu i-ai dat raketa mai nene ma inainte sa se urce ala pe tine?"

 

Iti da Bagnaia raspunsurile aici: https://www.crash.net/motogp/news/1047634/1/francesco-bagnaia-explains-strategy-led-victory-over-marc-marquez

Acum 2 ore, Method a spus:

Deci sa inteleg din ce zice nea Gigi ca

1.GP24 e simtitor mai bun decat GP23 (dooh),insa aici la Jerez aceasta diferenta s-a micsorat putin datorita caracteristicilor circuitului

Asta o spun de la inceputul sezonului. Se vede cu ochiul liber, de pe canapea. Acum o spune si Jiji, daca mai era nevoie de o confirmare.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, frigider a spus:

 

 

plus ca venea dupa 2 cazaturi consecutive, a zis si el ca era prea mult 3 :) 

Cine, crashquez?!? :nono:, ăsta cade de 7 ori pe weekend! Sau poate i s-o fi făcut milă de bugetul Nadiei. 🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 hours ago, Method said:

Da mai si eu m-am gandit la asta - ce rost are sa il momesti pe ala sa te ajunga si apoi chiar sa te ajunga?

Prea subversiv prea Rossi-style ar fi fost....

Pai nu asta invata la academia doctorului? Retete si moduri de administrare...

7 hours ago, Method said:

Despre ce spui tu - reia Sachsen 2023 (au fost si altele nu imi vin acum in cap) - la Sachsen s-a depasit cu JM de multe ori si de fiecare data JM l-a fortat (agresiv) si el a batut in retragere.si repet - si cu alte ocazii a facut acelasi lucru.

Eu cred ca s-a maturizat sau a devenit mai "rau" mai neindurator,in acest an,spune-i cum vrei.

Mda, intelege din ce in e mai bine care sunt prioritatile si strategiile pe termen lung.

7 hours ago, frigider said:

oricine ar intoarce favorul, asa se face.

asa e politicos.

Politetea este deosebit de necesara, mai ales intre MM si ceilalti piloti din grila...:lool:

A lipsit, data asta, "Tirbusonul" ... s-a incurcat la start, a muncit mult sa revina, e clar, ii mai trebuie meciuri in picioare...si nu zic cu repros, dimpotriva, stofa are, trebuie insa croita potrivit masurilor clientului, cu rabdare. Nu m-ar incalzi deloc faptul ca ar obtine victorii mai devreme decat Jokerul, dpdv al varstei, mi-ar place sa obtina titluri mai multe, are atitudinea si eleganta potrivita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, xt600 a spus:

A mers la tyre management si se astepta ca si MM sa faca acelasi lucru. Probabil nu se astepta sa vina cabronul peste el atat de repede. 

Mc crash ala, pre numele lui, Colin McRae, a fost campion mondial WRC in 1995. A fost unul dintre cei mai spectaculosi piloti de raliuri din toate timpurile. 

Pai MM este singurul cu care ajunge in situatii de astea. Aici spune in mod explicit ca in duelurile cu Marc, trebuie o alta abordare decat cu ceilalti piloti: https://www.crash.net/motogp/news/1047593/1/francesco-bagnaia-battling-marc-marquez-you-have-get-your-elbow-out

Eu zic ca aici se vede scoala lui Rossi, care il stie bine pe MM. Cu siguranta doctorul l-a consiliat in ceea ce priveste dogfight-urile cu MM93. 

Vezi ca iti spune Jiji aici: https://www.gpone.com/it/2024/04/28/motogp/dalligna-scegliere-fra-martin-bastianini-e-marquez-mi-fa-tremare-le-gambe.html?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2cTetQ8ufYd7BKHZBZE7TWCHD75mLE5gbcutpH8ddI0j26YFY2VINBNGs_aem_ATaBj3Bs-0a96H55-2t7Gt0mabNSOf1C-KbLNBq2eWJ8vUfIiNZ5_Qt60a-aIwR33K-AC9o5FZaC9N75U5eujnhU&refresh_ce

Ceea ce spune omul, se vede cu ochiul liber, de la inceputul sezonului, dar cum spuneam, mai trebuie sa te uiti la curse, la statistici, la ce mai spun pilotii... Nah.. pentru unii e greu.. 

Iti da Bagnaia raspunsurile aici: https://www.crash.net/motogp/news/1047634/1/francesco-bagnaia-explains-strategy-led-victory-over-marc-marquez

Asta o spun de la inceputul sezonului. Se vede cu ochiul liber, de pe canapea. Acum o spune si Jiji, daca mai era nevoie de o confirmare.. 

iarasi faci ce faci de obicei, extragi ce iti convine tie din declaratie. 
Daca tot vrei sa ai o conversatie, in afara de teorile conspirationiste ale tale, poateaza toate idei lui Jiji.. 

 

si, ca sa iau aceleasi idei care le vehiculezi tu din teoriile tale in care vrei sa ai dreptate.... o sa zica Jiji ca la 24 mai e de lucru? 

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, damager a spus:

 

si, ca sa iau aceleasi idei care le vehiculezi tu din teoriile tale in care vrei sa ai dreptate.... o sa zica Jiji ca la 24 mai e de lucru? 

Colegu', aia este declaratia lui Jiji. Pentru conformitate am pus linkul. Iei ce doresti din ea. cand Jiji va declara ca mai este de lucru la GP24 (cu siguranta poate suferi imbunatatiri, de la jumatatea sezonului), atunci am sa ii postez declaratia. Deocamdata a spus cu subiect si predicat ca GP24 este sensibil mai performant decat precedentul model. Iar eu spun asta de la inceputul sezonului. Unde este teoria conspiratiei aici, nu stiu. Jiji o spune explicit, pilotii au exprimat pareri despre GP23 si GP24, care pot fi gasite prin presa si tot eu sunt ala cu teoriile conspirationiste... Bine, nu mai spun ca insasi termenul de "teorie conspirationista" se potriveste ca nuca in perete, dar asta deja este o chestiune de semantica, pe care nu mai are sens sa o discutam.   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...