Sari la conținut

13+14. Gran Premio Red Bull di San Marino e della Riviera di Rimini + Emilia-Romagna Grand Prix


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 177
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu ca-i cant in struna lui @B.B. dar cu  aia doi, Peco si JM, au talent sa mai dea si cu mucii in fasole cand nu trebe si sa-si faca viata grea

 

MM will give them a run for the money

 

Zicea cineva, mai urmeaza niste circuite mai dubioase pe placul lui MM...

 

well, i dint expect... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, xt600 a spus:

Peco a fost ajutat (mai ales in partea a doua a campionatului), cursa de cursa, de minim 4-5 piloti, care nu numai ca nu il depaseau, ca sa nu ii ia puncte, dar se lasau depasiti si apoi formau un tampon intre el si Q, de care francezul nu avea cum sa treaca. Astfel la fiecare cursa i se asigura si o diferenta de puncte corespunzatoare.

De la Sachsenring cand diferenta a fost de 91 puncte si pana la final au fost 10 curse.

In 4 dintre ele, Quarta a reusit sa cumulze 0 (zero) puncte. In alte 2 curse doar un Ducati a terminat in fata lui. Plus inca o cursa in care 2 Ducati au terminat in fata lui. 

Asa ca raman doar 3 curse in care clasamentul final a avut mai mult de doua Ducati in fata lui: de doua ori 3 si o singura data au fost 4 Ducati. 
Toti ceilalti constructori participanti la competitie au fost partasi la ajutorul pentru Bganaia pentru ca au fost curse, intre cele 10 de care vorbim, in care 3 constructori diferiti au punctat in fata lui Quarta.

 

 

Acum 7 ore, xt600 a spus:

Lucrurile astea trebuie sa le stii, pentru ca ai vazut campionatul acela.

Exact

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, ilarionciobanu a spus:

De la Sachsenring cand diferenta a fost de 91 puncte si pana la final au fost 10 curse.

In 4 dintre ele, Quarta a reusit sa cumulze 0 (zero) puncte. In alte 2 curse doar un Ducati a terminat in fata lui. Plus inca o cursa in care 2 Ducati au terminat in fata lui. 

Asa ca raman doar 3 curse in care clasamentul final a avut mai mult de doua Ducati in fata lui: de doua ori 3 si o singura data au fost 4 Ducati. 
Toti ceilalti constructori participanti la competitie au fost partasi la ajutorul pentru Bganaia pentru ca au fost curse, intre cele 10 de care vorbim, in care 3 constructori diferiti au punctat in fata lui Quarta.

 

 

Exact

nu te F cu datele concrete :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ilarionciobanu a spus:

Toti ceilalti constructori participanti la competitie au fost partasi la ajutorul pentru Bganaia pentru ca au fost curse, intre cele 10 de care vorbim, in care 3 constructori diferiti au punctat in fata lui Quarta.

Iar asta e bine sau rau? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, frigider a spus:

poate nu ai observat: a avut 3 weekenduri f bune la rand.

nu poate sa fie doar noroc.

mm merge asa de bine incat lumea crede ca are gp 24.

traim si vedem, as vrea sa te inseli dar nu conteaza ce vreau eu.

N-a primit niciun GP24, dar upgrade-uri care sa aduca GP23 mai aproape de GP24 are. Numai fanboii pot crede ca dupa pauza de vara s-a trezit MM93 din somn si da jar la motocicleta aia, se bate la podium / victorie cursa de cursa si asta se datoreaza numai skill-ului lui. Stiu, learning curve & shit, dar totusi…

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, wolfybv a spus:

N-a primit niciun GP24, dar upgrade-uri care sa aduca GP23 mai aproape de GP24 are. Numai fanboii pot crede ca dupa pauza de vara s-a trezit MM93 din somn si da jar la motocicleta aia, se bate la podium / victorie cursa de cursa si asta se datoreaza numai skill-ului lui. Stiu, learning curve & shit, dar totusi…

cam la orice campionat dupa jumatatea sezonului se intampla ca unii sa inceapa sa mearga mai bine. sezonul asta mm si basti s-au trezit.

e primul sezon cu moto noua, cu fiecare gp intelege moto mai bine, la fel si cu fiecare cazatura.

repet: de ce ar ascunde faptul ca a primit upgradeuri?

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, frigider a spus:

poate nu ai observat: a avut 3 weekenduri f bune la rand.

nu poate sa fie doar noroc.

mm merge asa de bine incat lumea crede ca are gp 24.

traim si vedem, as vrea sa te inseli dar nu conteaza ce vreau eu.

https://www.crash.net/motogp/news/1053188/1/ducati-gp23-vow-hints-boost-marc-marquez-motogp-title-race

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil ca Ducati sa vrea ca MM sa castige cat mai mult cu GP23, eventual sa iasa pe doi inaintea lui JM89 ca sa demonstreze ca decizia luata in legatura cu componenta echipei de uzina este una corecta si bazata pe performanta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marquez vrea sa castige daca se poate, nu exista sa o lase mai moale din diverse considerente sau sa o lase mai moale sa nu supere pe cineva. Daca simte ca poate cu ce are.. "miros de sange" ar spune unii, atunci fiti sigur ca o sa traga la cat mai multe puncte cursa de cursa. El de aia se scoala dimineata din pat in weekendul de cursa. Sa castige.

 

Legat de recuperat 53 de punce in 7 curse sau cate mai sunt fata de oricare JM sau FB.. mie nu mi se pare o chestiune pur matematica.. o chestie pur matematica e ceva de genul la Valencia cutare trebuie sa cada si X sa castige ca X sa ia campionatul, aia da, e pura teorie. Insa aici nu e pura teorie, 53 de puncte cu tot cu sprinturi si curse nu e mare branza, si iar repet, - pe fondul situatie cand JM si FB se impusca singuri in picior cu cazaturi aiurea sau dificulatati tehnice sau de judecata.. - vezi JM .. in ultima cursa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Le Mertois a spus:

super.

Acum 49 minute, tourist1 a spus:

E posibil ca Ducati sa vrea ca MM sa castige cat mai mult cu GP23, eventual sa iasa pe doi inaintea lui JM89 ca sa demonstreze ca decizia luata in legatura cu componenta echipei de uzina este una corecta si bazata pe performanta. 

cui ii pasa, decizia e luata si lumea a 'trecut' cum-necum de ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Le Mertois a spus:

Mda, ce ziceam… omul e inca bun, dar e clar ca primeste suport extra fata de restul pilotilor Ducati (cu exceptia lui Pecco, desigur). Cea mai buna varianta pt Ducati e Pecco pe 1 si MM93 pe 2 la finalul sezonului, iar asta se observă, oricat incearca unii sa nege si sa puna totul pe seama talentului. 
Daca doar talentul era de ajuns, mergea la KTM cand si-au exprimat interesul, dar stie si el ca un eventual titlu 9 e posibil doar pe Ducati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, wolfybv a spus:

N-a primit niciun GP24, dar upgrade-uri care sa aduca GP23 mai aproape de GP24 are. Numai fanboii pot crede ca dupa pauza de vara s-a trezit MM93 din somn si da jar la motocicleta aia, se bate la podium / victorie cursa de cursa si asta se datoreaza numai skill-ului lui. Stiu, learning curve & shit, dar totusi…

:goodposting:

Acum 7 ore, frigider a spus:

 sezonul asta mm si basti s-au trezit.

Cam brusc s-au trezit, fara sa caste macar. Dupa ce in Marele Premiu al Austriei, MM termina la aproape 14 sec in spatele primului clasat, iar la Silverstone tot pe 4, la peste 6 sec, la Aragon ii calca in picioare si le da 5 sec avans... stiu, low grip. La Rimini i-a dat lui Bagnaia "decat" 3 sec... ok, italianul atins in aripa, dar totusi. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam tot ce putea sa primeasca MM sunt update-uri la electronica si setari.

In rest nu are cum sa primeasca motorul de pe GP24, sau aerodinamica, etc...

 

nu este regulamentar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, frigider a spus:

aici  JM e mai bun, vin circuite murdare etc. unde probabil va merge mai bine MM.

 

Care sunt circuite murdare mai exact?

 

Din ce stiu eu, Japonia, Malaezia, Australia, Valencia sunt circuite cu grip bun.

 

Ramane Indoenzia si Thailanda unde este f posibil sa fie ploaie...

India, care anul trecut a fost cu grip slab nu mai este in calendar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, damager a spus:

 

Care sunt circuite murdare mai exact?

 

Din ce stiu eu, Japonia, Malaezia, Australia, Valencia sunt circuite cu grip bun.

 

Ramane Indoenzia si Thailanda unde este f posibil sa fie ploaie...

India, care anul trecut a fost cu grip slab nu mai este in calendar.

La Valencia o sa fie frig.
La Australia vremea e 3 anotimpuri în 2 zile
Etc.

Au detaliat Englezii gp trecut, eu doar am dat mai departe ca maimuța.
Cam știu ce mănâncă ăia.
Părea ca finalul de camp tine cu MM.

Acum 7 ore, ENEOS a spus:

O să murdărească asfaltul special pt crashquez, e un comp(l)ot!

🫣

Tre sa facă burnout cu scuteru pe căsuța lui din grilă Peco,sa evite spinning la start.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In campionatul Ducati vom avea pe final de sezon pilotii oficiali Ducati (cei din 2025) pe primele doua locuri. Asa trebuie sa fie!

 

Legat de MM doar cu Ducati poate lua titlul 9.. pai si celelalte 6 (la MotoGP) le-a luat avand cea mai buna motocicleta de pe grila pentru el. Chiar nu puteam sti ce s-ar fi întâmplat daca mergea toti anii aia cu Suzuki sau cu Yamaha. El cand a venit la MotoGP Honda era in top alaturi de Yamaha.

O fi talent si este talent dar fara full factory support si cea mai tare mobra nu prea ai sanse la acest nivel.

Valoarea si talentul personal il vezi fata de coechipier care in teorie ar trebui sa aiba aceleași condiții de lucru. Ca nici aia nu e așa.. iarăși.

Anul asta de ex se vede foarte bine valoarea si talentul lui Acosta care pe acel gas gas care nu stiu cat de diferit e fata de cu ce merg Miller si Binder reușește sa se claseze foarte bine mereu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, B.B. a spus:

O fi talent si este talent dar fara full factory support si cea mai tare mobra nu prea ai sanse la acest nivel.

 

pana la un anumit punct al evolutiei eletronicii pilotul putea face diferenta.

vezi Stoner.

 

dar de la un moment dat - de cand cu aero si ride height si altele s-a cam terminat smecheria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...